sobhe-no.ir
1271
یکشنبه، ۱۸ مهر ۱۴۰۰
1
سرمقاله

سقوط

مرگ ابوالحسن بنی صدردر 88 سالگی

پایان خائن

خبر درگذشت ابوالحسن بنی‌صدر در بیمارستانی در پاریس، روز گذشته به سرخط اخبار رسانه‌های داخلی و خارجی راه یافت. بنی‌صدر، اولین رییس‌جمهوری پس از انقلاب اسلامی بود که مدت مسوولیت وی در این سمت تا خرداد 1360 بیشتر نپایید. بنی‌صدر پس از خروج بحث‌انگیزش از ایران در مردادماه سال60 با همراهی مسعود رجوی، سرکرده سازمان منافقین و سکونت در پاریس، به فردی که گاه‌گاه ازسوی رسانه‌های خارج‌نشین فارسی‌زبان به‌عنوان کارشناس دعوت می‌شد، تبدیل و علنا دچار مرگ سیاسی شد.

عزت‌الله مهرآوران، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درگذشت

وداع با هنرمند مهربان

عزت‌الله مهرآوران که پس از ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان آتیه در تهران بستری شده بود، پس از چند روزی که در کما به سر می‌برد به‌دلیل سکته قلبی ناشی از کرونا در بیمارستان آتیه در ایوانک تهران درگذشت. مرحوم مهرآوران دارای نشان درجه۱ هنری از سوی وزارت علوم و وزارت ارشاد اسلامی بود.

دکتر مرندی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» ابعاد برنامه دولت جدید برای مذاکرات هسته‌ای را بررسی کرد

سختگیری در مذاکرات هسته‌ای

مذاکرات وین حالا پس از اما و اگرهای فراوان در نقطه آغاز قرار گرفته است؛ مذاکراتی که پس از پایان دور ششم، ادامه آن با توجه به تغییر دولت در ایران در هاله‌ای از ابهام بود. اگرچه مواضع رییس دولت سیزدهم هیچ‌گاه بیانگر مخالفت ایران با مذاکره با دنیا نبوده است اما تحلیلگران و مقامات قبلی هیچ آینده روشنی برای مذاکرات وین متصور نبودند. «به‌زودی»؛ شاه‌بیت غزل تصمیم ایران برای استمرار حضور در وین بود. مفهومی که حسین امیرعبداللهیان در نیویورک تصویر کرد و مقامات کاخ سفید را هم به واکنش واداشت. اگرچه ایران همانند گذشته مواضعش درخصوص مذاکرات برای احیای برجام را با قاطعیت اعمال می‌کند و توجهی به زورگویی و زیاده‌خواهی آمریکا ندارد اما بسیاری چگونگی تعامل دولت سیزدهم با غرب، برای حل مناقشه برجامی را به نظاره نشسته‌اند. برجامی که با اعتراف جدید محمدجواد ظریف، وزیر خارجه هشت‌سال گذشته، داغ مردم را تازه‌تر کرده است.پیام وزیر خارجه به آمریکا درخصوص آزاد کردن پول‌های ایران در آمریکا، فصل جدیدی از تعامل را به نمایش گذاشت. موضع جدی امیرعبداللهیان، سخنگوی وزیر خارجه را نیز وادار به توضیح کرد. خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی خود با شبکه یک سیما اعلام کردند که یکی از مقدمات برای انجام گفت‌وگوهای وین می‌تواند اقدام آمریکا برای آزادکردن پول‌های بلوکه‌شده ایران باشد و آیا این پیغامی برای آمریکا بوده است، گفت:‌ آقای امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کردند که آمریکا به روش‌های گوناگون می‌تواند حسن‌نیت خود را نشان دهد؛ ازجمله اینکه این زمینه را فراهم کند که پول‌های بلوکه‌شده ایران آزاد شود.

ثبت‌نام مرحله‌ نخست طرح‌ ساخت ۴میلیون واحد مسکونی از هفته آینده آغاز می‌شود

خانه‌دار شدن آسان می‌شود

وعده‌های دولت برای ساخت میلیونی مسکن در مسیر اجرایی شدن است. مسکن در سه سال اخیر تبدیل به یکی از اصلی‌ترین معضلات خانواده‌ها شده است، چه آنکه رشد صعودی و چند ده برابری قیمت مسکن موجب شده است تا بسیاری از مردم به شهرهای اقماری یا محله‌های ارزان‌تر شهر کوچ کنند. حالا با ساخت مسکن‌های چند میلیونی که دولت وعده داده بود، امید می‌رود که فشار سقف بالای سر برای خانواده‌ها تا حدودی کاهش یابد.معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌وشهرسازی دیروز از آغاز نخستین مرحله از ثبت‌نام طرح ساخت چهارمیلیون واحد مسکونی خبر داده و گفته است: ثبت‌نام در تمام ۳۱استان از هفته آینده انجام خواهد شد.

