sobhe-no.ir
1272
دوشنبه، ۱۹ مهر ۱۴۰۰
1
به مناسبت درگذشت عبدالقدیرخان،«صبح نو » نقش او در دستیابی پاکستان به سلاح هسته ای را بررسی کرده است

رازهای سر به مهر

«عبدالقدیرخان»، پدر بمب هسته‌ای پاکستان که باعث تبدیل شدن این کشور به‌عنوان اولین قدرت اسلامی هسته‌ای شد، در 86سالگی درگذشت. این دانشمند هسته‌ای به‌دلیل تبدیل کردن کشورش به‌عنوان اولین قدرت هسته‌ای اسلامی در دنیا به‌عنوان یک قهرمان ملی در پاکستان شناخته می‌شد.

میرکاظمی با حضور در جلسه غیرعلنی مجلس در خصوص مسائل بودجه‌ای کشور توضیح داد

همگرایی مجلس و دولت در اصلاح ساختار بودجه

اصلاح ساختار بودجه در سال‌های گذشته بارها موردتوجه دولت و مجلس قرار گرفته است؛ اصلاحی که رهبر انقلاب نیز در بیاناتی بر اهمیت آن تاکید کرده‌اند. رهبر انقلاب اسلامی از بیش از دو دهه پیش بارها درباره ضرورت رهایی کشور از وابستگی به درآمد نفت نکاتی را مطرح کرده بودند و بر نحوه بودجه‌ریزی بدون وابستگی به نفت و نظارت دقیق بر اجرای بودجه تاکید داشتند. در سال‌های پایانی دولت دوازدهم تاکیدات ایشان بر موضوع بودجه بیشتر شد و حتی مرتبا از واژه «اصلاح ساختار بودجه» استفاده ‌کرده‌اند و در سال۹۷ شخصا به موضوع اصلاح بودجه وارد شدند و ذیل بودجه سال۹۸ مرقوم فرمودند: این بودجه هیچ تناسبی با شرایط جنگ اقتصادی ندارد و قطعا باید اصلاح ساختار انجام شود.اصلاح ساختار بودجه علی‌رغم تاکیدات پی‌درپی ایشان هنوز به سرانجام مقصود نرسیده است و در جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی با حضور مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه‌وبودجه، دوباره موردبحث و بررسی قرار گرفت.

با وجود آمادگی برای بازگشت به مذاکرات، محمد اسلامی عبور ذخایر اورانیوم 20 درصد از 120 کیلوگرم را اعلام کرد

عصر دیپلماسی واقع‌گرایانه

اظهارات وزیر امورخارجه و رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان مبنی بر بازگشت قریب‌الوقوع به میز مذاکرات[احیای برجام] و همزمان افزایش ذخیره اورانیوم 20درصد، نشان می‌دهد که بازی ایران در زمین دیپلماسی تک‌بعدی و خوش‌باورانه نیست و تهران از همه ابزارها و امکان‌های موجود برای انتفاع ملت از گفت‌وگوها با غرب استفاده خواهد کرد.

گزارش «صبح‌نو» از فساد کالاهای ضروری مردم در مبادی ورودی کشور را بخوانید

کالا در گمرک، مردم در صف

خبر و جزئیات آن بسیار تکان‌دهنده است. «دومیلیون کیلوگرم شکر در گمرک فاسد شد.» این یک خبر یک‌خطی بسیار ساده و البته تکان‌دهنده است. در شرایطی که بازار مصرفی مردم و تامین مایحتاج مردم در چند سال اخیر دستخوش تغییرات زیاد بوده اما بی‌تدبیری‌ها در مدیریت بازار داخلی فشار اقتصادی وارده به مردم را مضاعف کرده است و البته مشخص نیست که مردم برای احقاق حقوق ازدست‌رفته خود چه باید بکنند و البته نتیجه رسیدگی به این تخلفات چه دستاوردهای بازدارنده‌ای دارد؟

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با معاون توسعه کتابخانه‌ها درباره جشنواره کتابخوانی رضوی را بخوانید

گره زدن سر زلف آدم‌ها با کتاب

سمانه استاد / کتاب خواندن در یک جشنواره، به شکلی که تمام اعضای یک خانواده بتوانند در آن سهیم باشند اتفاقی متفاوت است؛ اتفاقی که در جشنواره «کتاب‌خوانی رضوی» رقم خورده و درحال‌حاضر در زمان برگزاری یازدهمین دوره آن هستیم. تفکر و شناخت سیره نبوی و رفتارشناسی ائمه اطهار(ع) در این جشنواره به‌ویژه برای نسل جدید، خدمتی بزرگ است. این جشنواره با همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در بستر فضای مجازی، فرصت مطالعه کتاب‌های ناب با موضوع سیره و زندگی امام علی‌بن‌موسی الرضا(ع) را فراهم کرده است. بدین بهانه با «مهدی رمضانی»، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی به گفت‌وگو نشسته‌ایم و او به «صبح‌نو» از تغییراتی که این جشنواره طی این 11سال داشته چنین می‌گوید:

کشتی فرنگی ایران، نایب قهرمان جهان شد

4 طلای شاگردان بنا

سرمقاله

روزهای سهمگین موج ششم

صبح نو

سرمقاله

روزهای سهمگین موج ششم

بر اساس آماری که وزارت بهداشت اعلام کرده است تا روز گذشته حدود 20 درصد از جمعیت بالای 18 سال واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. این امر دستاورد خوبی است که در یکی، دوماه گذشته و با تسریع روند واکسیناسیون 
به دست آمده است، اما همین دستاورد گویا موجب شده تا برخی تصمیمات شتابزده نیز اتخاذ شود. اینکه مسوولان صحبت‌هایی درباره لغو دورکاری‌ها، بازگشت کارمندان به ادارات با تمام ظرفیت، بازگشایی کامل دانشگاه‌ها و مدارس و نیز انجام امور عادی زندگی مطرح می‌کنند، موجبات نگرانی کادر درمان شده و نیز هشدارهای متخصصان را به دنبال داشته است. این مساله به وضوح قابل رویت است که در برخی کشورها نخست 80 درصد جمعیت کشور واکسینه شدند و سپس در روندی معقول از محدودیت‌ها کاسته شد. اگرچه همچنان نگرانی‌هایی نیز در همین کشورها وجود دارد و گفته شده که احتمال می‌رود محدودیت‌ها دوباره برقرار شوند. اما روند فعلی و تعجیل در بازگشت به زندگی عادی می‌تواند در یک ماه آینده روزهایی تلخ و سیاه‌تر از موج پنجم کرونا به دنبال داشته باشد که امیدواریم این اتفاق نیفتد.

captcha
شماره‌های پیشین