sobhe-no.ir
1272
دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۴۰۰
9
گزارش «صبح‌نو» درباره سرنوشت واکسن‌های تولید داخل را بخوانید

یکی مرد جنگی...

فائزه مومنی / به‌نظر می‌رسد واکسیناسیون ۷۵درصدی جامعه به‌زودی محقق می‌شود،اما هنوز از سرنوشت 9 واکسن تولیدشده در ایران خبری نیست و واکسن‌های وعده داده‌شده برای تولید میلیونی، با مشکل مواجه شده‌اند. واکسن برکت قرار بود تا پایان تابستان ۱۴۰۰، ۵۰میلیون دوز واکسن تولید کند اما تاکنون تنها حدود ۶میلیون دوز از این واکسن به وزارت بهداشت تحویل داده شده است. همزمان مجموع واکسن‌های تحویل داده‌شده ازسوی تولیدکننده‌های داخلی به وزارت بهداشت، به ۱۵میلیون دوز هم نرسیده و بیشترین نیاز کشور از واردات واکسن‌های خارجی تامین شده است و در این شرایط چند سوال اساسی مطرح می‌شود؛ اول اینکه بازار عرضه این واکسن‌ها چگونه خواهد بود، آیا بعد از تاییدیه سازمان بهداشت جهانی فروش خارجی خواهیم داشت یا همانند واکسن آنفلوآنزا به‌عنوان دوز یادآور در سال بعد مورد استفاده داخلی قرار خواهد گرفت.

براساس اطلاعات مرکز آمار؛

تورم روغن به کمتر از 100درصد رسید

صبح نو

براساس اطلاعات مرکز آمار؛

تورم روغن به کمتر از 100درصد رسید

روغن ازجمله اقلامی است که به‌خصوص از نیمه دوم سال گذشته با افزایش قیمت و گاهی کمبود در بازار مواجه شد و همواره در بین اقلام خوراکی بالاترین میزان تورم را به خود اختصاص داده بود تا اینکه در ماه گذشته بالاخره از صدر تورم پایین آمد و جای خود را به کالاهای دیگر داد.  بااین‌حال همچنان افزایش قیمت روغن نسبت‌به قبل قابل‌توجه است؛ به‌طوری‌که آمار مرکز آمار نشان می‌دهد هر بطری ۹۰۰گرمی روغن مایع در مرداد سال جاری تا مرز ۲۳هزار تومان هم فروش رفته و به‌طور متوسط ۱۷هزار و ۶۵۰تومان قیمت داشته است. بر این اساس، روغن مایع که در مرداد سال گذشته هر بطری حدود ۹۳۰۰تومان قیمت داشته، ۸۹.۷درصد گران شده است. در رابطه با روغن جامد نیز هر یک کیلو در مرداد پارسال حدود ۱۰هزار تومان فروش رفته ولی در همین ماه در سال جاری بیش از ۲۷هزار و ۳۰۰تومان قیمت خورده و متوسط فروش ۲۱هزار و ۳۰۰تومان بوده است؛ بنابراین افزایش قیمت روغن جامد نسبت‌به سال گذشته بالای ۱۱۰درصد ثبت شده است.
 
سرشناس در واردات
 در کنار آنکه همیشه حجم بالایی از روغن در گمرک دپو می‌ماند وضعیت واردات نشان می‌دهد که روغن حجم قابل‌توجهی از واردات و ترخیص اقلام اساسی را هم به خود اختصاص داده است. بررسی وضعیت تجارت خارجی در نیمه اول سال از این حکایت دارد که مجموع واردات کالاهای اساسی در ۲۵گروه بیش از ۱۴.۳میلیون تن با ارزش ۸.۸میلیارد دلار بوده که از این میزان ۱۲.۴میلیون تن به ارزش بیش از ۶.۹میلیارد دلار با ارز ترجیحی وارد شده است. در بین اقلام وارداتی با ارز ترجیحی بیش از ۱.۱میلیون تن به روغن‌های خوراکی نیمه‌جامد، مایع و خام اختصاص دارد که ارزش آن بیش از ۱.۵میلیارد دلار است. در نیمه اول سال گذشته از انواع روغن ۴۲۳.۸هزار تن به ارزش ۳۴۰میلیون دلار وارد ایران شده بود. بر این اساس، واردات روغن در نیمه اول سال جاری نسبت‌به مدت مشابه در سال قبل  ۱۷۳درصد ازلحاظ وزن و ۳۵۱درصد ازنظر ارزش افزایش دارد. این درحالی است که ترخیص اقلام اساسی از گمرک با شرایط ویژه‌ای انجام شده و در کنار تسهیل در بخش‌های مختلف، ترخیص این کالاها بدون صدور کد رهگیری بانک به‌عنوان الزام اصلی ترخیص کالا، به‌صورت ۹۰درصدی انجام می‌شود. این در شرایطی است که روغن از نیمه دوم سال گذشته همواره در صدر تورم کالاهای خوراکی قرار داشت که این روند تا حدود دوماه گذشته نیز ادامه داشته است اما اکنون تورم روغن و افزایش قیمت آن به کمتر از ۱۰۰درصد رسیده است.

captcha
شماره‌های پیشین