sobhe-no.ir
1270
شنبه، ۱۷ مهر ۱۴۰۰
9
وضعیت کرونا در کشور از کنترل آن خبر می‌دهد به شرطی که دربرگیری واکسیناسیون بیشتر شود

واکسن‌نزن‌ها در برابر جمعیت امیدوار به زندگی

فائزه مومنی / شرایط در کشور به گونه‌ای رقم خورده است که حالا خبرهای خوب درباره اقدامات مناسب برای مقابله با بیماری کرونا بیشتر از خبرهای دردناک شده است. اگرچه روز گذشته 185ایرانی به‌دلیل کرونا جان خود را از دست دادند اما نکته دیگر این خبر این بود که بعد از 82روز یکبار دیگر آمار فوتی‌های روزانه به زیر 200 نفر بازگشت که امید است این تعداد همچنان شاهد روند کاهشی باشد. همچنین بعد از واکسن پاستوکووک، روز گذشته واکسن اسپایکوژن هم توانست در کشور مجوز مصرف اضطراری بگیرد. این در حالی است که استقبال دانش آموزان نیز از طرح واکسیناسیون که قرار بود در روزهای 15 و 16 مهر اجرایی شود، خوب بوده است. باوجوداین هستند برخی افرادی که بدون هیچ دلیل متقن و علمی در برابر واکسیناسیون مقاومت می‌کنند.

گزارش «صبح‌نو» درباره مشکلات لاینحل سالمندان را که معطل اجرای یک لایحه هستند، بخوانید

جای خالی متخصصان سالمندی

آمار فوتی‌های روزانه به زیر 200 نفر برگشت

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره مشکلات لاینحل سالمندان را که معطل اجرای یک لایحه هستند، بخوانید

جای خالی متخصصان سالمندی

 این روزها به اطراف‌مان که نگاه کنیم حتما سالمندانی را می‌شناسیم که از واژه در خانه بمانیم به تنگ آمده‌اند؛ آن‌ها عموما در محدودیت‌های کرونایی که برای گروه سالمندان از ضروریات است، کار زیادی برای انجام دادن ندارند. نه تفریحاتی در منزل دارند، نه می‌توانند خود را با دنیای مجازی سرگرم کنند و نه حتی صداوسیما برنامه‌هایی مناسب این قشر دارد و نه تولیداتی در بخش خصوصی مختص این گروه سنی تدارک دیده شده است. حتی فرزندان نیز رفت‌وآمد را به خانه والدین‌شان کمتر کرده‌اند تا این گروه آسیب‌پذیرتر در مقابل کرونا را کمتر در معرض خطر قرار دهند و همه این‌ها دست به دست هم می‌دهد تا سلامت روان این گروه با توجه به غیرقابل پیش‌بینی بودن پایان پاندمی کرونا، بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.کرونا به ما نشان داد که سال‌هاست درباره آماده کردن زیرساخت‌هایی برای رفاه و آسایش و سبک زندگی سالمندی کوتاهی شده است. سال گذشته ۳۱شهریور بعد از ۱۶سال، آیین‌نامه اجرایی ساماندهی سالمندان به دستگاه‌ها ابلاغ شد؛ سندی که بعد از گذشت یک‌سال از ابلاغ هنوز اجرا نشده است.
 
رشد بالای جمعیت سالمندان
 تاکید بر اجرای این سند از آنجایی اهمیت پیدا می‌کند که این روزها با جمعیت نزدیک به ۱۰درصدی سالمندان در جامعه مواجه هستیم و پیش‌بینی این است که به‌سرعت به رشد این جامعه در سال‌های آتی و عدد ۲۰درصد برسیم. جمعیت سالمندان در ایران در سال۱۳۶۵،
 پنج ‌درصد جمعیت کشور بود و در سال۹۷، به ۱۰درصد جمعیت کشور رسید و پیش‌بینی این است که سال۱۴۲۱، جمعیت سالمند ایران دو برابر می‌شود و در سال‌۱۴۳۵، جمعیت سالمندی از ۳۳درصد عبور می‌کند. نکته مهم دیگر این است که در‌حال‌حاضر جامعه سالمندی ما در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که حدود چهار فرزند دارند اما در سال‌های آتی تعداد فرزندانی که می‌خواهند از والدین‌شان نگهداری کنند، کاهش می‌یابد.
 
امید به زندگی خوبی داریم
 اما وقتی صحبت از سالمندی می‌شود ما با ملاکی چون امید زندگی نیز روبه‌رو هستیم. قبل از پیروزی انقلاب سن امید زندگی حدود ۵۷سال بود اما در سال۹۵ امید زندگی، ۷۵سال و سن بازنشستگی حدود ۵۵سال شده است و سالمندان حدود ۲۰ تا ۳۰سال بعد از بازنشستگی عمر می‌کنند و آمار کارمندان و کارگران و کسانی که تحت پوشش بیمه‌ها هستند، بسیار افزایش یافته است، پس در آینده تعداد افراد بازنشسته‌ای که حقوق بازنشستگی می‌گیرند، افزایش می‌یابد. هرچند این روزها با افزایش سن امید زندگی مسوولان به‌دنبال این هستند که سن بازنشستگی را افزایش دهند.در سال۴۵، ۶۳درصد سالمندان ساکن روستاها و در سال۹۵، ۷۲درصد سالمندان ساکن شهرها بودند و میانگین سواد از حدود ۱۴درصد در سال‌۴۵ به ۴۷درصد در سال۹۵ رسیده است. مجموع این داده‌ها نشان می‌دهد که آنچه امروز باید به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان اجرایی در
 کانون توجه تمام دستگاه‌های دولتی و غیردولتی قرار بگیرد، بحث توجه به سالمندی و نیازهای آن است. نیازهایی که به نظر می‌رسد هنوز حتی احصا نیز نشده باشد.
 
سرعت بالای سالمندی
 محسن شتی، رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال۱۳۵۵ امید به زندگی در کشورمان بسیار پایین‌تر از اکنون بود، می‌گوید: اکنون امید به زندگی در کشورمان بالای ۷۵سال است. درحالی‌که در آن زمان (سال۱۳۵۵) حدود ۵۰سال بود. او اضافه می‌کند: از نظر خدمات بهداشتی و درمانی به سالمندان با آنچه باید باشیم فاصله داریم. در دو سال گذشته برای ایجاد زیرساخت‌ها حدود ۷۰طرح و برنامه را آغاز کردیم اما سرعت سالمند شدن جمعیت بسیار زیاد است و ما باید بسیار تلاش کنیم تا این زیرساخت‌ها را به جایی برسانیم تا به خدمت به سالمند منجر شود.رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت تاکید می‌کند: برای خدمات بهداشتی، درمانی و اقدامات حمایتی به بازنگری و حمایت جدی و تامین منابع نیروی انسانی برای سالمندان نیازمند هستیم. شتی اضافه می‌کند: دوره دستیاری طب سالمندی داشتیم که در چند دوره دانشجو گرفت، اما متاسفانه به عللی متوقف شد. به‌شدت به این گروه نیاز داریم و تاکنون حدود ۲۴نفر در این زمینه دوره دیدند اما با این تعداد سالمند
 بیش از دوهزار متخصص سالمندی نیاز داریم.رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت می‌گوید: 10درصد  جمعیت سالمندی داریم که در برخی شهرستان‌ها ۵۰ تا ۶۰درصد ضریب اشغال تخت بیمارستان‌ها برای همین ۱۰درصد است. استان گیلان بالاترین و استان سیستان‌وبلوچستان کمترین درصد سالمندی را دارند.شتی با بیان اینکه سالمندان باید شیوه زندگی سالم را آموزش ببینند، اظهار می‌کند: ۱۰۰فیلم چهار تا پنج دقیقه‌ای از این محتواهای آموزشی را آماده کرده‌ایم. در وزارت بهداشت از دوسال گذشته که سند ملی سالمندان ابلاغ شد، تقریبا تنها دستگاهی هستیم که عملیاتی کردن سند ملی سالمندان را انجام دادیم. او اضافه می‌کند: اگر سند ملی سالمندی در این سال‌ها عملیاتی شده بود، بسیاری از مشکلات حل می‌شد.
 

captcha
شماره‌های پیشین