sobhe-no.ir
1270
شنبه، ۱۷ مهر ۱۴۰۰
2
خبر

دفتر سیا در امور ایران تعطیل شد

برنامه های علی صالح‌آبادی برای کنترل بازار ارز و مهار تورم چیست؟

ماموریت آقای رییس‌کل

هفته گذشته با پیشنهاد احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و رأی اعتماد هیات‌وزیران، علی صالح‌آبادی، رییس‌کل بانک مرکزی شد تا حلقه مدیریتی دولت سیزدهم کامل شود. مدیری که ماموریت اصلی او حفظ ارزش پول ملی و مهار تورم، هدایت اعتبار به فعالیت‌های مولد و نظارت موثر بر شبکه بانکی است و به نظر می‌رسد مهم‌ترین چالش او بازار ارز باشد.

گلمرادی: تک‌نرخی کردن ارز، شاه‌کلید ثبات اقتصادی است

صبح نو

برنامه های علی صالح‌آبادی برای کنترل بازار ارز و مهار تورم چیست؟

ماموریت آقای رییس‌کل

هفته گذشته با پیشنهاد احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و رأی اعتماد هیات‌وزیران، علی صالح‌آبادی، رییس‌کل بانک مرکزی شد تا حلقه مدیریتی دولت سیزدهم کامل شود. مدیری که ماموریت اصلی او حفظ ارزش پول ملی و مهار تورم، هدایت اعتبار به فعالیت‌های مولد و نظارت موثر بر شبکه بانکی است و به نظر می‌رسد مهم‌ترین چالش او بازار ارز باشد.

رییس‌کل بانک مرکزی درواقع رییس شورای پول و اعتبار و یکی از مسوولان اصلی کنترل متغیرهای پولی و نرخ تورم است و مسوول اصلی سیاست‌گذاری پولی و نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری رییس‌کل بانک مرکزی است و هماهنگی سیاست‌های پولی با سیاست‌های مالی و تنظیم و مدیریت متغیرهای پولی در رابطه با بانک‌ها و خزانه دولت به‌منظور کنترل نرخ تورم یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های بانک مرکزی است و با توجه به نرخ بالای تورم در اقتصاد ایران و وجود چندین بانک زیان‌ده و بدهکار به بانک مرکزی، اهمیت تعیین سکان‌دار بانک مرکزی صدچندان می‌شود که انتخاب صالح‌آبادی که از سوابق و تجارب مناسبی در حوزه امور مالی و بانکی برخوردار است امیدها را برای مهار تورم و افزایش ارزش پولی ملی که مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی است، افزایش داده است.
 
سوابق مدیریتی صالح‌آبادی
 علی صالح‌آبادی، دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران و کارشناسی‌ارشد مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق(ع) دارد و دارای بیش از 20سال سابقه مدیریت ارشد در بازار پول و سرمایه کشور است؛ بنابراین وی را می‌توان از مدیران جوان اما باتجربه دولت سیزدهم دانست. وی اولین رییس سازمان بورس و بنیانگذار این سازمان بود. او سازمان بورس و اوراق بهادار را به‌عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه تاسیس کرد و خود، با تصویب شورای‌عالی بورس به‌مدت حدود 9سال مسوولیت این سازمان مهم را به‌عهده داشت،
 از این منظر دوران مدیریت وی را می‌توان طولانی‌ترین دوران مدیریت بین رؤسای سازمان بورس کشور دانست.ایجاد کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در بدو تاسیس سازمان بورس که نقش بسیار موثری در توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید منطبق بر مبانی شرعی ایفا کرد، راه‌اندازی بیش از 10نوع نهاد مالی جدید ازجمله شرکت‌های تامین سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سبدگردان، شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری، معرفی و عملیاتی کردن انواع ابزارهای جدید مالی شامل انواع صکوک (صکوک اجاره، مرابحه، استصناع، منفعت)، اسناد خزانه اسلامی، اوراق اختیار فروش تبعی، قراردادهای آتی سهام و آتی کالا و...، از مهم‌ترین اقدامات رییس‌کل جدید بانک مرکزی در دوران تصدی مسوولیت ارشد بازار سرمایه کشور بود. دوره مدیریت صالح‌آبادی در بازار سرمایه، همچنین مصادف بود با اجرای اصل44 قانون اساسی. وی که خود، عضو شورای‌عالی اصل44 قانون اساسی هم بود، با تسهیل فرایند پذیرش شرکت‌های مشمول واگذاری در بورس، نقش مهمی در اجرای این قانون ایفا کرد.رییس‌کل جدید بانک مرکزی در آذرماه سال1393، بعد از حدود یک دهه مسوولیت ارشد در بازار سرمایه، با حکم علی طیب‌نیا، وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی به‌سمت رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه صادرات، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بانک‌های توسعه‌ای کشور منصوب شد و تا امروز حدود هفت سال مسوولیت اداره این بانک را به‌عهده داشته است.در سوابق رییس‌کل جدید بانک مرکزی، تاسیس و ریاست انجمن مالی اسلامی ایران به‌عنوان یکی از انجمن‌های برتر علمی کشور با مشارکت و همراهی چهره‌های شاخص مالی اسلامی کشور ازجمله مرحوم موسویان، حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم و مرحوم آیت‌الله تسخیری، عضویت در شورای فقهی بانک مرکزی، عضویت در کمیته فنی هیات خدمات مالی اسلامی (IFSB) و عضویت در شورای‌عالی اصل44 قانون اساسی نیز به چشم می‌خورد.
 
چالش‌های آقای رییس‌کل
 هرچند صالح‌آبادی تجارب کاری فراوانی در حوزه امور مالی و بانکی دارد اما او در سمت جدید کار دشواری در پیش دارد و در این مسیر با چالش‌های فراوانی روبه‌رو است که قطعا برای فائق آمدن بر آن‌ها؛ کار و تلاشی مضاعف و سیاستگذاری منطقی و اصولی لازم است.
یکی از چالش‌های رییس‌کل جدید،  بازار ارز است. بازار ارز ایران اگرچه در ماه‌های اخیر تحت‌تاثیر تحریم‌های اقتصادی بوده است اما به‌طورقطع سیاست‌های داخلی نیز روی آن موثر بوده، چراکه در مقاطع مختلف روند صعودی نرخ ارز متوقف ‌شده و حتی سیر نزولی نیز پیش گرفته است، بنابراین مسوولیت نرخ ارز امروز کاملا به عهده دولت است. همچنان که در دولت اول روحانی سیاست‌های غلط بانک مرکزی موجب حراج ذخایر ارزی و حتی طلای کشور شد که آثار آن در رشد افسارگسیخته نرخ ارز در سال‌های آتی نمایان شد.
 
مهم‌ترین برنامه‌های بانک مرکزی
 از دیگر چالش‌های صالح‌آبادی، افزایش نرخ تورم است که براساس آمار بانک مرکزی، نرخ تورم در پایان سال98 به بیش از 41درصد و در سال99 به حدود 50درصد و در تیرماه 1400 به 55درصد رسیده که این رقم در 77سال گذشته بی‌سابقه است. از طرف دیگر، حداقل یک‌سوم بانک‌های کشور با زیان‌های انباشته زیادی مواجه هستند و اغلب بانک‌ها از فاقد استانداردهای تعیین‌شده ازسوی بانک مرکزی هستند.همچنان که صالح‌آبادی کنترل تورم، ثبات بازار ارز و نظارت بر شبکه بانکی، کنترل پایه پولی، نظارت بر اضافه‌برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی، اتخاذ سازوکار مناسب برای تامین کسری بودجه دولت با حداقل اثر افزایشی بر پایه پولی، هدایت منابع بانکی به بخش‌های مولد به‌ویژه در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش تولید مسکن، را از اولویت‌های مهم بانک مرکزی در دوره مدیریتی خود نام برده است . وی گفت: یکی از برنامه‌های جدی بانک مرکزی این است که با کمک و همکاری سیستم بانکی، ناترازی‌هایی که امروز در شبکه بانکی، دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی و همچنین ناترازی در درآمد و هزینه سیستم بانکی وجود دارد، با همکاری سیستم بانکی و بانک‌ها مرتفع کنیم به‌گونه‌ای که اضافه برداشت‌های بانک‌ها از بانک مرکزی کنترل شود که این موضوع بر تورم اثرگذار است.رییس‌کل بانک مرکزی درباره نوسانات نرخ ارز هم گفته است: ثبات در بازار ارز ازسوی
 بانک مرکزی و سایر اعضای دولت دنبال خواهد شد؛ بازار ارز باید برای فعالان اقتصادی پیش‌بینی‌پذیر شود، بنابراین در این راستا هم سیاست‌های لازم را اتخاذ خواهیم کرد؛ البته سیاست‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد مثلا تقویت تعاملات بانکی ما با کشور‌های دوست و همکار که جزو برنامه‌های جدی است و همچنین تقویت صادرات غیرنفتی کشور و تعامل با بخش خصوصی هم بسیار مهم است که ارز حاصل از صادرات غیرنفتی و عرضه آن در بازار و سامانه نیما می‌تواند به تعادل در بازار کمک کند. ما باید بتوانیم در بازار ارز تعادل در عرضه و تقاضا را ایجاد کنیم تا آرامشی را در بازار ارز ایجاد کند.
 

captcha
شماره‌های پیشین