sobhe-no.ir
1273
سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰
13
مرور «صبح‌نو» بر زندگی و اشعار حافظ

انقلاب در غزل، تحت‌تاثیر قرآن

امروز بیستم مهرماه 1400 مصادف است با زادروز شاعر بزرگ ایرانی، خواجه‌حافظ شیرازی؛ شاعری پارسی‌زبان که پس از فردوسی بزرگ، بی‌شک مشهورترین شاعر این آب و خاک است، چنانکه امروزه در هر خانه‌ای می‌توان به‌سادگی یک دیوان اشعار حافظ یافت یا حتی در خیابان‌ها کودکان کار و برخی دستفروشان را دید که به فروش اشعار این شاعر شهیر در قالب فال حافظ مشغول‌اند. به همین مناسبت، نگاه کوتاهی داشته‌ایم به زندگی این شاعر شیرازی و برخی از کتاب‌هایی که درباره او به چاپ رسیده‌اند.

خبر

صبح نو

خبر

سوگواره فیلم‌ کوتاه 
«تصویر دهم» به راه افتاد
اعضای هیات انتخاب دومین سوگواره فیلم‌ کوتاه «تصویر دهم» به دبیری محمد رهبر و مدیریت مجید مجیدی معرفی شدند. به گزارش ستاد خبری سوگواره فیلم‌ کوتاه تصویردهم، محمد رهبر، دبیر سوگواره تصویر دهم با اعلام خبر مشخص شدن اسامی هیات انتخاب این سوگواره بیان کرد: محمدحسین پویانفر فعال مذهبی و رسانه‌ای، حامد جوادزاده کارگردان و تهیه‌کننده سینما و تلویزیون، جعفر الادیب نماینده آستان مقدس امام‌حسین(ع) در ایران، محمدرضا مصباح تهیه‌کننده، فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینما و یاسین حجازی نویسنده و پژوهشگر، اعضای هیات انتخاب دومین دوره سوگواره فیلم‌کوتاه عاشورایی «تصویر دهم» را تشکیل می‌دهند. وی ادامه داد: بدین ترتیب 
با توجه به اعلام تمدید ارسال آثار به سوگواره تصویر دهم تا ۲۳مهرماه مصادف با شهادت امام حسن عسکری(ع)، پس از پایان مهلت دریافت آثار، اعضای هیات انتخاب فعالیت خود را آغاز کرده و از میان آثاری که به دبیرخانه رسیده، فیلم‌های منتخب را براساس قوانین، شیوه‌نامه‌ها و همچنین معیارهای هنری مشخص خواهند کرد. رهبر در پایان گفت: پس از مشخص شدن آثار منتخب ازسوی هیات انتخاب، اعضای هیات داوران دومین سوگواره فیلم‌کوتاه عاشورایی «تصویر دهم» متشکل از مجید مجیدی، رضا میرکریمی و نیما جاویدی اقدام به بررسی و داوری آثار خواهند کرد و بدین ترتیب برگزیدگان دومین دوره این سوگواره اعلام خواهند شد.
 
«ماهی و برکه» 
مسافر بلاروس شد
همزمان با رونمایی از پوستر فیلم سینمایی « ماهی و برکه » به کارگردانی «علی براتی» و تهیه کنندگی «هادی انباردار»، این فیلم به بیست و هشتمین جشنواره « Listapad » بلاروس (بخش کودک و نوجوان) راه یافت. هدف این جشنواره آشنا کردن مخاطبان بلاروس با برترین آثار فیلمسازان بین المللی است که خلاقیت آنها بر اساس ارزش‌های انسانی است. امسال این جشنواره سعی می‌کند جغرافیای شرکت کنندگان‌را گسترش بدهد و بهترین آثار سینمای جهان را نمایش بدهد.
لازم به ذکر است در بیست و چهارمین دوره این جشنواره (بخش کودک و نوجوان) «نرگس آبیار» کارگردان فیلم سینمایی «نفس» جایزه بهترین کارگردانی و هم‌چنین«ساره نورموسوی» بازیگر خردسال این فیلم نیز جایزه بهترین بازیگر کودک را دریافت نمودند. فیلم سینمایی « ماهی و برکه » که سعید آقاخانی و بهناز جعفری در آن ایفای نقش کرده اند،  به زندگی مخترعی (علی یزدانی) در سه دوره کودکی، نوجوانی و جوانی می پردازد. این مخترع در مسیر ساخت اختراعش دچار چالش‌هایی می‌شود که برای خانواده و اطرافیانش مشکلاتی را ایجاد می کند. پخش بین المللی این فیلم بر عهده استودیو فیلمچی
 @film.chi است.  این جشنواره در ماه نوامبر برگزار خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین