sobhe-no.ir
1273
سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰
5
ارتقای کارآمدی قوه قضاییه برای حل مشکلات مردم، وجهه همت اصلی اژه‌ای در 100روز گذشته بوده است

مردم‌گرایی دستگاه قضـا

100 روز نخست فعالیت رییس جدید قوه‌قضاییه سپری شد و دستگاه قضا در این مدت، شاهد اقدامات تحولی مهمی بود. اژه‌ای تلاش کرده تصویری متفاوت از آنچه پیشتر در ذهن مردم بوده، از دستگاه قضا ارائه دهد و با تمایل بیشتر به زیست جهان مردم، آن‌ها را از خود و خود را از آن‌ها بداند. علاوه‌بر مردم‌گرایی و ایجاد تصویر ذهنی متفاوت از حوزه‌های کارکردی قوه‌قضاییه، تاکید بر مبارزه با گلوگاه‌های فساد، دیگر موضوعی بوده که طی 100 روز سپری‌شده اخیر، به‌طور ی در دستورکار جدی اژه‌ای قرار داشته است.روز 10تیرماه امسال بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب در حکمی حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای را به‌عنوان رییس دستگاه قضایی کشور منصوب کردند. رهبر انقلاب در حکم‌شان انتظاراتی ازجمله گسترش عدالت، احیای حقوق عامه و تامین آزادی‌های مشروع و نظارت بر حسن اجرای قوانین، ادامه‌ رویکرد تحولی و اجرای سند تحول، تضمین دستیابی آسان و رایگان مردم به خدمات قضایی، گماردن نیروهای کارآمد و جهادی، ارج‌نهادن به خدمات قضات پاکدامن و ارتباط با متن مردم را خواستار شدند. بر همین اساس نیز اژه‌ای تلاش کرد از ابتدای آغاز به کارش در جایگاه ریاست قوه‌قضاییه، رفتارهای متفاوتی را بروز و آن‌ها را به‌مرور نهادینه کند. یکی از این اقدامات مهم، سرکشی مداوم از زندان‌ها و جویاشدن از وضعیت محکومان بوده است. بازدیدهای سرزده از زندان‌های رجایی‌شهر و ندامتگاه دماوند برای دیدار چهره‌به‌چهره با زندانیان و شنیدن دغدغه‌ها و مشکلات و دادن دستورات لازم جهت رفع آن‌ها، از مهم‌ترین اقدامات رئیسی در حوزه سرکشی بوده است.

قالیباف در دیدار رییس مجلس سوئیس:

دولت بایدن، سیاست ترامپ را دنبال می‌کند

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته(دوشنبه، 19مهرماه) با آنداراس اییبی، رییس مجلس شورای ملی سوئیس دیدار و گفت‌وگو کرد. مهم‌ترین محور سخنان در این دیدار سیاست‌های دولت آمریکا درباره برجام بود. قالیباف در این زمینه با تاکید بر اینکه ایران باید اطمینان داشته باشد که آمریکا فشار حداکثری به مردم ایران را منتفی می‌کند، گفت: نباید توافقات صرفا روی کاغذ باشد بلکه باید ایران انتفاع اقتصادی داشته باشد.

صبح نو

قالیباف در دیدار رییس مجلس سوئیس:

دولت بایدن، سیاست ترامپ را دنبال می‌کند

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته(دوشنبه، 19مهرماه) با آنداراس اییبی، رییس مجلس شورای ملی سوئیس دیدار و گفت‌وگو کرد. مهم‌ترین محور سخنان در این دیدار سیاست‌های دولت آمریکا درباره برجام بود. قالیباف در این زمینه با تاکید بر اینکه ایران باید اطمینان داشته باشد که آمریکا فشار حداکثری به مردم ایران را منتفی می‌کند، گفت: نباید توافقات صرفا روی کاغذ باشد بلکه باید ایران انتفاع اقتصادی داشته باشد.

وی در این دیدار با اشاره به حضور برخی شرکت‌های سوئیسی در ایران که فعالیت‌شان به‌دلیل تحریم‌ها کاهش پیدا کرده است، یادآور شد: مطمئن هستیم ارتباطات پارلمانی میان مجالس دو کشور و گروه‌های دوستی پارلمانی می‌تواند به افزایش سطح همکاری‌ها به‌خصوص در حوزه اقتصادی و کشاورزی که شما نیز به آن علاقه‌مند هستید منجر شود، ضمن اینکه بخش خصوصی دو کشور نیز باید فعال شوند.
قالیباف به نقش سوئیس در حوزه حافظ منافع آمریکا، کانادا و عربستان‌سعودی گفت: برجام یک توافق بین‌المللی میان ایران و سایر کشورهاست که به تایید شورای امنیت و سازمان ملل رسید ولی آمریکایی‌ها در دوره ترامپ از این توافق خارج شدند و این مایه تعجب بود که دنیا عکس‌العمل خوبی مقابل این اقدام آمریکا نشان نداد و واشنگتن پس از خروج یکجانبه از برجام فشار حداکثری و غیرقانونی را به مردم ایران وارد کرد.
رییس قوه مقننه ادامه داد: در مقابل خروج آمریکا از برجام برخی کشورها ادعای‌شان این بود که ترامپ این تصمیم را گرفته اما این حرف برای ما و افکار عمومی ایران پذیرفته‌شده نبود و دیدیم که در دولت دموکرات آمریکا باز هم همان سیاست ترامپ، صرفا با ادبیات متفاوت دنبال شد یعنی در عمل هیچ اتفاقی نیفتاد.
 
آمریکا باید گام اول را بردارد
 قالیباف در ادامه با اشاره به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها گفت: طبق این قانون، ایران باید اطمینان داشته باشد که آمریکا فشار حداکثری به مردم ایران در تحریم‌ها را منتفی می‌کند.
وی اضافه کرد: طبیعتا وقتی آمریکا از برجام خارج شده، باید گام اول را هم او بردارد و پایبندی باید در برابر پایبندی باشد و نمی‌شود صرفا آن‌ها از ایران توقعات برجامی داشته باشند اما خودشان آن را اجرا نکنند، ضمن اینکه نباید توافقات صرفا روی کاغذ باشد، بلکه براساس برجام باید تحریم‌ها لغو شده و ایران انتفاع اقتصادی داشته باشد.وی در ادامه با اشاره به تحرکات ضد ایرانی
 رژیم‌صهیونیستی در منطقه یادآور شد: معتقدیم فعالیت‌های این رژیم با همکاری و همراهی آمریکایی‌ها انجام می‌شود و چراغ سبز آن‌ها را دارند که این اقدامات تاثیرات خود را بر برجام خواهد داشت.
 
ایران به‌اندازه نیمی از جمعیت سوئیس، برای اتباع افغانستانی هزینه می‌کند
 وی با اشاره به شرایط کشور افغانستان عنوان کرد: چندمیلیون نفر اتباع افغانستانی به‌دلیل مسائل امنیتی، غذایی، بهداشتی و درمانی به ایران مهاجرت کردند و در کشور ما اسکان داده شدند و به همه آن‌ها خدمات‌رسانی می‌شود.قالیباف اضافه کرد: ایران با وجود همه فشارهای اقتصادی و تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، میزبان مهاجران افغانستانی بوده و هست و درحالی‌که خدمات‌رسانی به حدود سه‌میلیون تبعه افغانستانی که به‌اندازه نیمی از جمعیت سوئیس هستند، سالی چند میلیارد دلار برای ما هزینه دارد اما سازمان‌های حقوق بشری و کمیساریای عالی سازمان ملل هیچ کمکی به ایران برای حمایت از مردم مظلوم افغانستان نکرد. رییس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه تاکید کرد: اگر به موضوع افغانستان توجه نشود در آینده نزدیک شاهد یک فاجعه انسانی خواهیم بود که حتما آثار آن تا اعماق اروپا و آمریکای شمالی خواهد رفت ولی متاسفانه هیچ توجهی به آن‌ها نمی‌شود لذا تصور می‌کنم سوئیس با توجه به سابقه‌ای که در حوزه بشردوستانه دارد نباید لحظه‌ای از کمک دریغ کند. ما نیز با توجه به 900کیلومتر مرز مشترک با افغانستان تا جایی که بتوانیم به آن‌ها کمک خواهیم کرد.
 
رییس مجلس سوئیس: ترامپ در برجام تصمیم غلطی گرفت
 «آنداراس اییبی» نیز در این دیدار با اشاره به نقش میانجی‌گر سوئیس میان آمریکا و ایران از سال 1980، گفت: با مطالعاتی که درباره ایران داشتم می‌دانم تاریخ غنی، مردمی باهوش و فرهنگ والایی دارید که زمینه را برای توسعه روابط فراهم می‌کند.
وی در ادامه با بیان اینکه ترامپ در برجام تصمیم غلطی گرفت که باید راهکاری برای آن یافت، عنوان کرد: رفاه مردم و توسعه روابط اقتصادی دوجانبه و بین‌المللی بسیار حائزاهمیت است و معتقدم کشورهای ما ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف برای توسعه همکاری‌ها دارند که می‌توان آن را از کشاورزی و حل بحران آب آغاز کرد به‌خصوص که کشور ما آب فراوانی دارد.رییس مجلس شورای ملی سوئیس در ادامه با اشاره به صنعت گردشگری بیان داشت: البته در شرایط کرونا قرار داریم اما مردم زیادی علاقه‌مند به سفر به ایران هستند لذا درخواست دارم برای سال2023 یک گروه 50نفره از علاقه‌مندان به حوزه کشاورزی و فرهنگی را به سوئیس اعزام کنید و سفارت تهران در برن نیز با ما ارتباط بیشتری داشته باشد.در این دیدار، علیرضا سلیمی، عضو هیات‌رییسه مجلس و رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوئیس، دشتی اردکانی، رییس فراکسیون گردشگری و عباس گلرو، رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز حضور داشتند.

ایران با وجود همه فشارهای اقتصادی و تحریم های غیرقانونی آمریکا میزبان مهاجران افغانستانی بوده و هست و در حالی که خدمات رسانی به حدود
 3 میلیون تبعه افغانستانی که به اندازه نیمی از جمعیت سوئیس هستند، سالی چند میلیارد دلار برای ما هزینه دارد، اما سازمان های حقوق بشری و کمیساریای عالی سازمان ملل هیچ کمکی به ایران برای حمایت از مردم مظلوم افغانستان نکرد

captcha
شماره‌های پیشین