sobhe-no.ir
1272
دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۴۰۰
6
انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق با تغییرات آشکار برگزار شد

پیشتازی احزاب سیاسی مقاومت

مردم عراق دیروز یکشنبه پای صندوق‌های رأی رفتند تا این‌بار سرنوشتی متفاوت برای آینده کشورشان رقم زنند؛ سرنوشتی که خروج نیروهای آمریکایی و استقلال سیاسی عراق به هم‌آوایی گروه‌های سیاسی در این کشور تبدیل شده است، موضوعی که «ماجد غماس»، تحلیلگر سیاسی عراقی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و معتقد است: کوتاه کردن دست نیروهای اشغالگر و استقلال عراق راهبرد این دور از انتخابات پارلمانی بود که می‌توان تاثیرگذاری حشدالشعبی را دراین‌باره پراهمیت دانست که به‌عنوان یک پشتوانه بزرگ برای ملت عراق محسوب می‌شود و در استقلال کشورمان تاثیر زیادی دارد. آنگونه که گزارش‌ها نشان می‌دهد احزاب سیاسی مقاومت با استقبال مردمی همراه شده است.

صبح نو

انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق با تغییرات آشکار برگزار شد

پیشتازی احزاب سیاسی مقاومت

مردم عراق دیروز یکشنبه پای صندوق‌های رأی رفتند تا این‌بار سرنوشتی متفاوت برای آینده کشورشان رقم زنند؛ سرنوشتی که خروج نیروهای آمریکایی و استقلال سیاسی عراق به هم‌آوایی گروه‌های سیاسی در این کشور تبدیل شده است، موضوعی که «ماجد غماس»، تحلیلگر سیاسی عراقی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و معتقد است: کوتاه کردن دست نیروهای اشغالگر و استقلال عراق راهبرد این دور از انتخابات پارلمانی بود که می‌توان تاثیرگذاری حشدالشعبی را دراین‌باره پراهمیت دانست که به‌عنوان یک پشتوانه بزرگ برای ملت عراق محسوب می‌شود و در استقلال کشورمان تاثیر زیادی دارد. آنگونه که گزارش‌ها نشان می‌دهد احزاب سیاسی مقاومت با استقبال مردمی همراه شده است.

  مردم عراق دیروز یکشنبه 18مهرماه برای شرکت در انتخابات زودهنگام پارلمانی به پای صندوق‌های رأی رفتند؛ انتخاباتی که یک‌سال زودتر از موعد مقرر و پس از برکناری دولت قبل در جریان اعتراضات مردمی ۲۰۱۹ علیه فساد برگزار شد. همزمان تمامی فرودگاه‌ها و مرزهای زمینی بین استان‌ها بسته و تدابیر شدید امنیتی در مناطق مختلف این کشور حکمفرما شده بود و براساس آمار مقامات امنیتی، بیش از ۲۵۰هزار نیرو برای تامین امنیت مراکز رأی‌گیری در سراسر کشور مستقر شده بودند.
قانون جدید انتخابات با تقسیم کشور به مناطق کوچک‌تر تغییرات شدیدی در روند رأی‌گیری ایجاد کرد. در قانون جدید همچنین رأی دادن به لیست‌ها لغو کرده است. این اصلاحات اجازه ورود افراد مستقل و بلوک‌های کوچک به پارلمان را که در انتخابات قبلی شانس کمی داشتند، فراهم کرد. ۳،۲۴۹نامزد از ۲۱ائتلاف و ۱۰۹حزب، به‌همراه برخی نامزدهای مستقل، در این انتخابات برای کسب ۳۲۹کرسی پارلمان رقابت کردند.
انتخابات پارلمانی عراق در دو مرحله شانزدهم مهر برای گروه‌های خاص یعنی نیروهای نظامی،‌ بهداشتی و درمانی برگزار شد تا در تاریخ هجدهم مهر که سایر افراد در انتخابات شرکت می‌کنند این قشر بتوانند در حوزه کاری خود به وظایف‌شان عمل کنند؛ به‌این‌ترتیب، ماراتن رقابت میان نیروهای سیاسی برای کسب پیروزی در انتخابات و به‌دست‌گرفتن کنترل دولت آینده دیروز یکشنبه وارد مرحله پایانی خود شد.
 
 پارلمان آینده عراق، ملی و مقاومتی
  آنگونه که از نظرسنجی‌ها برمی‌آید، پارلمان آینده عراق، ملی و مقاومتی خواهد بود؛ زیرا گروه‌ها و جریانات طرفدار آمریکا کمترین اقبال را در میان افکارعمومی به خودشان اختصاص داده‌اند. به نظر می‌رسد انتخابات پارلمانی عراق گامی مهم برای ازبین‌بردن سلطه طولانی‌مدت نیروهای سیاسی سنتی بر ساختار قدرت است و در این میان حوزه‌های انتخابیه متعدد برای انتخاب شخصیت‌های مستقل تلاش کردند تا سرنوشتی متفاوت برای آینده خود رقم زنند.
عراق 40.2میلیون نفر جمعیت دارد که 60درصد آن‌ها زیر 25سال دارند. از این تعداد، شمار کسانی که قادر
 به رأی دادن هستند حدود 25میلیون نفر است که بین 83حوزه انتخابیه و 8273صندوق رأی توزیع شده بود. مطابق قانون جدید انتخابات لازم است که حداقل 25درصد نامزدهای هر لیست از زنان باشد که با توجه به عدم محدودیت برای حضور فردی زنان به‌عنوان نامزدهای مستقل می‌تواند رکورد حضور زنان در پارلمان این دوره را بشکند. از میان واجدین صلاحیت نیز تنها کسانی در انتخابات شرکت کردند که از پیش ثبت‌نام کرده و برای آن‌ها کارت‌های بیومتریک انتخاباتی صادر شده بود. عراقی‌های مقیم خارج نیز این‌بار در انتخابات شرکت نکردند. همچنین در هر حوزه بین سه تا پنج نماینده متناسب با تعداد ساکنان خود مورد انتخاب قرار گرفت.
تعداد نامزدها بیش از 3240نفر بود که از این تعداد حدود 950نامزد زن بودند. موضوع مهم دیگر درمورد آمار انتخابات این دوره شمار بالای کسانی بود که به‌طور مستقل در عرصه رقابت‌ها حضور یافتند. درحالی‌که طی چهار دوره گذشته انتخابات‌های عراق احزاب سنتی نقش اساسی و بنیادین را با ارائه لیست‌ها و ائتلاف‌های انتخاباتی در تعیین ترکیب پارلمان و کابینه ایفا کردند اما اکنون حدود 789نامزد مستقل وجود داشت.
 
چرایی اهمیت انتخابات پارلمانی
 انتخابات این دوره پارلمان عراق از جهات مختلفی براساس شرایط متفاوت از انتخابات‌های گذشته و دارای اهمیتی افزون‌تر برگزار شد. نخست این انتخابات دولتی را تعیین خواهد کرد که به احتمال زیاد اجراکننده پایان کامل حضور اشغالگران خارجی در عراق پس از 18سال از جنگ 2003  است. درحالی‌که واشنگتن تلاش دارد تا به هر صورت ممکن فضایی را برای تداوم حضور هرچند کمرنگ نظامی خود در عراق ایجاد کند اما پیش‌بینی‌ها این است که با وجود گرایش عمومی به پایان حضور نظامی آمریکا در فضای کنونی، پارلمان و دولت آینده گام‌های جدی‌تری در این زمینه بردارد.از طرف دیگر، انتخابات پنجمین دوره پارلمانی که یک‌سال زودتر از موعد مقرر آن برگزار شد، بدون شک تحت‌تاثیر اعتراضات مردمی سال‌های اخیر بود که خواستار بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی، مبارزه با فساد و همچنین روی‌کار‌آمدن چهره‌های جدید و ملی در عرصه سیاسی بودند. ازاین‌رو به نظر می‌رسد انتخابات این دوره، گامی مهم برای ازبین‌بردن سلطه طولانی‌مدت نیروهای سیاسی سنتی بر ساختار قدرت است و در این میان حوزه‌های انتخابیه متعدد برای انتخاب شخصیت‌های مستقل تلاش کردند.تغییر قانون انتخابات عراق و لغو سیستم موسوم به «لگو» یا سهمیه‌ای گام مهمی در ایجاد بستر لازم برای تحقق چنین موضوعی بود. گفتنی است که قانون انتخابات پیشین یا لگو عمدتا به نفع احزاب بزرگ عمل می‌کرد. حال با متنوع شدن حوزه‌های انتخابی و امکان رأی آوردن نامزدهای مستقل، انتظار می‌رود برتری احزاب بزرگ در صحنه سیاسی تاحدودی محدود شود چراکه قانون جدید انتخابات کشور را به 83حوزه انتخابیه تقسیم کرده است که در این میان 21ائتلاف و 167حزب مشارکت داشتند. همچنین بیانیه منتشرشده ازسوی آیت‌الله سیستانی، مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق که در ماه اخیر منتشر شد و ایشان در این بیانیه بر تشویق شهروندان به شرکت در انتخابات و عدم حمایت از هیچ لیست انتخاباتی تاکید کردند، رویداد دیگری بود که حساب و کتاب احزاب بزرگ را مخدوش کرده تا مگر در این شرایط شانس دیگر احزاب و افراد مستقل در این دوره بیشتر شود.

 ماجد غماس: کوتاه کردن دست نیروهای اشغالگر و استقلال عراق راهبرد این دور از انتخابات پارلمانی بود
 «ماجد غماس»، تحلیلگر سیاسی عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به این دور از انتخابات پارلمانی عراق، عنوان کرد: انتخابات سرنوشت‌سازی است چراکه با چندین چالش اساسی روبه‌رو است که یکی از آن‌ها اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی از کشورمان است که با تشکیل یک دولت مردمی و پارلمان مردمی می‌توان به آن فیصله داد و گام مهمی در استقلال و تمامیت ارضی کشورمان و ثبات جریان سیاسی و همچنین عملکرد دولت تاثیرگذار برداشت.
 ریيس دفتر مجلس اعلاي اسلامي عراق ادامه داد: انتخابات عراق در شرایطی برگزار می‌شود که آمریکا به‌صورت ذلیلانه نیروهایش را از افغانستان خارج ساخته و اکنون نوبت به این رسیده است که جو بایدن نیروهایش را از عراق خارج سازد. هرچند هدف اصلی آن‌ها از ادامه اشغالگری حمایت از اسرائیل است و تلاش‌هایی برای عادی‌سازی روابط آن با عراق در کنفرانس اربیل پیش بردند؛ کنفرانسی که ازسوی مقامات عراق محکوم شد.
این فعال سیاسی عراق تصریح کرد: اتحاد بین مردم در انتخابات و زدودن هر گونه تمایلات شخصی برای ساختن آینده اساسی و شکوفایی عراق از مسائلی است که در این دور از انتخابات تاثیرگذار شده است. خوشبختانه بیانیه آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر در این دور از انتخابات تاثیر زیادی در مشارکت مردمی داشت. هر چند برخی از احزاب در جنوب عراق خواستار تحریم انتخابات بودند اما بیانیه آیت‌الله سیستانی این مساله را خنثی ساخت و مردم به‌صورت فعال در انتخابات مشارکت داشتند.
این کارشناس مسائل سیاسی عراق با اشاره به دیگر چالش‌های موجود در عرصه انتخابات عراق، یادآور شد: برخی احزاب و گروه‌های سیاسی تلاش داشتند تا حشدالشعبی را تضعیف سازند، گروهی مردمی که به یک ژانر مقدسی در عراق تبدیل شده است. البته موفق نشدند و گروه‌های تکفیری و داعش با شکست در برابر گروه‌های مقاومت نتوانستند به توطئه‌های شوم و پلید خودشان دست یابند. دشمنان مقاومت فراموش کردند که حشدالشعبی یک پشتوانه بزرگ برای ملت عراق محسوب می‌شود و در استقلال عراق و کوتاه کردن دست نیروهای اشغالگر آمریکایی تاثیر زیادی دارد. دشمنان توطئه کردند تا حشدالشعبی را تضعیف و نابود سازند اما در این تلاش مذبوحانه موفق نبودند. می‌توان این پیش‌بینی را کرد که انتخابات مجلس عراق، نمایندگانی داشته باشند که این دستاوردها را حفظ کند و این چالش‌ها را از کشورمان 
دور سازد. آنگونه که گزارش‌ها نشان می‌دهد احزاب سیاسی مقاومت با استقبال مردمی همراه شده است.
 
جنبش صدر
 علی‌رغم تاثیرات غیرقابل انکار جنبش اعتراضی سال2019 و سر برآوردن نامزدهای مستقل در انتخابات پیش رو، اما همچنان قدرت اصلی تعیین‌کننده در عرصه انتخابات همان نیروهای سیاسی سنتی خواهند بود. این جریان تحت رهبری مقتدی صدر است و دارای پایگاه مردمی گسترده‌ای است که باعث شد بتواند بیشترین کرسی‌های پارلمان را در انتخابات2018 به دست آورد و ممکن است بتواند پیروزی گذشته خود در پارلمان را مجددا تکرار کند. صدر که پس از سال2003 رهبری نیروهای جیش‌المهدی را در مبارزه با اشغالگران خارجی برعهده داشت، علی‌رغم اینکه حامیان وی در بسیاری از نهادهای دولتی مناصب مهمی داشتند، به‌عنوان مخالف فساد و مبارز علیه سوءمدیریت معرفی می‌شود که یک‌بار تصمیم به تحریم این دوره از انتخاب گرفت اما پس از مذاکرات با دیگر گروه‌ها و مقامات سیاسی وارد کارزار انتخاباتی شد و باید دید نتایج انتخابات روز گذشته عراق چه سرنوشتی را رقم خواهد زد، آیا بار دیگر جنبش صدر در لیست برتر قرار می‌گیرد یا شانس دیگر احزاب و افراد مستقل در این دوره انتخابات سنگینی خواهد کرد.
 
اتحاد الفتح و دولت قانون
 رهبری ائتلاف فتح، به‌عنوان جریان سیاسی وابسته به نیروهای بسیج مردمی (حشدالشعبی) را هادی العامری برعهده دارد که سازمان بدر را نیز رهبری می‌کند. حضور پرقدرت نیروهای حشدالشعبی در عرصه امنیت و ثبات و حفظ تمامیت ارضی عراق طی سال‌های گذشته جایگاه مهم و پرطرفداری به این جریان در میان عامه مردم داده است. حشدالشعبی به‌عنوان نیروی اصلی مقابله با داعش و حضور نظامیان اشغالگر آمریکایی در عراق شناخته می‌شود. این گروه که توانسته موفقیت‌های سیاسی خوبی در عرصه پارلمانی گذشته داشته باشد احتمال موفقیتش در این کارزار انتخاباتی هم دیده می‌شود.یکی دیگر از جریانات مهم حاضر در عرصه انتخابات ائتلاف دولت قانون تحت رهبری نوری المالکی، نخست‌وزیر سابق و رهبر حزب الدعوه است که طولانی‌ترین دوره نخست‌وزیری را بین سال‌های 2006 تا 2014 داشت و در کنار اتحاد نیروهای دولتی وطنی به رهبری حیدر العبادی، نخست‌وزیر سابق  است که  با داشتن جنبش الحکمه به رهبری عمار حکیم با یکدیگر رقابت می‌کنند؛ البته جریانات سنی درگیر رقابت شدیدی هستند، به‌ویژه بین اتحاد تقدم (پیشرفت) به رهبری محمد الحلبوسی، رییس پارلمان که در مدت کوتاهی به یک بازیگر مهم در صحنه سیاسی کشور تبدیل شده است و اتحاد عزم به رهبری خمیس ​​الخنجر که تحت اتهامات بزرگ فساد قرار دارد. همچنین لیست‌های دیگری نیز وجود دارد، ازجمله قادمون التغییر، به رهبری دبیرکل حسن الرماحی درکنار دیگر احزاب کرد با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.نباید فراموش کرد؛ دو حزب اصلی، حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی و اتحادیه میهنی کردستان به ریاست پسر جلال طالبانی، رییس‌جمهور پیشین عراق، نقش عمده‌ای در صحنه سیاسی مشارکت کردها در پارلمان عراق و منطقه اقلیم شمال عراق ایفا می‌کنند. مخالفان و رقیبان محلی این دو جریان نیز شامل احزاب دیگری ازجمله حزب اتحاد اسلامی، نسل جدید و گوران (به معنی تغییر) نمایندگی می‌شوند که در این دوره از انتخابات حضور یافت.

آنگونه که از نظر سنجی ها
 برمی آید، پارلمان آینده عراق، ملی و مقاومتی خواهد بود زیرا گروه‌ها و جریانات طرفدار آمریکا کمترین اقبال را در میان افکار عمومی به خودشان اختصاص داده‌اند

captcha
شماره‌های پیشین