sobhe-no.ir
1270
شنبه، ۱۷ مهر ۱۴۰۰
6
یادداشت

حق مشروع ایران در دفاع از تمامیت ارضی کشور

محمدصادق کوشکی

ايران با نظر مثبت پيشنهاد روسيه را بررسی می كند

پيشنهاد لاوروف؛ تشكيل مكانيسم ٣+٣

توجه دستگاه دیپلماسی کشورمان به توسعه روابط با کشورهای همجوار همان‌طور که ماه‌های اخیر عنوان شده بود، در دستورکار قرار گرفته و جهش ملموسی به خود پیدا کرده است. ایران پس از عضویت رسمی در سازمان شانگهای، توسعه روابط با دیگر همسایگان را در دستورکار قرار داده کمااینکه رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان پس از شرکت در اجلاس ماه گذشته بغداد و سفر به عراق، روزهای اخیر راهی مسکو شد تا شکل‌گیری سازمان دیگری متشکل از چین، روسیه، ایران، عراق، سوریه و ترکیه بیشتر از گذشته رقم خورد.

صبح نو

یادداشت

حق مشروع ایران در دفاع از تمامیت ارضی کشور

محمدصادق کوشکی

قوانین بین‌المللی درخصوص دفاع شفاف است و براساس این قوانین اگر کشوری موردتهاجم  از خاک کشور دیگری قرار بگیرد، یعنی اتباعش یا منافعش مورد تعرض قرار گیرد، مسوولیت تهاجم برعهده کشوری است که در آن اقدامات برای تهاجم انجام شده است.
تاکنون بیش از دو دهه است که از خاک اقلیم کردستان عراق ازسوی گروه‌های مختلف به جمهوری اسلامی ایران تهاجم می‌شود و بارها دزدی صورت می‌گیرد.
این گروهک‌ها بارها از گله‌داران و چوپانان آن منطقه به‌عنوان مالیات و امثالهم اخاذی می‌کنند و فیلم آن را هم منتشر می‌کنند.
نیروهای این گروهک‌ها به پاسگاه‌های مرزی حمله و نیروهای ما را به شهادت می‌رسانند، به روستاها حمله می‌کنند و مرزنشینان ما را به شهادت می‌رسانند و از این دست موارد به‌کرات انجام داده‌اند.
حتی این گروهک‌ها در جایی مثل مهاباد به رژه نیروهای مسلح حمله می‌کنند و زن‌ها و کودکانی را که برای تماشای رژه رفته بودند مورد تعرض قرار می‌دهند و به شهادت می‌رسانند و با افتخار در شبکه‌های ماهواره‌ای خود هم منتشر می‌کنند.
بیش از دو دهه است که ما با این مشکلات روبه‌رو هستیم و طی این دو دهه بارها ازسوی ایران براساس حسن‌همجواری به اقلیم کردستان تذکر داده شده و مقامات اربیل این تذکرها را نادیده گرفتند. براساس قوانین بین‌المللی موجود، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند برای دفاع از اموال و جان اتباعش و دفاع از تمامیت ارضی خود مهاجمان را تحت تعقیب قرار دهد و با آن‌ها برخورد کند.
بنابراین ما از منظر قوانین بین‌المللی هیچ مشکلی نداریم که این گروهک‌ها را در خاک اقلیم مورد تعقیب قرار دهیم، پایگاه‌های آن‌ها را موردحمله قرار دهیم و این حرکت‌ها ازسوی ایران در قالب دفاعی است.
براساس دفاع پیش‌دستانه حتی اگر این گروه‌ها به ایران حمله نکرده بودند اما قصد حمله به ما داشتند ایران حق داشت که به آن‌ها حمله کند، درواقع در همان وضعیت هم ایران حق داشت که این پایگاه‌ها و نیروها را موردحمله قرار دهد.
این در حالی است که بیش از دو دهه این گروهک‌ها به ایران حمله کردند و مقامات تهران با صبر راهبردی بارها به مقامات اقلیم کردستان و دولت مرکزی بغداد تذکر دادند که براساس حسن همجواری با این گروهک‌ها مقابله کرده و اجازه ندهند که آن‌ها به ایران آسیب بزنند.متاسفانه مقامات اقلیم به این توصیه‌ها و تذکرات ایران گوش ندادند و این مدت‌زمان هم‌زمان طولانی هست و فکر نمی‌کنم هیچ کشوری این میزان تحمل را از خود نشان می‌داد. اگر این اتفاق فقط یکبار برای کشوری مثل فرانسه، آلمان یا حتی ترکیه رخ می‌داد، آن‌ها حتما به‌شدت پاسخ می‌دادند.در خاتمه کلام آنکه، ما تا الان هم زیاد از خودمان صبوری نشان دادیم و این در شرایطی است که این گروهک‌های مسلح حملات و تعرضات بسیاری را به ایران انجام دادند؛ بنابراین، براساس قوانین بین‌المللی حمله به پایگاه‌ها و مراکز پشتیبانی آن‌ها و حتی تعقیب آن‌ها در خاک اقلیم بلااشکال است.

captcha
شماره‌های پیشین