sobhe-no.ir
1273
سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰
3
رییس‌جمهور در اولین مراسم بازگشایی دانشگاه از ضرورت امیدواری به آینده گفت

استقبال از نگاه‌های نو

رییس‌جمهور روز گذشته دوشنبه در آیین بازگشایی رسمی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور شرکت کرد و به‌علت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط با کرونا حرف برخی از دانشجویان را از راه دور شنید. دانشجویی از وضعیت بی‌آبی کشور گله کرد، دانشجوی دیگر از سختی تامین خرج و مخارج زندگی دانشجویان متاهل گفت و برخی از دانشجویان نیز خواستار ایجاد شبکه نخبگانی و حمایت از آن شدند.

نگاه

انتظارات از سفرهای استانی

حمیدرضا ارفع

صبح نو

رییس‌جمهور در اولین مراسم بازگشایی دانشگاه از ضرورت امیدواری به آینده گفت

استقبال از نگاه‌های نو

رییس‌جمهور روز گذشته دوشنبه در آیین بازگشایی رسمی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور شرکت کرد و به‌علت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط با کرونا حرف برخی از دانشجویان را از راه دور شنید. دانشجویی از وضعیت بی‌آبی کشور گله کرد، دانشجوی دیگر از سختی تامین خرج و مخارج زندگی دانشجویان متاهل گفت و برخی از دانشجویان نیز خواستار ایجاد شبکه نخبگانی و حمایت از آن شدند.

آدرس اتاق فکر دولت
 سید ابراهیم در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران اول آدرس اتاق فکر دولت را داد. او گفت دانشگاه باید اتاق فکر دولت باشد، اتاق فکری که همواره مشکلات جامعه را رصد می‌کند، می‌بیند و قبل از اینکه دیگران ببینند، می‌بیند و هشدار می‌دهد قبل از اینکه دیگران متوجه آسیب‌ها بشوند. رئیسی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید برای حل مسائل کشور به کمک دولت بیایند و بالاتر از آن، اتاق فکر دولت باشند، افزود: روشنفکران کسانی هستند که در جایگاه دیده‌بانی به رصد مسائل جامعه می‌پردازند، به‌موقع درباره آسیب‌ها هشدار می‌دهند و برای رفع آن‌ها راهکار ارائه می‌دهند. رییس‌جمهور با اشاره به اینکه توان علمی دانشگاهیان کشور این امیدواری را ایجاد می‌کند که بتوانیم جایگاه تمدنی ایران را در مرجعیت علمی بازآفرینی کنیم، گفت: هرجا در مسیر صحیح حرکت کردیم توانستیم به جایگاه واقعی خود دست پیدا کنیم و نمونه آن، نقش درخشان دانشگاه و دانشگاهیان در مقابله با بیماری کروناست. رئیسی 
بیان کرد: همه بخش‌های جامعه باید به نظریات و سخنان دانشگاهیان و صاحبنظران توجه کنند و کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی در دانشگاه‌ها بیش از پیش رونق بگیرد. نباید به هیچ نظریه نو و حرف تازه‌ای بی‌توجه بود، هرچند تاکنون از سوی هیچ استاد و صاحب‌نظری بیان نشده باشد.

پایان‌نامه‌ها تقاضامحور باشد
 ضرورت تبدیل‌شدن دانشگاه به بازار کار از دیگر محورهای سخنان رییس‌جمهور بود. او گفت: پیشرفت دانشگاه امسال باید با سال قبل متفاوت باشد، هم جذب دانشجو و هم تحقیقات باید هدفمند و مرتبط با نیاز جامعه باشد. پایان‌نامه‌هایی هست که در کتابخانه‌ها خاک می‌خورد. تحقیق در دانشگاه باید تقاضامحور باشد و از دستگاه‌ها گره‌گشایی کند. رییس‌جمهور گفت: باید در ماموریت دانشگاه بازتعریف صورت گیرد تا به مرجعیت علمی در جهان تبدیل شویم. رئیسی افزود: مدینه فاضله یا آرمانشهری که بخواهد سنگ‌بنای آن اخلاق، معنویت، عدالت و دین‌مداری و ... باشد بدون دانشگاه امکان ندارد.
 
