sobhe-no.ir
1266
شنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۰
5
رزمايش ايران پاسخی به نقشه صهيونيستی و اظهارات نسنجيده علی اف است

فاتحان خیبر

تحرکات اخیر در شمال‌غرب باعث شده است تا نیروهای نظامی کشور که در ماه‌های گذشته با برگزاری رزمایش‌های متعدد، اقتدار و توانایی بالای دفاعی ایران را به رخ جهانیان کشانده‌اند، با برگزاری رزمایش گسترده‌ای علی‌رغم موضع‌گیری‌های نسنجیده مقامات برخی از همسایگان ایران، پاسخ محکمی به دشمنان و پیام روشنی به دوستان مخابره کنند. اوایل هفته گذشته، الهام علی‌اف، رییس‌جمهوری آذربایجان در گفت‌وگو با خبرگزاری ترکیه‌ای آناتولی گفته بود از خبر برگزاری رزمایش نظامی ایران «مات و مبهوت» مانده است. علی‌اف همچنین با اشاره به اینکه برگزاری رزمایش نظامی حق هر کشوری است، افزود: «پرسش اینجا این است که چرا چنین اتفاقی درحال‌حاضر و چرا در مرز با جمهوری آذربایجان رخ می‌دهد؟»حضور رژیم‌صهیونیستی در کشور آذربایجان و نقش‌آفرینی در این کشور از دیرباز موردانتقاد جمهوری اسلامی ایران بوده است و از این منطقه تحرکاتی علیه ایران را نیز شاهد بوده‌ایم که حالا ایران با برگزاری رزمایش گسترده‌ای در مرزهای آذربایجان پیام مهمی را به باکو مخابره کرد.تنش‌ها با جمهوری آذربایجان پس از بازداشت دو راننده کامیون ایرانی ازسوی نیروهای جمهوری آذربایجان بالا گرفته است. رانندگان ایرانی درحال انتقال سوخت و کالا به ارمنستان بوده‌اند و باکو از این اقدام ایران ناخرسند شده است. الهام علی‌اف می‌گوید کامیون‌های ایرانی از مناطقی در قره‌باغ که پس از درگیری‌های سال گذشته با ارمنستان از کنترل ایروان خارج شده عبور کرده‌اند و این مساله نگرانی باکو را به همراه داشته است.

جمهوری اسلامی ایران به قدرت های استکباری اجازه سوءاستفاده در مناسبات تهران و باکو را نمی‌دهد

هوشیار در برابر فتنه

اظهارات تحریک‌آمیز اخیر رییس‌جمهوری آذربایجان علیه ایران، اقدامی در نوع خود تازه به حساب می‌آید چراکه تا پیش از این، علی‌اف از هرگونه اظهارنظر مستقیم علیه حاکمیت کشورمان امتناع می‌کرد. باوجوداین، چه شده که رییس دولت همسایه شمال‌غربی کشورمان این‌طور عنان از کف داده و ایران را به اقدامات خلاف قانون در منطقه متهم می‌کند. دراین‌بین نقش قدرت‌های فرامنطقه‌ای و رژیم اسرائیل در تهور علی‌اف چگونه تعریف می‌شود؟

صبح نو

جمهوری اسلامی ایران به قدرت های استکباری اجازه سوءاستفاده در مناسبات تهران و باکو را نمی‌دهد

هوشیار در برابر فتنه

اظهارات تحریک‌آمیز اخیر رییس‌جمهوری آذربایجان علیه ایران، اقدامی در نوع خود تازه به حساب می‌آید چراکه تا پیش از این، علی‌اف از هرگونه اظهارنظر مستقیم علیه حاکمیت کشورمان امتناع می‌کرد. باوجوداین، چه شده که رییس دولت همسایه شمال‌غربی کشورمان این‌طور عنان از کف داده و ایران را به اقدامات خلاف قانون در منطقه متهم می‌کند. دراین‌بین نقش قدرت‌های فرامنطقه‌ای و رژیم اسرائیل در تهور علی‌اف چگونه تعریف می‌شود؟

