sobhe-no.ir
1267
یکشنبه، ۱۱ مهر ۱۴۰۰
5
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، نگاه مردم به دولت سیزدهم را بررسی کرده است

امید مردم به دولت

انتظارات از دولت سیزدهم اگرچه فراتر از ابزارهای دولت جدید است و به شرایطی که دولت در اختیار آیت‌الله رئیسی قرار گرفت، توجهی نمی‌شود، اما صاحب‌نظران و کارشناسان بارها بر این مهم تاکید کرده‌اند که تغییر بنیادینی در کوتاه‌مدت رخ نخواهد داد و برای رفع مشکلات عدیده اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظایر آن باید زمان بیشتری را در نظر داشت. تمایل مردم به تغییر شرایط و انتخاب رئیسی، مؤلفه‌ای بود که با انتخابات خردادماه بر آن تاکید شد و دولت مردمی با شعارهای مختلف و وعده حل مشکلات سیاسی و اقتصادی، وارد پاستور شد. حالا با گذشت چندماه نظر و دیدگاه مردم درخصوص تغییرات مورد انتظارشان جالب‌توجه است که در نظرسنجی ایسپا به آن پرداخته شده است.مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران به‌منظور سنجش نگرش شهروندان درباره دولت سیزدهم، در روزهای 21 تا 25شهریور 1400 یک نظرسنجی در مقیاس ملی و با شیوه مصاحبه تلفنی انجام داده است.

علی‌اف به ارمنستان پیشنهاد صلح داد

خط‌قرمزهای ایران در قفقاز

قائمی‌نیک: مردم معتقدند دولت سیزدهم در انجام وعده‌هایش موفق‌تر خواهد بود

صبح نو

علی‌اف به ارمنستان پیشنهاد صلح داد

خط‌قرمزهای ایران در قفقاز

پس از تنش‌های جدید در منطقه قفقاز، جمهوری آذربایجان به ارمنستان پیشنهاد امضای توافق صلح داد. الهام علی‌اف، رییس‌جمهور آذربایجان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپانیایی افه گفت:  برای مذاکره با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان آماده است تا  به این طریق کشورش با ارمنستان روابطی عادی برقرار کند و در آینده روی «توافق صلح» پس از جنگ قره‌باغ کار شود.
 
الهام علی‌اف: از همکاری با ایران، روسیه و ترکیه حمایت می‌کنیم
علی‌اف در مصاحبه با شبکه اسپانیایی «افه» در پاسخ به پرسشی در زمینه امکان همکاری منطقه‌ای فعال بین سه کشور قفقاز جنوبی و سه کشور همسایه روسیه، ترکیه و ایران گفت: «بله. ما از پیشنهاد رییس‌جمهور ترکیه برای این بستر همکاری منطقه‌ای حمایت کردیم. گروه 3+3. ارمنستان البته هنوز پاسخی نداده است اما ما کاملا از آن حمایت می‌کنیم و این نه‌تنها برای حل‌وفصل پس از جنگ، بلکه به‌طورکلی برای توسعه منطقه‌ای در منطقه ما بسیار مهم خواهد بود؛ زیرا اگر بتوانیم این قالب همکاری را بین 6کشور منطقه ایجاد کنیم، این ضامن اصلی برابر هر نوع خصومت جدید  و عامل مهمی برای همکاری‌های منطقه‌ای خواهد بود و مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت. به‌دلیل گشایش ارتباطاتی که جمهوری آذربایجان به‌شدت از آن حمایت می‌کند و ما می‌توانیم بلافاصله گردش تجارت بین کشورهای منطقه را افزایش دهیم، تنها با باز کردن ارتباطات می‌توانیم 10هزار شغل جدید ایجاد کنیم، اما اگر تجارت متقابل را تقویت کنیم، اگر بر پویایی مثبت تمرکز کنیم، منطقه ما از منطقه تنش به منطقه ثبات و صلح تبدیل می‌شود.»
 
پیشنهاد صلح به ارمنستان
وی در زمینه دیدار با نخست‌وزیر ارمنستان نیز گفت: «همانطور که گفتم ما آماده‌ایم و درواقع مذاکرات و تماس‌ها آغاز شده است. یک قالب همکاری در سطح معاونان نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه وجود دارد. این قالب به مسائل مربوط به باز شدن ارتباطات اختصاص داده شده است. همچنین اخیرا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان دیدار کردند. این برای اولین بار از زمان پایان جنگ بود. من فکر می‌کنم که آن جلسه تا آنجا که من از وزیرمان مطلع شدم بسیار سازنده و امیدوارکننده بود. موضع ما بدون تغییر است، از زمان پایان جنگ، ما می‌خواهیم روابط عادی با ارمنستان براساس شناخت متقابل تمامیت ارضی هر دو کشور برقرار کنیم. ما آماده‌ایم که بلافاصله روند تعیین مرزهای خود را آغاز کنیم و البته، پس از پایان این روند مرزبندی. ما همچنین آمادگی خود را برای شروع همکاری با ارمنستان در مورد توافقنامه صلح آینده اعلام می‌کنیم. همه این ابتکارات بارها ازسوی من و سایر مقامات بیان شده است اما متاسفانه هنوز ازسوی ارمنستان پاسخ مثبت داده نشده است؛ بنابراین موضع ما بدون تغییر است و مراحل خاصی وجود دارد اما من فکر می‌کنم در طول این سال ما می‌توانستیم پیشرفت‌های بزرگ‌تری داشته باشیم.»
از سوی دیگر، «آرارات میرزویان»، وزیر خارجه ارمنستان روز جمعه در بیانیه مشترک خود با وزیر خارجه چک به موضوع روابط با باکو نیز اشاره کرده و گفته، ایروان متعهد به شروع دوباره مذاکرات با جمهوری آذربایجان به‌منظور پیدا کردن راه‌حل نهایی درباره بحران ناگورنو-قره‌باغ در چارچوب سازمان همکاری‌های امنیتی و گروه مینسک است. بااین‌حال، علی‌رغم امضای پیمان آتش‌بس میان باکو و ایروان تنش‌های مرزی در منطقه قره‌باغ همچنان پابرجاست و طی ماه‌های گذشته دو طرف یکدیگر را به نقض مکرر آتش‌بس متهم کرده‌اند.
 
