sobhe-no.ir
1271
یکشنبه، ۱۸ مهر ۱۴۰۰
5
دکتر مرندی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» ابعاد برنامه دولت جدید برای مذاکرات هسته‌ای را بررسی کرد

سختگیری در مذاکرات هسته‌ای

مذاکرات وین حالا پس از اما و اگرهای فراوان در نقطه آغاز قرار گرفته است؛ مذاکراتی که پس از پایان دور ششم، ادامه آن با توجه به تغییر دولت در ایران در هاله‌ای از ابهام بود. اگرچه مواضع رییس دولت سیزدهم هیچ‌گاه بیانگر مخالفت ایران با مذاکره با دنیا نبوده است اما تحلیلگران و مقامات قبلی هیچ آینده روشنی برای مذاکرات وین متصور نبودند. «به‌زودی»؛ شاه‌بیت غزل تصمیم ایران برای استمرار حضور در وین بود. مفهومی که حسین امیرعبداللهیان در نیویورک تصویر کرد و مقامات کاخ سفید را هم به واکنش واداشت. اگرچه ایران همانند گذشته مواضعش درخصوص مذاکرات برای احیای برجام را با قاطعیت اعمال می‌کند و توجهی به زورگویی و زیاده‌خواهی آمریکا ندارد اما بسیاری چگونگی تعامل دولت سیزدهم با غرب، برای حل مناقشه برجامی را به نظاره نشسته‌اند. برجامی که با اعتراف جدید محمدجواد ظریف، وزیر خارجه هشت‌سال گذشته، داغ مردم را تازه‌تر کرده است.پیام وزیر خارجه به آمریکا درخصوص آزاد کردن پول‌های ایران در آمریکا، فصل جدیدی از تعامل را به نمایش گذاشت. موضع جدی امیرعبداللهیان، سخنگوی وزیر خارجه را نیز وادار به توضیح کرد. خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی خود با شبکه یک سیما اعلام کردند که یکی از مقدمات برای انجام گفت‌وگوهای وین می‌تواند اقدام آمریکا برای آزادکردن پول‌های بلوکه‌شده ایران باشد و آیا این پیغامی برای آمریکا بوده است، گفت:‌ آقای امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کردند که آمریکا به روش‌های گوناگون می‌تواند حسن‌نیت خود را نشان دهد؛ ازجمله اینکه این زمینه را فراهم کند که پول‌های بلوکه‌شده ایران آزاد شود.

سفر امیرعبداللهیان به بیروت و دمشق زیر ذره‌بین رسانه‌های جهانی قرار گرفت

مانور قدرت منطقه‌ای ایران در بیروت و دمشق

روح‌الله فرقانی / حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان در سفر منطقه‌ای بسیار مهم از روز چهارشنبه عازم بیروت و سپس دمشق شده و برنامه‌های دیدار و رایزنی‌های دیپلماتیک متعددی با مقامات مختلف لبنانی و سوری در روزهای گذشته داشته است. این سفر از جهت نگرانی‌ها و نارضایتی بازیگران مختلف از نزدیکی روابط تهران- بیروت و دمشق و توسعه این روابط در جریان ارسال محموله‌های سوخت از ایران به لبنان که موجب خوشحالی مردم این کشور از پایان بحران سوخت شد و همچنین مبارزه با تروریسم در مرکز توجهات سیاسی و رسانه‌ای در سطح منطقه قرار گرفته است؛ زیرا از دیدگاه ناظران خارجی استقبال از وزیر خارجه ایران در کشورهای منطقه غرب آسیا، نشانگر مانور قدرت منطقه‌ای تهران، اتحاد ناگسستنی محور مقاومت و جشن همکاری برای فائق آمدن بر چالش‌ها و دسیسه‌هاست.

صبح نو

سفر امیرعبداللهیان به بیروت و دمشق زیر ذره‌بین رسانه‌های جهانی قرار گرفت

مانور قدرت منطقه‌ای ایران در بیروت و دمشق

روح‌الله فرقانی / حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان در سفر منطقه‌ای بسیار مهم از روز چهارشنبه عازم بیروت و سپس دمشق شده و برنامه‌های دیدار و رایزنی‌های دیپلماتیک متعددی با مقامات مختلف لبنانی و سوری در روزهای گذشته داشته است. این سفر از جهت نگرانی‌ها و نارضایتی بازیگران مختلف از نزدیکی روابط تهران- بیروت و دمشق و توسعه این روابط در جریان ارسال محموله‌های سوخت از ایران به لبنان که موجب خوشحالی مردم این کشور از پایان بحران سوخت شد و همچنین مبارزه با تروریسم در مرکز توجهات سیاسی و رسانه‌ای در سطح منطقه قرار گرفته است؛ زیرا از دیدگاه ناظران خارجی استقبال از وزیر خارجه ایران در کشورهای منطقه غرب آسیا، نشانگر مانور قدرت منطقه‌ای تهران، اتحاد ناگسستنی محور مقاومت و جشن همکاری برای فائق آمدن بر چالش‌ها و دسیسه‌هاست.