سخنان اخیر الهام علی‌اف، رییس‌جمهوری آذربایجان در مصاحبه با خبرگزاری ترکیه‌ای آناتولی را نمی‌توان ساده و در حد یک رجزخوانی یا موضع‌گیری مقطعی دانست. اینکه رییس دولتی برای همسایه جنوبی‌اش که نزدیک 20برابر بزرگ‌تر از کشورش هست و جمعیت آن نیز نزدیک ۹برابر آن است اینچنین رجز‌خوانی کند و درواقع کشور همسایه را تهدید و حتی تحقیر کند، موضوعی عجیب‌وغریب و غیرمتعارف است که یا ناشی از غرور و اشتباه محاسباتی کشور ضعیف‌تر بوده یا ناشی از برهم‌خوردن توازن قوا به سود کشوری است که به‌طور بنیادین ضعیف‌تر است اما در شرایط خاص موجود به دلایلی احساس قدرت بیشتری می‌کند.به نظر می‌رسد که الهام علی‌اف برعکس رهبرانی همچون صدام و قذافی، ناصر یا حتی اردوغان، شخصیت رادیکال و جاه‌طلبی نیست و موقعیت خود را برای آرزوها و خیالات بزرگ‌تر به خطر نمی‌اندازد؛ بنابراین اتفاقا باید سخنان او را جدی گرفت و آن را نشانه برهم خوردن عجیب توازن قوا در منطقه شاید به ضرر ایران دانست. ایران پس از حمله آمریکا به افغانستان و عراق، موفق شد دامنه نفوذ و قدرت خود را گسترش دهد و در بحران سوریه نیز ایران مانع از سرنگونی دولت متحد خود به‌وسیله متحدان ترکیه و سعودی شد. در یمن نیز متحدان ایران توانستند سال‌ها سعودی را زمین‌گیر کنند اما تحریم‌ها و کاهش شدید ارزش پول ملی ایران، ادامه بحران در مناسبات ایران با جهان غرب و به‌ویژه آمریکا و اسرائیل و تهدیدات و حتی حملات مکرر آنان علیه ایران و نیز استمرار تنش و جنگ سرد میان ایران و سعودی، به‌تدریج ورق را به ضرر ایران برمی‌گرداند.
 
همنشینی  علیه مقاومت
 ترکیه با وجود اینکه با مشکلات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی کلانی روبه‌رو ست و سودای امپراتوری‌گری نیز دارد باوجوداین، امروز در لیبی و آذربایجان و قره‌باغ دست بالا را دارد. بخش‌هایی از خاک سوریه و عراق را اشغال کرده و با پاکستان به اتحاد استراتژیک رسیده و در افغانستان نیز یارانش به قدرت رسیده‌اند. از سویی در عمل سال‌هاست سه محور در منطقه شکل گرفته است؛ محور وهابی و محافظه‌کار به قیادت و رهبری سعودی و امارات و مصر، محور اخوانی به ریاست ترکیه و قطر و اخوان‌المسلمین و پاکستان و از این به بعد طالبان و محور شیعی با نقش‌آفرینی ایران و گروه‌های مقاومت که درمجموع به محور مقاومت مشهور هستند. تنش ایران با محور محافظه‌کار و نزدیکی‌اش به محور اخوانی، خواه براساس علایق ایدئولوژیک و انقلابی و خواه به‌دلیل تضاد بیشتر با محور محافظه‌کار در لبنان، یمن، سوریه و عراق، درهرحال، موجب  فراغ بال ترکیه است. 
در این میان، جنگ قره‌باغ و نتایج آنکه در عمل منجر به رسیدن ترکیه به دریای خزر و نیز اتحاد ترکیه و پاکستان و رژیم اسرائیل و همچنین تحت‌الحمایگی عملی آذربایجان به ترکیه شد، وضعیت را  برای  ترکیه مساعد کرد.پیش‌تر هم اشغال عفرین و منبج و حرکت ترامپ در رها کردن کردهای سوریه، پیروزی بزرگی برای ترکیه بود. متعاقبا سقوط افغانستان به دست طالبان هم ترکیه و محور اخوانی را بسیار نیرومندتر از سابق می‌سازد. حال ما در شمال‌غرب و شرق و جنوب‌شرق به‌نوعی محور اخوانی در حال تحرک است. تصادفی نیست که هم مانور مشترک ترکیه و پاکستان در قلمرو جمهوری آذربایجان و هم ممانعت جمهوری آذربایجان از عبور کامیون‌های ایرانی در جاده گوریس و قاپان پس از روی‌کارآمدن طالبان رخ داده است. حضور طالبان در شرق ایران به این محور، دل و جراتی بیشتر داده است. 
 در این فضا و راستا باید سخنان الهام علی‌اف را نیز کاملا سنجیده و براساس محاسبه وی و ترکیه از شرایط موجود دانست. خنثی کردن این دسیسه‌ها نه با رجزخوانی و نه با التماس و لعن و نفرین میسر نمی‌شود.خنثی‌سازی دسیسه‌های منطقه‌ای که در پس و پشت آن، دست ابرقدرت‌ها را با خود دارد نیازمند دیپلماسی فعال ازسوی ایران است. ما و جمهوری آذربایجان اشتراکات زیادی با یکدیگر داریم که نباید ازسوی قدرت‌های فرامنطقه‌ای مورد تعرض قرار بگیرد. بی‌شک آنچه شرایط را به نفع قدرت‌های استکباری پیش خواهد برد، ارائه تحلیل‌های هیجانی و معطوف به جنگ از اوضاع است. شعیب بهمن، کارشناس مسائل آسیای میانه معتقد است که جنگی میان دو کشور درنخواهد گرفت، مگر آنکه علی‌اف دچار خطای محاسباتی در قبال ایران شود.
 
