sobhe-no.ir
1273
سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰
3
رییس‌جمهور در اولین مراسم بازگشایی دانشگاه از ضرورت امیدواری به آینده گفت

استقبال از نگاه‌های نو

رییس‌جمهور روز گذشته دوشنبه در آیین بازگشایی رسمی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور شرکت کرد و به‌علت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط با کرونا حرف برخی از دانشجویان را از راه دور شنید. دانشجویی از وضعیت بی‌آبی کشور گله کرد، دانشجوی دیگر از سختی تامین خرج و مخارج زندگی دانشجویان متاهل گفت و برخی از دانشجویان نیز خواستار ایجاد شبکه نخبگانی و حمایت از آن شدند.

نگاه

انتظارات از سفرهای استانی

حمیدرضا ارفع

صبح نو

نگاه

انتظارات از سفرهای استانی

حمیدرضا ارفع

همزمان با سفر رییس‌جمهور و وزرای محترم به مناطق مختلف کشور یکی از قول‌های پرتکرار مسوولان به مردم منطقه در زمینه اشتغال‌زایی و عزم و تلاش دولت بوده است. درعین‌حال که دولت بایستی در حکمرانی خود زمینه تسهیل اشتغال جوانان را فراهم کند اما از مصاحبه و قول مسوولان دولتی این مضمون برداشت نمی‌شود، بلکه این انتظار در افکارعمومی ایجاد شده که دولت با راه‌اندازی سازمان‌ها و کارخانه‌ها و در نهایت گسترش عیار خود به‌دنبال استخدام جوانان منطقه است.به نظر می‌رسد مساله برطرف‌کردن بیکاری تنها یک مساله اقتصادی یا حاکمیتی نیست که بتوان آن را با قول یا دستور برطرف کرد، بلکه این مساله جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز دارد که باید مسوولان محترم به این جنبه‌ها بیش‌ازپیش توجه کنند تا در نهایت پیش‌فرض‌های ذهنی جوانان و خانواده‌ها را نیز هم‌زمان اصلاح کنند.اینکه مسوولان محترم دولت در مصاحبه به شکلی مستمر از عزم دولت در برطرف‌کردن بیکاری سخن بگویند و از لزوم تلاش و کارآفرینی جوانان سخن نگویند دارای معایبی  است. درعین‌حال باید سفرهای هیات محترم دولت نیز به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که بتوانند بخشی از این پیش‌فرض‌های ذهنی نادرست قبلی را اصلاح و تغییر دهند؛ به‌طورمثال مسوول ارشد دولت از یک مغازه یا واحد تولیدی کوچک نیز بازدید کند چراکه بخش مهم و قابل‌توجهی از اقتصاد ما نیز در دستان توانمند جوانان مبتکر و کارآفرینی است که توانسته‌اند با راه‌اندازی واحدهای تولیدی یا خدماتی کوچک سهمی از اقتصاد کشور داشته باشند که متاسفانه همواره این نقش‌آفرینی‌شان از نگاه دولتمردان مغفول مانده است. در ادامه یادداشت به بخشی از این پیش‌فرض‌های ذهنی نادرست عمومی اشاره می‌شود که می‌تواند در سفرهای استانی دولت موردتوجه قرار گیرد و هم‌زمان تلاشی نیز برای اصلاح یا تغییر پیش‌فرض‌ها و باورهای ذهنی مردم در راستای اشتغال و تولید صورت گیرد؛  
درمان بیکاری، اشتغال است ...
متاسفانه در افکارعمومی و در فرهنگ اقتصادی مردم نتوانسته‌ایم این تمایز را ایجاد کنیم که شغل با کار متفاوت است؛ لذا به‌طور ناخواسته همه مردم را به استخدام شدن و کارمند شدن در فلان اداره تشویق کرده‌ایم و آن را نزد خانواده‌ها و افکارعمومی ارزش جلوه داده‌ایم درحالی‌که کار و کارآفرینی نیز ارزشی به‌مراتب بالاتر دارد که متاسفانه هیچگاه به آن پرداخته نشده است. باید دولت محترم در زمینه تشویق جوانان به کار و تلاش و کارآفرین اهتمام ورزد و در سخنان خود نیز به آن اشاره کند. به‌خاطر دارم که جوانی به آقای دکتر قالیباف گفت بیکار هستم و از او خواست تا شغلی برایش در نظر گیرد که آقای دکتر قالیباف نیز پاسخ جالب و قابل تاملی به آن جوان داد و گفت من شغل سراغ ندارم اما کار برایت سراغ دارم که بعدا او را راهنمایی کرد و همین سخن و اعتمادبه‌نفس باعث شد تا آن جوان به سراغ یادگیری حرفه‌ای برود.
تولید ،یعنی یک کارخانه بزرگ
در اغلب بازدیدهای مسوولان آنچه به تصویر کشیده می‌شود کارخانه‌هایی بزرگ است با صدها کارگر و کارمند! به همین جهت است جوانان کمتر به ذهن‌شان کارهای تولیدی کوچک خطور می‌کند و حتی کارکردن در آن را فاقد ارزش می‌دانند چراکه تولید در قاموس ذهنی‌شان همواره مترادف بوده است با کارخانه‌های بزرگ. درحالی‌که مراد از مفهوم تولید در بیانات مقام معظم رهبری هم تنها تولید صنعتی و در مقیاس بزرگ نیست بلکه سخنان ایشان بیشتر متوجه حکمت و هدف غایی تولید است، نه شکل ظاهری تولید لذا اگر هدف غایی تولید، خلق ارزش و ارزش‌آفرینی باشد، آن زمان متوجه نادرستی کلیشه شکل‌گرفته در ذهن همگان بخصوص جوانان می‌شویم.
تولید، سرمایه می‌خواهد
یکی از پیش‌فرض‌ها و موانع ذهنی جوانان جهت آغاز فعالیت‌های تولیدی، سرمایه اولیه است. جوانان رمز موفقیت در فعالیت تولیدی را سرمایه زیاد می‌دانند، درحالی‌که انحصار موفقیت در فعالیت‌های تولید به میزان سرمایه اولیه اساسا کار نادرستی است. مدتی قبل از یک تولیدکننده صنایع چینی پرسیدم رمز موفقیت شما در تولید چه بود؟ پاسخ قابل‌تاملی داد و گفت: «خوب شاگردی کردم؛ بزرگ‌ترین سرمایه من در آغاز فعالیتم همین خوب شاگردی کردن بود.» در ادامه این تولیدکننده گفت: «سال‌ها نزد یک استاد مشغول شاگردی کردن در زمینه ظروف سفالی بودم و در این مدت بسیار خوب یاد گرفتم و تجربه ارزشمندی داشتم تا اینکه به یک نقطه اغنا رسیدم و جسارت یافتم که برای خودم کار کنم و این جسارت در برابر پول‌های اندک من بیشتر از کوهی از طلا ارزش داشت.» به‌راستی چقدر در مانع‌زدایی ذهنی پیرامون سرمایه اولیه موفق بوده‌ایم؟ آیا نباید بیشتر از آنکه افکارعمومی به میزان سرمایه اولیه بها دهند به شجاعت و جسارت راه‌اندازی فعالیت‌های تولیدی بها دهند؟ در این زمینه ذکر تجربه بسیاری از تولیدکنندگان که با سرمایه اولیه اندک توانسته‌اند موفقیت‌های شگرفی کسب کنند، می‌تواند به برداشتن این مانع ذهنی کمک خوبی کند.
تولید یعنی سود اندک
یکی از دیالوگ‌های اقتصادی متداول بین جوانان به این مضمون است که تولید سود اندکی دارد درحالی‌که دلالی و سوداگری سود بسیار زیادی دارد. در این زمینه باید خاطرنشان کرد که وظیفه اصلی دولت بالابردن هزینه‌های سوداگری در بازار است به‌گونه‌ای که این‌قدر هزینه آن فراوان باشد که هیچ سرمایه‌گذاری حاضر نباشد در این زمینه فعالیت کند و سرمایه‌اش به‌‌سمت تولید هدایت شود. درعین‌حال رسانه‌ها ماموریت مهمی در این زمینه دارند تا این کلیشه ذهنی جوانان را درهم ریزند و تولیدکنندگان موفقی را که توانسته‌اند حاشیه سود فراوانی داشته باشند به افکارعمومی و به‌طور خاص جوانان معرفی کنند.
شکست حتمی تولیدی‌های کوچک در مقابل رهبران
دو جوان در یک فامیل قرار بر راه‌اندازی یک لبنیاتی کوچک در محله‌شان داشتند که در شروع فعالیت‌شان یکی از آن‌ها با این استدلال که مردم برندهای تجاری معروف در لبنیات را خرید می‌کنند و شکست این تولیدی کوچک حتمی است، از دیگری جدا شد. جوان دیگر با عزمی راسخ و با همتی بیشتر فعالیتش را آغاز کرد و الان یکی از مغازه‌های پرفروش‌های محله است که توانسته است علاوه بر اداره زندگی شخصی‌اش، سرمایه‌گذاری‌های خوبی هم در کارش داشته باشد. متاسفانه یکی از موانع ذهنی جوانان مقوله برندگرایی که آسیب آن علاوه بر خرید و مصرف کالا در راه‌اندازی فعالیت‌های تولیدی نیز دیده می‌شود.امید است به‌واسطه سفرهای استانی گرد یتیمی بر سر کسب‌وکارهای کوچک و متوسط کشور نیز برطرف شود و این جوانان خط مقدم تولید و اقتصاد از حضور مقام‌های دولتی در کسب‌وکارشان همانند جوانان نخلستان‌های بوشهر به وجد آیند و انگیزه‌ای دوچندان برای تداوم فعالیت‌های‌شان شود.

captcha
شماره‌های پیشین