داعش با پذیرفتن مسوولیت حمله انتحاری قندوز، جنگ خود با طالبان را اعلام کرد

داعش، تهدیدی برای آینده افغانستان

روح‌الله فرقانی / در سال‌ها و ماه‌های اخیر، داعش افغانستان برای به راه انداختن جنگ فرقه‌ای بر انجام اقدامات تروریستی علیه اقلیت شیعه هزاره متمرکز شده و مجموعه‌ای از حملات را علیه مدارس و مساجد هزاره در کابل صورت داده است. حملاتی تروریستی که روز گذشته در مسجد شیعیان قندوز روی داد و موجب شهادت یک‌صد تن و زخمی شدن 200تن دیگر شد؛ حملاتی که سومین اقدام ازاین‌دست در ماه‌های اخیر است که نوعی اعلان جنگ داعش با طالبان به شمار می‌آید.

قالیباف در مراسم معارفه پیمان جبلی، رییس جدید سازمان صداوسیما:

محکوم به موفقیت هستیم

مراسم تودیع عبدالعلی علی‌عسگری، رییس سابق سازمان صداوسیما و معارفه پیمان جبلی، رییس جدید سازمان صداوسیما روز گذشته (شنبه 17مهرماه) با حضور رییس‌دفتر مقام معظم رهبری، رییس مجلس شورای اسلامی و همچنین مسوولان کشوری، لشکری و مدیران این رسانه در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد. در این مراسم، حجت‌الاسلام گلپایگانی، رییس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی حکم ریاست پیمان جبلی، رییس رسانه ملی را قرائت کرد.

صبح نو

سرمقاله

سقوط

او که خود را عالم و صاحب‌نظر در همه امور می‌دانست پیش‌بینی کرده بود که «سقوط جمهوری اسلامی محتمل نیست، قطعی است» اما بنی‌صدر در حالی در 88سالگی و با کوله‌باری از خیانت علیه کشورش چشم از جهان فروبست که ایران در اوج اقتدار منطقه‌ای است. اکثر سیاستمداران هم‌دوره‌ای بنی‌صدر کبر و خودباوری کذب او را علت اصلی برکناری‌اش از قدرت می‌دانند اما اعتقاد دارند او نه‌تنها به خودباوری نرسیده بود، بلکه با توهم داشتن آن، دیگران را نفی می‌کرد. هرچند نفی تکبر و استکبار  از ویژگی‌های انقلاب اسلامی بود اما بنی‌صدر، روحیه استکباری داشت و طبیعی بود که در برابر او مقاومت می‌شود اما او این مقاومت را کارشکنی می‌نامید. همچنان که رهبر انقلاب در خردادماه 1360 در سخنرانی در این مورد تصریح داشتند: «بنی‌صدر برخلاف صریح قانون اساسی که قوا را منفک و مستقل می‌شمارد و برخلاف اصول مردم‌گرایی، معتقد بود که مجلس باید هماهنگ با رییس‌جمهور باشد. دستگاه قضایی را که حاضر نبود آلت دست ایشان شود و کسانی را که ایشان مایل‌اند، به مناصب عالی قضایی بگمارد، بارها متهم به فساد و عدم رعایت قانون و شرع می‌کرد و اعضای شورای عالی قضایی را که همه منتخب امام و از برجستگان روحانیون بودند، به قدرت‌طلبی و فسادگرایی، متهم می‌کرد.» بعد از عزل بنی‌صدر از همه مناصب سیاسی خود، تنها گروهی که پذیرای او بود، گروهک تروریستی منافقین بود. منافقین در زمستان۱۳۶۰ در اعتراض به عزل بنی‌صدر دست به تظاهرات خیابانی زدند و خواستار سرنگونی حکومت نوپای سیاسی ایران شدند. پس از واقعه هفتم تیر و بمب‌گذاری مقر حزب جمهوری اسلامی و شهادت دکتر بهشتی، بنی‌صدر به‌صورت علنی وارد مبارزه مسلحانه با نظام جمهوری اسلامی شد و چند روز پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پیروزی محمدعلی رجایی، بنی‌صدر همراه با مسعود رجوی با یک فروند بوئینگ۷۰۷ که سرهنگ معزی از فرودگاه مهرآباد ربود از کشور گریختند و به فرانسه رفتند. او که سال‌ها در توهم سقوط جمهوری اسلامی بود، حال در حسرت این آرزو از دنیا رفته است!... البته سرنوشت بنی‌صدر درس عبرتی است برای دیگر دشمنان این نظام که به فرموده رهبر انقلاب «این نهال را آن‌وقتی که یک ترکه نازک بود روی زمین، نتوانستند بِکَنند، امروز تبدیل شده به یک درخت تناور؛ [مگر] می‌توانند بِکَنند؟ غلط می‌کنند.»

captcha
شماره‌های پیشین