sobhe-no.ir
1273
سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰
2
سرلشکر باقری درراستای گسترش دیپلماسی نظامی-دفاعی به اسلام‌آباد رفت

هم‌افزایی نظامی دو کشور مهم جهان اسلام

توجه به دیپلماسی نظامی- دفاعی در سال‌های گذشته زمینه‌های نزدیکی ایران به کشورهای دیگر به‌ویژه همسایگان را فراهم کرده است. همکاری‌ها و هماهنگی‌های نظامی با کشورهای منطقه و همسایه، چه ازنظر مستشاری و چه ازنظر صادرات تسلیحات، نگاه جدیدی را مقابل دوستان و دشمنان قرار داده است. سفرهای هیات‌های نظامی در عالی‌ترین سطوح به کشورهای دیگر و نقش‌آفرینی در رزمایش‌ها، تمرین‌ها و برنامه‌های مشترک، تغییرات گسترده و افزایش قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را به رخ همگان کشیده و نشان داده است که نیروهای مسلح ایران با اقتدار در مسیر قدرت‌آفرینی و امنیت‌آفرینی گام برمی‌دارند. در این میان، برخی از همسایگان ظرفیت‌های بالقوه‌ای دارند که با هم‌افزایی و همکاری می‌توان آن را بالفعل کرد و بیش از گذشته نه‌تنها بر قدرت دفاعی افزود بلکه در جهت ارتقای قدرت و امنیت مسلمانان از آن بهره برد. جمهوری اسلامی پاکستان که در مرز شرقی ایران قرار دارد یکی از این کشورهاست که علاوه‌بر دارا بودن قدرت هسته‌ای از تسلیحات گسترده‌ای نیز بهره می‌برد.

خطیب‌زاده:

مذاکرات وین در داخل وزارت خارجه پیگیری می‌شود

صبح نو

خطیب‌زاده:

مذاکرات وین در داخل وزارت خارجه پیگیری می‌شود

«سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین و ترکیب تیم مذاکره‌کننده نیز گفت:‌ مذاکرات وین انجام شده و در داخل وزارت امورخارجه پیگیری می‌شود. از آن جهت که مذاکرات، گفت‌وگوی فنی برای اطمینان از اجرای کامل برجام ازسوی همه طرف‌هاست، ولذا هیچ متن و توافقنامه جدیدی قرار نیست مذاکره شود و این گفت‌وگوهای فنی هم در مسیر عادی خود در وزارت امورخارجه ازسوی وزارت خارجه انجام خواهد شد.وی افزود: اینکه در وزارت خارجه ترکیب تیم چطور باشد در ترکیب قبل هم از بانک مرکزی، نفت و ... بودند  و این‌بار همین خواهد بود. مهم این است که تداوم از حیث گفت‌وگوها انجام خواهد شد.این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین گفت: شبانه روز دوستان ما در حال مرور مباحث هستند. ما حتی یک ساعت را بعد از اینکه فرایند بررسی داخلی درباره مذاکرات به جمع‌بندی برسد از دست نخواهیم داد که تاریخ را نهایی کنیم و روزهای آتی روزهایی خواهد بود که فعالیت‌ها و تعاملات دیپلماتیک بیشتری را در حوزه برجام و گفت‌وگوهای وین شاهد خواهید بود.

مناسبات تهران و باکو
 وی درباره مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان نیز گفت: تمامی اجزای یک رابطه راهبردی و مشارکت جامع را با آذربایجان داریم. امیدواریم این روابط بیش از پیش گسترش یابد و نقش وزارت خارجه‌های دو کشور در این حوزه بسیار حائز اهمیت است.سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت:‌ با یک مسیر گفت‌وگو باید تلاش کنیم یک دولت فراگیر را در افغانستان شاهد باشیم و این نقشی است که ایران و همسایگان باید ایفا کنند. نقش‌شان فرستادن گروه‌های خاص به آن کشورها نیست بلکه نقش‌شان تلاش برای گفت‌وگوهای اصیل بین‌الافغانی است. در این راه اخبار جعلی زیاد است و گروه‌هایی برای مشوه کردن چهره گروه دیگری اقداماتاتی می‌کنند و در این مدت فراگرفتند چگونه می‌توانند از ابزار دیپلماسی عمومی استفاده و اهداف نادرست خود را جلو ببرند.به گزارش فارس، خطیب‌زاده درباره تصویب کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر هم گفت: این مذاکره و توافق شد و آنچه امضا می‌شود از زمان امضا روح توافقنامه برای امضاکنندگان به نوعی لازم الاجراست. بر همین اساس می‌گوییم همه طرف‌ها باید به آنچه امضا کردند پایبند باشند. مراحل تصویب در هر کشوری مراحل خاص خود را دارد.وی ادامه داد: پارلمان جمهوری اسلامی ایران مسیر خودش را دارد. باید اجازه دهیم مسیر دموکراتیک خودش را در داخل ایران طی کند. برخی کنوانسیون‌ها را درباره برخی کشورها داریم که سال‌ها طول کشیده مراحل تصویب را طی کنند و هیچ‌وقت هم تصویب نشده است.سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی اظهار داشت: روابط ما با عراق در بعد اقتصادی ممتاز است. بخشی به روابط استانی و اقلیم برمی‌گردد. ظرفیت آن قطعا قابل ارتقا و رشد است. با عراق تا به امروز توانستیم نقشه راه را داشته باشیم؛ معضلی که در این خصوص داریم عدم بازپرداخت بدهی ازسوی عراق است.
 
توافقنامه جامع همکاری بین ایران و روسیه
 سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره توافقنامه جامع همکاری بین ایران و روسیه عنوان کرد: توافقنامه جامع همکاری بین ایران و روسیه یک چارچوب حقوقی را ایجاد کرده و الان در جریان است و این چارچوب فضای مناسبی را برای گسترش روابط ایجاد کرده است. در چند سال پیش‌نیاز به ارتقای سند شد و اسم آن سند جامع همکاری‌های راهبردی ایران و روسیه شد که توافقات اولیه این سند انجام شده و در سفر قبلی لاوروف صحبت شده و در تهران درحال تنظیم بندهای نهایی آن هستیم و بعد از انجام آن و اخذ مجوزها برای مذاکرات نهایی در داخل کشور این سند را به مسکو می‌فرستیم و امیدواریم طی چند ماه آینده شاهد امضای این سند باشیم که متناظر سندی است که برای نقشه راهبردی همکاری‌های ۲۵ساله بین ایران و چین امضا شد.
وی در پاسخ به سوال دیگری گفت:‌ محور شرق در حال برآمدن است و این محور قطعا پایتخت‌هایی دارید، شرق سیاسی، نظامی و اقتصادی و پایتخت‌های آن‌ها تهران، پکن و مسکو است و اجازه دهیم روابط مسیر طبیعی خود را طی کند.
سخنگوی وزارت خارجه درباره ابتکار ۳+۳ نیز اظهار داشت: ابتکار ۳+۳ از روزی که جنگ آذربایجان و ارمنستان شروع شد مطرح شد و برخی کشورها آمادگی نداشتند و حتی گفته شد ۲+۳ را آغاز کنیم. باید وارد این فضا شویم که قفقاز جنوبی را در ترتیبات دیپلماتیک به جلو ببریم.وی درباره سفر امیرعبداللهیان به باکو نیز اظهار داشت: ارتباطات ما با آذریجان در تمامی سطوح برقرار است.

captcha
شماره‌های پیشین