sobhe-no.ir
1273
سه شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰
10
پلیس، عامل نظارت بر اجرای محدودیت‌های ترددی است

افزایش ۱۱۱درصدی تردد در چالوس طی تعطیلات اخیر

محمد بنا و پژمان درستکار نتایج خیره کننده‌‌ای برای کشتی ایران رقم زدند

ساخت ایران

دو هفته طلایی ابتدایی پاییز 1400 برای مردم کشتی‌دوست ایران با شوق و افتخار به سر رسید. ورزش حماسی اول ایرانیان در روزهای آغازین مهرماه نگاه‌ها را به نروژ دوخته بود و خبرهای خوشی که از درخشش دلاوران ایرانی به گوش می‌رسید. دوباره هادی عامل و گزارش‌های جذاب و هیجانی، شیر مادر و نان پدر حلالت، خسته نباشی دلاور، خدا قوت پهلوان.

صبح نو

محمد بنا و پژمان درستکار نتایج خیره کننده‌‌ای برای کشتی ایران رقم زدند

ساخت ایران

دو هفته طلایی ابتدایی پاییز 1400 برای مردم کشتی‌دوست ایران با شوق و افتخار به سر رسید. ورزش حماسی اول ایرانیان در روزهای آغازین مهرماه نگاه‌ها را به نروژ دوخته بود و خبرهای خوشی که از درخشش دلاوران ایرانی به گوش می‌رسید. دوباره هادی عامل و گزارش‌های جذاب و هیجانی، شیر مادر و نان پدر حلالت، خسته نباشی دلاور، خدا قوت پهلوان.

کشتی از معدود رشته‌های ورزشی است که در کنار فوتبال، والیبال و تا حدودی وزنه‌برداری جایگاه خودش در بین خانواده‌های ایرانی را هیچ‌گاه از دست نمی‌دهد و حال‌وروز خوش افتخارآفرینی‌های کشتی در این روزهای طلایی نقل کوچه و بازار شهر بود. مسابقات کشتی قهرمانی جهان که یکی از بهترین ادوار تاریخ کشتی ایران در دو رشته آزاد و فرنگی بود در اسلوی نروژ به پایان رسید و  بعد از سومی تیم ملی آزاد که با 162امتیاز و فاصله 11امتیازی با روسیه قهرمان، حاصل شد، تیم ملی فرنگی نیز با 146امتیاز بعد از روسیه 152امتیازی در جایگاه نایب‌قهرمانی قرار گرفت. هرچند کسب چهار مدال طلای ارزشمند ایران در رشته فرنگی نشانگر عملکرد درخشان شاگردان محمدبنا بود که در این دوره از رقابت‌ها قدرت‌نمایی کردند اما در مسابقات جهانی احتساب مجموع امتیازات و عملکرد کشتی‌گیران در کلیه اوزان بدون توجه به تعداد مدال‌ها موجب شد برتری قابل‌توجه ایران موجب کسب عنوان قهرمانی در این دوره نشود.
 
اشک‌ها و لبخندها همراه با محمد بنا
 روزهای تلخ فرنگی‌کاران در ریو و شکست ناباورانه حمید سوریان، اشک‌های محمد بنا را به سوژه اصلی رسانه‌های ورزشی ایران مبدل ساخته بود. پایان تلخی برای مربی افتخارآفرین کشتی فرنگی، پس از روزهای درخشان و این‌بار شکستی دور از انتظار. برخی از کارشناسان آن روز تلخ و اشک‌های فراموش‌ناشدنی بنا را پایان این مربی بزرگ تاریخ کشتی ایران می‌دانستند اما پاییز طلایی کشتی در نروژ شروعی دوباره بود و لبخندی که به چهره مرد افتخارآفرین کشتی بازگشته است. پیش از آنکه به اسلو برود، زیر تیغ تند منتقدان بود، باز هم با یک اتهام تکراری: بی‌اعتنایی به مسابقه انتخابی. بنا در این سال‌ها به همان اندازه که کشتی فرنگی ایران را صاحب بی‌تکرارترین عناوین و موفقیت‌ها کرده، منتقد و مخالفان سرسختی داشته است. از سال2005 که سرمربی تیم‌ملی کشتی فرنگی ایران شد، اتفاقات خوب آغاز شدند و رفته‌رفته فرنگی ایران هم افتخارآفرین و درخشان ظاهر شد.بنا که با نایب‌قهرمانی جهان از کشتی رفته بود، در بازگشت به ایران سرمربی تیم ملی جوانان شد، سال2005 دو شاگرد خلفش، حمید سوریان و داود عابدین‌زاده قهرمان جوانان جهان شدند و بنا با سوریان به تیم‌ملی بزرگسالان آمد و قهرمانی جوانان جهان تکرار شد. بعد از معجزه لندن، این‌بار در اسلو، تیم ملی فرنگی ایران تنها با اختلاف 6امتیاز نسبت‌به روس‌ها، قهرمان جهان نشد اما درحالی‌که روسِ قهرمان یک طلا در 10وزن به دست آورد، چهار طلا به تیم محمد بنا رسید تا چهره قهرمان واقعی مشخص شود. برای اولین بار ایران در رشته فرنگی صاحب کمربند طلایی شد هرچند هنوز جاه‌طلبی‌های آقای خاص کشتی، ناتمام به نظر می‌رسد: پیش به‌سوی المپیک 2024؛ جایی که پیش از توکیو محمد بنا گفته بود به تکرار سه طلای لندن در پاریس امید زیادی دارد.
 
