sobhe-no.ir
1273
سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰
9
گزارش «صبح‌نو» درباره تلاش‌های کرونا برای دیده شدن را بخوانید

ویروس منحوس را ریز نبینید

آمار فوتی‌های روزانه کرونا در دو روز متوالی بیش از 103نفر افزایش یافت تا یکبار دیگر حواس‌ها درباره احتمال تشدید کرونا جمع شود. البته این مساله باید ازسوی مسوولان بیشتر از مردم مورد توجه قرار بگیرد چه آنکه عادی‌انگاری شرایط و صدور دستورهای مربوط به لغو دورکاری یا بازگشایی مراکز آموزشی و غیره تهدید مستقیم علیه سلامت و جان مردم است. براساس آماری که وزارت بهداشت ظهر دیروز منتشر کرد در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر دوشنبه 19مهرماه، 276ایرانی جان خود را به‌دلیل کرونا از دست دادند. در این مدت زمانی تعداد بیماران تازه شناسایی‌شده هم شاهد رشد بالایی بود.

یادداشت

دلخوش به واکسیناسیون نباشیم

حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا

صبح نو

یادداشت

دلخوش به واکسیناسیون نباشیم

حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا

 
این روزها سخنانی درباره بازگشت به شرایط عادی زندگی مطرح می‌شود. از سوی دیگر، مردم هم با توجه به دستورهای صادرشده رعایت پروتکل‌های بهداشتی را کاهش داده‌اند. این در حالی است که براساس مستندات علمی، 70 تا 75درصد جمعیت هر کشوری باید هر دو دوز واکسن را تزریق کنند تا ایمنی جمعی به وجود بیاید. اگرچه خوشبختانه روند واکسیناسیون در کشور ما تسهیل شده و این مساله از بابت واردات گسترده واکسن به کشور است که کمک می‌کند واکسیناسیون تسریع شود اما این مقدار کفاف نمی‌دهد که چند علت دارد؛ نخست آنکه به واکسن داخلی هم نیاز داریم تا همزمان با واکسن خارجی وارد سبد واکسیناسیون کشور شده و مورداستفاده قرار بگیرد. از سوی دیگر، به این دلیل فقط از واکسن‌های ایرانی استفاده نکردیم چراکه توان ساخت واکسن ازسوی کارخانه‌هایی که واکسن تولید می‌کنند با زمان ضروری واکسیناسیون جامعه برابر نبود و ما به واکسیناسیون سریع نیاز داشتیم و به همین دلیل از واکسن وارداتی استفاده کردیم. اما نکته اینجاست که واکسن‌های خارجی در اختیار کشور هم به‌اندازه‌ای نیستند که 70 تا 75درصد جامعه را پوشش دهند و به همین علت نیاز داشتیم از واکسن‌های داخلی استفاده کنیم و همزمان واکسن‌های خارجی وارد کنیم تا تسریع در انجام واکسیناسیون اتفاق بیفتد. با توجه به تحریم‌هایی که وجود دارد و مشکلاتی که در تهیه واکسن ممکن است در آینده در برابر ما قرار بگیرد باید به خودکفایی در تولید واکسن در کشور برسیم و اگر تولید واکسن در داخل نداشته باشیم این امر محقق نمی‌شود. به‌علاوه برای دوزهای یادآوری می‌توانیم از واکسن‌های تولید داخل استفاده کنیم و لذا باز هم نیازمند تهیه واکسن هستیم. اما همزمان نباید به واکسیناسیون برای اتمام شیوع کووید19 خوش‌بین بود و باید مسوولان و مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا جلوی شیوع بیماری تا حد زیادی گرفته شود. از سوی دیگر، مردم نیز باید اقدامات بهداشتی را کماکان انجام دهند و مسوولان هم باید علاوه‌بر واکسیناسیون اگر بیماران جدیدی شناسایی شدند، تست‌های دقیق انجام داده و براساس آن اقدامات لازم اعم از قرنطینه و سایر اقدامات در اولویت قرار گیرد.
انجام واکسیناسیون در کشورهای مختلف و عملیاتی کردن اقدامات بهداشتی و درمانی، ازجمله درمان بیماران، قرنطینه کردن آن‌ها، انجام تست‌های مکرر و پیگیری سویه‌های جدید و درمان آن به‌اضافه تولید واکسن سبب می‌شود تا حد زیادی از پاندمی عبور کنیم و سپس با زدن واکسن‌های مکرر به افراد جامعه آن‌ها را در برابر این ویروس و جهش‌های احتمالی آن ایمنی ببخشیم و بعد از آن آرام‌آرام این ویروس به سمتی برود که خودش، خودش را حذف کند یا اگر وجود داشته باشد به‌صورت یک ویروس ضعیف مثل سرماخوردگی تبدیل شود که با واکسن‌های مکرری که مردم می‌زنند بتوانیم در برابرش ایمنی پیدا کرده و ویروس نتواند باعث ایجاد بیماری شدید، بستری در بیمارستان یا مرگ شود. اگر همه‌چیز خوب پیش برود و همه کشورها دست‌به‌دست هم دهند و اقدامات لازم ازنظر پیشگیری، واکسیناسیون، تهیه داروهایی که ضدویروس است و غیره به سرانجام برسد قطعا می‌توانیم چرخه این پاندمی را متوقف کرده و سپس کنترل کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین