sobhe-no.ir
1272
دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۴۰۰
15
«صبح‌نو» همزمان با هفته نیروی انتظامی، مجموعه‌های پلیسی تلویزیون را بررسی می‌کند

سرگذشت ناگوار یک ژانـــر جذاب

میلاد نجفی / در هفته بزرگداشت نیروی انتظامی به سر می‌بریم. این هفته در حوزه نمایشی ما را به یاد سریال‌هایی می‌اندازد که در فضای پلیسی ساخته و از رسانه ملی پخش شده است. سریال‌هایی که بعضی از آن‌ها جزو بهترین‌های تلویزیون در عرصه سریال‌های نمایشی بوده‌اند.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

«عزرائیل» از راه رسید
کتابستان معرفت که پیش از این در حوزه‌های ژانری علمی‌تخیلی و فانتزی آثار درخوری را خلق کرده بود، اینک با چاپ اولین جلد از مجموعه عزرائیل به وادی چاپ و نشر آثار تریلر در فضای داستانی ایران وارد شده است.
عنوان جلد اول کهنه‌سرباز است و روایت حمیدرضا هدایتی که سرگرد سازمان حفاظت اطلاعات ارتش جمهوری اسلامی ایران است از یک‌سو و علی علیزاده، قاتلی مرموز که ردپایش همه جا دیده می‌شود اما هیچ راهی برای اثبات آن و یافتنش نیست. این دو بی‌آنکه بخواهند درگیر مبارزه‌ای بزرگ می‌شوند که جغرافیایش تهران در شرق تا نیکوزیای قبرس در غرب است. داستان عزرائیل از ماجرای قتل یک گروه موادمخدر در تهران و چند سرباز نیروی قدس سپاه در دوحه شروع می‌شود و با یک ماجرای هیجانی به ترکیه و شمال سوریه می‌رود.
رمان نیما اکبرخانی تنها محدود به اتفاقات هیجان‌انگیز نمی‌شود. او به سراغ 
پشت پرده اتفاقات مهمی می‌رود. «کهنه‌سرباز» نقبی به اتفاقات 40سال گذاشته ایران هم می‌زند و داستان را به گروهک تروریستی منافقین و سال‌های جنگ می‌کشاند. درد اصلی جلد اول رمان عزرائیل پیدا کردن قاتل و قاتلان احتمالی نیست. درد اصلی این رمان خیانت است! خیانتی که هیچکس باورش نمی‌کند. نیما اکبرخانی در رمانش با دقتی مثال‌زدنی از جزئیات این ماجرا پرده می‌بردارد و با قلمی روان، دو داستان موازی را پیش می‌برد. کتابستان معرفت، رمان عزرائیل؛ کهنه‌سرباز را در  ۲۹۶صفحه و با قیمت ۶۵هزار تومان روی پیشخوان کتابفروشی‌ها آورده است.
 
«فصل دوم» و معرفی سامانه دارویاب
برنامه «فصل دوم» به تهیه‌کنندگی مرجان قندی و گویندگی علی الله‌دانه با معرفی دستاوردهای کشور در حوزه سلامت از رادیوسلامت روانه آنتن می‌شود و امروز به موضوع سامانه دارویاب می‌پردازد.
به گزارش روابط‌عمومی رادیوسلامت، مرجان قندی، تهیه‌کننده دراین‌باره توضیح می‌دهد: برنامه فصل دوم 19مهرماه به موضوع سامانه دارویاب و استریپ آفتوژل که از عصاره گیاه شیرین به دست می‌آید، می‌پردازد. در این برنامه، دکتر محسن صنیعی، مسوول فنی شرکت اکسیر دانش آسیا حضور دارد و صحبت می‌کند. تاکید ما بر اصل «ما می‌توانیم» و به همین دلیل برنامه «فصل دوم» به دستاوردهای انقلاب در حوزه سلامت همچون شرکت‌های دانش‌بنیان، نوآوری در ساخت تجهیزات پزشکی و... اختصاص دارد که به بخش سلامت کشور کمک زیادی کرده‌اند، زیرا شرکت‌های دانش‌بنیان صادرات بسیاری داشته و ارز وارد کشور کردند، به‌ویژه در دورانی که با شیوع ویروس کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کنیم. چنین تولیداتی به کشور کمک زیادی کرده است.
هدف برنامه «فصل دوم»، تزریق امید و اعتمادکردن به جوانان نخبه و آینده‌دار کشور است که باعث شدند در حوزه سلامت و پزشکی به استقلال برسیم. این برنامه روزهای دوشنبه ساعت9 صبح از گروه سلامت اجتماعی رادیوسلامت پخش می‌شود.
 
 «چگونگی موسیقی ایران» را بخوانید
 کتاب «چگونگی موسیقی ایران: کندوکاوی در گونه‌های موسیقی» نگارش و گزینش ارشد تهماسبی ازسوی موسسه ماهور منتشر شد.
به گزارش مهر، موسسه فرهنگی- هنری ماهور کتاب «چگونگی موسیقی ایران: کندوکاوی در گونه‌های موسیقی» نگارش و گزینش ارشد تهماسبی را با شمارگان هزار نسخه، ۴۸۸صفحه و بهای ۱۸۰هزار تومان منتشر کرد. این کتاب می‌تواند برای کسانی هم که تخصصی در موسیقی ندارند خواندنی باشد؛ و این دوکاره‌بودنش هم به «موضوع» کتاب ربط دارد و هم به نحوه تدوین آن. هواداران موسیقی و دوست‌داران فرهنگ ایران به‌صورت عام، با خواندن این کتاب خواهند دانست که آواز و رنگ و تصنیف و ترانه و چهارمضراب و پیش‌درآمد و… چه فرقی دارند، چه پیشینه‌ای داشته‌اند و در گذر زمان به کجا
 رسیده‌اند و... .
در لابه‌لای کتاب و متناسب با موضوع اصلی، مطالبی نیز مرتبط با چگونگی نگرش مردمان و زمامداران و خود اهالی این هنر به موسیقی، مطرح شده است. همچنین کتاب‌های «برنامه دشتی» اثر موسی معروفی، «ردیف آقاحسینقلی» و «ردیف عالی استاد علی‌اکبر‌خان شهنازی» هر دو اثر فرهاد ارژنگی با کوشش و ویرایش تهماسبی منتشر شده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین