sobhe-no.ir
1270
شنبه، ۱۷ مهر ۱۴۰۰
5
«صبح‌نو» در گفت‌وگو با افشار سلیمانی، ابعاد مناقشه اخیر شمال‌غرب ایران را بررسی کرد

اردوغان دوست و دشمن ثابت ندارد

«تغییر ژئوپلیتیکی در نزدیکی مرزهای ایران» و «تهدید امنیتی»، دو موضوع بااهمیتی بودند که موجبات تنش در روابط ایران و آذربایجان در روزهای گذشته را فراهم کردند. تنشی که با مداخله برخی کشورهای همسایه و دشمنی‌های صهیونیست‌ها، تا حدی ادامه‌دار شد. جمهوری اسلامی ایران که همواره سیاستی مشخص درخصوص همسایگان خود داشته است در مناسبات با آذربایجان نیز بارها درباره حضور صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در این کشور و در نزدیکی مرزهای ایران هشدار داده است؛ هشدارهایی که بی‌نتیجه ماند و درنهایت موجبات تشدید تنش را فراهم کرد.اتفاقات اخیر در شمال‌غرب مرزهای ایران تا جایی پیش رفت تا اینکه درنهایت رهبر انقلاب نیز درخصوص آن نکاتی را مطرح کردند. «آن کسانی که با توهم تکیه‌ به دیگران گمان می‌کنند که امنیت خودشان را می‌توانند تامین کنند، بدانند که سیلی این را به‌زودی خواهند خورد». این شاید مهم‌ترین فراز فرمایشات رهبر انقلاب در اشاره ضمنی به اظهارات نسنجیده اخیر رییس‌جمهوری آذربایجان علیه منافع ملی کشورمان بود. باکو که خود را مستظهر به حمایت‌های تل‌آویو و آنکارا می‌بیند، چندی است با اتخاذ سیاست تحریک‌آمیز علیه منافع همسایه جنوبی خود، به‌دنبال ضربه به کشورمان است. باکو با تکیه بر امکانات امنیتی و نظامی مداخله‌جویان، ابزار تغییر ژئوپلیتیک منطقه به ضرر تهران و به نفع ماجراجویی پروژه عبری-عثمانی شده است. «صبح‌نو» در گفت‌وگو با دکتر افشار سلیمانی، سفیر اسبق ایران در آذربایجان به این موضوع پرداخته که نخ پیونددهنده تل‌آویو، آنکارا و باکو چیست و چه هدف یا اهدافی از این همگرایی مدنظر است. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دکتر افشار سلیمانی، سفیر اسبق ایران در آذربایجان را ازنظر خواهید گذراند.

آخرین خبر از گفت‌وگوهای ایران و عربستان از زبان امیرعبداللهیان؛

با عربستان به توافقات مشخصی رسیده‌ایم

صبح نو

آخرین خبر از گفت‌وگوهای ایران و عربستان از زبان امیرعبداللهیان؛

با عربستان به توافقات مشخصی رسیده‌ایم

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که پس از سفر به مسکو به بیروت رفته است، در نشست خبری در بیروت اعلام کرد که در مذاکرات با عربستان به توافقات مشخصی رسیده‌ایم.
 وی با اشاره به گفت‌وگوهای ایران و عربستان گفت: گفت‌وگوی ایران و عربستان روند درست خود را طی می‌کند و ما به گفت‌وگوی بیشتری نیاز داریم. ما و عربستان به توافقات خاصی در موضوعات مشخص رسیدیم و از این گفت‌وگو استقبال می‌کنیم. گفت‌وگوی ما با عربستان به نفع منطقه است و این گفت‌وگویی سازنده است. ایران و عربستان دو کشور مهم هستند و نقش بسیار مهمی در تثبیت امنیت منطقه دارند.
 
ایده‌ها و پیشنهادت سازنده ایران در آخرین جلسه با عربستان
 رییس دستگاه دیپلماسی پیش از این نیز در دیدار با لاوروف، وزیرخارجه روسیه، درباره مذاکرات ایران و عربستان‌سعودی نیز گفته بود: دور جدید گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و عربستان‌سعودی برگزار شده و ایده‌ها و پیشنهادات سازنده‌ای را در آخرین جلسه خودمان ارائه دادیم و برای بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی همواره به مقامات عربستان اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران در این رابطه آمادگی لازم را دارد ولی بسته به تصمیم طرف سعودی است که چه زمانی بخواهد این کار را صورت دهد. وی بر گفت‌‌وگوهای درون‌منطقه‌ای تاکید کرد و گفت:‌ گفت‌وگوهای درون‌منطقه‌ای ازسوی اهالی منطقه می‌تواند به جلوگیری از مداخلات خارجی در منطقه کمک کند و به تداوم دوستی‌ها و همجواری‌ بین همه ملت‌ها و کشورها بینجامد. امیدوار هستم در آینده نزدیک به نقطه‌ای برسیم که در منطقه شاهد سوءتفاهم، تشنج و تنش نباشیم.
 
