sobhe-no.ir
1267
یکشنبه، ۱۱ مهر ۱۴۰۰
15
رییس صداوسیما: حضور فردوسی‌پور منعی ندارد

چراغ سبز جبلی به عادل

میلاد نجفی / رییس صداوسیما در سفر به استان خوزستان برای ادای احترام به شهید «علی لندی» به خانه این نوجوان فداکار ایذه‌ای رفت و به خانواده او تسلیت گفت. اما سفر جبلی به خوزستان یک حاشیه پرسروصدا هم داشت.

اخبار کوتاه

صبح نو

رییس صداوسیما: حضور فردوسی‌پور منعی ندارد

چراغ سبز جبلی به عادل

میلاد نجفی / رییس صداوسیما در سفر به استان خوزستان برای ادای احترام به شهید «علی لندی» به خانه این نوجوان فداکار ایذه‌ای رفت و به خانواده او تسلیت گفت. اما سفر جبلی به خوزستان یک حاشیه پرسروصدا هم داشت.

بیش از دوسال از تعطیلی برنامه «نود» می‌گذرد. تعطیلی این برنامه و سپس غیبت تهیه‌کننده و مجری‌اش یعنی عادل فردوسی‌‎پور در تلویزیون تا مدت‌ها نقل محافل رسانه‌ای و فضای مجازی بود. «نود» پس از سال‌ها که به‌طور مستمر روی آنتن زنده تلویزیون رفته و توانسته بود با ورود به مسائل فوتبال کشور و حواشی‌اش حسابی شناخته شود البته کم‌حاشیه نبود. نود و فردوسی‌پور در طول سال‌هایی که روی آنتن شبکه سه می‌رفت هرازچندگاهی به بهانه‌ای موجب حاشیه و دردسر برای مدیران سیما می‌شد؛ البته مدیران تلویزیون به‌واسطه محبوبیت این برنامه و همین‌طور صراحت لهجه و جایگاه حرفه‌ای عادل فردوسی‌پور، هربار آن حواشی و اتفاقات را سروسامان می‌دادند. تا آنکه این دردسرها در سال‌های اخیر با چند اتفاق به اوج خودش رسید.
 
فروغی در خیابان «گلخانه»
 پس از سپرده شدن سکان شبکه سه به علی فروغی، برخی از ابتدا مدعی بودند که او نود را تعطیل خواهد کرد؛ اما فروغی اعلام کرد که چنین قصدی ندارد و همکاری با فردوسی‌پور ادامه می‌یابد. این اتفاق هم در عمل رخ داد و نود همچنان روی آنتن رفت و حتی تهیه چند برنامه مهم فوتبالی هم به او سپرده شد اما پس از مدتی و به‌مرور مسائلی مثل دعوت از مهمان خارجی برای حضور در برنامه و مواردی دیگر باعث ایجاد تشنج بین فردوسی‌پور و شبکه شد. برای فروکش کردن آتش این مشکل، برخی از مدیران قدیمی و ریش‌سفید سیما با عادل و مدیر شبکه سه جلساتی برگزار کردند و حتی تا یک قدمی حل مشکل هم پیش رفتند اما درنهایت نه فردوسی‌پور از ماجرا کوتاه آمد و نه مدیران تلویزیون مساله را نادیده گرفتند. تمام این مباحث منجر به تعطیلی برنامه نود و پیرو آن دوری عادل از سیما شد. موج سنگینی در فضای مجازی علیه تلویزیون و خصوصا مدیر شبکه سه به راه افتاد. تعدادی از خبرنگاران و همین‌طور بازیگران به حمایت از فردوسی‌پور و نود اقدام کردند و البته در این مسیر بعضا حملاتی تند را نیز علیه فروغی انجام دادند؛ البته فردوسی‌پور تقریبا در تمام این مدت در یک سکوت کامل قرار‌داشت و ضمنا سعی کرد کاری نکند که راه بازگشتی برایش باقی نگذارد. نه به شبکه‌های فارسی‌زبان کوچ کرد و نه مصاحبه خاصی علیه تلویزیون انجام داد. انگار عادل که در مقابل دوربین برنامه نود گاهی مسائلی تند و بعضا غیرفوتبالی را بیان می‌کرد، حالا ترجیح می‌داد لااقل خودش به‌طور مستقیم کاری انجام ندهد؛ البته همان‌طورکه گفتیم بعضی از نزدیکان رسانه‌ای او که قبلا در برنامه نود هم نقشی داشتند در فضای مجازی تا توانستند به تلویزیون، فروغی و میثاقی حمله کردند. بعضی از آن‌ها خط‌قرمزی برای حمله قائل نبودند و بی‌پروا پیش رفتند.
 
تبادل آتش دو طرف
 هرچه می‌گذشت مانند اتفاقات مشابه دیگر زندگی، موضوع و سروصداهایش کم‌رنگ‌تر می‌شد و برنامه نود و فردوسی‌پور در فضای مجازی کمتر موردبحث قرار می‌گرفتند. فردوسی‌پور در یک نشست مجازی حضور یافت. او پس از دریافت جایزه فارغ‌التحصیلان دانشگاه شریف کمی درباره شرایط خودش و نود صحبت کرد اما این‌بار علی فروغی بود که در یک گفت‌وگوی تصویری درباره او صحبت‌هایی کرد.
فروغی در این گفت‌وگو بیان کرد: «راه برای ایشان باز است. به شما بگویم که ایشان مظلوم‌نمایی می‌کند. ایشان بالاخره کارمند رسمی صداوسیماست. در همین یک‌سال اخیر نزدیک به یک‌میلیارد تومان از مطالباتش را به او دادیم. نوبت ترفیع شغلی‌شان رسیده بود، با امضای بنده ترفیع شغلی‌اش را گرفت. شبکه ورزش بالاخره زیرمجموعه‌ شبکه سه است و ایشان یک عدد خیلی درشتی از برنامه فوتبال۱۲۰ گرفت. به او گفتیم بیا گزارش‌کن، خودش قبول نکرد؛ یعنی می‌خواهم بگویم برخلاف این مظلوم‌نمایی‌ها، در همان دوره‌ای که ایشان درباره‌ مهاجرت صحبت می‌کرد، دستی برای برنامه‌ فوتبال۱۲۰ درخواست داده بود. منتها خب بلدند، رسانه دارند، رسانه‌های‌شان هم زنجیره‌ای به هم متصل است. فضای مجازی هم بالاخره دست ما نیست و از آن طریق یک کار پرحجمی کردند، یک ادراکی در جامعه درست کردند. ما اینجا خیلی کارهای زیادی داریم. نمی‌رسیم بخواهیم به این مسائل بپردازیم. از کارهای‌مان می‌مانیم. اداره‌ یک شبکه از هفت صبح تا یک‌ونیم شب که فوتبال‌های خارجی تمام می‌شود همه‌اش گرفتاری است.»
 
خبر جدید یا همان وضعیت قبلی؟
حالا و پس از مرور بخشی از حواشی مربوط به فردوسی‌پور و برنامه نود اجازه بدهید برگردیم به همین روز گذشته و صحبت‌های آقای جبلی، رییس جدید سازمان صداوسیما. به‌تازگی ویدیویی از طریق کانال باشگاه خبرنگاران از حاشیه سفر استانی پیمان جبلی به استان خوزستان منتشر شده است که طی آن فردی که خود را از خانواده شهدا و طرفداران فوتبال معرفی می‌کند در گفت‌وگو با پیمان جبلی، رییس جدید صداوسیما از او درخواست می‌کند که عادل فردوسی‌پور را بازگرداند. رییس صداوسیما هم در پاسخ به درخواست این فرد هوادار فوتبال درباره فردوسی‌پور می‌گوید: «از نظر ما ایشان منعی ندارد و او می‌تواند بازگردد.»
فردوسی‌پور کارمند سازمان‌صداوسیماست. در این مدت تهیه‌کنندگی برنامه فوتبال120 را برای شبکه ورزش برعهده داشته و ضمنا درمقابل پیشنهاد مدیران تلویزیون برای گزارش مسابقات فوتبال مخالفت کرده و پشت میکروفون نرفته است. اگر با این دید به صحبت اخیر رییس سازمان صداوسیما نگاه کنیم نباید آن را اتفاقی جدید یا خبری غافلگیرکننده حساب کنیم. چون با مواردی که مطرح شد جبلی حرف نادرستی نزده اما جدید هم نیست؛ شاید هم بشود آن را چراغ سبز «دوباره» تلویزیون به عادل فردوسی‌پور برای فعالیت جدی در سیما بدانیم. شاید آن‌ها تصمیم گرفته‌اند با گذشت بیش از دوسال از اتفاق، شانس دوباره‌ای به عادل فردوسی‌پور بدهند که او با گزارشگری یا حتی اجرا و برنامه‌سازی به آنتن سیما بازگردد.

شاید هم بشود آن را چراغ سبز «دوباره» تلویزیون به عادل فردوسی‌پور برای فعالیت جدی در سیما بدانیم. شاید آن‌ها تصمیم گرفته‌اند با گذشت بیش از دو سال از اتفاق، شانس دوباره‌ای به عادل فردوسی‌پور بدهند 

captcha
شماره‌های پیشین