سفر وزیر خارجه ایران به لبنان در پی دو رویداد بسیار مهم در لبنان صورت می‌گیرد که این رویدادها در تحلیل ابعاد و اهمیت سفر کلیدی است؛ نخست آنکه پس از 13ماه بحران و بلاتکلیفی سیاسی در بیروت و ناکامی در تشکیل کابینه در میان اختلافات گسترده نیروهای سیاسی، نجیب میقاتی توانست بالاخره به این بن‌بست پایان داده و کابینه جدید را با حضور پررنگ مقاومت تشکیل دهد. ایران از اولین طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بود که از تشکیل دولت جدید لبنان اعلام حمایت و استقبال کرد و سفر وزیر خارجه ایران ازجمله اولین حضور مقامات ارشد کشورهای خارجی در لبنان محسوب می‌‌شود که نشانگر حمایت کامل ایران از روند کار دولت جدید برای حل چالش‌های بزرگ اقتصادی پیش روی آن است.
از طرف دیگر، سفر امیرعبداللهیان پس از آن صورت گرفت که محموله‌های سوخت ارسالی از ایران توانسته است مجددا چرخ خودروها و توربین نیروگاه‌های برق بگرداند و درنتیجه جریان عادی زندگی به لبنان را پس از هفته‌ها بحران سوخت برگرداند. بحران انرژی در ماه‌های گذشته تحمل وضعیت وخیم اقتصادی لبنان را برای مردم این کشور بسیار سخت و دشوار کرده بود به صورتی که جریان عادی زندگی در این کشور مختل شده بود. اکنون اما پس از ارسال محموله‌های سوخت امیرعبداللهیان با خبری مسرت‌بخش برای لبنانی‌ها، یعنی آمادگی برای ساخت دو نیروگاه برق جدید در این کشور (در بیروت و جنوب) و همچنین آمادگی برای مشارکت در بازسازی بندر بیروت که در انفجار سال گذشته ویران شد، به لبنان سفر کرد.
در همین راستا، حتی می‌توان رایزنی‌های مختلف وزیر خارجه ایران با مقامات لبنانی در مورد پیشرفت روند گفت‌وگوهای تهران- ریاض به‌عنوان اقدامی دیگر یاد کرد که تاییدکننده پیام فوق است؛ با توجه به اینکه طرف سعودی در سال‌های اخیر به جهات مختلف به بحران‌آفرینی در لبنان برای به چالش کشیدن حزب‌الله، در پرونده رقابت منطقه‌ای با محور مقاومت روی آورده است و دولتمردان لبنانی امیدوار هستند که تنش‌زدایی میان تهران و ریاض اثرات مثبتی بر وضعیت بحرانی این کشور داشته باشد.
 
اتحاد ضدصهیونیستی محور مقاومت
 مطمئنا بخش دیگری از پیام و ابعاد سفر وزیر خارجه ایران به لبنان و سوریه متوجه رژیم‌صهیونیستی است که با حساسیت و وحشت از حضور روزافزون نفوذ ایران در نزدیک مرزهای خود، به نتایج سفر امیرعبداللهیان به لبنان چشم دوخته است. کمااینکه در جریان این سفر امیرعبداللهیان به لبنان با رهبران جناح‌های فلسطینی (جهاد اسلامی فلسطین) و همچنین حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان دیدار کرد و در این دیدارها تداوم حمایت‌های کامل ایران را از مقاومت در برابر رژیم‌صهیونیستی اعلام کرد. این دیدارها پیوند ناگسستنی میان متحدین در محور مقاومت منطقه و افزایش هماهنگی‌ها منطبق با تحولات موجود در منطقه و آنچه در سرزمین‌های اشغالی فلسطین در حال روی دادن است، نشان می‌دهد.
 