گفت‌وگوهای ایرانی و سعودی نیز در مسیر خوبی درحال طی شدن است
 امیرعبداللهیان همچنین در کنفرانس خبری مشترک با عبدالله بوحبیب، همتای لبنان خود نیز با اشاره مذاکرات ایران و عربستان گفت که«به گفت‌وگو باور داریم چه در موضوعات منطقه‌ای و چه بین‌المللی و آن را مناسب‌ترین مسیر برای حل مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی می‌دانیم. گفت‌وگوهای ایرانی و سعودی نیز در مسیر خوبی در حال طی شدن است.»
وقتی بیش از 6سال پیش، ماشین جنگ عربستان و شرکایش علیه مردم مظلوم یمن روشن شد و همزمان بحران تروریسم داعش در سوریه و عراق به تاریک‌ترین روزهای خود رسید، بسیاری چشم‌انداز روابط تهران و ریاض را نامعلوم ارزیابی کردند. پس از پایان غائله داعش در عراق و سوریه به برکت مجاهدت نیروهای وابسته به ایران و همزمان با وخیم شدن وضعیت انسانی در یمن و به‌خصوص پس از روی‌کارآمدن بایدن در واشنگتن، سعودی‌ها پی بردند که دیگر نمی‌توانند با سیاست‌های ماجراجویانه قبلی پیش بروند و برای کاستن از هزینه‌های خود، به سراغ ایران آمدند. درهمین‌باره، عربستان با اجابت دعوت‌های دیپلماتیک ایران، مشغول رایزنی و گفت‌وگو با دیپلمات‌های کشورمان برای حل‌وفصل مناقشات فی‌مابین در منطقه است؛ گفت‌وگوهایی که 6ماه است خبری شده و به‌زودی دور چهارم آن در بغداد آغاز خواهد شد.
 با وجود حملات مقامات و رسانه‌های عربستان علیه ایران در سال‌های اخیر، مقامات کشورمان همواره از نشان دادن شاخه صلح زیتون به عربستانی‌ها دریغ نکردند و حتی در دولت قبل، طرح گفت‌وگوی «صلح هرمز» را پیشنهاد دادند. با وجود تلاش‌های مداوم تهران برای عادی‌سازی روابط با ریاض و کاستن از هزینه مناقشه‌های منطقه‌ای، سعودی‌ها که خود را مستظهر به مساعدت‌های لجستیک آمریکا به‌خصوص در دولت ترامپ می‌دیدند، با هرگونه بهبود روابط با همسایه شمالی خود یعنی ایران مخالفت می‌کردند.
اکنون چندماه است که موضوع ازسرگیری مذاکرات میان تهران و ریاض به میزبانی بغداد رسانه‌ای شده و دو طرف با ابراز تمایل نسبت‌به این گفت‌وگوها، نسبت‌به حصول نتیجه موردنظر ابراز امیدواری می‌کنند. همچنان که ملک‌سلمان‌بن‌عبدالعزیز نیز در یک سخنرانی از
پیش ضبط‌شده برای هفتادوششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ایران کشور همسایه است و عربستان امیدوار است که مذاکرات سعودی- ایرانی به نتایج قاطعی در زمینه اعتماد‌سازی و همکاری بر پایه احترام به حق حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر منجر شود. ابراز علاقه سعودی‌ها نسبت‌به مذاکره با ایران در شرایطی است که ریاض در بسیاری از پرونده‌های منطقه‌ای شکست خورده است. با وجود هزینه میلیاردها دلار ازسوی عربستان در جنگ یمن، مقاومت مردمی یمن هر روز مراکزی را در عربستان به‌ویژه در تاسیسات نفتی، فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی آن هدف قرار می‌دهند. هزینه‌های نظامی هنگفت سعودی‌ها برای خرید سلاح هم نتوانست سپری را در برابر حمله یمنی‌ها برای ریاض ایجاد کند. پس از راهیابی جو بایدن به کاخ سفید هم اوضاع برای عربستان در مقایسه با دوران ترامپ، رییس‌جمهوری سابق آمریکا تغییر کرد. دولت بایدن خواستار تعلیق قراردادهای تسلیحاتی آمریکا با عربستان، گشایش پرونده قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و پرونده‌های حقوق‌بشری شده و این مسائل به‌شدت سعودی‌ها را ناامید کرده است. تلاش بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای و پیشرفت مذاکرات وین در این زمینه هم سبب شده است که عربستان چاره‌ای غیر از گفت‌وگو و رسیدن به تفاهم با ایران نداشته باشد. اما در طرف مقابل، مذاکره با عربستان و عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با سعودی‌ها چه سود و امتیاز راهبردی برای ایران خواهد داشت؟
 
 

captcha
شماره‌های پیشین