sobhe-no.ir
1272
دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۴۰۰
13
مرور کوتاه «صبح‌نو» بر کتاب «هفت‌خان شستن» همزمان با انتشار آن

آن‌ها که بی‌درد نبودند

حسن مجیدیان / کتاب خواندنی «هفت‌خان شستن» که دربرگیرنده‌ خاطرات طلاب و گروه‌های جهادی فعال شیرازی در تغسیل و تدفین اموات کرونایی است، سومین کتاب از مجموعه مدافعان سلامت واحد تاریخ شفاهی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است که ازسوی انتشارات «راه‌یار» به چاپ رسیده. این کتاب کوتاه و موجز به تحقیق محمدحسین عظیمی و زهراسادات هاشمی و با تدوین محمدجواد رحیمی روانه‌ بازار نشر شده است.

خبر

رونمایی از «شهر موش‌ها» در شبکه مستند

صبح نو

خبر

رونمایی از «شهر موش‌ها» در شبکه مستند

مستند «شهر موش‌ها» از زبان یک موش به سبک ماکیومنتری ساخته شده و خاطراتی از حضور آنان در شهر تهران را روایت می‌کند. به گزارش روابط‌عمومی شبکه مستند، «شهر موش‌ها» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی فرید پناه‌نژاد تولید جدید شبکه مستند سیماست که دوشنبه 19 مهر از شبکه مستند پخش می‌شود.
پناه‌نژاد درباره سوژه این مستند گفت: این فیلم مستند درباره موش‌های شهر تهران است و نگاهی متفاوت به تمام اتفاقاتی دارد که پیرامون این موجود زنده در سالیان اخیر رخ داده است. همان‌طور که می‌دانید موش‌هایی که در شهر تهران می‌بینیم، از گونه موش‌های «رت» است که سال‌ها پیش از طریقی وارد شهر تهران شدند و با تکثیر فراوان امروز تبدیل به یکی از چالش‌های شهری شده است. او با اشاره به شیوه روایت متفاوت این فیلم از موش‌ها گفت: راوی این فیلم مستند، یک موش از نسل موش‌های صحرایی (رت) است و تقریبا تمام چیزهایی را که درباره موش باید بدانیم از زبان او می‌شنویم. مثلا برای ما نقل می‌کند در روزگاران گذشته همراه با پدر و مادرش به ایران مهاجرت کرده و با عبور از بنادر جنوبی وارد تهران می‌شود. او با زبانی جذاب برای مخاطب‌ فیلم تعریف می‌کند که در ابتدا جمعیت‌شان چقدر بوده و اکنون چقدر است! چه بیماری‌هایی همراه خود دارند؟ چرا به راحتی نمی‌توان آن‌ها را از بین برد و... او خود مردم را مقصر ازدیاد جمعیت موش‌ها در شهر تهران می‌داند و می‌گوید: «اگر شما آشغال نریزید و به ما غذا ندهید جمعیت ما زیاد نمی‌شود!» این کارگردان افزود: مستند «شهر موش‌ها» فیلمی است که بین مرز واقعیت و خیال حرکت می‌کند و نوعی مستند به سبک ماکیومنتری است. در این سبک، مستندهای کمی در ایران ساخته شده. از دوربین‌های کوچکی استفاده کردیم که تهران را از نگاه موش‌ها نشان می‌دهد. در حقیقت در این مستند دو دوربین داریم؛ یکی از زاویه نگاه موش است و دیگری دوربینی است که آدم‌ها را نشان می‌دهد! «شهر موش‌ها»، تولید جدید شبکه مستند سیما، امشب دوشنبه 19مهرماه ساعت21 از شبکه مستند پخش می‌شود و بازپخش آن روز بعد ساعت 10صبح خواهد بود.
  
مهشید جوادی 
به «نوار زرد۲» رسید
 فصل دوم سریال پلیسی «نوار زرد» بازیگر جدید گرفت. به گزارش روابط‌عمومی پروژه، «مهشید جوادی» به ترکیب سریال تلویزیونی «نوار زرد۲» به کارگردانی سروش محمدزاده و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی اضافه شد.
مهشید جوادی، بازیگر جوان تلویزیون با بازی در سریال «آنام» معرفی شد.  او مدتی از دنیای بازیگری دور بود تا اینکه دوباره با بازی در سریال «بچه مهندس۳» فعالیت خود را از سر گرفت و اکنون مقابل دوربین «نوار زرد۲» به نویسندگی کریم لک‌زاده به ایفای نقش می‌پردازد. پیش از این حضور بازیگرانی همچون بانیپال شومون، حسام محمودی، پوریا پورسرخ، محمود پاک‌نیت، پورانداخت مهیمن، حسین پاکدل، امیرحسین صدیق، ایوب آقاخانی، آذین احرامی و... معرفی شده‌اند. مجری طرح این سریال موسسه وصف صبا و محصول گروه فیلم و سریال شبكه دو سیماست.

captcha
شماره‌های پیشین