دومین سفر امیرعبداللهیان به سوریه در یک‌ماه اخیر
 رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در ادامه این سفر دیروز شنبه برای دومین بار پس از تصدی وزارت امورخارجه و در کمتر از یک‌ماه و نیم وارد دمشق شد. وزیر امورخارجه ایران پس‌ازآنکه سکان دستگاه دیپلماسی را عهده‌دار شد، برای شرکت در کنفرانس منطقه‌ای حمایت از عراق به بغداد و از آنجا به سوریه رفت تا با اسد و همتای خود دیدار کند.
وزیر امورخارجه کشورمان پس از ورود به دمشق، در محل کاخ ریاست‌جمهوری سوریه با بشار اسد، رییس‌جمهور این کشور دیدار و در خصوص گسترش روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و موضوعات بین‌المللی گفت‌وگو کرد. در این ملاقات، تقویت و تعمیق هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه بین دو کشور مورد تاکید قرار گرفت. همچنین در خصوص تحولات افغانستان، یمن، عراق و سوریه تبادل‌نظر به عمل آمد.
وزیر خارجه کشورمان تماس‌های گسترده بین مقامات عالی دو کشور را نشانگر عمق روابط بین ایران و سوریه خواند و پیروزی‌های سیاسی، بین‌المللی و میدانی سوریه را تبریک گفت و اظهار داشت: فضای دیپلماتیک در نشست‌های اخیر مجمع عمومی سازمان ملل نشانگر آن بود که اوضاع به نفع سوریه تغییر کرده است.
امیرعبداللهیان ضمن تشریح سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات افغانستان اظهار داشت: ما با همه طرف‌ها در افغانستان ازجمله طالبان در ارتباط هستیم و آن‌ها را دعوت به تشکیل دولت فراگیر می‌کنیم. رییس‌جمهور سوریه هم در این ملاقات اظهار داشت: در مدت کمی که از دیدار قبلی ما می‌گذرد تحولات زیادی رخ داده که به نفع همه ما بوده است. ما توانستیم انتخابات ریاست جمهوری را با موفقیت برگزار کنیم. بشار اسد با بیان اینکه خروج آمریکا از افغانستان نشانه ظهور محورهای جدید و افول و زوال محور غربی است، اظهار داشت: کشورهای منطقه و همسایه افغانستان می‌دانند که آمریکا مسوولیت اعمال و سیاست‌هایش در افغانستان را نمی‌پذیرد.
 
هانی‌زاده: بندر لاذقیه می‌تواند به قطب اقتصادی غرب آسیا تبدیل شود
 «حسن هانی‌زاده»، کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به سفرهای اخیر وزیرخارجه کشورمان به سوریه و لبنان، به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، گفت: تلاش دولت سیزدهم ایران برای همگرایی منطقه قابل تجزیه‌وتحلیل است. سفر آقای امیرعبداللهیان در مقایسه با سفر به لبنان و روسیه از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه در یک ماه اخیر دوبار به دمشق سفر کرده است. این کشور در گذار از بحران است و بیش از 90درصد اراضی آن از لوث گروه‌های تروریستی پاک شده است. دمشق چند پرونده را دنبال می‌کند، نخست خروج نیروهای ترکیه از ادلب است که ارتش ترکیه از چهارسال پیش در شمال ادلب اراضی را به اشغال خود درآورده و سوریه تلاش می‌کند تا با گفتمان، نیروهای ترکیه از این منطقه خارج شوند. بالطبع آقای عبداللهیان در این سفر به این موضوع پرداخته است چراکه  منطقه ادلب به محل تمرکز نیروهای تروریستی در آمده است و مقاومت تاکید دارد تا گروهک‌های تروریستی را از آن خارج کنند.
این کارشناس مسائل منطقه افزود: سوریه در آستانه مرحله باثبات است و نیازمند بازسازی شهرهاست. با توجه به اینکه ایران تجربه بازسازی شهرهای جنگ‌زده را دارد می‌تواند در سوریه ایفای نقش کند. از سویی دیگر، همکاری ایران عراق، سوریه و لبنان برای تبادلات تجاری است. ایران پیشنهاد پروژه خط لوله نفت و گاز و راه‌آهن خرمشهر به بصره و عراق و سوریه و بندر لاذقیه را پیشنهاد کرده است تا به‌عنوان ترانزیت کالاهای ایرانی به سمت اروپا ایجاد و مورداستفاده قرار گیرد. تا از این طریق خطوط راه‌آهن در ارسال کالا و سوخت به اروپا و دریای مدیترانه به قطب اقتصادی منطقه تبدیل شود؛ البته سوریه اعلام آمادگی کرده است که بندر لاذقیه می‌تواند در اختیار ایران باشد.
وی ادامه داد: این پروژه اقتصادی می‌تواند به‌عنوان قطب اقتصادی غرب آسیا تبدیل شود. نباید فراموش کرد که سوریه در ارسال ساخت سوخت ایران به لبنان همکاری کرد و نشان داد که همگرایی مقاومت می‌تواند نتایج مثمرثمر و قدرت‌آفرینی داشته باشد. همکاری ایران و سوریه و لبنان و عراق در مقابل تجاوزات رژیم‌صهیونیستی است که در گفت‌وگو با فیصل مقداد و بشار اسد مطرح شده است و افزون بر آن مسائل آذربایجان و افغانستان نیز موردبررسی طرفین قرار گرفته است.

مطمئنا بخش دیگری از پیام و ابعاد سفر وزیر خارجه ایران به لبنان و سوریه متوجه رژیم‌صهیونیستی است که با حساسیت و وحشت از حضور روزافزون نفوذ ایران در نزدیک مرزهای خود، به نتایج سفر امیرعبداللهیان به لبنان چشم دوخته است

captcha
شماره‌های پیشین