sobhe-no.ir
1266
شنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۰
13
یادداشت «صبح‌نو» درباره کتاب «عزیزخانوم» که روایت زندگی مادر چهار شهید است

می‌دانستم بچه‌هایم شهید می‌شوند

الهام اشرفی / باید به نام مادران سرزمین‌مان قسم خورد. به‌خصوص مادرانی که فرزندان‌شان را با خلوص نیت و فقط به‌خاطر حفظ جان و مال و ناموس سرزمین‌مان راهی مرزهای‌مان کردند. مادرانی که فرزندان‌شان را چون هر مادر دیگری به مهر و محبت در آغوش‌شان سیراب کرده بودند، شب‌های بسیاری را بالای سر فرزندان‌شان به صبح رساندند که مبادا تب‌شان کمی بالاتر برود که مبادا سرخی گونه‌های تب‌آلودشان سرخ‌تر شود، زمان‌های زیادی و در لابه‌لای هزاران کار و مشغله‌شان بالای سر مشق و دیکته‌ شب فرزندان‌شان نشستند و کلمه‌به‌کلمه با آن‌ها همراه شدند ولی به‌موقعش و در بزنگاه هجوم دشمن، برای حفظ کشور و برای باورشان همین جگرگوشه‌های‌شان را راهی جبهه‌های جنگ کردند و چشم‌به‌راه‌شان نشستند بر سر سجاده‌های‌شان و خون گریه کردند.

معرفی کتاب

ماجراهای حفر یک تونل مهم در دل جنگ

صبح نو

معرفی کتاب

ماجراهای حفر یک تونل مهم در دل جنگ


«خانه عموحسین» یکی از تازه‌های انتشارات سوره مهر است که این روزها و در هفته دفاع مقدس وارد بازار کتاب شده است. این کتاب با حضور مصطفی زمانی‌فر، نویسنده و عوامل انتشارات در خبرگزاری دانشجو رونمایی شد. داستان خانه عموحسین، روایت واقعه رزمندگان یزدی در خط پدافندی کوشک یا منطقه پاسگاه زید است، که در ۲۵مهرماه ۱۳۶۳ موردحمله و تک‌غیرمنتظره رژیم بعثی قرار می‌گیرد و یزدی‌ها با دفاع جانانه و ابتکارات خود، مقابل تک رژیم بعثی و عراق ایستادند و اجازه پیشروی به آنان را ندادند. زمانی‌فر درباره سوژه‌ای که در کتاب به آن پرداخته ‌است، گفت: «دفاع مقدس در دل خود یک‌سری وقایع و حوادثی دارد که شاید کسی به آن نپرداخته، چراکه این حوادث و وقایع در تاریخ دفاع‌مقدس استان‌ها مخفی بودند. وقایع مربوط به استان‌ها، تیپ و لشکر‌های استان‌ها که در دفاع‌مقدس نقش داشته‌اند مخفی مانده و افراد از آن‌ها مطلع نیستند. بهتر دیدم به سراغ موضوعات دفاع‌مقدسی در استان یزد بروم و ببینم کدام‌یک از آن‌ها مهم‌تر است و کدام اثرگذاری بیشتری دارند. واقعه پاتک زید، یک مقطع جذاب و جالب بود و من از قبل با آن آشنا بودم و تصمیم گرفتم این واقعه را بازخوانی و روایت کنم. یک مقطع قابل توجه و برجسته کتاب موضوع تونلی است که در آن منطقه کنده می‌شود و در این واقعه مورد استفاده قرار می‌گیرد، ان‌شاالله توانسته باشم خوب به آن پرداخته باشم.»

انتخابی درست برای نام کتاب
یکی از انتخاب‌های مهم برای هر کتاب، نام آن کتاب است، زمانی‌فر درباره چرایی انتخاب نام «خانه عموحسین» برای کتاب خود گفت: «در اردکان یزد پیرمردی به نام حسین میرجهانی زندگی می‌کرد که البته او در سال۹۷ به رحمت خدا رفت. در جبهه بچه‌های یزد به او عموحسین می‌گفتند. آقای میرجهانی در این منطقه نقش اصلی را در کندن تونل داشتند که مزیت‌های آن و این‌ را که چرا آنجا کنده شده است خواننده در کتاب می‌تواند بخواند. عموحسین در خانه خودش کار می‌کند و خانه او همان تونل است! به همین دلیل این نام را برای کتاب انتخاب کردم.» زمانی‌فر درباره مخاطب «خانه عموحسین» بیان کرد: «در کار‌های دفاع مقدس اگر بخواهیم نگاه جناحی داشته باشیم، کتاب به دست قشر خاصی می‌رسد، کمااینکه الان همین‌طور است؛ مگر اندک کتاب‌هایی که اسم و رسم پیدا می‌کنند و روی آن‌ها تبلیغ انجام می‌شود و به دست افراد زیادی می‌رسند و واقعا جدای از قشر ارزشی‌مان که افراد معتقدی هستند، آن‌هایی که غیر از این قشر به‌سراغ کتاب‌های دفاع مقدسی می‌روند و آن‌ها را می‌خوانند، اکثرا راضی هستند. به نظرم خانه عموحسین نیز بااینکه حالت تاریخی دارد ولی از روایت خشک و خسته‌کننده فاصله گرفته است، مخاطبش عام است. قشر جوان و بزرگسال به‌صورت عام، می‌توانند این کتاب را بخوانند.»
این نویسنده همچنین بیان کرد: «دوستان در حوزه هنری و انتشارات سوره مهر برای خاص شدن طراحی جلد و ترکیب رنگی و نوع کاغذ و تایپوگرافی روی جلد که در ظاهر کتاب می‌توان به آن اشاره کرد، بسیار زحمت کشیدند؛ و این جز محاسن کار است، اگر یک مجموعه دست به دست هم ندهند هیچ‌وقت یک کتاب خوب تولید نمی‌شود.»
زمانی‌فر درباره پرداختن به سوژه‌های پشت جبهه و اتفاقاتی که در شهر‌ها در دوران جنگ می‌افتاد و سوژه‌های کمتر دیده‌شده در حاشیه جنگ، فارغ از عملیات‌ها و رزمندگان و فرماندهان در میدان نبرد، نیز گفت: «پرداختن به این سوژه‌ها باید در اولویت باشد، به نظرم سیاست تعریف‌شده‌ای که یک کار جامع و گسترده‌ای درباره این سوژه‌ها انجام شود، نداریم و نمونه‌هایی هم که می‌بینید چاپ می‌شوند کم و حداقلی هستند. بی‌تعارف آن چیز‌هایی که در دفاع مقدس اتفاق افتاده و به کتاب و مستند تبدیل شده‌اند شاید به 10درصد هم نرسند. باید برای ما دغدغه شود که این کار را انجام دهیم.»

captcha
شماره‌های پیشین