sobhe-no.ir
1267
یکشنبه، ۱۱ مهر ۱۴۰۰
1
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، نگاه مردم به دولت سیزدهم را بررسی کرده است

امید مردم به دولت

انتظارات از دولت سیزدهم اگرچه فراتر از ابزارهای دولت جدید است و به شرایطی که دولت در اختیار آیت‌الله رئیسی قرار گرفت، توجهی نمی‌شود، اما صاحب‌نظران و کارشناسان بارها بر این مهم تاکید کرده‌اند که تغییر بنیادینی در کوتاه‌مدت رخ نخواهد داد و برای رفع مشکلات عدیده اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظایر آن باید زمان بیشتری را در نظر داشت. تمایل مردم به تغییر شرایط و انتخاب رئیسی، مؤلفه‌ای بود که با انتخابات خردادماه بر آن تاکید شد و دولت مردمی با شعارهای مختلف و وعده حل مشکلات سیاسی و اقتصادی، وارد پاستور شد. حالا با گذشت چندماه نظر و دیدگاه مردم درخصوص تغییرات مورد انتظارشان جالب‌توجه است که در نظرسنجی ایسپا به آن پرداخته شده است.مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران به‌منظور سنجش نگرش شهروندان درباره دولت سیزدهم، در روزهای 21 تا 25شهریور 1400 یک نظرسنجی در مقیاس ملی و با شیوه مصاحبه تلفنی انجام داده است.

رییس صداوسیما: حضور فردوسی‌پور منعی ندارد

چراغ سبز جبلی به عادل

میلاد نجفی / رییس صداوسیما در سفر به استان خوزستان برای ادای احترام به شهید «علی لندی» به خانه این نوجوان فداکار ایذه‌ای رفت و به خانواده او تسلیت گفت. اما سفر جبلی به خوزستان یک حاشیه پرسروصدا هم داشت.

گزارش «صبح‌نو» درباره جوانب مختلف اجرای طرح قرنطینه جدید و کنترل وضعیت جامعه را بخوانید

زندگی به‌صورت هوشمند عادی می‌شود

علی جواهری / زندگی عادی خواهد شد. واکسیناسیون عمومی شتاب گرفته و به ۵۵میلیون و ۸۲۷هزار و ۲۷ دوز در کشور رسیده است. تاکنون بیش از ۷۱میلیون دوز واکسن وارد کشور شده و محدودیت‌های سنی نیز برای تزریق آن برداشته شده است. اما در این میان، افرادی هستند که از تزریق واکسن به دلایل مختلف طفره می‌روند. این مساله باعث شده که موضوعی با عنوان «قرنطینه هوشمند» در دستورکار دستگاه‌های بهداشتی کشور، ازجمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین ستاد مقابله با کرونای کشور قرار بگیرد. نهایت با تلاش شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات هوشمند، سامانه‌ای طراحی شده است که کلیه بانک‌های اطلاعاتی، ترددها و ورود و خروج به داخل کشور را کنترل می‌کند. با کمک این سامانه، قرنطینه هوشمند تا دو هفته دیگر از قزوین آغاز می‌شود. با اجرای این نوع قرنطینه، دیگر لازم نیست همه افراد محدود شوند و تنها افرادی که مبتلابه کرونا هستند در قرنطینه قرار می‌گیرند. البته مدت‌ها قبل، در کشورهای مختلف موضوع قرنطینه هوشمند، دریافت کارت دیجیتال واکسن و حتی گذرنامه واکسن مطرح شده است. پیش از این، قرنطینه هوشمند بیشتر متمرکز بر ردیابی بیماران بود اما اکنون با سرعت‌گرفتن واکسیناسیون این مفهوم به «ارائه خدمات عمومی به شرط واکسیناسیون» تغییر کرده است. به‌هرحال دو روش عمده برای اجرای صحیح قرنطینه هوشمند مدنظر قرار دارد. راه‌اندازی سامانه دریافت کارت دیجیتال واکسن یکی از موثرترین کارهایی است که در دستورکار مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت‌ قرار گرفته است. اما سوال اینجاست چه اتفاقی را اجرای قرنطینه هوشمند رقم خواهد زد؟

استعفای حسین مرعشی از حزب کارگزاران را می توان آغاز تغییرات در این حزب پس از انتخابات 1400 دانست

پایان عصر کرباسچی؟

بعدازآنکه فرزانه ترکان از عضویت در حزب کارگزاران سازندگی انصراف داد، دو روز قبل خبر رسید که حسین مرعشی(رییس کمیته سیاسی حزب کارگزاران) و یدالله طاهرنژاد دو عضو نامدار شورای مرکزی هم با اسم جوانگرایی و لزوم میدان دادن به نیروهای جوان، از حزب کناره گرفته‌اند. روند تغییر و تحولات در حزب «مریدان هاشمی»، چرا تا این حد عمیق و وسیع شده است؟

سرمقاله

انزوای بال راست کارگزاران

از رمان «نبودن» نوشته مهدی زارع در روزنامه «صبح‌نو» رونمایی شد

کار در حوزه فرهنگ مثل شنا در حوض عسل است

رمان‌هایی که به‌طور مستقیم یا با واسطه به فضای دفاع مقدس مرتبط‌اند‌‌ درعین جذابیت، پیچیدگی و حساسیت‌های خاص خودشان را هم دارند. تاکنون ده‌ها رمان با این فضا به قلم نویسندگان مختلف کشورمان نوشته شده که برخی موفق و تعدادی هم آنطور که باید موردپسند مخاطبان و منتقدان ادبی قرار نگرفتند. «سفر به گرای270درجه» احمد دهقان، «شطرنج با ماشین قیامت» حبیب احمدزاده، «فرنگیس» مهناز فتاحی، «دا» سیده زهرا حسینی، «دختر شینا» بهناز ضرابی‌زاده، «پایی که جا ماند» سیدناصر حسینی‌پور و... تنها تعدادی از این کتاب‌های موفق هستند. همانطور که اهل فن و خوانندگان حرفه‌ای کتاب می‌دانند، انتشارات سوره مهر در این زمینه یکی از معتبر و مهم‌ترین ناشران ایرانی است. حالا این انتشارات، رمان «نبودن» به قلم مهدی زارع را برای ارائه به کتاب‌خوان‌ها آماده و روانه به بازار کرده است. روز گذشته، از این کتاب در روزنامه «صبح‌نو» رونمایی شد.

شماره‌های پیشین