sobhe-no.ir
1270
شنبه، ۱۷ مهر ۱۴۰۰
2
خبر

دفتر سیا در امور ایران تعطیل شد

برنامه های علی صالح‌آبادی برای کنترل بازار ارز و مهار تورم چیست؟

ماموریت آقای رییس‌کل

هفته گذشته با پیشنهاد احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و رأی اعتماد هیات‌وزیران، علی صالح‌آبادی، رییس‌کل بانک مرکزی شد تا حلقه مدیریتی دولت سیزدهم کامل شود. مدیری که ماموریت اصلی او حفظ ارزش پول ملی و مهار تورم، هدایت اعتبار به فعالیت‌های مولد و نظارت موثر بر شبکه بانکی است و به نظر می‌رسد مهم‌ترین چالش او بازار ارز باشد.

گلمرادی: تک‌نرخی کردن ارز، شاه‌کلید ثبات اقتصادی است

صبح نو

خبر

دفتر سیا در امور ایران تعطیل شد


رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند در «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) برخی تغییرات سازمانی با هدف تمرکز بیشتر واشنگتن روی مقابله با نفوذ چین اعمال شده است.
اصلی‌ترین تغییر سازمانی، تاسیس دفتری با ماموریت ویژه برای هدایت منابع سیا به‌سمت مقابله با چین است و این سازمان تصمیم گرفته به مقابله با قدرت روزافزون این کشور آسیایی بپردازد.روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده میزهای ایران و کره شمالی در سیا به فعالیت‌شان خاتمه داده و مسائل این دو کشور بار دیگر در دفاتر منطقه‌ای مربوط به خاورمیانه و آسیای‌شرقی مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.
یک مقام ارشد سیا به نیویورک‌تایمز گفت اتمام فعالیت دفاتر ایران و کره‌شمالی به معنای کاهش اهمیت این کشورها یا کم شدن از تهدیدهای ناشی از آن‌ها نیست، بلکه بعد از بررسی عملیات‌های سیا این جمع‌بندی حاصل شده که تحلیل این کشورها به‌عنوان بخشی از منطقه محل وقوع آن‌ها نتایج دقیق‌تری به دست می‌دهد.
این تغییرات سازمانی در شرایطی اتفاق افتاده‌اند که روزنامه نیویورک‌تایمز در روزهای گذشته با انتشار چند گزارش از مقابله کارآمد جمهوری اسلامی ایران با روش‌های جاسوسی سیا خبر داده بود.این روزنامه در جدیدترین گزارش خود روز سه‌شنبه نوشته بود شمار زیادی از جاسوس‌های سیا دستگیر یا کشته شده‌اند یا فعالیت‌های‌شان لو رفته است. نیویورک‌تایمز نوشته ایران و برخی از کشورهای دیگر توانسته‌اند با شناسایی منابع اطلاعاتی سیا، آن‌ها را به جاسوس‌های دوجانبه تبدیل کنند.
نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های آمریکایی مدعی شده رژیم اسرائیل با فراهم کردن «اطلاعات موثق» درباره فعالیت‌های هسته‌ای، برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران به آمریکا برای پر کردن این شکاف کمک کرده است.
به نوشته روزنامه آمریکایی، سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل سوابق طولانی همکاری با یکدیگر دارند و این همکاری‌ها به‌خصوص در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکا به‌شدت افزایش یافت.
باوجوداین، نیویورک‌تایمز مدعی شده این وضعیت بعد از روی کار آمدن «جو بایدن»، رییس‌جمهور فعلی آمریکا که خواستار احیای توافق هسته‌ای برجام بود، تغییر کرد تا جایی که در بهار سال جاری، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر وقت رژیم‌صهیونیستی حتی تبادل اطلاعاتی با آمریکا را به‌دلیل «عدم اعتماد به دولت بایدن» متوقف کرد. طبق گزارش نیویورک‌تایمز، چالش پیش کنونی روی تل‌آویو و واشنگتن، درحالی‌که «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی برای دیدار با «جو بایدن» به واشنگتن سفر کرده بازسازی اعتماد، آن هم با وجود پیگیری اهداف متناقض در قبال ایران است.
اما همزمان با انتشار این خبر، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» گزارش کرد که این سازمان جاسوسی ایالات‌متحده به‌منظور مقابله با «چالش جهانی» چین، مرکز ویژه‌ای را در داخل این سازمان راه‌اندازی کرده است. براساس بیانیه مطبوعاتی که سیا روی وب‌سایت خود قرار داده است، گزارش کرد: «مدیر سیا «ویلیام برنز»، از تاسیس مرکز ماموریت چین (مرکز عملیات‌ سیا 
در خصوص چین) برای پاسخگویی به چالش جمهوری خلق چین که بر تمامی حوزه‌های عملیات‌های سیا تاثیر می‌گذارد، خبر داد». 

captcha
شماره‌های پیشین