sobhe-no.ir
1271
یکشنبه، ۱۸ مهر ۱۴۰۰
15
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با یک نویسنده و کارگردان تئاتر

آکادمی نمایش‌های ایرانی لازم داریم

سمانه استاد / نمایش‌های ایرانی و آیینی -سنتی را می‌توان مهم‌ترین سرمایه تئاتری دانست. تنها گونه‌ای که متعلق به ماست و با سنت‌ها، آداب، رسوم، قصه‌گویی و شخصیت‌های ایرانی عجین شده است. جشنواره «نمایش‌های آیینی و سنتی» تلاشی برای حفظ و عرضه درست این گونه نمایشی است. «مهدی صفاری‌نژاد» یکی از نویسندگان و پژوهشگران نمایش‌های ایرانی است که نمایشنامه‌هایی در این حیطه نیز نوشته است. سه نمایشنامه از این نویسنده این روزها به‌صورت همزمان ازسوی پنج گروه نمایشی در حال تمرین است تا به اجرا در جشنواره برسد. بدین بهانه با این نویسنده گفت‌وگو کرده‌ایم و او از ضرورت آموزش و داشتن محلی مشخص برای اجرای این دست نمایش‌ها به «صبح‌نو» چنین می‌گوید:

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

فیلمخانه ملی ایران احیا می‌شود
لادن طاهری، مدیر فیلمخانه ملی ایران از قول مساعد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تکمیل ساختمان فیلمخانه ملی خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان سینمایی، لادن طاهری، مدیر فیلمخانه ملی ایران از قول مساعد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تکمیل ساختمان فیلمخانه پس از ۲۰سال خبر داد. لادن طاهری ضمن ابراز خشنودی از بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان سینمایی و همراهان از فیلمخانه ملی ایران گفت: اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان یکی از اولین برنامه‌های وزارتی از فیلمخانه ملی ایران بازدید کرده نشان از اهمیت و جایگاه فیلمخانه در نگاه و اهداف وی دارد و باعث امیدواری است که با دستور مساعد او به‌زودی ساختمان جدید فیلمخانه ملی ایران (در باغ فردوس) که همسو با نیازهای رو به گسترش یک آرشیو ملی طراحی و اجرا شده است و به دلایلی از جمله عدم تخصیص بودجه کافی برای به پایان رساندن مراحل پایانی کار ناتمام مانده، تکمیل و به بهره‌برداری کامل برسد.
وی این بازدید را کاملا اجرایی دانست و اظهار کرد: همان‌طورکه آقای وزیر اشاره کرد دلیل حضور وی، درخواست محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی برای حل مشکل فیلمخانه بود تا پس از بررسی، حمایت‌های لازم برای تکمیل این پروژه ملی انجام شود. در این بازدید او در جریان فعالیت‌های فیلمخانه و نیز کارهای باقیمانده قرار گرفت و دستور تسریع در پیگیری، حل مشکلات و تامین اعتبارهای لازم را داد؛ البته بازدید وزیر و حمایت و پیگیری جدی رییس سازمان سینمایی این روند را تسریع کرد.
مدیر فیلمخانه ملی ایران ادامه داد: آقای خزاعی با شناخت قبلی که نسبت‌به فعالیت‌ها و جایگاه فیلمخانه ملی ایران داشت و نیز حساسیتی که با توجه به مسوولیت جدیدش به چگونگی محافظت و نگهداری اسناد و آثار ملی دارد در اقدامی سریع، نسبت به تسریع روند تکمیل و توسعه فیلمخانه و تامین تجهیزات موردنیاز دستور پیگیری داد. وی اظهار امیدواری کرد که به زودی با افتتاح کامل بنای جدید فیلمخانه ملی ایران در باغ فردوس شاهد جشنی برای حفظ و تداوم فرهنگ نگهداری و ارزش‌گذاری به میراث تصویری کشورمان باشیم.
 
«ایهام»سه‌باره خواندنی شد
 قصه این كتاب، قصه دو‌دانشجوی معماری و ادبیات است كه به‌ سبب همایشی ادبی، همكار می‌شوند. مجتبی كه دانشجوی ادبیات است مسوولیت برگزاری این مراسم را به‌عهده دارد. او كه در خیال با صائب و حافظ و فاضل همكلام است، دل در گرو  محبت دختركی معمار دارد و كار طراحی صحنه همایش را به او سپرده است. ایهام فضایی امروزی و مدرن دارد و در بستر زندگی واقعی و دنیای مجازی رخ می‌دهد‌.
  قهرمان داستان با شخصیت مذهبی پررنگی که دارد نه در پی هوس‌بازی است و نه به‌دنبال رقم زدن ماجرایی عاشقانه همچون لیلی و مجنون. او که نمی‌داند عشقش یک‌طرفه است یا دوطرفه، آن را پنهان کرده است و سعی دارد غیرمستقیم از آنچه در دل دختر می‌گذرد باخبر شود.  نویسنده در این اتفاقات بر ایهام و ابهام ماجرا می‌افزاید و داستانی جذاب را خلق کرده است. این رمان در ۲۰۸صفحه و با قیمت۴۵هزار تومان ازسوی انتشارات کتابستان روانه بازار نشر شده است.
 
  «بچه‌خور» را آنلاین ببینید
 فیلم کوتاه «بچه‌خور» به کارگردانی محمدکارت و تهیه کنندگی سیدمازیار هاشمی چهارشنبه ۲۱مهرماه  پخش خواهد شد. به گزارش روابط‌عمومی فیلم، فیلم کوتاه داستانی «بچه‌خور» پس از حضور موفق در جشنواره‌های داخلی و خارجی و کسب جوایز معتبر بی‌شمار برای نمایش عمومی بر بستر فیلیمو در تاریخ ۲۱ مهرماه آماده می‌شود. این فیلم کوتاه داستانی که در ژانر عاطفی-اجتماعی (ملودرام) ساخته شده است. از بازیگران این فیلم می‌توان به بهرام ابراهیمی، علیرضا مهران، علیرضا حكیمی، فرهانه سبحانی و علی بحری اشاره كرد. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: هیچکس عشق کودکانه را جدی نمی‌گیرد اما هیچ چیز زیباتر و قدرتمندتر از عشقی کودکانه نیست.

captcha
شماره‌های پیشین