sobhe-no.ir
1273
سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰
6
گفت‌وگوهای ایران، عربستان وارد مرحله جدی‌تری شد

جنگ یمن خاتمه می‌یابد؟

«صبح نو» نتایج انتخابات پارلمان عراق را بررسی کرده است

پیشتازی صدر، شگفتی‌سازی مالکی

روز یکشنبه بود که عراق اولین تجربه انتخابات زودهنگام پارلمانی پس از سال2003 را تجربه کرد؛ انتخاباتی که پس از اعلام نتایج رسمی آن، نوبت به فرایند پیچیده معرفی فراکسیون اکثریت و متعاقب آن انتخاب نخست‌وزیر آتی می‌رسد که اختیارات فراوانی در امور کشور دارد؛ فراکسیونی که پیش‌بینی‌ها نشان از پیشتازی احزاب سیاسی مقاومت در این دور از انتخابات را دارد. احزابی که اخراج نیروهای آمریکایی و استقلال عراق را در اولویت برنامه‌های خود می‌دانند.

صبح نو

گفت‌وگوهای ایران، عربستان وارد مرحله جدی‌تری شد

جنگ یمن خاتمه می‌یابد؟

گفت‌وگوهای سیاسی و دیپلماتیک ایران  و عربستان وارد مرحله جدی‌تری شده است، گفت‌وگوهایی که تاکنون چهار بار در بغداد میان نمایندگان طرفین برگزار شد و هر دو طرف در اظهاراتی از پیشرفت این مذاکرات سخن گفتند تا آنجا که اخیرا امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در حاشیه سفر به دمشق و بیروت عنوان کرد که این مذاکرات روند خوبی داشته و به نتایجی هم دست یافتند. نشست‌هایی که این روزها گویا جدی‌تر شده و از خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست‌ دیروزش با رسانه‌ها درمورد گفت‌وگوهای صورت‌گرفته بین ایران و عربستان پرسیده شد و اینکه وزیر امورخارجه اعلام کرده که این گفت‌وگوها در مسیر درست خود در حال طی شدن است که خطیب‌زاده در پاسخ گفت:‌ توافق هیات ایرانی و عربستانی این بود که مذاکرات در پشت درهای بسته انجام می‌شود در 
فضای عمومی پیگیری نشود. آنچه می‌توانم به شما بگویم این است که چهار دور مذاکره با عربستان در بغداد انجام شده است و آخرین دور زمانی انجام شد که ما در نیویورک بودیم. تماس‌ها و دریافت پیام‌ها بین دو کشور بدون انقطاع ادامه داشته و دارد. همان‌طور که پیش از این گفتم در این رایزنی‌ها بیشترین تمرکز درباره موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای و به تخصیص حوزه خلیج‌فارس بوده است. در همین چارچوب یمن هم بخشی از این گفت‌وگوهاست. وی با تاکید بر اینکه سرنوشت یمن باید از طریق مردم یمن و اعمال اراده آن‌ها تعیین شود،‌ گفت: آنچه ما می‌توانیم در این زمینه انجام دهیم تسهیل این گفت‌وگوهاست و عربستان نیز باید جنگ یمن و ادامه محاصره ظالمانه مردم این کشور را متوقف کند. خطیب‌زاده ادامه داد: تلاش داریم که روابط ایران و عربستان به تحقق آرامش، صلح و ثبات در منطقه خلیج‌فارس کمک کند.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گفته‌شده که این احتمال وجود دارد دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان در کشوری غیر از عراق برگزار شود،‌ گفت:‌ در خصوص مذاکرات ایران و عربستان،‌ بغداد میزبان خوبی بوده و تا جایی که امکان داشته باشد ضرورتی برای تغییر مکان گفت‌وگوها وجود ندارد. گفت‌وگوها به مسیر جدی‌تر وارد شده است و باید اجازه دهیم که گفت‌وگوها مسیر خود را طی کنند.
خطیب‌زاده گفت: ایران تداوم سیاستش همواره وجود داشته و معتقد است که گفت‌وگو بین کشورهای منطقه ازجمله ایران و عربستان می‌تواند یکی از ستون‌های مهم صلح و ثبات در منطقه خلیج‌فارس باشد.
سخنان سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در حالی عنوان می‌شود که طرف‌های ایرانی و عربستانی بارها در عراق به گفت‌وگو پرداختند؛ گفت‌وگوهایی که چندین سال است بر سر موضوعاتی همچون جنگ یمن و تحولات منطقه وارد تنش شده است. گفتنی است پایان جنگ یمن و ثبات در منطقه از مهم‌ترین شروط طرف‌های ایرانی برای مذاکرات دوباره با عربستان‌سعودی است. ائتلاف سعودی نزدیک به هفت‌سال است که مردم مظلوم یمن را مورد آماج حملات موشکی و هوایی خود قرار می‌دهد که منجر به کشته و مجروح شدن ده‌ها هزار نفر شده است. یمن در سال‌های اخیر با مشکلات عدیده‌ای اقتصادی و معیشتی روبه‌رو ست که براثر حملات سعودی‌ها صورت گرفته‌اند. آنگونه که سازمان‌های حقوق بشری هشدار داده‌اند این کشور با مشکلاتی همچون قحطی و بیماری‌های مسری روبه‌رو بوده و کودکان این کشور از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند.

captcha
شماره‌های پیشین