sobhe-no.ir
1269
چهارشنبه، ۱۴ مهر ۱۴۰۰
1
«صبح‌نو» جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) را معرفی می‌کند

جایی برای عاشقان خورشید هشتم

امام رضا (ع)، این هشتمین خورشید آسمان ولایت، در میان اهالی فرهنگ و هنر از جایگاه والایی برخوردار است و آن‌ها آثار زیادی در رشته‌های مختلف در راستای ارادت به این امام غریب ارائه داده‌اند. آثار هنرمندان بزرگ معمولا جایگاه بیشتری داشته و به‌خوبی دیده شده است اما هنرمندان، نویسندگان و شاعران جدید که اولین آثارشان را در این رابطه ارائه داده‌اند معمولا به‌خوبی دیده نمی‌شوند. در این میان بنیان فرهنگی امام رضا (ع) به مناسبت تولد امام مهربانی سلسله جشنواره‌های هنری برگزار کرده و به کار این هنرمندان جهت می‌دهد تا بتوانند آثارشان را به معرفی و داوری بگذارند. به مناسبت ایام شهادت امام رضا (ع) به شکلی مختصر به معرفی جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) می‌پردازیم.

مروری بر پنج کتاب ارزشمند درباره زندگی و شخصیت گران‌قدر امام رضا(ع)

اخلاقِ رضوی در سیره امام هشتم

از میان دوازده امام معصوم شیعیان، تنها حرم مطهر امام هشتم از دیرباز تا کنون در سرزمین ایران قرار داشته و به محلِ زیارت مومنان و عاشقان آن حضرت تبدیل شده و هرساله در روزهای میلاد و همچنین شهادت آن حضرت بزرگوار، پذیرای شادمانی و سوگواری است. درباره امام رضا (ع) در کشور اسلامی ما آثار مکتوب بسیاری تهیه، تنظیم و منتشر شده است. به مناسبت شهادت امام هشتم، مروری بر مهم‌ترین کتاب‌های موجود در بازار نشر با موضوع امام رضا (ع) داشته‌ایم.

وزیرخارجه ارمنستان در سفر به تهران از آمادگی کشورش برای بازگشایی مسیرهای ارتباطی خبر داد

هشدار ایران درباره تغییرات مرزی

فرصت برجامی به آمریکا

فتحعلی اویسی بازیگر پیشکسوت درگذشت

خداحافظ آقای اویسی عزیز

فتحعلی اویسی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون که در ده‌ها فیلم و سریال نقش‌آفرینی کرده بود درگذشت.

از فردا 95 مركز جديد ويژه واكسيناسيون دانش‌آموزان در سراسر كشور راه‌اندازي می شود

واکسن پاستوكووك به بازار آمد

 واكسيناسيون اين روزها تبديل به يكي از راحت‌ترين كارهاي درماني در سراسر كشور شده است. اگر شما هم تا امروز جزو افرادي بوده‌ايد كه به هر دليلي واكسن نزده‌ايد الان بدون هيچ معطلي و دردسري مي‌توانيد به نزديك‌ترين مركز واكسيناسيون مراجعه كرده و در عرض چند دقيقه واكسن خود را دريافت كنيد. خوشبختانه امكانات به اندازه فراهم شده است كه حالا واكسيناسيون دانش‌آموزان و افراد بالاي 12سال در دستوركار قرار گرفته است. اين اتفاق بزرگ مي‌تواند گامي براي باز شدن دائمي مدارس و ازسرگيري فعاليت‌هاي رسمي ساختار آموزش‌وپرورش شود. در اين مسير وزير بهداشت و درمان هم نوه خود را به ميدان آورد و واكسن كرونا را دريافت كرد.

صبح نو

مروری بر پنج کتاب ارزشمند درباره زندگی و شخصیت گران‌قدر امام رضا(ع)

اخلاقِ رضوی در سیره امام هشتم

از میان دوازده امام معصوم شیعیان، تنها حرم مطهر امام هشتم از دیرباز تا کنون در سرزمین ایران قرار داشته و به محلِ زیارت مومنان و عاشقان آن حضرت تبدیل شده و هرساله در روزهای میلاد و همچنین شهادت آن حضرت بزرگوار، پذیرای شادمانی و سوگواری است. درباره امام رضا (ع) در کشور اسلامی ما آثار مکتوب بسیاری تهیه، تنظیم و منتشر شده است. به مناسبت شهادت امام هشتم، مروری بر مهم‌ترین کتاب‌های موجود در بازار نشر با موضوع امام رضا (ع) داشته‌ایم.
 داشته و به محلِ زیارت مومنان و عاشقان آن حضرت تبدیل شده 
امام رضا (ع) از شخصیتی دانشمند برخوردار بودند و همیشه در روزهای امامت خود، به گفت‌وگو و مباحثه با یاران‌شان می‌پرداختند. ازجمله در دوره مأمون عباسی، جلساتی میان امام هشتم (ع) و او و بزرگان دیگر مذاهب برگزار می‌شد که اندیشه امام(ع)، آنجا به قدری مستدل و محکم بوده که سران ادیان دیگر به اسلام‌آوردن ترغیب می‌شدند. برای شناخت کرامات و شخصیت ایشان، بی‌شک مطالعه کتاب، از بهترین راه‌های ممکن است. این کتاب‌ها منابع ارزشمندی درباره امام هشتم هستند:
 
اقیانوس مشرق؛ راهنمای علم و اخلاق
 
کتاب «اقیانوش مشرق» نوشته مجید پورولی‌کلشتری، نقطه عطفی در حوزه ادبیات داستانی با موضوع امام رضاست. این رمان بلند زندگی عمران بن‌داوود را روایت می‌کند؛ مردی از کرانه‌های دریای جنوب که در جست‌وجوی آب حیات، عازم دریای شمال است و در بیابان کویری بی‌آب و علف، در مسیر خراسان راه را گم می‌کند و از سوی شخصی که نمی‌شناسد راهنمایی می‌شود.
در این اثر، ویژگی‌های علمی و اخلاقی امام رضا(ع) در فضای داستانی بازگو شده و نویسنده سعی کرده با استفاده از روایات تاریخی و مذهبی، تصویر درستی از آن امام مهربان در ذهن خواننده به جا بگذارد. رمان «اقیانوس مشرق» سال۹۲ برنده جایزه کتاب‌ سال پژوهش‌های دینی و کتاب سال رضوی در بخش رمان آن سال شد. این کتاب، در ۲۰۸صفحه ازسوی نشر عهد مانا به چاپ رسیده است.
 
به بلندای آن ردا؛ زندگی سیاسی و اجتماعی امام هشتم
 
نویسنده دیگری که رمانی در رابطه با امام رضا (ع) به نگارش درآورده، سید علی شجاعی است. ماجرای رمان او با عنوان «به بلندای آن ردا» از حرمسرای مامون آغاز می‌شود. غادیه، معشوقه‌ و همسری محبوب،که در بستر بیماری افتاده، از مامون می‌خواهد رویدادهایی را که منجر به ولایت‌عهدی و شهادت امام رضا (ع) شد، بازگو بکند. این کتاب روایتی است از زبان مأمون عباسی که نگاهی تاریخی از زاویه دید آن شخصیت منفور تاریخ است که به اشتباهات خود اعتراف می‌کند. مهم‌ترین ویژگی «به بلندای آن ردا» در بستر یک رمان دینی، این است که خوانش آن غیر از لذت‌بخش‌بودن، سیری تاریخی از زندگی و سیره سیاسی و اجتماعی امام هشتم را با زاویه دیدی نو و تازه روایت می‌کند. این رمان در ۲۱۳صفحه ازسوی نشر نیستان چاپ شده است.
 
راز آن بوی شگفت؛ سه روایت از یک زندگی
 
یکی از نام‌های آشنا در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، فریبا کلهر است که آثارش همیشه بسیار مورد توجه مخاطبانش واقع می‌شود. او در رمان «راز آن بوی شگفت»، زندگی امام‌رضا(ع) را برا نوجوانان بازمی‌گوید. این کتاب داستانی با زبان شاعرانه است که در آن ابر و گنجشک و موجودات دیگری نقش دارند. رمان خانم کلهر از سه روایت تشکیل شده که زندگی امام(ع) از مدینه تا مرو و از مرو تا شهادت را در خود گنجانده است.
داستان اول درباره یکی از شیعیان امام در مدینه به اسم سلیمان است که پس از هجرت امام رضا(ع)، به‌دنبال ایشان می‌آید. از سوی دیگر ماجرای مردی به نام ابوعبدالله را می‌خوانید که گرفتار راهزنان می‌شود اما با یاری همسر یکی از دزدان می‌گریزد و در مرو با زنی یک‌چشم و معلول آشنا می‌شود؛کسی که او را نجات داده و در نهایت به خدمت امام(ع) می‌رسد، و بخش آخر روایت شهادت امام رضا (ع) و سرنوشت مامون عباسی است.
«راز آن بوی شگفت» در۱۴۰صفحه، توسط انتشارات به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) منتشر شده است.
 