دلایل تنش در قفقاز
 تنش مجدد میان آذربایجان و ارمنستان از آنجا شروع شد که جمهوری آذربایجان بخشی از جاده اصلی استان سیونیک ارمنستان را مسدود کرد. درحالی‌که صلح‌بانان روس در استان «سیونیک» ارمنستان و نواحی مرزی آن مستقر هستند اما باوجوداین نیرو‌های جمهوری آذربایجان وارد این بخش شدند. بعد از آن سرویس امنیت ملی ارمنستان اعلام کرد که نیرو‌های جمهوری آذربایجان بخش «شورنوخ» جاده‌ «قاپان- گوریس» در استان «سیونیک» ارمنستان را مسدود کرده‌اند. توافق‌نامه آتش‌بس قره‌باغ در ۹نوامبر ۲۰۲۰ در پی بیش از 40روز درگیری مسلحانه در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ بین جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان با میانجی‌گری روسیه منعقد شد و از نیمه‌شب ۱۰0نوامبر به وقت مسکو به اجرا درآمد با‌وجوداین اختلافات مرزی دو کشور که گا‌هی تبدیل به درگیری می‌شود، همچنان ادامه دارد. جنگی که یک طرح ساخته و پرداخته شده ازسوی برخی  قدرت‌ها بود که در پوشش آزادی اراضی اشغالی آذربایجان، اهداف امنیتی، سیاسی و نظامی را در منطقه با محوریت تحرکات ضدایرانی دنبال می‌کرد.
 ترکیه و اسرائیل و در پشت‌صحنه، آمریکا و انگلستان در قبال حمایت‌هایی که از جمهوری آذربایجان برای بازپس‌گیری قره‌باغ  داشتند، تعهداتی هم از الهام علی‌اف گرفتند که اکثر آن‌ها معطوف به ایران است و جمهوری آذربایجان متعهد شده است در قبال دریافت کمک این کشورها یک سلسله اقداماتی در حوزه‌های امنیتی-نظامی، عملیات روانی و رسانه‌ای، مباحث اقتصادی و همچنین مباحث هویتی را پیش ببرد و اظهارات علی‌اف در این پازل قابل دیده شدن است. آذربایجان با همراهی ترکیه و رژیم‌صهیونیستی برای ایجاد یک دالان از ترکیه تا سین‌کیانگ چین نیازمند این است که مرز ایران با ارمنستان را از بین ببرد و به همین دلیل هم تلاش کردند در جریان جنگ ۴۴روزه قره‌باغ نوار مرزی  ایران و ارمنستان را اشغال کنند. به‌بیان‌دیگر جمهوری آذربایجان از کشوری که بخشی از اراضی‌اش در اشغال بوده در حال بدل شدن به کشوری است که به‌دنبال اشغال بخشی از خاک یک کشور همسایه است.
 ازاین‌رو، اخیرا اقدامات پیکارجویانه و تنش‌زای دولت جمهوری آذربایجان در کنار اظهارات تجزیه‌طلبانه نمایندگان آن دولت و مسدود کردن بزرگراه گوریس_کاپان که یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی جمهوری اسلامی ایران با اروپای شرقی و دیگر کشورهاست و همچنین دستگیری رانندگان ایرانی موجب تنش در روابط تهران- باکو را شاهد هستیم. اقداماتی که قطعا تحریک دولت‌های خارجی علی‌الخصوص رژیم جعلی صهیونیستی و سیاست‌های تمامیت‌خواه اردوغان نیز در این امر بی‌اثر نبوده است. جمهوری آذربایجان با آزاد کردن خاک خودش از جدایی‌طلبان ارامنه به‌نوعی این مناطق را در اختیار و اجاره رژیم اسرائیل، ترکیه و قدرت‌های ضد ایرانی قرار داده تا بتواند به تعهداتی که اشاره شد، عمل کند. درحالی‌که جمهوری آذربایجان در یک ماه اخیر دو رزمایش نظامی مشترک با ترکیه و پاکستان برگزار کرده، رییس‌جمهور این کشور، انتقادهای تند و تحریک‌آمیزی را نسبت‌به رزمایش سپاه در مناطق شمال غرب کشور ابراز داشت.  الهام علی‌اف، رییس‌جمهور آذربایجان در واکنش به برگزاری رزمایش ایران گفت که «برای ما سوال است که چرا اکنون و چرا در مرز ما چنین رزمایشی صورت می‌گیرد.
 علی‌اف همچنین اتهامات بی‌اساسی را علیه ایران مطرح کرد و گفت: اولین بار نیست کامیون‌های ایران به‌طور غیرقانونی به منطقه قره‌باغ می‌روند، این اتفاق در دوره اشغال نیز بارها رخ داده بود.»  ایران نیز در پاسخ به این اعتراضات گفته بود که مانور در مناطق مرزی شمال‌غرب موضوع حاکمیتی است و برای آرامش و ثبات کل منطقه انجام می‌شود. از طرفی نیز، ایران رعایت حسن همجواری و عدم تجاوز به تمامیت ارضی کشورهای منطقه نشان داده شریکی معتمد و درخوری ا ست اما هرگز استقرار نیروهای تکفیری و تروریستی در کنار نیروهای صهیونیستی را در کنار مرزهای خود برنمی‌تابد و این مساله در مورد جمهوری آذربایجان نیز صدق می‌کند. جمهوری آذربایجان باید بداند که تغییر مرزهای بین‌المللی خط قرمز جدی ایران است و هیچ قدرتی در قفقاز نمی‌تواند این خط قرمز ایران را نادیده بگیرد و اگر این سیاست‌های  شیطنت‌آمیز ادامه پیدا کند، دست جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از منافع مشروع خودش در چارچوب قواعد و منشور بین‌الملل کوتاه نیست، همچنان که ایران این پیام را در قالب رزمایش
 «فاتحان خیبر» به همسایگان خود صادر کرد.

captcha
شماره‌های پیشین