موفقیت تاریخی فرنگی کاران
 تیم ملی کشتی فرنگی ایران با محمدرضا گرایی، محمدهادی ساروی و علی‌اکبر یوسفی در سه وزن المپیکی 67، 97 و 130 کیلوگرم صاحب طلا شد. برنز محمدعلی گرایی نیز در وزن المپیکی 77کیلوگرم به دست آمد. میثم دلخانی و پژمان پشتام دو طلایی و برنزی تیم ملی فرنگی نیز قطعا قادر به رقابت در اوزان المپیکی در آینده هستند. از سویی با طلایی شدن قهرمان المپیک۲۰۲۰ توکیو در قهرمانی جهان، افتخاری جدید و تاریخی به نام کشتی فرنگی ایران نوشته شد. بعد از آنکه میثم دلخانی در مسابقات کشتی قهرمانی جهان، طلاهای تیم ملی کشتی فرنگی ایران در اسلو را به عدد سه رساند، چهارمین فینالیست کشتی فرنگی ایران در فینال وزن 67 کیلوگرم رقابت‌های نروژ روی تشک رفت.
محمدرضا گرایی که هشت هفته قبل در توکیو قهرمان المپیک شده بود، در فینال با نظیر عبدالله‌یف، دارنده مدال نقره اروپا از روسیه کشتی گرفت. او در این کشتی هم درحالی‌که سبک جدیدی از مبارزه را در حال دیکته کردن به حریفان است، در تایم اول به ارزیابی حریف پرداخت و در تایم دوم، با کمرگیری به پنج امتیاز رسید. او در ادامه خاک شد و دو امتیاز از دست داد و درنهایت با نتیجه پنج بر دو مقابل حریف روس به برتری رسید تا دومین طلای امسالش را به دست آورد. پیش از محمدرضا گرایی، تیم ملی کشتی فرنگی با میثم دلخانی، محمدهادی ساروی و علی‌اکبر یوسفی در اوزان 63، 97 و 130 کیلوگرم صاحب مدال طلا شده بود و محمدعلی گرایی و پژمان پشتام نیز به مدال برنز اوزان 77 و 82کیلوگرم رسیدند.با کسب چهار مدال طلا برای کشورمان، افتخاری جدید و تاریخی به نام کشتی فرنگی ایران نوشته شد. پیش از این تیم ملی فرنگی کشورمان در رقابت‌های جهانی بیشتر از دو طلا را تجربه نکرده بود و تنها در المپیک لندن بود که سه فینالیست و سه مدال طلا از آن خود کرد. حالا گرایی 67کیلویی تنها ورزشکار تاریخ ایران است که در یک سال قهرمان جهان و المپیک شده و کشتی آزاد و فرنگی ایران که از ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۹ برای 16سال از طلای جهانی و المپیک محروم بود، حالا در سال۲۰۲۱ به هشت طلای جهانی و المپیک می‌رسد.
 
موفقیت‌های شیرین شاگردان درستکار
 تیم‌ملی کشتی آزاد در دوره قبلی مسابقات جهانی که سال2019 در نورسلطان برگزار شد و گزینشی المپیک نیز محسوب می‌شد، در رده چهارم جهان قرار گرفت. چند ماه بعد از مسابقات با مثبت شدن تست دوپینگ دو سنگین‌وزن، علاوه بر اینکه سهمیه 125کیلوگرم از آن «یدالله محبی» شد، تیم کشورمان هم یک امتیاز بیشتر از آمریکا (با 94) در رده سوم جهان قرار گرفت. سومی تیم ملی آزاد در سال2021 با امتیاز162 همراه بود. تیم ملی فرنگی نیز با 75امتیاز در نورسلطان چهارم جهان شده بود که این‌بار با دو پله صعود، با 146امتیاز در جایگاه نایب‌قهرمانی قرار گرفت.تیم آزاد با هدایت پژمان درستکار درحالی با هفت مدال به کار خود در مسابقات جهانی نروژ خاتمه داد که مدال طلای حسن یزدانی و امیرحسین زارع، نقره علیرضا سرلک و امیرمحمد یزدانی و برنز مجتبی گلیج در اوزان المپیکی به دست آمد. ضمن اینکه محمد نخودی و کامران قاسم‌پور که در اوزان غیرالمپیکی دو مدال نقره و طلا گرفتند، از توانمندی‌های فنی زیادی برخوردارند و قادر به تغییر وزن و کسب مدال در اوزان جدید هستند.
 
دو طلای تاریخی سنگین‌وزن
 با طلایی شدن علی‌اکبر یوسفی در مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان، سکوی قهرمانی سنگین‌وزن آزاد و فرنگی در اسلو از آن ملی‌پوشان آملی و بابلی تیم‌های ملی ایران شد. کسب مدال سنگین‌وزن در دو رشته کشتی و وزنه‌برداری همیشه برای ورزش ایران از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. این‌بار در اسلو، هم سکوی قهرمانی سنگین‌وزن آزاد و هم سکوی قهرمانی سنگین‌وزن فرنگی از آن کشتی‌گیران ایرانی شد و امیرحسین زارع و علی‌اکبر یوسفی صاحب کمربند طلایی سنگین‌وزن شدند که این اتفاق تاریخی با درخشش دو ورزشکار مازندرانی 
رقم خورد.هر دو کشتی‌گیر از مازندران، زارع از آمل و یوسفی از بابل سکوی سنگین‌وزن کشتی آزاد و فرنگی جهان را فتح کردند؛ کشتی‌گیرانی که آینده متعلق به آن‌ها خواهد بود و می‌توانند این افتخار را در رویدادی همچون بازی‌های المپیک هم تکرار کنند. در ارزیابی کلی عملکرد دو تیم، کشتی آزاد در این رقابت‌ها صاحب سه نشان طلا شد و تیم ملی فرنگی به چهار مدال طلا رسید تا تیم کشورمان با هفت طلا، در صدر جدول کیفیت مدالی مسابقات جهانی قرار بگیرد.ایران در این دوره از مسابقات با «حسن یزدانی»، «کامران قاسم‌پور» و «امیرحسین زارع» در رشته آزاد و «میثم دلخانی»، «محمدرضا گرایی»، «محمدهادی ساروی» و «علی‌اکبر یوسفی» در رشته فرنگی طلایی شد. سه نشان نقره در کشتی آزاد ازسوی «علیرضا سرلک» و «امیرمحمد یزدانی»، «محمد نخودی» و سه نشان برنز ازسوی «مجتبی گلیج»، «محمدعلی گرایی» و «پژمان پشتام» در کارنامه دو تیم آزاد و فرنگی ایران ثبت و تیم کشورمان درمجموع صاحب 13مدال شد. با این شرایط، ایران ازنظر کیفیت مدالی در جایگاه نخست قرار گرفت.آمریکا که در سه رشته آزاد، فرنگی و زنان در مسابقات شرکت کرده بود، با پنج طلا، پنج نقره و پنج برنز و مجموع 15مدال در جدول مدالی رده دوم را از آن خود کرد. ژاپن و روسیه نیز که مانند آمریکا با سه تیم به نروژ رفته بودند، در جایگاه‌های سومی و چهارمی قرار گرفتند.

پیش از این تیم ملی فرنگی کشورمان
 در رقابت‌های جهانی بیشتر از دو طلا را تجربه نکرده بود و تنها در المپیک لندن
 بود که سه فینالیست و سه مدال طلا
 از آن خود کرد

captcha
شماره‌های پیشین