ما از اصحاب «ما می‌توانیم» هستیم
 رییس‌جمهور در ادامه سخنانش در مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها اشاره‌ای هم به شعار ما می‌توانیم کرد و گفت: آنجایی که محدودیت‌ها بیشتر بوده موفقیت‌مان هم بیشتر شده است. وی افزود: ما در کشور بن‌بستی نداریم. صنعت دفاعی و هسته‌ای ما بیشتر مورد تحریم بوده اما بیشترین پیشرفت را داشته است؛ پس می‌توان با وجود تحریم کار کرد. ما از اصحاب «ما می‌توانیم» هستیم و هیچ مانعی را مانع نمی‌دانیم. شعار
 «جهاد علمی» شعار خوبی است. دشمن نمی‌خواهد ما به فرمول‌های علمی برسیم. رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برنامه‌های دولت سیزدهم برای ساختن ایران قوی نیازمند حرکت قوی در تولید علم است، تصریح کرد: قدرت فقط در ساخت موشک نیست، اگرچه پیشرفت در این عرصه نیز مایه افتخار است اما باید در عرصه‌های دیگر علمی و فناوری نیز پیشرفت کنیم تا کشور در جنبه‌های مختلف قدرتمند شود. اقتصاد دریا، اقتصاد گردشگری، اقتصاد فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال از عرصه‌هایی است که جای کار زیادی دارد و امروز برخی کشورهای همسایه به‌اندازه درآمد نفتی ایران از عرصه دیجیتال و فضای مجازی درآمد کسب می‌کنند. رئیسی حرکت قوی برای تولید علم را نیاز امروز دولت به‌ویژه در ایجاد تحول علم‌پایه در کشور دانست و گفت: در این زمینه نقش دانشگاه، نقشی محوری است که فقط با تلاش‌های وزیر علوم و در عرصه ستادی ممکن نیست. همه دانشگاه‌های کشور به‌ویژه مراکز دانشگاهی در تهران که مرکزیتی در این زمینه دارند، باید در زمینه مساله‌شناسی و ارائه راهکار، با دولت همکاری کنند.
 
 ماموریت رئیسی به دانشگاه‌ها
 رییس‌جمهور با تشکر از نقش دانشگاه در مقابله با ویروس کرونا، یک ماموریت جدید به دانشگاهیان محول کرد و آن «دستیابی به درمان قطعی کرونا» بود. وی در این زمینه تاکید کرد: در دانشگاه در کنار دستیابی به واکسن باید دستیابی به درمان قطعی کرونا نیز در دستورکار قرار بگیرد و حتما از نگاه‌های نو استقبال و به آن‌ها اعتنا شود.
 
آینده روشن
 اما حرف پایانی رییس‌جمهور با دانشگاهیان درباره آینده روشن بود. رییس‌جمهور خطاب به دانشجویان اظهار داشت: به دانشجویان می‌گویم به آینده امیدوار باشید و هرچه بخواهند عرصه را بر ما تنگ کنند ما آینده را روشن می‌بینیم و این نیازمند جهاد علمی و عملی است. رییس‌جمهور جهاد علمی را شعار و روشی مناسب برای غلبه بر مشکلات توصیف کرد و گفت: طبیعی است که دشمن نمی‌خواهد پیشرفت کنیم اما می‌توانیم با کار مجاهدانه و علمی، سرعت پیشرفت کشور را مضاعف کنیم.رییس‌جمهور همچنین درباره درخواست دیدار با تشکل‌های دانشگاهی نیز گفت: بنده خرداد امسال جلسه مفصلی با تشکل‌های دانشجویی در مسجد دانشگاه تهران داشتم و نظرات آنان را شنیدم و از برگزاری نشست دوباره و گفت‌وگو با دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی نیز استقبال می‌کنم.رییس‌جمهور همچنین پس از اقامه نماز در مسجد دانشگاه تهران به جمع دانشجویان رفت و درددل آن‌ها را شنید. در این مراسم از رتبه‌های برتر کنکور 1400 هم تقدیر شد.

حرف پایانی رییس‌جمهور با دانشگاهیان درباره آینده روشن بود. رییس‌جمهور خطاب به دانشجویان اظهار داشت: به دانشجویان می‌گویم به آینده امیدوار باشید و هرچه بخواهند عرصه را بر ما تنگ کنند ما آینده را روشن می‌بینیم

captcha
شماره‌های پیشین