sobhe-no.ir
1271
یکشنبه، ۱۸ مهر ۱۴۰۰
6
نگاه

پیام‌های سفر امیرعبداللهیان به بیروت از نگاه روزنامه لبنانی

داعش با پذیرفتن مسوولیت حمله انتحاری قندوز، جنگ خود با طالبان را اعلام کرد

داعش، تهدیدی برای آینده افغانستان

روح‌الله فرقانی / در سال‌ها و ماه‌های اخیر، داعش افغانستان برای به راه انداختن جنگ فرقه‌ای بر انجام اقدامات تروریستی علیه اقلیت شیعه هزاره متمرکز شده و مجموعه‌ای از حملات را علیه مدارس و مساجد هزاره در کابل صورت داده است. حملاتی تروریستی که روز گذشته در مسجد شیعیان قندوز روی داد و موجب شهادت یک‌صد تن و زخمی شدن 200تن دیگر شد؛ حملاتی که سومین اقدام ازاین‌دست در ماه‌های اخیر است که نوعی اعلان جنگ داعش با طالبان به شمار می‌آید.

رهبر انقلاب: مسوولان افغانستان عاملان جنایت قندوز را مجازات کنند

صبح نو

نگاه

پیام‌های سفر امیرعبداللهیان به بیروت از نگاه روزنامه لبنانی

«حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امورخارجه ایران در سفر هفته گذشته خود به لبنان برای همکاری همه‌جانبه با لبنان اعلام آمادگی کرد. وی گفت: ما آمادگی داریم در چارچوب صدور خدمات فنی و  مهندسی و سرمایه‌گذاری مشترک یا هر روش دیگری دو نیروگاه برق به حجم دوهزار مگاوات در مدت 18ماه در لبنان ایجاد کنیم.
  وزیر امورخارجه در پایان سفرش به بیروت و رایزنی با مقامات لبنانی در توییتی نوشت: گفت‌وگوهای مهمی با مقامات عالی‌رتبه، رؤسای احزاب و نخبگان لبنان داشتم. ساعات مفیدی هم با دبیرکل حزب‌الله به رایزنی گذشت. وی افزود: تشکیل دولت جدید را به همه لبنانی‌ها تبریک گفتم. وزیر امورخارجه با بیان اینکه زمینه توسعه همکاری‌ها فراهم است، تصریح کرد: در روزهای سخت، آماده حمایت و یاری لبنان هستیم.
 امیرعبداللهیان همچنین در این سفر خطاب به مقامات لبنان با بیان اینکه آماده تداوم ارسال سوخت به لبنان هستیم، اظهار داشت: آماده‌ایم که در یک توافق با دولت لبنان، این مسیر را تقویت کنیم. وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌های زیرساختی ازجمله احداث مترو یا مسیر قطار برقی برای رفاه مردم لبنان آمادگی و توان فنی مهندسی برای این پروژه زیرساختی را در اختیار دارد.
روزنامه «الاخبار» در گزارشی در همین باره نوشت: لبنان اینگونه به اعلام آمادگی دوباره وزیر خارجه ایران برای کمک به لبنان و سرمایه‌گذاری در این کشور اینگونه پاسخ داد: «پیشنهادها جذاب است اما باید درنگ کرد زیرا کشور لبنان تحمل تحریم‌های آمریکا را ندارد.»
در ادامه این گزارش آمده، بهانه «تحریم‌های آمریکا» برای رد پیشنهادهای ایران ازسوی میزبان لبنانی و در رأس آن‌ها «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر لبنان آماده بود. الاخبار نوشت، علی‌رغم آنکه پاسخ لبنان مانند همیشه ناامیدکننده بود اما این سفر پیام‌های مهمی داشت، ازجمله: اول؛ این سفر که در چارچوب یک سفر دوره‌ای به روسیه و سوریه انجام شد، نشان‌دهنده جایگاه لبنان در تفکر استراتژیک تهران و اهمیت آن در حوزه حیاتی ایران در سطوح سیاسی و امنیتی است. سفر امیرعبداللهیان به بیروت پس از سفرش به عراق در ۲۸آگوست گذشته بر اهمیت یکسان هر دو کشور برای جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد. دوم؛ سفر امیرعبداللهیان به لبنان این پیام را برای خارج داشت که نبرد با رژیم اسرائیل هنوز در صدر اولویت‌های تهران است؛ دیدار امیرعبداللهیان و «سیدحسن نصرالله»، دبیرکل حز‌ب‌الله این پیام را تقویت کرد. سوم؛ سفر مذکور پس از گام اول در شکست محاصره لبنان با فرستادن کشتی‌های حامل سوخت به لبنان علی‌رغم تمام تهدیدهای خارجی با هدف کاستن از بحران، صورت گرفت تا تاکید کند که جمهوری اسلامی ایران آماده اقدامات بیشتر برای شکست محاصره و حمایت از حزب‌الله در مقابله با جنگ اقتصادی علیه لبنان به رهبری آمریکاست.
وزیر امورخارجه کشورمان در مدت حضورش در لبنان با رییس‌جمهور، رییس پارلمان، نخست‌وزیر و وزیر امورخارجه این کشور دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به گفت‌وگو پرداخت. امیرعبداللهیان همچنین با سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان هم دیدار کرد. وی همچنین در دیدار «نجیب میقاتی»، نخست‌وزیر لبنان ضمن تبریک به مناسبت تشکیل دولت جدید لبنان تحت ریاست نجیب میقاتی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مانند همیشه در هر عرصه‌ای در کنار مردم لبنان ایستاده است و آمادگی دارد به این کشور کمک کند. 
حسین امیرعبداللهیان در این سفر همچنین با حضور در روضه الشهیدین بیروت، نسبت‌به شهید عماد مغنیه و سایر شهدای مقاومت ادای احترام کرد. وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران ۳۱شهریورماه در پیامی به همتای لبنانی تشکیل دولت لبنان را گام مهمی برای عبور از مشکلات و تحقق آمال و آرزوهای ملت مقاوم لبنان خواند و گفت: ایران همواره در کنار ملت و دولت این کشور خواهد بود. امیرعبداللهیان پیش از این نیز سفری به مسکو داشت و با «سرگئی لاوروف»، همتای روس خود دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه گفت‌وگو کرد.

captcha
شماره‌های پیشین