sobhe-no.ir
1267
یکشنبه، ۱۱ مهر ۱۴۰۰
2
خبر

افزایش توان رزمی پدافند هوایی با سامانه‌های جدید

معاون سابق سیاسی وزارت خارجه، دبیر جدید شورای راهبردی روابط خارجی شد

عراقچی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای می‌ماند؟

روز گذشته با حکم سیدکمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی، سیدعباس عراقچی به سمت دبیری شورا منصوب شد. خرازی در این حکم از عراقچی خواسته است «تا نسبت به بازسازی دبیرخانه و توسعه نقش آن در تبیین سیاست‌های نظام و تنویر افکار عمومی جهانیان و تحقق منافع کشورمان» اقدام کند. با این انتصاب این گمانه مطرح می‌شود که او همچنان در تیم مذاکره هسته‌ای ایران حضور داشته باشد.

خبر

مهلت دو هفته‌ای اژه‌ای به «کمیته رسیدگی به مطالبات بانک‌ها»

صبح نو

خبر

مهلت دو هفته‌ای اژه‌ای به «کمیته رسیدگی به مطالبات بانک‌ها»

رئیس قوه قضاییه به «کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات بانک‌ها» برای ارائه راهکارهای افزایش اختیارات و کارآمدی این کمیته، مهلتی دو هفته‌ای داد.
به گزارش اقتصادوسازندگی به نقل از قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست با کمیته فرا دستگاهی‌ رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانک‌ها، گفت: این کمیته از سال ۹۳ تا کنون تشکیل شده است. عنوان شده که ۱۶۳ جلسه هم برگزار کرده است که طی این جلسات به ۱۲ پرونده رسیدگی کرده است. رسیدگی به این تعداد پرونده نشان می‌دهد که این کمیته در اهداف خیلی موفق نبوده است و تعداد بالایی از موضوعات که در کشور مسئله ایجاد کرده مورد بررسی قرار نگرفته است.وی افزود: سوال می‌کنم آیا از سال ۹۳ تا کنون به مجموعه‌ای از آسیب ها رسیده اید که بشود دستورالعمل در مورد حل این چالش‌ها تهیه کرد؟ محسنی اژه‌ای از اعضای کمیته این پرسش را مطرح کرد که آیا در فرایند وصول مطالبات بانکی ملاحظه حمایت از تولید و تولیدکنندگان هم
 صورت گرفته است؟ وی تاکید کرد: در وصول مطالبات باید مراقب بود هیچ واحد تولیدی تعطیل یا نیمه‌تعطیل نشود و اگر آسیبی در نحوه پرداخت تسهیلات و هزینه‌کرد آن و وصول مطالبات از ابربدهکاران وجود دارد باید راه‌حل آن با کمک مجلس و 
بانک مرکزی تبدیل به یک قانون و دستورالعمل شود.
رئیس قوه قضاییه افزود: کمیته فرا دستگاهی‌ رسیدگی به مطالبات بانک‌ها در وصول معوقات‌ بانکی باید حقوق همه طرفین را متناسب با حقی که دارند رعایت کند؛ حتی حقوق مشتری را اما کسی نباید به نام تولید سوء‌استفاده کند.وی اضافه کرد: اگر کسی که به نام تولید تسهیلات می‌گیرد اما آن را صرف سرمایه‌گذاری در حوزه ارز، سکه، زمین‌ و مسکن می‌کند مرتکب دو تخلف شده؛ هم در هزینه‌کرد تسهیلات تخلف کرده و هم در بازار اخلال ایجاد کرده که ضررش بیشتر از تأخیر در تسویه حساب با بانک‌ است.رئیس دستگاه قضا گفت: بانک‌ها باید علاوه بر اعتبارسنجی‌ و اخذ وثایق‌ لازم ،بر روند هزینه‌کرد تسهیلات‌ هم نظارت کنند و مطالبات را به‌موقع وصول کنند تا مشتری سوء‌استفاده نکند.محسنی اژه‌ای گفت: همه باید ملتزم به قانون باشند؛ اگر قانونی اشکال دارد باید اصلاح شود اما زیرپاگذاشتن‌ قانون از هیچ‌کس به ویژه مدیران عالی دستگاه‌ها قابل پذیرش نیست اما گاهی برخی بانک‌ها خودشان قانون را دور می‌زنند!رئیس قوه قضائیه گفت: همه‌ موظف به مبارزه با فساد بانکی هستیم‌ اما مدیران بانک‌ها باید پیشگام مبارزه باشند، فرقی نمی‌کند مدیر و کارمند بانک‌ یا مشتری یا ضابط و قاضی مرتکب فساد، تخلف و سوءاستفاده شود؛ اگر با فاسد، متخلف و سوء‌استفاده‌گر برخورد نکنیم فساد به دیگر بخش‌ها هم سرایت می‌کند.وی ادامه داد: اگر مدیران عامل یا مدیران شعب بانکی از سوی برخی افراد متنفذ برای پرداخت‌ تسهیلات‌ به افراد سفارش‌ شده‌ تحت‌فشار هستند، باید از آنها در برابر این اعمال نفوذها حمایت شود تا مجبور به انجام اقدام خلاف قانون نشوند. در پایان رئیس قوه قضاییه مهلت دو هفته‌ای برای کمیته فرادستگاهی‌ رسیدگی به مطالبات بانک‌ها برای ارائه راهکارهای تقویت و افزایش اختیارات‌ و کارآمدی این کمیته تعیین کرد.

captcha
شماره‌های پیشین