sobhe-no.ir
1274
چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۴۰۰
10
جنجال بر سر بازگشایی و تعطیلی مدارس ادامه دارد

هراس از هیاهوی آموزشی

ايران همچنان صدرنشین گروه خود است

فینـــــال بدون بــرنده

تیم ملی فوتبال ایران در هفته چهارم رقابت‌های نهایی دور مقدماتی جام جهانی 2022 در ورزشگاه آزادی تهران و در دیداری بدون تماشاگر برابر کره‌جنوبی به تساوى دست يافت.

صبح نو

جنجال بر سر بازگشایی و تعطیلی مدارس ادامه دارد

هراس از هیاهوی آموزشی

بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی طرفداران و مخالفان جدی دارد. از یکسو برخی خانواده‌ها یا کادر آموزشی مدارسی که فضای کافی را برای فرزندان و دانش‌آموزان فراهم کرده‌اند اعتقاد دارند که با توجه به واکسیناسیون انجام‌شده در کشور باید به فکر بازگشایی مدارس بود، چراکه سطح تحصیلی دانش‌آموزان به‌شدت افت کرده و نیز ارتباطات اجتماعی و رفتارهای فردی کودکان و نوجوانان دچار مشکلات جدی شده است.
 از سوی دیگر هم خانواده‌ها یا کادر آموزشی هستند که اعتقاد دارند فضای فعلی در مدارس مطابق با دستورالعمل‌های بهداشتی نیست و تراکم تعداد زیادی از دانش‌آموزان که به دلیل هیجان حضور در کنار همسالان خود توجهی به پروتکل‌ها ندارند می‌تواند دردسرساز شود. اما آموزش مجازی هم مشکلات خاص خود را داشته که از آن جمله می‌توان به کندی اینترنت، گرانی گوشی‌های هوشمند، مشکلات نرم‌افزاری در شبکه شاد و روی‌آوری کادر آموزشی به شبکه‌های اجتماعی دیگر، در دسترس نبودن اینترنت و امکانات لازم در مناطق محروم و دورافتاده برای دانش‌آموزان و غیره اشاره کرد. همین مسائل موجب شده تا به گفته مسوولان آموزش‌وپرورش آمار ترک تحصیل در کشور هم بالا رود. علیرضا کاظمی، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش دراین‌باره گفته است: دانش‌آموزان به‌سبب دوری از مدرسه در دوران کرونا آسیب‌های جدی فراوانی دیده‌اند به‌طوری که شاهد افزایش ترک‌تحصیل و افت شدید آموزشی هستیم. 
 بازگشایی فقط برای تدریس نیست
 از دیگر نکاتی که ازسوی موافقان بازگشایی مدارس مورد تاکید قرار می‌گیرد بحث رفتارهای کودکان و نوجوانانی است که بیشتر در خانواده‌های کم‌فرزند زندگی می‌کنند و به‌دلیل شرایط کرونایی هم از حضور در کنار هم‌مدرسه‌‌ای های خود محروم هستند. این مساله موجب بروز مشکلات رفتاری می‌شود. محمد حاتمی، رییس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران دراین‌باره می‌گوید: دوران کودکی و نوجوانی دوران تحول رشدی است. تحول فکری، تحول شناختی، تحول اجتماعی و… در این سنین رخ می‌دهد در نوجوانی هویت افراد شکل می‌گیرد و آماده می‌شوند تا به‌سمت مستقل شدن بروند، این امر میسر نمی‌شود مگر در بستر فعالیت‌های اجتماعی و نقش‌پذیری‌های اجتماعی.
 معضل جهانی برای دانش‌آموزان
تسنیم در گزارشی که منتشر کرده است به آمار جهانی درباره دانش‌آموزان محروم از تحصیل هم پرداخته است. البته با توجه به دستاوردهای فعلی از بابت واکسیناسیون، بیشتر کشورهای جهان به‌سمت بازگشایی حضوری مدارس رفته‌اند و طبق اعلام یونسکو، فقط 3.4درصد دانش‌آموزان جهان در 14کشور همچنان با تعطیلی سراسری مدارس مواجه هستند.به‌گفته بهنام بهراد، عضو پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش، در پیمایشی که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی انجام داد، مشخص شد برخی کشورها مانند سوئد اصلا پیش‌دبستانی و مدارس ابتدایی را تعطیل نکردند، برخی کشورهای اسکاندیناوی و آلمان حدود 20روز و کاستاریکا 180روز تعطیلی مدارس داشتند اما ایران ازجمله کشورهایی است که بیشترین میزان تعطیلی را داشت، مدارس حدود 200روز تعطیل بودند و جزو معدود کشورهایی بود که تعطیلی گسترده داشت.حالا باید دید با توجه به اظهارات مسوولان آموزش‌وپرورش بابت بازگشایی مدارس از هفته‌های آتی، نظام آموزشی کشور و خانواده‌ها چه واکنشی به این مساله خواهند داشت.

captcha
شماره‌های پیشین