sobhe-no.ir
1269
چهارشنبه، ۱۴ مهر ۱۴۰۰
1
«صبح‌نو» جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) را معرفی می‌کند

جایی برای عاشقان خورشید هشتم

امام رضا (ع)، این هشتمین خورشید آسمان ولایت، در میان اهالی فرهنگ و هنر از جایگاه والایی برخوردار است و آن‌ها آثار زیادی در رشته‌های مختلف در راستای ارادت به این امام غریب ارائه داده‌اند. آثار هنرمندان بزرگ معمولا جایگاه بیشتری داشته و به‌خوبی دیده شده است اما هنرمندان، نویسندگان و شاعران جدید که اولین آثارشان را در این رابطه ارائه داده‌اند معمولا به‌خوبی دیده نمی‌شوند. در این میان بنیان فرهنگی امام رضا (ع) به مناسبت تولد امام مهربانی سلسله جشنواره‌های هنری برگزار کرده و به کار این هنرمندان جهت می‌دهد تا بتوانند آثارشان را به معرفی و داوری بگذارند. به مناسبت ایام شهادت امام رضا (ع) به شکلی مختصر به معرفی جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) می‌پردازیم.

مروری بر پنج کتاب ارزشمند درباره زندگی و شخصیت گران‌قدر امام رضا(ع)

اخلاقِ رضوی در سیره امام هشتم

از میان دوازده امام معصوم شیعیان، تنها حرم مطهر امام هشتم از دیرباز تا کنون در سرزمین ایران قرار داشته و به محلِ زیارت مومنان و عاشقان آن حضرت تبدیل شده و هرساله در روزهای میلاد و همچنین شهادت آن حضرت بزرگوار، پذیرای شادمانی و سوگواری است. درباره امام رضا (ع) در کشور اسلامی ما آثار مکتوب بسیاری تهیه، تنظیم و منتشر شده است. به مناسبت شهادت امام هشتم، مروری بر مهم‌ترین کتاب‌های موجود در بازار نشر با موضوع امام رضا (ع) داشته‌ایم.

وزیرخارجه ارمنستان در سفر به تهران از آمادگی کشورش برای بازگشایی مسیرهای ارتباطی خبر داد

هشدار ایران درباره تغییرات مرزی

فرصت برجامی به آمریکا

فتحعلی اویسی بازیگر پیشکسوت درگذشت

خداحافظ آقای اویسی عزیز

فتحعلی اویسی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون که در ده‌ها فیلم و سریال نقش‌آفرینی کرده بود درگذشت.

از فردا 95 مركز جديد ويژه واكسيناسيون دانش‌آموزان در سراسر كشور راه‌اندازي می شود

واکسن پاستوكووك به بازار آمد

 واكسيناسيون اين روزها تبديل به يكي از راحت‌ترين كارهاي درماني در سراسر كشور شده است. اگر شما هم تا امروز جزو افرادي بوده‌ايد كه به هر دليلي واكسن نزده‌ايد الان بدون هيچ معطلي و دردسري مي‌توانيد به نزديك‌ترين مركز واكسيناسيون مراجعه كرده و در عرض چند دقيقه واكسن خود را دريافت كنيد. خوشبختانه امكانات به اندازه فراهم شده است كه حالا واكسيناسيون دانش‌آموزان و افراد بالاي 12سال در دستوركار قرار گرفته است. اين اتفاق بزرگ مي‌تواند گامي براي باز شدن دائمي مدارس و ازسرگيري فعاليت‌هاي رسمي ساختار آموزش‌وپرورش شود. در اين مسير وزير بهداشت و درمان هم نوه خود را به ميدان آورد و واكسن كرونا را دريافت كرد.

