sobhe-no.ir
1270
شنبه، ۱۷ مهر ۱۴۰۰
13
نگاه «صبح‌نو» به تصویر زن در آثار داستانی نویسندگان معاصر ایرانی

زنان قدرتمند می‌شوند

مرضیه قاسمی / همه می‌دانند که مطالعه رمان به شناخت جامعه و فرد کمک می‌‌کند و افراد با همراه‌شدن شخصیت‌ها از آن جهان تک‌بعدی و محدود خود خارج می‌شوند و در بیشتر اوقات نوعی کاتارسیس یا همان پالایش روح در آن‌ها اتفاق افتد.

خبر

صبح نو

خبر

فتحعلی اویسی 
مهمان شبکه نمایش شد
بنابر اعلام روابط‌عمومی شبکه نمایش، این شبکه هفته جاری  به مرور آثار کمدی فتحعلی اویسی، بازیگر تازه درگذشته کشورمان خواهد پرداخت. باکس خانوادگی ساعت19 از دیگر برنامه‌های شبکه نمایش است.
ساعت 13: فیلم و تله‌فیلم‌های ایرانی شبکه نمایش از شنبه 17 تا 23  مهر پخش خواهد شد: «او هیچ گناهی نداشت»، «دختر الهام»، «زخم کاری»، «آرش و پدرزن»، «زمانی برای پشیمانی»، «صابر»، «پدر» نام فیلم‌های این بخش است.
ساعت 19:  فیلم‌های منتخب خانوادگی، که بخش ثابت ساعت 19 شبکه نمایش خواهد بود، در هفته پیش رو به‌ترتیب شامل این فیلم‌ها خواهد بود: «رسوایی آرمسترانگ»، «ناخدا دندان خنجری و گنج لاماراما»، «خانواده بی نظیر 2»، «آقای لازار»، «نجات بزرگ»، «دان 2»، «حصارها».
ساعت 21: فتحعلی اویسی، بازیگر تازه درگذشته کشورمان، این هفته مهمان شبکه نمایش خواهد بود. اویسی متولد قم بود و در دانشگاه تگزاس آمریکا در رشته بازیگری به تحصیل پرداخت. او با کارگردان‌های بزرگی چون تقوایی، کیمیایی، علی حاتمی، مهرجویی کار کرد و فیلم‌های ناخدا خورشید و سرب ازجمله نقش‌آفرینی‌های ماندنی این بازیگر بود. وی در سال1371، فیلم مریم و میتیل را ساخت که از بهترین آثار سینمای کودک بود و جایزه دیپلم افتخار جشنواره فجر را دریافت کرد. اما محبوبیت فتحعلی اویسی در بین مردم ایران بیشتر به‌خاطر نقش‌های خاطره‌انگیز او در مجموعه‌های تلویزیونی طنزی چون «کمربندها را ببندیم» و «بدون شرح» بود. این بازیگر کشورمان هفته پیش به رحمت ایزدی پیوست که به همین مناسبت، فیلم‌های منتخبش هفته جاری از شبکه نمایش پخش می‌شوند. «مادرزن سلام»، «مریم و میتیل»، «ناخدا خورشید»، «کلاهی برای باران»، «مومیایی3»، «سرب»، «بله‌برون» نام فیلم‌های این بخش است.
ساعت 23: فیلم‌های ساعت23 شبکه نمایش که فیلم‌های جذاب است شامل این فیلم‌هاست: «قلعه»، «پیمان فرار»، «در خط وظیفه»، «اینو تحلیل کن»، «اشعه مرگبار»، «پاییز سرافیم» و«مکانیک».
ساعت 1 بامداد: منتخب فیلم‌های کلاسیک این هفته نمایش نیز به ترتیب روز پخش: «دره بدون بازگشت»، «سالواتوره جولیانو»، «مشعل»، «داستان پلیس1»، «خط نقره‌ای»، «بیست‌میلیون مایل به زمین» و «سه نفر برای کشتن» هستند.
 
 جایزه براتیسلاوا 
برای تصویرگر ایرانی
 هیات داوران دوسالانه‌ تصویرگری براتیسلاوا کتاب تو یک جهانگردی به تصویرگری غزل فتح‌الهی را برای دریافت پلاک طلا انتخاب کرد. به گزارش  مهر، هیات داوران دوسالانه‌ تصویرگری براتیسلاوا کتاب تو یک جهانگردی به تصویرگری غزل فتح‌الهی را برای دریافت پلاک طلا انتخاب کرد.
تو یک جهانگردی که غزل فتح‌الهی آن را به تصویر کشیده است، به نویسندگی شهرزاد شهرجردی ازسوی طوطی، کتاب کودک و نوجوان انتشارات فاطمی، منتشر شده است. این کتاب تصویری داستان برادر و خواهری جنگ‌زده را روایت می‌کند که برای زندگی بهتر مجبور به مهاجرت از سرزمین‌شان می‌شوند. «تو یک جهانگردی»، «جهان مال من است»، «خاله سوسکه»، «لی‌لی کجایی؟»، «به کرگدن بگو بره!» و «ماچوچه و کلاغ» ازسوی هیات داوری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران به‌عنوان نمایندگان طوطی برای شرکت در مسابقه‌ دوسالانه‌ تصویرگری براتیسلاوا ۲۰۲۱ انتخاب شده بودند. گفتنی است که «مشت‌زن» اثر حسن موسوی جایزه‌ بزرگ این دوسالانه در سال‌۲۰۱۹ را از آن خود کرده بود. نتایج داوری بیست‌وهشتمین دوره‌  دوسالانه‌ تصویرگری براتیسلاوا، ۱۵اکتبر ۲۰۲۱ (۲۳ مهرماه) در قلعه‌ی قدیمی براتیسلاوا با برگزاری کنفرانس خبری اعلام خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین