sobhe-no.ir
1270
شنبه، ۱۷ مهر ۱۴۰۰
6
یادداشت

حق مشروع ایران در دفاع از تمامیت ارضی کشور

محمدصادق کوشکی

ايران با نظر مثبت پيشنهاد روسيه را بررسی می كند

پيشنهاد لاوروف؛ تشكيل مكانيسم ٣+٣

توجه دستگاه دیپلماسی کشورمان به توسعه روابط با کشورهای همجوار همان‌طور که ماه‌های اخیر عنوان شده بود، در دستورکار قرار گرفته و جهش ملموسی به خود پیدا کرده است. ایران پس از عضویت رسمی در سازمان شانگهای، توسعه روابط با دیگر همسایگان را در دستورکار قرار داده کمااینکه رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان پس از شرکت در اجلاس ماه گذشته بغداد و سفر به عراق، روزهای اخیر راهی مسکو شد تا شکل‌گیری سازمان دیگری متشکل از چین، روسیه، ایران، عراق، سوریه و ترکیه بیشتر از گذشته رقم خورد.

صبح نو

ايران با نظر مثبت پيشنهاد روسيه را بررسی می كند

پيشنهاد لاوروف؛ تشكيل مكانيسم ٣+٣

توجه دستگاه دیپلماسی کشورمان به توسعه روابط با کشورهای همجوار همان‌طور که ماه‌های اخیر عنوان شده بود، در دستورکار قرار گرفته و جهش ملموسی به خود پیدا کرده است. ایران پس از عضویت رسمی در سازمان شانگهای، توسعه روابط با دیگر همسایگان را در دستورکار قرار داده کمااینکه رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان پس از شرکت در اجلاس ماه گذشته بغداد و سفر به عراق، روزهای اخیر راهی مسکو شد تا شکل‌گیری سازمان دیگری متشکل از چین، روسیه، ایران، عراق، سوریه و ترکیه بیشتر از گذشته رقم خورد.

یک ماه از مسوولیت‌دار شدن «حسین امیرعبداللهیان»، در دستگاه وزارت خارجه کشورمان نمی‌گذرد که روزهای پرکاری در عرصه میدان دیپلماسی کشورمان شکل گرفته است؛ از اجلاس بغداد در نخستین روز کاری وی گرفته تا اجلاس شانگهای در تاجیکستان و نشست‌های
 سازمان ملل در آمریکا و این روزها هم هیات دیپلماسی کشورمان در روسیه و دیدار با مقامات مسکو و سپس لبنان و سواحل دریای مدیترانه سپری شد. روزها و لحظاتی که نشان از عزم جدی کشورمان در نشان دادن گفتمان‌های سیاسی و اینکه مذاکرات می‌تواند بهترین راه‌حل  مسائل منطقه به‌خصوص غرب آسیا باشد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای روس خود گفت که روسیه جزو اولویت‌های جدی سیاست همسایگی دولت سیزدهم است و روابط دو کشور را ممتاز و راهبردی خواند. وزرای خارجه ایران و روسیه همچنین، آمادگی خود را برای ارتقای هرچه بیشتر مناسبات فیمابین اعلام و درباره اوضاع منطقه بحث و تبادل‌نظر کردند. امیرعبداللهیان همچنین در این نشست خبری با بیان اینکه منطقه تحمل زیاده‌خواهی‌های جدید را ندارد، تصریح کرد: در تامین امنیت منطقه و امنیت خود با هیچ‌کسی تعارف نداریم.
 
مکانیزم 3+3 برای حل مساله قفقاز
 در جریان سفر امیرعبداللهیان به روسیه، لاوروف،
 وزیر امورخارجه روسیه برای حل‌وفصل مسائل منطقه قفقاز پیشنهاد تشکیل مکانیسمی جدید موسوم به گروه ۳+۳ را داده است. اعضای این گروه را از یک‌سو، سه کشور حوزه قفقاز شامل ارمنستان، آذربایجان و گرجستان و از سوی دیگر، سه «همسایه بزرگ» شامل روسیه، ترکیه و ایران تشکیل می‌دهد. سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه که بعد از دیدار با وزیر خارجه ایران در مسکو در یک نشست خبری حضور داشت، گفت: این مکانیسم بر موضوعات امنیت، روابط اقتصادی و حمل‌ونقل متمرکز خواهد بود. رییس دستگاه دیپلماسی روسیه اضافه کرد: «ایران، روسیه و ترکیه به‌عنوان نزدیک‌ترین همسایگان این سه کشور جمهوری نیز از این، منتفع خواهند شد.» طبق گفته لاوروف، ایران نظر مثبتش را نسبت‌به این طرح ابتکاری ابراز کرده و کشورهای ترکیه و آذربایجان هم آن را تایید کرده‌اند. پیشنهاد روسیه برای ایجاد اتحادیه ۳+۳ درحالی مطرح شده است که روابط ایران و جمهوری آذربایجان بر سر حضور داشتن یا نداشتن نیروهای رژیم‌صهیونیستی در مرز دو کشور تیره شده است. از سوی دیگر، ناظران بین‌المللی بر این نظرند که ترکیه در منطقه‌ای فعال شده است که ایران آن را منطقه‌ای از منافع ملی خود می‌داند. از همین رو ایران با برگزاری رزمایش نظامی تلاش کرد تا از آمادگی خود برای نشان دادن قدرتش خبر دهد؛ اقدامی که پس از رزمایش مشترک ترکیه، پاکستان و آذربایجان انجام شد. همچنین وزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای ایرانی‌اش در مسکو از تهران خواست تا هرچه سریع‌تر توافق به‌دست‌آمده درمورد وضعیت حقوقی دریای خزر را تصویب کند که به‌صراحت، «حضور نظامی کشورهای غیر ساحلی در دریای خزر را ممنوع کرده است.»از سوی دیگر، در این سفر ایران نیز در مقابل از مقامات روسیه خواسته است که نسبت‌به هرگونه تغییر احتمالی مرزها در منطقه و نسبت‌به حضور تروریست‌ها و تحرکات رژیم‌صهیونیستی در منطقه که علیه صلح و ثبات و امنیت در منطقه است، حساس باشند. همچنین امیرعبداللهیان در بدو  ورود به مسکو گفته بود در دیدار با لاوروف مواضع خود را درمورد تحولات قفقاز هماهنگ می‌کنیم.
امیرعبداللهیان نیز در دیدار با لاوروف خاطرنشان کرده است: «تجربه خیلی خوبی در همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با هم داریم. همکاری‌های دوجانبه متنوعی داریم و امروز برای توسعه همه‌جانبه همکاری‌ها گفت‌وگوهای بیشتری خواهیم داشت.» وزیر خارجه تاکید کرد: در همسایگی و سیاست همسایگی دولت جدید روسیه جزو اولویت‌های جدی ایران است.
ایران می‌گوید  در حوزه قفقاز جنوبی از شرایطی رنجی می‌برد و حضور صهیونیست‌ها موجب نگرانی جدی‌اش شده است. مقامات ایران تاکید کرده‌اند که اجازه نخواهند داد که برخی بازیگران، مناسبات ایران با همسایگان آن ازجمله ارمنستان را تحت‌تاثیر قرار دهند. ایران همچنین بر حل مشکلات منطقه به دور از دخالت‌های خارجی تاکید دارد.
 
عزم جدی دولت، توسعه روابط با روسیه
 آنگونه که امیرعبداللهیان در گزارش توییتری خود از سفر به مسکو می‌گوید؛ گفت‌وگوهایی عالی با وزیر امورخارجه روسیه در موضوعات مختلف موردعلاقه مشترک ازجمله افغانستان، قفقاز، سوریه، یمن و برجام در مسکو برگزار کردیم. بر انجام هماهنگی‌های نزدیک دو کشور در مسائل منطقه و موضوعات جهانی و همچنین گسترش همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های سیاسی،  اقتصادی و روابط فرهنگی توافق کردیم.
امیرعبداللهیان پیش از این و در جریان دیدار با سفیر و رؤسای نمایندگی‌های ایران در روسیه گفت: نگاه و باور دولت سیزدهم این است که روسیه دوران پوتین کاملا متفاوت از روسیه قبل از پوتین است. دولت دارای عزم جدی برای توسعه روابط همه‌جانبه با روسیه است.
او با اشاره به دیدارهایش با مقامات روسیه در جریان سفر مسکو یادآور شد: پیام من در این سفر برای آقای پوتین و دیگر مقامات روسیه این است که دولت ایران آمادگی دارد که جهش جدید و ملموسی در روابط دو کشور ایجاد شود و با توجه به عملگرا بودن رؤسای جمهور دو کشور، تفاهمنامه و قراردادهایی که در طول این سال‌ها بین دو کشور منعقدشده اجرایی کند؛ چنان‌که در بازه کوتاهی شاهد جهش در روابط دو کشور باشیم؛ چراکه روابط با روسیه برای ما دارای اهمیت زیادی است.
وی با اشاره به اهمیت تعامل با همسایگان در سیاست خارجی دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: طی یک‌ماه آینده با حضور سفرای ایران در کشورهای همسایه ازجمله روسیه در تهران نشستی را برگزار می‌کنیم تا سفرا در این نشست در جریان برنامه‌های توسعه اقتصادی پایدار دولت جدید بدون گره‌زدن اقتصاد کشور به تحریم‌ها قرار بگیرند و برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌هایش در این چارچوب قرار بگیرد. وزیر امورخارجه همچنین با تاکید مجدد بر نگاه دولت سیزدهم به موضوع همسایگان و نگاه آسیایی آن خاطرنشان کرد: این نگاه به آن معنا نیست که ما خود را وابسته به چین و روسیه کنیم بلکه به آن معناست که از ظرفیت‌های فراوان این کشورها برای پیشبرد منافع و اهداف کشورمان استفاده کنیم.

ایران می‌گوید  در حوزه قفقاز جنوبی از شرایطی رنجی می‌برد و حضور صهیونیست‌ها موجب نگرانی جدی‌اش شده است. مقامات ایران تاکید کرده‌اند که اجازه نخواهند داد که برخی از بازیگران، مناسبات ایران با همسایگان آن ازجمله ارمنستان را تحت‌تاثیر قرار دهند

captcha
شماره‌های پیشین