sobhe-no.ir
1270
شنبه، ۱۷ مهر ۱۴۰۰
15
عبدالرزاق گورنا، جایزه نوبل ادبیات را برد

فریاد علیه استعمار

جایزه نوبل ادبیات به‌عنوان یکی از جوایز مطرح ادبی در سطح جهان، برنده سال۲۰۲۱ خود را شناخت و عبدالرزاق گورنا از تانزانیا (۷۲ساله) به‌دلیل «کاوش سازش‌ناپذیر و قانع‌کننده درباره اثرات استعمارگری و سرنوشت پناهجویان در شکاف میان فرهنگ‌ها و قاره‌ها» این جایزه را از آن خود کرد.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

نمایشگاه کتاب برپا می‌شود
معاون اقتصاد و فرهنگ موسسه خانه کتاب، از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال1401 به‌صورت فیزیکی و همچنین از احتمال برگزاری یک نمایشگاه به‌صورت مجازی تا پیش از شروع سال۱۴۰۱ خبر داد. به گزارش فارس، حسین صفری، معاون اقتصاد و فرهنگ موسسه خانه کتاب در رابطه با نمایشگاه‌ کتاب فرانکفورت به برنامه «تقاطع فرهنگ»، رادیو گفت‌وگو گفت: مسوولان برگزارکننده تدابیر بسیار سخت‌گیرانه‌ای را در نظر گرفته‌اند تا این رویداد کاملا براساس پروتکل‌های بهداشتی باشد. به گفته صفری، مهمانان دعوت‌شده حتما باید واکسن اتحادیه اروپا را تزریق کنند و براساس پروتکل‌ها آن دسته از مهمانانی که آسترازنکا یا فایزر را دریافت کرده‌اند، قادر به شرکت در این نمایشگاه هستند.
وی همچنین درباره دیدارهایی که در حاشیه این نمایشگاه برگزار خواهد شد، افزود: شرایط بسیار سخت است و امیدواریم با موفقیت طی شود. صفری در پاسخ به این سوال آیا نمایشگاه کتاب تهران نیز به‌صورت حضوری برگزار خواهد شد یا خیر، گفت: اگر شرایط مطلوب باشد، نمایشگاه فیزیکی در دستورکار است. ناشران بابت نمایشگاه‌های استانی و تهران درخواست حضور داده‌اند و ان‌شاءالله براساس سیاست‌های معاونت امور فرهنگی، نمایشگاه را به‌صورت فیزیکی برگزار کنیم؛ ضمن اینکه برگزاری نمایشگاه مجازی نیز در حال پیگیری است. صفری همچنین از احتمال برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به‌صورت مجازی تا پیش از شروع  سال۱۴۰۱ خبر داد و افزود: منتظر تصمیم معاون امور فرهنگی هستیم تا دستورالعمل مربوطه را ابلاغ کنند.
 
  «صحنه‌گردان عاشورا» به آخر صفر رسید
 چاپ سوم کتاب «صحنه‌گردان عاشورا»؛ بررسی نقش خداوند متعال در واقعه عاشورا و زندگی امروزه ما ازسوی انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.
به گزارش مهر، تاکنون درخصوص حادثه عاشورا و تحلیل آن سخنان گوناگونی شنیده‌ایم؛ درباره روند شکل‌گیری این حادثه پس از رحلت پیامبر اعظم(ص)، نقش معاویه و فعالیت‌های او، نقش یزید. درباره ابن‌زیاد و عمر سعد، مال حرام و دنیاخواهی و آرزوی حکومت ری، قیام توابین و مختار و زهیر و حبیب و حر بارها شنیده‌ایم. درباره، حضرت علی‌اکبر(ع)، ادب و فاداری اباالفضل العباس(ع)، نقش بی‌بدیل و صبوری حضرت زینب(س)، حتی درباره حضور لشکریانی از فرشتگان و جنیان که درخواست یاری حضرت را داشتند، بارها شنیده‌ایم‌ اما معمولا نقش یک وجود تاثیرگذار در حادثه‌ عاشورا که اساسی‌ترین نقش را ایفا می‌کند، کمتر شنیده‌ایم. آری، نقش خداوند متعال در حادثه‌ عاشورا کتاب «صحنه‌گردان عاشورا» تلاش خود را در راستای
 نشان دادن این نقش تاثیرگذار معطوف کرده است.
نویسنده این کتاب بر این باور است که سخن از عاشورا و عاشوراییان بدون بررسی نقش مدیر و مدبر عالم نگاهی بس ناقص است. همین نگاه ناقص بستر ایجاد پرسش‌ها و شبهات در ذهن بدخواهان و حتی شیفتگان ارباب بی‌‌کفن را فراهم کرده است. همین نگاه ناقص همراهان خود را از استفاده حداکثری ظرفیت‌های پرشمار و تاثیرگذار مجالس عزای اباعبدالله الحسین (ع) محروم کرده است.
 
 ترجمه پرفروش‌ترین رمان سال ایرلند به فارسی
 رمان انگلیسی «وقتی زنگ‌ها به صدا درمی‌آیند» نوشته کارمل هرینگتون با ترجمه بهناز شیبانی ازسوی نشر آداش چاپ شده است. به گزارش مهر، رمان انگلیسی «وقتی زنگ‌ها به صدا درمی‌آیند» نوشته کارمل هرینگتون با ترجمه بهناز شیبانی ازسوی نشر آداش چاپ شده است. بهناز شیبانی، فوق‌لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی و مسلط به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و ترکی استانبولی و این کتاب دومین اثر ترجمه‌شده رسمی وی است. رمان وقتی زنگ‌ها به صدا می‌آیند اثر کارمل هرینگتون براساس فیلم زندگی شگفت‌انگیز نوشته شده است. داستان زن جوانی به نام بِل اهل دوبلین است که از کودکان بی‌سرپرست نگه‌داری می‌کند که با سخت‌ترین تصمیم زندگی‌اش در روز کریسمس مواجه می‌شود. این داستان جزو پرفروش‌های نیویورک‌تایمز است و سبک نگارشش ناخودآگاه شما را به یاد رمان‌های جوجو مویز می‌اندازد. داستان رمانتیک و پرکششی که تا پایان داستان خواننده را با خود
 همراه می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین