sobhe-no.ir
1266
شنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۰
14
رییس جدید سازمان سینمایی آغاز به ‌کار کرد

مأموریت سخت خزاعی

پس از مدت‌ها بحث و گمانه‌زنی بالاخره محمد خزاعی به‌عنوان رییس جدید سازمان سینمایی معرفی و شروع به کار کرد؛ البته کمی قبل از معرفی او، تقریبا انتخاب خزاعی برای این سمت قطعی شده بود و کسی از این اتفاق غافلگیر نشد.

«علیرضا معروفی»، نویسنده و کارگردان نمایش «تن‌ها»

مقاومت انسان‌ها برای حفظ وطن

صبح نو

رییس جدید سازمان سینمایی آغاز به ‌کار کرد

مأموریت سخت خزاعی

پس از مدت‌ها بحث و گمانه‌زنی بالاخره محمد خزاعی به‌عنوان رییس جدید سازمان سینمایی معرفی و شروع به کار کرد؛ البته کمی قبل از معرفی او، تقریبا انتخاب خزاعی برای این سمت قطعی شده بود و کسی از این اتفاق غافلگیر نشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی، محمد خزاعی را به‌عنوان رییس سازمان امور سینمایی و سمعی بصری منصوب کرد.  به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حکم محمدمهدی اسماعیلی خطاب به محمد خزاعی آمده است: «بسمه‌تعالی، جناب آقای محمد خزاعی؛ با عنایت به جایگاه ارزشمند هنری و تجارب موفق مدیریتی جناب‌عالی در حوزه سینمایی  و برخورداری از روحیه انقلابی و مکتبی که دارید، به‌موجب این حکم به‌عنوان «معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی و سمعی، بصری» منصوب می‌شوید. امید است با اتکال به خداوند قادر متعال ضمن تعامل و بهره‌گیری از ظرفیت صنوف سینما و جامعه ارجمند هنری و دستگاه‌های مرتبط در جهت تحکیم ارزش‌های اصیل فرهنگ اسلامی ایرانی قرین توفیق و تایید باشید؛ بنابراین با امعان‌نظر به اهداف و ماموریت‌های سازمان، شایسته است نکات زیر مورد اهتمام وافر قرار گیرد:
1- برنامه‌ریزی جهت حفظ و انتقال معارف، ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی از طریق آثار سینمایی و مستند در سطح جهان. 2- برنامه‌ریزی برای صدور مجوز، هدایت، حمایت و نظارت در خصوص تاسیس و فعالیت کانون‌ها، انجمن‌ها و موسسات و آموزشگاه‌های سینمایی. 3- تعیین ضوابط صدور پروانه تولید و نظارت بر اعمال آن در ساخت آثار سینمایی و سمعی و بصری. 4- تعیین ضوابط و نظارت بر برگزاری جشنواره‌های ملی و بین‌المللی سینمایی و مستند در کشور. 5- تعیین ضوابط شرایط شرکت در جشنواره‌های سینمایی خارج از کشور. 6- تعیین ضوابط خرید و پخش آثار سینمایی و مستند خارجی. 7- تربیت نسل جوان هنرمند باورمند به کشور و انقلاب با استفاده از ظرفیت آموزشی و حمایتی موسسات وابسته به سازمان مانند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، انجمن سینمای جوان ایران و... . 8- برنامه‌ریزی جهت حمایت از ساخت آثار سینمایی فاخر مبتنی بر فرهنگ و تاریخ غنی کشور و رخدادهای انقلاب و دفاع مقدس. 9- حمایت هدفمند از تولیدات سینمایی با استفاده از ظرفیت بنیاد فارابی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و انجمن سینمای جوان ایران. 10- تعامل و حمایت از مجموعه‌های صنفی حوزه سینما و مجموعه‌های برگزارکننده جشنواره‌های سینمایی در کشور. 11- افزایش سرانه سالن‌های سینمایی در کشور از طریق تعامل و تفاهم با مجموعه‌های مرتبط بخش خصوصی جهت ساخت و نوسازی سالن‌های سینمایی. 12- سازماندهی وضعیت نمایش خانگی. انتظار می‌رود گزارش پیشرفت کارها در هریک از بندها مستمرا به این‌جانب ارائه شود. مزید توفیق جناب‌عالی را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق اهداف دولت مردمی، ظل توجهات حضرت ولی‌عصر(عج) و رهبری حکیمانه حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) از خداوند منان خواستارم.»
گفتنی است محمد خزاعی متولد۱۳۵۵ و از مدیران نام‌آشنای فرهنگی، فارغ‌التحصیل رشته هنرهای تجسمی و دارای نشان درجه‌یک هنری و عضو کمیسیون هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی است. ازجمله سوابق محمد خزاعی در عرصه سینما می‌توان به دبیری جشنواره ملی فیلم فجر، جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت و تهیه‌کنندگی چندین اثر سینمایی اشاره کرد. وی همچنین دارای سوابق مسوولیت اجرایی متعدد در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و حوزه مطبوعاتی و رسانه‌ای است. یادآور می‌شود پیش از این حسین انتظامی عهده‌دار این مسوولیت در سازمان سینمایی بود.
 
نیازمند بازسازی انقلابی هستیم
محمد خزاعی صبح پنج‌شنبه با حضور در جمع معاونان، مدیران کل و مدیران موسسات تابعه رسما فعالیت خود را به‌عنوان رییس سازمان سینمایی آغاز کرد و از خدمات حسین انتظامی تقدیر شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، رییس سازمان سینمایی در این جلسه با ابراز خشنودی از اینکه با حمایت اهالی سینما، رسانه‌ها و اعتماد آقای دکتر اسماعیلی این مسوولیت را پذیرفته است، ادامه داد: قرار نبود به سازمان سینمایی بیایم و حضورم در سازمان تقریبا منتفی شده بود اما اتفاقاتی افتاد، جلساتی برگزار شد و بار مسوولیت سازمان سینمایی بر دوش ما گذاشته شد. دعا می‌کردم همکار دیگری در این جایگاه قرار گیرد و ما همچنان در کنارشان باشیم و به تولید ادامه بدهم. پیش از این هم مسوولیت‌هایی به بنده پیشنهاد شده بود که ترجیح دادم وارد عرصه مدیریت و حداقل سینما نشوم و همیشه از مدیریت سینما پرهیز می‌کردم. وی افزود: فرصت تغییر و تحول در سینما با بارقه‌های امید به وجود آمده در بین هنرمندان و رسانه‌ها و مسوولان فرهنگی ارشد کشور برای ما عوامل اجرایی بسیار اندک است. گاه‌شمار سازمان سینمایی از امروز آغاز شده و تا ۴۳ماه آینده به پایان خواهد رسید. اعتماد اهالی فرهنگ و هنر و خانواده سینما به مسوولان فرهنگی کشور بهترین پشتوانه برای خدمت و سروسامان دادن به چالش‌های جدید حوزه سینماست.
 خزاعی با اظهار امیدواری از اینکه در مسوولیتی که به او سپرده شده بتواند مفید واقع شود، گفت: سینمای ایران غنی و ارزشمند است و بعد از انقلاب اسلامی این سینما با تغییر رویکرد و افق‌ها جهش‌ها و دستاورد‌های خوبی داشته است، ولی این به‌هیچ‌وجه به معنای نزدیک شدن به اهداف و ایده‌آل‌ها نیست و در گام دوم انقلاب به لزوم حرکت بر ریل انقلاب و ایجاد تحرک انقلابی در همه بخش‌های سینما و هنر اعتقاد دارم و همچنین به‌ضرورت تحول ساختار‌ها و مدل‌ها و استراتژی و کالبدشکافی و درون‌درمانی سینما نیاز داریم و برای ایجاد این تحول به تعبیر رهبری نیازمند بازسازی انقلابی هستیم.
وی با بیان اینکه وابستگی به میز‌ها و پست‌ها مهم نیست، مهم درست خدمت کردن به خلق خدا و ارائه خدمات شایسته به جامعه در راستای منافع ملی است، اظهار کرد: به‌رغم رهنمود‌های رهبری انقلاب درخصوص اهمیت سینما همچنان، این حوزه مهم و مرجع- پویا و شکوفا نشده و مانند بسیاری از بخش‌ها در حوزه سینما هم مطالبات ایشان بر زمین مانده است. خزاعی با تاکید بر اینکه تمام حرکت‌های فرهنگی و هنری در سازمان سینمایی در عرصه داخلی و خارجی باید دستاورد‌های ملموسی برای سینمای ایران و اهالی سینما و مردم و انقلاب داشته باشد گفت: اگر احساس شود حرکت‌ها بیشتر جنبه نمایشی دارد قطعا بازنگری خواهد شد.
رییس سازمان سینمایی با تقدیر از زحمات همه مدیران در ادوار گذشته ادامه داد: وزیر فرهنگ و ارشاد از ما انتظارات و خواسته‌هایی دارند که می‌خواهند اجرا شود که سراغ آن‌ها خواهیم رفت. ایشان خبر‌های خوبی از دولت و اتفاقات خوب در سازمان سینمایی به من دادند. من با یک روشن‌بینی خوبی براساس قول‌هایی که وزیر محترم فرهنگ و ارشاد به من دادند، وارد سازمان سینمایی شدم و تنها درخواستم حمایت بود که این حمایت شاخه‌های مختلفی دارد. این مدیر با بیان اینکه ماموریت‌های جدید فرهنگی دولت در حوزه سینما ازسوی آقای دکتر اسماعیلی ابلاغ شده است، گفت: این برنامه‌ها باید با کمک اهالی سینما و رسانه شکل اجرایی پیدا کند که بیشترین بخش در جهت تحقق حل مشکلات اهالی سینما و برون‌رفت از وضعیت موجود است. تقویت نیروی انسانی جدید، توجه جدی به مضامین انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس و دیپلماسی فرهنگی و منافع ملی و فیلم‌های اجتماعی و کمدی با مضامین سالم و خانواده‌محور قطعا در دستورکار سازمان سینمایی خواهد بود. 
 وی ادامه داد: ساختار سازمان سینمایی از بدو تاسیس با همت جناب آقای شمقدری شکل گرفت اما به‌طور کامل اجرایی نشد. بررسی نقاط ضعف و قوت طرح مدون سازمان سینمایی در دستورکار قرار خواهد گرفت و در صورت فراهم شدن شرایط و رفع مشکلات اقتصادی به تناوب اجرایی خواهد شد. خزاعی خاطرنشان کرد: بی‌شک اهالی سینما و رسانه و مسوولان فرهنگی برای شروع تحولات در سینما باید صبورتر و شکیباتر برخورد کنند. در ابتدای این جلسه، حسین انتظامی با بیان اینکه همکاری با مدیران و معاونان سازمان سینمایی برای او توفیق بوده است، گفت: بار‌ها در محافل مختلف گفته‌ام که با بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری داشتم اما مجموعا سازمان سینمایی بالاترین معدل نیروی انسانی از جهت فهم، تخصصی بودن، نگاه جامع، برنامه‌ریزی، هماهنگی و یکدلی دارد. از همکاران در سازمان سینمایی بسیار آموختم و امیدوارم همچنان بدرخشند.

سینمای ایران غنی و ارزشمند است و بعد از انقلاب اسلامی این سینما با تغییر رویکرد و افق‌ها جهش‌ها و دستاورد‌های خوبی داشته است ولی این به‌هیچ‌وجه به معنای نزدیک شدن به اهداف و ایده‌آل‌ها نیست 

captcha
شماره‌های پیشین