 
امام رضا(ع)، مأمون و موضوع ولایت‌عهدی؛ پژوهشی در تاریخ اسلام
 
کتاب «امام رضا(ع)، مأمون و موضوع ولایت‌عهدی» نوشته سیدغنی افتخاری مساله ولایت‌عهدی امام رضا(ع) را در زمان مامون عباسی روایت می‌کند. دوره امامت امام رضا(ع)، از دوره‌های افتخارآمیز تاریخ تشیع بوده که در شرایط سخت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دوران هارون‌الرشید و مأمون، ایشان عهده‌دار مقام امامت بودند. دوران امامت آن حضرت ازسوی عده‌ای به دوران امام حسن(ع) و موقعیت و دوران امام زین‌العابدین(ع) و دوره انقلاب فکری و فرهنگی امام باقر(ع) و امام صادق(ع) تشبیه شده است.
ماجرای کتاب درباره مامون است که برخلاف سیاست خلفای گذشته خود را علوی می‌خواند و به امام اظهار ارادت ظاهری نشان می‌داد و مدعی است که امر خلافت را باید به یک علوی شایسته‌تر از خود واگذار بکند اما امام(ع) از ابتدا بر سیاست و توطئه‌های مامون واقف بود و همواره با بیانات روشنگرانه در محافل علمی و سیاسی و نماز عید فطر در مرو، در حدیث سلسله‌الذهب، مناظره‌ها و... مأمون را در رسیدن به اهدافش ناکام و نیات پلیدش را آشکار می‌کرد. امام(ع) در عصر خود، از سزاوارترین و شایسته‌ترین اهل‌بیت رسول‌الله (ص) بود که در آن شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به مسائل علمی، فقهی و دینی مسلمانان پاسخ می‌گفت. به گواه تاریخ ایشان بیش از 15هزار پرسش علمی را پاسخ داده‌اند. علاوه بر آن به پیچیده‌ترین مسائل فکری و عقیدتی، عالمان دیگر ادیان مثل یهودی مسیحی، زرتشتی، مانوی و... که با توطئه عمال عباسی طراحی می‌شد، به عالی‌ترین شیوه پاسخ می‌گفتند. کتاب «امام رضا (ع)، مأمون و موضوع ولایتعهدی» در 6 فصل تدوین شده است. فصل اول به تجزیه و تحلیل پیدایش و اهداف عباسیان می‌پردازد که فعالیتش را در حمیمه شام آغاز کردند، سپس مرکز دعوت را به خراسان انتقال دادند. فصل دوم به تحلیل رویارویی دو جریان امامت علوی و خلافت عباسی پرداخته. به نظر علویان، داعیان عباسی از مصیبت‌هایی که بنی‌امیه به اهل‌بیت (ع) روا داشتند با زیرکی و به جهت طمع قدرت، با وجود امامت منصوص و معصوم، با ارائه داستانی مجعول و وصیتی دروغین از شرایط پیش آمده بهره جستند و با شعار عدالت‌خواهی خلافت را غصب کردند. فصل سوم، به اوضاع سیاسی، اجتماعی و مذهبی جامعه در دوره مأمون می‌پردازد و اینکه چرا مأمون سیاست تسامح را برابر امام و شیعیان پیش گرفت؟
در فصول بعدی کتاب، نویسنده با تکیه بر منابع تاریخی کوشیده به تجزیه و تحلیل سیاست مأمون مقابل امام رضا (ع) بپردازد؛ اینکه چرا مأمون امام را از مدینه به مرو فرا خواند؟ چرا با وجود جنگ‌های خونین با برادرش امین و حذف رقبایش برای دستیابی به قدرت مطلق، ولایتعهدی خلافت را به امام پیشنهاد کرد؟
 
خواندن این کتاب به علاقه‌مندان و پژوهشگران تاریخ اسلام پیشنهاد می‌شود.
 
در بخشی از کتاب «امام رضا (ع)، مأمون و موضوع ولایتعهدی» آمده است:
 