بهمن: در آتش‌بازی علی‌اف و اردوغان و رژیم اسرائیل خاکستر برای آن‌ها باقی نخواهد ماند
 شعیب بهمن، کارشناس آسیای میانه با انتشار مطلبی در فضای مجازی با بیان اینکه رویدادهای فعلی اتفاق تازه و غیرقابل‌پیش‌بینی محسوب نمی‌شوند، تصریح داشت: از سال گذشته که جنگ در منطقه درگرفت، همه اتفاقات امروز قابل پیش‌بینی بودند و بارها درمورد وقوع آن‌ها تذکر داده شده بود. برخلاف تحلیل‌های هیجانی، هیچ جنگی در کار نخواهد بود؛
 مگر آنکه باکو به پشتوانه آنکارا و تل‌آویو دچار خطای محاسباتی و راهبردی شود. در صورت وقوع هرگونه درگیری، تنها لشکر عاشورای ایران برای آنها کافی است. وی با انتقاد از فقدان ابتکارعمل ازسوی وزارت امورخارجه گفت: فقدان ابتکارعمل وزارت امورخارجه در دوره پیشین و دوره فعلی ناشی از عدم شناخت اهمیت راهبردی منطقه و برنامه‌های کلان بازیگران ثالث است. سفیر ایران در باکو به‌جای حمایت از رانندگان ایرانی و پیگیری آزادی آن‌ها، همصدا با دولت علی‌اف به اتهام زنی علیه آن‌ها پرداخته است. این اقدام سفیر یک رویداد بی‌نظیر در تاریخ دیپلماسی جهان محسوب می‌شود؛ زیرا اولین سفیری است که منافع کشور محل ماموریت را به منافع ملی کشور خود ترجیح داده است.
بهمن افزود: واکنش ضعیف سخنگوی وزارت خارجه مبنی بر اظهار تعجب و همچنین وزیر امورخارجه مبنی بر اظهار تاسف، در برابر وقایع رخ‌داده و گفته‌های علی‌اف، نه‌تنها راهگشا نخواهد بود، بلکه موجب جسارت بیشتر باکو خواهد شد. همانطور که ایران حضور گروه‌های تجزیه‌طلب را در عراق نمی‌پذیرد، وجود چنین گروه‌هایی در جمهوری آذربایجان را نیز نخواهد پذیرفت و باکو باید منتظر عواقب چنین اقدام‌هایی باشد.این کارشناس مسائل آسیای میانه با بیان اینکه حضور  رژیم اسرائیل یا گروه‌های تروریستی در مرزهای ایران به معنای صدور مجوز برای عملیات نظامی در خاک جمهوری آذربایجان است، تصریح کرد: ایران هرگز تغییر مرزهای بین‌المللی را نمی‌پذیرد. باکو و آنکارا باید فکر ایجاد کریدور ترکی و ترکستان بزرگ را به فراموشی بسپارند؛ در غیر این صورت با واکنش صریح ایران مواجه خواهند شد. این واکنش می‌تواند یک اقدام نظامی تمام‌عیار ازسوی ایران باشد. در طول سال‌های گذشته، ایران سخاوتمندانه قلمرو  سرزمینی و مسیرهای ارتباطی خود را در اختیار جمهوری آذربایجان قرار داده تا بتواند به نخجوان دسترسی داشته باشد. تکرار مزاحمت برای رانندگان ایرانی می‌تواند بر این سخاوتمندی ایران تاثیر جدی بگذارد. بهمن با اشاره به اذیت و آزار شیعیان ازسوی دولت جمهوری آذربایجان تصریح کرد: سرکوب شیعیان و طالش‌ها در جمهوری آذربایجان مساله‌ای نیست که ایران به‌راحتی از کنار آن بگذرد. ازاین‌پس، جمهوری آذربایجان باید بیشتر متوجه عواقب رفتار خود در قبال آن‌ها باشد. ایران نه اعزام تیم‌های ترور، نه ورود پهپادهای اسرائیلی و نه سرقت اسناد خود ازطریق خاک جمهوری آذربایجان را به فراموشی نسپرده و اگر تاکنون اقدام متقابل در این‌باره انجام نداده، به‌دلیل صبر استراتژیک آن بوده است اما تکرار چنین اتفاقاتی می‌تواند به‌کلی روند مناسبات را تغییر دهد. علی‌اف و اردوغان و حامیان اسرائیلی آن‌ها باید بدانند که اگر تصمیم به بازی با آتش دارند، از آتش جز خاکستری برای آن‌ها باقی نخواهد ماند.

ما و جمهوری آذربایجان اشتراکات زیادی با یکدیگر داریم که نباید ازسوی قدرت‌های فرامنطقه‌ای مورد تعرض قرار بگیرد. بی‌شک آنچه شرایط را به نفع قدرت‌های استکباری پیش خواهد برد، ارائه تحلیل‌های هیجانی و معطوف به جنگ از اوضاع است. شعیب بهمن، کارشناس مسائل آسیای میانه معتقد است که جنگی میان دو کشور درنخواهد گرفت، مگر آنکه علی‌اف دچار خطای محاسباتی در قبال ایران شود

captcha
شماره‌های پیشین