sobhe-no.ir
1272
دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۴۰۰
3
به مناسبت درگذشت عبدالقدیرخان،«صبح نو » نقش او در دستیابی پاکستان به سلاح هسته ای را بررسی کرده است

رازهای سر به مهر

«عبدالقدیرخان»، پدر بمب هسته‌ای پاکستان که باعث تبدیل شدن این کشور به‌عنوان اولین قدرت اسلامی هسته‌ای شد، در 86سالگی درگذشت. این دانشمند هسته‌ای به‌دلیل تبدیل کردن کشورش به‌عنوان اولین قدرت هسته‌ای اسلامی در دنیا به‌عنوان یک قهرمان ملی در پاکستان شناخته می‌شد.

یادداشت

آدرس امنیتی غلط سیا

حنیف غفاری

صبح نو

یادداشت

آدرس امنیتی غلط سیا

حنیف غفاری

طی روزهای اخیر، اخباری درخصوص تعطیلی واحد ایران در سازمان سیا و بازنشستگی «مایکل دی اندریا» ملقب به شاهزاده تاریکی (رییس این واحد) منتشر شده است. مقامات سازمان سیا با تایید این خبر، از اعمال یک رشته اصلاحات سازمانی در این نهاد امنیتی خبر داده و تاکید کرده‌اند که هدف از انجام این اصلاحات تمرکز بیشتر سازمان سیا روی چالش‌های کلیدی امنیت ملی است. رؤسای جدید سازمان سیا مدعی شده‌اند که مرکز ایران و مرکز کره‌شمالی در دو گروه مرتبط با منطقه‌ای که هر کدام از این کشورها در آن قرار دارند، ادغام می‌شوند. هر دوی این مراکز در دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین ایالات‌متحده، ایجاد شده بودند. سوال اصلی اینجاست که تحولات ظاهری اصلی در سازمان سیا چه معنا و پیامی دارد و چگونه باید آن را مورد استنباط و تحلیل قرار داد؟
 ویلیام برنز، رییس سازمان سیا می‌گوید در این معادله، تهدیدات فرامرزی ازجمله تهدیدات سایبری، اقلیمی و... براساس قدرت ژئوپلیتیکی بازیگران مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرند. با همه این اوصاف، باید مراقب این آدرس امنیتی نادرست و هدفمند ازسوی سازمان سیا ماند! باید این حقیقت مطلق را در نظر گرفت که میان سیاست «آشکار» و «نهان» نهادهای امنیتی آمریکا، خصوصا سازمان سیا در قبال دیگر بازیگران نظام بین‌الملل همواره شکاف و تفاوتی معنادار و هدفمند وجود داشته و دارد. بر این اساس، سازمان سیا هیچ‌گاه سیاست‌های کلان، میان‌مدت و کوتاه‌مدت خود در قبال مخالفان رویکرد مداخله‌گرایانه آمریکا در جهان به‌صورت آشکار اعلام نمی‌کند. بااین‌حال، می‌توان با انطباق تغییرات ساختاری اخیر با دکترین سیاست خارجی دولت بایدن، به‌راحتی دریافت که واشنگتن هرگز تمرکز خود را از منطقه غرب آسیا و خصوصا کشور ایران برنداشته و صرفا مجاری و شاید ابزارهای این رصد و واکاوی را تغییر داده است.فراتر از آن، نباید فراموش کرد که تغییرات ساختاری اخیر در سازمان سیا از سوی فردی به نام «ویلیام برنز» اعلام شده است! برنز یکی از اصلی‌ترین طرفداران «تجزیه منطقه غرب آسیا» و «جهان اسلام» براساس فاکتورهای قومیتی و مذهبی است. یکی از اهداف اصلی دولت بایدن، تجزیه منطقه است. بایدن در سال2006 میلادی و در بحبوحه جنگ عراق، نظریه «تجزیه عراق براساس فاکتورهای قومیتی و مذهبی» را به نهادهای امنیتی و سیاسی در آمریکا ارائه داد و سپس، این فرمول خطرناک را به دیگر کشورها تعمیم داد. در چنین شرایطی بسیار ساده‌لوحانه است که القائات تبلیغاتی اخیر سازمان سیا را به‌مثابه یک تحول استراتژیک و بنیادین در این مجموعه باور کنیم! نباید فراموش کرد که بازی امنیتی رؤسای سازمان سیا در دوران ریاست‌جمهوری دموکرات‌ها به‌مراتب نسبت به آنچه در دوران حضور جمهوری‌خواهان شاهد آن هستیم پیچیده‌تر است! در این معادله امنیتی، اساسا افرادی مانند «مایکل در آندریا» در دل یک منظومه کلان تعریف می‌شوند. در این معادله، «ساختار» رفتار بازیگران را تعیین می‌کند نه بالعکس!
 

captcha
شماره‌های پیشین