هانری کربن، اسلام‌شناس «فرانسوی» عقیده دارد تشیع تنها مذهبی است که رابطه هدایت الهیه را میان خدا و خلق برای همیشه زنده نگه داشته و به طور استمرار و پیوستگی ولایت را زنده و پابرجا می‌دارد. یهودیان ولایت را که رابطه‌ای است میان خدا و عالم انسانی، در حضرت موسی(ع) ختم کردند و بعد از آن به نبوت حضرت مسیح و حضرت محمد(ص) اذعان نکردند. در دین نصاری نبوت به حضرت مسیح(ع) متوقف شد. اهل سنت نیز در حضرت محمد(ص) توقف کرده و با ختم نبوت در ایشان، دیگر باوری ندارند؛ تنها در مذهب تشیع است که نبوت با حضرت محمد(ص) ختم شده، ولی ولایت را که همان رابطه هدایت و تکمیل است بعد از آن حضرت و برای همیشه زنده می‌دانند. شیعه عقیده دارد خلافت و جانشینی پیامبر اسلام منصبی الهی است و با دعاوی سیاسی به دست نمی‌آید؛ بلکه از طریق «نص» اهل‌بیت پیامبر، پیشوایان دین و مرجع جمیع شئون علمی و عملی اسلام به دست می‌آید. همین نصوص اکنون نیز به تواتر در دست فریقین اهل سنت و شیعه موجود می‌باشد. پیامبر اسلام در عصر رسالت به مناسبت‌های پیش آمده، چون یوم‌الدّار، بدءالدعوه، حدیث منزلت، حدیث سد ایوب، حدیث اخوت حدیث ابلاغ، در جریان مباهله مسیحیان نجران و سرانجام آشکارتر از همه در حدیث غدیر، به نص جلی و خفی امام علی(ع) را به امر خدای تعالی به امامت، تعیین فرمودند. بعد از امامت آن حضرت امامت نص است بر امام حسن(ع)، امام حسین(ع) و فرزندانش تا حضرت حجت القائم محمد که اهل عالم منتظر در ظاهر شدن وجودش که دوازدهم این نجوم آسمان اهتدی است. ائمه هدی میراث‌دار پیامبران الهی‌اند و زمین هیچ‌گاه تهی از امام نخواهد بود. اگر چنین بشود، حق از باطل شناخته نمی‌گردد و زمین اهلش را فرو خواهد برد. ائمه هدی راسخون در علم هستند و اطاعتشان را خداوند واجب کرد و دشمنی با ائمه، کفر است و هرکس امام خود را نشناسد و بمیرد، به مرگ جاهلیت مرده است. با این توصیف، تاریخ تکوین تشیع دارای جهت‌گیری روشن، شیوه فکری و آرمان تربیتی و اصول اعتقادات مذهبی، به‌خوبی تعریف شده که به درستی می‌توان تفاوت اعتقادات تشیع را با بقیه جامعه تمیز داد.
 
کتاب امام رضا و ایران؛ اثری معتبر و دانشگاهی
 
کتاب «امام رضا(ع) و ایران» نوشته دکتر سیدحسین حر توسط دانشگاه معارف اسلامی و دفتر نشر معارف به چاپ رسیده است. در میان انبوه تحولات تاریخ ایران و اسلام بی‌شک، سفر امام رضا(ع) به ایران از بزرگ‌ترین حوادث این سرزمین است. این کتاب که تاکنون چهاربار تجدیدچاپ شده، با استقبال جامعه علمی دانشگاهی کشور مواجه شد.کتاب «امام رضا(ع) و ایران» پنج فصل اصلی و یک نتیجه‌گیری پایانی دارد.
 
فصل نخست با نام «ایران در دوره نخستین خلافت عباسی» به چگونگی اداره ولایات ایران، وضعیت برمکیان در دستگاه خلافت، حدود سرزمین خلافت شرقی مامون و وضعیت والیان مناطق مختلف پرداخته. فصل دوم با عنوان «اوضاع خراسان در آستانه ورود امام رضا (ع) به ایران»، موضوعاتی مثل اهمیت خراسان، مشکلات دوره هارون عباسی تا به قدرت‌رسیدن مأمون و عواملی که باعث برتری امین نسبت به مأمون در جریان ولایتعهدی شده را مطرح می‌کند. فصل سوم، «خلافت مأمون و قیام‌های علویان» به علل رویگردانی خراسانی‌ها از مأمون و قیام‌های علویان و اقدامات مأمون برای رهایی از مشکلات پرداخته است. فصل چهارم با عنوان «ولایتعهدی امام رضا(ع) برای پذیرش»، نتایج پذیرش ولایتعهدی، مناظرات امام و... پرداخته است. فصل پنجم، «سیره تربیتی، اخلاقی و عملی امام رضا(ع)» گوشه‌‌ای از ویژگی‌های رفتاری و عبادی ایشان را روایت می‌کند.
دفتر نشر معارف این کتاب را در ۲۲۴صفحه منتشر کرده است.کتاب‌های «شمس‌الشموس السلطان علی بن موسی الرضا(ع)» نوشته حسن قدوسی‌زاده و «بر مدار آفتاب: ترسیم زندگی بر مدار حیات رضوی» نوشته محمدحسین پورامینی از دیگر آثار دفتر نشر معارف درباره امام رضا(ع) است.
captcha
شماره‌های پیشین