sobhe-no.ir
1274
چهارشنبه، ۲۱ مهر ۱۴۰۰
1
«صبح‌نو» دلایل اجتماعی و سیاسی پیشتازی مقتدی صدر در انتخابات پارلمانی عراق و نقش او در تعیین نخست‌وزیر آینده این کشور را بررسی کرده است

زمانه صـــــــــدر

روح‌الله فرقانی / با اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق، مشخص شد در این وزن‌کشی سیاسی، شماری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی شاخصی که انتظار می‌رفت، به پارلمان جدید راه پیدا کنند، از راهیابی به آن، جا ماندند. نتایج اولیه انتخابات عراق که ازسوی کمیساریای عالی انتخابات اعلام شد، نشان داد که جریان صدر به رهبری «مقتدی الصدر» با ۷۳کرسی در صدر قرار دارد؛ جریانی که توانست با استفاده از برخی سیاست‌ها و راهبردها در این دور از انتخابات پیشتاز باشد. موضوعی که کارشناسان مسائل عراق در گفت‌وگو با «صبح‌نو» آن را درایت صدر یا نفوذ عشایری و قومی او می‌دانند که عواملی همچون برائت او از دولت الکاظمی، قانون جدید انتخابات، مبارزه با فساد یا قاطعیت او در اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را رمز این پیروزی می‌دانند.

دو پرونده تخلف دولت روحانی در موضوع بورسیه‌ها و استنکاف از اجرای قوانین راهی قوه‌قضاییه شد

سه‌شنبه‌های نظارتی مجلس

سه‌شنبه‌های مجلس از این پس با قرائت گزارش‌های نظارتی آغاز خواهد شد؛ این تصمیمی است که اخیرا هیات‌رییسه مجلس گرفته و روز گذشته (سه‌شنبه 20 مهر) حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی این تصمیم را اعلام کرد. براساس این تصمیم هیات‌رییسه، جلسه علنی مجلس با قرائت دو گزارش نظارتی کلید خورد: 1- تخلف وزارت علوم دولت روحانی در موضوع بورسیه‌ها. 2- قرائت گزارش کمیسیون قضایی درباره استنکاف دولت یازدهم و دوازدهم از اجرای قوانین.

قالیباف:

جمهوری اسلامی، هژمونی آمریکا را برهم زده است

سرمقاله

سرمقاله

«صبح‌نو» فیلم‌های جدید آماده اکران را معرفی می‌کند

از قهرمانِ فرهادی تا پوستِ برادران ارک

سمانه استاد / موج پنجم کرونا با وجود همه سهمگین بودنش نتوانست برخی از سینماها را مجبور به تعطیلی کند. سینماها که درحال‌حاضر در وضعیت خوبی به‌سر نمی‌برند، در این شرایط باز بودند و با اکران فیلم «درخت گردو» از محمدحسین مهدویان، نفسی تازه گرفتند. فیلم‌های زیادی در سه سال 98، 99 و 1400 ساخته شده و در نوبت اکران مناسب قرار دارند. شرایط کرونا با شتاب گرفتن روند واکسیناسیون روبه بهبود است اما هنوز تا رسیدن به مرحله عادی فاصله زیادی است و باید سینماگران با سینماداران همکاری کرده و ریسک اکران فیلم‌های‌شان را در این شرایط بپذیرند. قطعا شرایط فعلی اکران از شرایط چندماه پیش بهتر شده و امید است که اکران‌های جدید مردم را به سینما بازگرداند. در این گزارش به بررسی برخی از فیلم‌های در صف اکران و معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

ايران همچنان صدرنشین گروه خود است

فینـــــال بدون بــرنده

تیم ملی فوتبال ایران در هفته چهارم رقابت‌های نهایی دور مقدماتی جام جهانی 2022 در ورزشگاه آزادی تهران و در دیداری بدون تماشاگر برابر کره‌جنوبی به تساوى دست يافت.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با مجید شاکری، رویکرد اقتصادی کابینه سیزدهم را بررسی کرده است

هدف کوتاه مدت، باید کنترل نرخ ارز باشد

روی کار آمدن دولت سیزدهم با آشفتگی در نرخ اقلام اساسی موردنیاز مردم، همزمان بود. به بیانی می‌شود گرانی‌های کنونی را میراث بد دولت پیشین برای دولت فعلی و مردم دانست. سیدابراهیم رئیسی که پیش از رسیدن به پاستور رسیدگی به معیشت مردم را یکی از کانونی‌ترین شعارهای خود قرار داد، چندی پیش تورم و گرانی را خط قرمز دولتش ابراز کرد. با وجود این، هنوز اقدام عملی ملموسی از طرف تیم اقتصادی دولت برای بهبود وضعیت شاهد نبوده‌ایم.

صبح نو

سرمقاله

سرمقاله

وضعیت فعلی خاورمیانه، آزمون مهمی برای کشورهای این منطقه در حفظ امنیت و ثبات است. در شرایط ضعف آمریکا و اجبار به خروج از خاورمیانه که سرنوشت محتوم این کشور است، برخی سیاستمداران با جاه‌طلبی و فزون‌خواهی به دنبال افزایش قدرت خود هستند. دست بالا داشتن این رویکرد موجب نوعی آنارشی و رئالیسم در صحنه روابط منطقه‌ای خواهد شد. منطقه در میانه دو گرایش بین‌الملل‌گرا که امنیت خود را از آمریکا کرایه می‌کند و رویکرد رئالیستی که به دنبال افزایش قدرت خود است، باید راه سوم را دریابد که همان نگاه منطقه‌گرا و همکاری‌جو است. در این نگاه مساله قدرت جای خود را به امنیت خواهد داد. دولت‌های منطقه به جای درگیری مداوم و تنش دائمی که قدرت محور است، می‌توانند به الگویی از همکاری دست یابند که ذیل امنیت دسته‌جمعی و منطقه‌گرا، از ظرفیت‌های اقتصادی یکدیگر استفاده کنند که طبیعتا این الگو موجب ثبات حاصل از منافع امنیتی و اقتصادی برای کشورهای منطقه خواهد شد. از درون این نگاه منافع جمعی تضمین شده و قابل حصول است. دولت ایران همواره این نگاه را به کشورهای منطقه توصیه کرده و اکنون هم نقش مهمی در دعوت سایر کشورها به این رویکرد دارد.
 

captcha
شماره‌های پیشین