sobhe-no.ir
1274
چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۴۰۰
14
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با رییس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی

هنرمندان تشنه به صحنه بردن نمایش‌اند

سمانه استاد / کرونا نه‌تنها به تئاتر تهران که به تئاتر در سراسر کشور آسیب‌های بزرگی وارد کرده است. با توجه به موج‌های مختلف این بیماری، وضعیت قرمز شهرها و به‌دنبال آن تعطیلی سالن‌ها، تئاتر در وضعیتی نامعلوم قرار گرفته است. یکی از شهرهایی که تئاترش در کشور شناخته شده و هر سال نمایش‌های مهمی از این شهر در جشنواره فجر شرکت می‌کند شهر مقدس مشهد است. به این بهانه با «کریم جشنی»، رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خراسان رضوی به گفت‌وگو نشسته‌ایم. او از وضعیت تئاتر مشهد به «صبح‌نو» چنین می‌گوید:

خبر

«بذرخون» داعش در ایران

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با رییس انجمن هنرهای نمایشی خراسان رضوی

هنرمندان تشنه به صحنه بردن نمایش‌اند

سمانه استاد / کرونا نه‌تنها به تئاتر تهران که به تئاتر در سراسر کشور آسیب‌های بزرگی وارد کرده است. با توجه به موج‌های مختلف این بیماری، وضعیت قرمز شهرها و به‌دنبال آن تعطیلی سالن‌ها، تئاتر در وضعیتی نامعلوم قرار گرفته است. یکی از شهرهایی که تئاترش در کشور شناخته شده و هر سال نمایش‌های مهمی از این شهر در جشنواره فجر شرکت می‌کند شهر مقدس مشهد است. به این بهانه با «کریم جشنی»، رییس انجمن هنرهای نمایشی استان خراسان رضوی به گفت‌وگو نشسته‌ایم. او از وضعیت تئاتر مشهد به «صبح‌نو» چنین می‌گوید:

در این دو سال کرونا بر تئاتر مشهد چه گذشت؟
من سکان انجمن نمایش خراسان رضوی را در بدترین شرایط تحویل گرفتم، به این دلیل که روزهای پایانی مهلت قانونی انجمن نمایش بود و با توجه به شیوع کرونا، انتخابات انجمن در سال گذشته به تعویق افتاد. در طی این زمان مسوولیت انجمن به من واگذار شد و با هیات‌مدیره‌ای که همین الان هم حضور دارند، یعنی آقایان آرش خیرآبادی، علی روحی، آقای افشاری و محسن هاشمی کار را پیش بردیم. کرونا مانند دیگر اصناف به صنف تئاتر هم ضربه بسیار بدی زد، زیرا تئاتر یک کار گروهی است و برای تولید و ارائه نیاز به تجمع دارد. گروه‌ها باید تمرین می‌کردند و مکان‌هایی برای تمرین نیاز داشتند. وقتی کرونا در پیک‌های مختلف در سطح کشور و شهر مشهد شیوع پیدا کرد سالن‌های تئاتر طبق دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا بسته شد، گروه‌ها فضایی برای تولید نداشتند و عملا ما سرمایه اصلی خودمان که مردم بودند را از دست دادیم.

درحالی‌که که مشهد پیش از کرونا روزهای اوجی را در تئاتر داشت!
همین‌طور است اما متاسفانه همه چیز کنسل شد و آسیب بدی به اصحاب نمایش و خانواده بزرگ تئاتر در استان خراسان وارد شد اما با همین شرایط، 42گروهی که در سطح استان در سامانه ثبت گروه‌ها ثبت شده بودند به‌نوعی فعالیت‌های خود را دنبال کردند. نویسنده‌های خوب‌مان هم بیکار نبودند و در دوران کرونا آثاری برای اجرا در روزهای پس از کرونا خلق کردند.
 
در بین پیک‌های مختلف و نارنجی‌شدن وضعیت شهر آیا نمایشی روی صحنه می‌رفت؟
بله. ما در بین پیک‌ها حداقل دو تا سه نمایش داشتیم که در سالن‌ها اجرا بروند. این‌طور نبود که در زمانی که محدودیت‌ها برداشته می‌شود نمایشی روی صحنه نداشته باشیم. کرونا اصل قضیه یعنی همت اصحاب نمایش برای تولیدات نمایشی را از بین نبرده است. به فراخور مقاطع مختلف با کمک ارگان‌هایی مانند شهرداری، نمایش‌های خیابانی را در فضاهای آزاد روی صحنه بردیم. در دهه کرامت بیش از 30گروه نمایشی بیش از 150اجرا در سطح شهر مشهد داشتند که تنها یک نمونه از پتانسیل بالقوه اصحاب نمایش در استان بود.
 
در این مدت بر هنرمندان تئاتر استان چه گذشت؟
بسیاری از اعضای خانواده بزرگ تئاتر استان از همین راه امرارمعاش می‌کردند و ما شاهد بودیم که این هنرمندان برای تامین مخارج زندگی به شغل دیگری مشغول شدند. هرچند کمک‌هایی ازسوی بسیج هنرمندان، اداره ارشاد، شهرداری و آستان قدس انجام شد اما این کمک‌های معیشتی پاسخگوی نیاز خانواده‌های هنرمند نبود و نیست. امیدوارم سالن‌ها باز شود و وضعیت هنرمندانی که از طریق تئاتر ارتزاق می‌کنند نیز بهتر شود. با تمام این مسائل تئاتر استان در حالت استندبای قرار دارد و هنرمندان تشنه به صحنه بردن نمایش‌ها و تولیدات‌شان هستند.
 
هنرمندان خراسانی معمولا از مقام‌آوران جشنواره فجر هستند. با توجه به این شرایط در جشنواره فجر سال گذشته که در دوران کرونا برگزار شد چند نمایش از مشهد حضور داشتند؟
با توجه به شرایط خاص و بدی که در سال گذشته وجود داشت و نقدهای زیاد و بحقی به جشنواره استانی شد، باز هم ما جشنواره استانی را برگزار کردیم. هرچند به واسطه زیرساخت‌های نامناسب برای چنین شرایط پیش‌بینی‌نشده‌ای یکی از ضعیف‌ترین جشنواره های استانی بود. پارسال دو اثر را به فجر معرفی کردیم که یکی از آن‌ها را ستاد انتخاب جشنواره برای حضور در جشنواره پذیرفت. دو اثر دیگر یکی از نیشابور و یکی هم از سبزوار به‌صورت مستقیم در فراخوان شرکت کردند و پذیرفته شدند.
 
گفتید که نویسندگان خراسانی در این دوران به خلق اثر مشغول بودند. آیا در راستای چاپ این نمایشنامه‌ها نیز اقدامی صورت گرفته است؟
انجمن درصدد معرفی این متون بوده و هست. نویسندگانی همچون جواد اشکذری، علیرضا اسدی، عباس جان‌فدا، احسان روحی، علی حاتمی‌نژاد و شادی غفوریان ازجمله نویسندگانی هستند که تولیداتی داشتند اما هنوز تجمیعی برای چاپ این آثار صورت نگرفته است، زیرا مشکلات اقتصادی مانع این کار می‌شد. البته تلاش‌هایی ازسوی شهرداری و مرکز حفظ و نشر آثار و ارزش‌های دفاع مقدس در استان خراسان و مرکز هنرهای نمایشی کشور انجام شده و برخی حمایت‌ها صورت گرفته است. هر ارگانی سرفصل‌های حمایتی خودش را دارد و برای موضوعات مدنظر خود اهمیت قائل است. معمولا هر چند سال یک بار شاهد انتشار کتاب‌های نویسندگان خوب مشهدی هستیم.
 
ساختمان تئاترشهر مشهد که در حال ساخت است کی به بهره برداری خواهد رسید؟
مجموعه تئاترشهر، مجموعه‌ای در پارک ملت مشهد است که دو سالن به نام‌های اصلی و بهار دارد اما یک سالی است که اختیارش از انجمن هنرهای نمایشی گرفته شده و در اختیار معاونت فرهنگ هنری کل ارشاد خراسان قرار گرفته و قرار است بعد از انتخابات انجمن، سالن‌ها مجدد در اختیار انجمن قرار بگیرد، البته با شرایط خاصی که ارشاد تبیین می‌کند. مجموعه مدنظر شما، پردیس تئاتر مشهد است که در خیابان فکوری در حال ساخت است و با توجه به تغییراتی که در طول چند ماه گذشته در مدیریت شهری داشتیم بسیاری از دوستان نگران بودند که شاید کاربرای این فضا این عوض شود اما جناب آقای منصوریان، رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر این موضوع را خیلی شفاف توضیح دادند که روال ساخت این مجموعه بر طبق نیازهایی که سنجیده شده ادامه خواهد داشت و امیدواریم به‌زودی دوستان هنرمند تئاتر بتوانند از فاز یک این مجموعه بهره‌مند شوند.
 
با توجه به تغییر دولت، توقعات شما از وزیر فرهنگ و ارشاد جدید چیست؟
مقام معظم رهبری به‌شکلی شفاف در مورد تئاتر فرمودند: «تئاتر یک منبر است، حتی فراتر از یک منبر». جایگاه تئاتر در سطح فرهنگ‌مان را می‌توانیم با همین صحبت رهبری پیدا کنیم. اصحاب نمایش هم اکثرا از بچه‌های انقلابی و هیاتی هستند که در حال فعالیت‌اند. آن‌ها به‌جز همه ارزش‌هایی که ما مدیون‌شان هستیم، توقع دیگری ندارند. مطمئنا یکی از راه‌های خوب برای نشان دادن آسیب‌های اجتماعی، تولید تئاتر با محتویاتی است که نیاز جامعه تلقی می‌شود. زیرساخت‌ها و سالن‌های تئاتر نیاز یک شهر است، مکان‌هایی مانند فرهنگسراها و اضافه شدن آن‌ها به سالن‌های تئاتر مجموعه کل شهر از نیازهای جامعه تئاتر است. چندی پیش با اصحاب نمایش جلسه‌ای داشتیم که در آن قرار بر این شد سند چشم‌اندازی را در یک ماه آینده آماده کنیم و در اختیار اعضای محترم شورای شهر بگذاریم. در این سند درخواست‌ها و اتفاقاتی را که اصحاب نمایش به کمک مدیریت شهری می توانند کمک کنند مطرح کردیم. متاسفانه بسیاری از اهالی تئاتر درگیر مشکلات معیشتی و اقتصادی هستند. از سوی دیگر، بیماری کرونا دست‌به‌گریبان همه اصناف شده است. امیدوارم بتوانیم از بضاعت و توانمندی همه هنرمندان مختلف در راستای اهداف انقلاب اسلامی در جهان شهر کرامت و برکت استفاده کنیم و بتوانیم هم برای زائران امام مهربانی و هم مجاوران این حضرت لباس خدمت پوشیده و به آن‌ها خدمت کنیم.

مقام معظم رهبری به شکلی شفاف در مورد تئاتر فرمودند: «تئاتر یک منبر است، حتی فراتر از یک منبر». جایگاه تئاتر در سطح فرهنگ‌مان را می‌توانیم با همین صحبت رهبری پیدا کنیم 

captcha
شماره‌های پیشین