صبح نو

«صبح‌نو» جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) را معرفی می‌کند

جایی برای عاشقان خورشید هشتم

امام رضا (ع)، این هشتمین خورشید آسمان ولایت، در میان اهالی فرهنگ و هنر از جایگاه والایی برخوردار است و آن‌ها آثار زیادی در رشته‌های مختلف در راستای ارادت به این امام غریب ارائه داده‌اند. آثار هنرمندان بزرگ معمولا جایگاه بیشتری داشته و به‌خوبی دیده شده است اما هنرمندان، نویسندگان و شاعران جدید که اولین آثارشان را در این رابطه ارائه داده‌اند معمولا به‌خوبی دیده نمی‌شوند. در این میان بنیان فرهنگی امام رضا (ع) به مناسبت تولد امام مهربانی سلسله جشنواره‌های هنری برگزار کرده و به کار این هنرمندان جهت می‌دهد تا بتوانند آثارشان را به معرفی و داوری بگذارند. به مناسبت ایام شهادت امام رضا (ع) به شکلی مختصر به معرفی جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) می‌پردازیم.

برگزاری جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) به صورت سالانه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در داخل و خارج از کشور به مناسبت میلاد باسعادت و سراسر نور عالم آل‌محمد(ص) حضرت امام علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) و کریمه اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه(س) و بزرگداشت حضرت شاهچراغ(ع) در دهه کرامت از این جهت اهمیت مضاعف می‌یابد که همه‌ساله اندیشمندان، پژوهشگران، هنرمندان و در یک کلام پدیدآورندگان آثار فاخر رضوی با خلق آثار فاخر و ارزنده زمینه ترویج بیش از پیش فرهنگ، سیره و معارف رضوی را با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای عضو جشنواره و با حمایت اقشار مختلف مردم و با پشتیبانی دولت و عنایت مجلس شورای اسلامی در یک فضای معنوی فراهم می‌کنند.
 
 
 
برنامه‌های ملی و بین‌المللی
 
برنامه‌های موضوعی تعریف‌شده در جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع)  شامل آن دسته از برنامه‌هایی می‌شود که ازسوی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، نهادها و سازمان‌های عضو، به‌صورت انتشار فراخوان و دریافت آثار و انتخاب برگزیدگان پرداخته می‌شود و درحال‌حاضر 70شاخه از جشنواره به موضوعات علمی، پژوهشی، فرهنگی، هنری، سینمایی، مطبوعاتی، دیجیتالی و کودک ونوجوان اختصاص دارد.
برنامه‌های تعریف‌شده برای خارج از کشور در جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) با بهره‌گیری از ظرفیت علمی _فرهنگی اندیشمندان و دانشمندان جهان همچنین مشارکت ارادتمندان هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت در اقصی‌نقاط جهان با رویکرد علمی، پژوهشی، فرهنگی وهنری برگزار می‌گردد. این بخش با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همکاری نهادهای فرهنگی مرتبط با خارج از کشور انجام می‌شود.
 
 
 
برگزیدگان
 
یکی از دستاوردهای بزرگ جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) شناسایی پدید آورندگان آثار فاخر فرهنگی و هنری در زمینه فرهنگ رضوی است که در برنامه‌های مختلف و در استان‌های مختلف از سوی هیات داوران هریک از رشته‌های علمی، فرهنگی، هنری، سینمایی و مطبوعاتی و دیجیتالی آثار برگزیده منتخب شناسایی و نفرات اول تا سوم پدیدآورنده هریک از این آثار به‌عنوان برگزیده شناخته شده و طی مراسم اختتامیه برنامه موضوعی هر یک از استان‌ها و دستگاه‌ها مورد تقدیر قرار می‌گیرند.
یکی از برنامه‌های مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) معرفی خادمان فرهنگ رضوی است که ازسوی کمیته انتخاب خادمان فرهنگ رضوی جشنواره 16چهره برجسته علمی، فرهنگی و هنری در داخل و خارج از کشور که دارای خدمات برجسته‌ای در ساحت مقدس فرهنگ رضوی باشند معرفی و با اهدای نشان رضوی از آنان تجلیل می‌شود.
 
 
انتشارات
 
یکی از رسالت‌های این بنیاد  انتشار دستاوردهای جشنواره بین‌المللی امام‌رضا(ع) است که ازسوی انتشارات بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام‌رضا(ع) منتشر و به محضر دلدادگان ساحت مقدس فرهنگ رضوی  تقدیم می‌شود تا مورد استفاده و بهره‌گیری عموم قرار گیرد.
 
 
کبوتر حرم
 
ویژگی مهم این جشنواره، تقسیم کردن کار میان استان‌هاست و هر استان یکی از جشنواره‌های فرهنگی-هنری را برگزار می‌کند. در این میان شهر سمنان، 14دوره است که جشنواره داستان‌نویسی «کبوتر حرم» را در کمال صحت و سلامت برگزار کرده و داستان‌نویسان زیادی را به دنیای ادبیات معرفی کرده است. آخرین دوره این جشنواره پیش از دوران کرونا برگزار شد و امید است که با بهبود شرایط این جشنواره به کار خود ادامه دهد. داستان‌های برگزیده این جشنواره هر سال در قالب کتابی چاپ شده و در اختیار برگزیدگان قرار می‌گیرد. این داستان‌ها همچنین روی سایت جشنواره برای خوانش عموم گذاشته شده و مردم می‌توانند در این ایام با مراجعه به سایت داستان‌های ارزشمندی را بخوانند که در راستای ارادت به امام هشتم خلق شده است.
در زیر بخشی از داستان «گُم خانه» از امین اطمینان را می‌خوانیم که در دوره آخر این جشنواره  رتبه نخست را به دست آورد.
« آفتاب ظهر بود که از پنجره می‌تابید و نعیم دوباره داشت بیقرار به عکس‌ها نگاه می‌کرد و به عبدالرحمان شعرخوان که دستی بر سرش می‌کشید و می‌لرزید.  نعیم از قاب عکس بارگاهی حرم امام‌رضا روی طاق‌ها از مادرش و پدرش و خواهرهاش یادش آمده بود.  از برادرش یادش آمده بود. یادش آمد موقعی که تنها صبح درآمده بود تا به مشهدالسقط برود همگی توی خانه بودند. چندباری به پدر و مادرش گفته بود که بروند زیارت ولی قبول نکرده بودند توی این شرایط. می‌دانست اگر دوباره هم به پدر و مادرش بگوید قبول نمی‌کنند که توی این وضعیت تنها برود. بی‌حرفی رفته بود. اندک زمانی بعد از صبحانه بود. یکباره داد زد: «الاَب. الاُم. الشَقیق. الاِخوات. الآباااا »
او به اتاق بازگشت. نعیم را دید که همچنان بیتابی می‌کند و خانواده‌اش را صدا می‌زند ولی قدرت حرکتی ندارد. همانی شد که می‌خواست. اینکه همه چیز رفته‌رفته یادش بیاید. یک‌بار دیگر از  محله‌شان را پرسید. جواب شنید: «المشهد». نعیم می‌خواست برود. تقلا می‌کرد که برود. نمی‌توانست بگذارد. هوشش کامل سرجاش نبود. محله‌ المشهد حالا بعد از انفجار، غبارگرفته و پر از شامی‌های پنهانی بود که اگر برنگشته بودند عقب در حاشیه و حومه‌ حلب، توی شهر سنگر موقت گرفته بودند لابد. نمی‌توانست تنها بگذارد برود.  فکر کرد که قرار است تا چندساعت دیگر و با تاخیر برای شناسایی و عکسبرداری و فیلمبرداری دوباره به منطقه  اطراف مشهدالسقط بروند توی محله‌ المشهد حلب و با اینکه کارشان شناسایی و ثبت و ضبط بود و نه پاکسازی و احیانا نجات آدم‌ها و ساکنان گیرکرده توی خانه‌های‌شان، می‌توانست یک دسته را راضی کند، دسته‌ خودش را که تا خانه‌ نعیم‌شان بروند. احتمال می‌دادند که ساکنین نزدیک مشهدالسقط با نزدیک شدن شامی‌ها به محله، در خانه‌هاشان به گروگان گرفته شده باشند یا از ترس توی خانه‌هاشان حبس شده باشند. ...»

captcha
شماره‌های پیشین