sobhe-no.ir
1266
شنبه، ۱۰ مهر ۱۴۰۰
1
پاسخ‌های دقیق سردار فدوی به سوالات جهت‌دار اصلاح‌طلبان؛

سیاسی بازی اصلاحات

هنگامی که جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران روز سه‌شنبه 6مهرماه در جلسه شورای شهر تهران شرکت کرد و از امکان همکاری‌های بین سپاه و شهرداری برای کمک به حل مسائل مردم سخن گفت، خبرنگار روزنامه شرق در حاشیه این نشست تلاش کرد سوالاتی را با پیش‌فرض‌های خود به‌گونه‌ای مطرح کند تا بتواند به نتیجه دلخواه رسیده و مستمسکی علیه سپاه و شهردار سابق تهران تدارک ببیند. سردار فدوی اما ضمن اینکه با هوشمندی تمام در برابر سوالات شیطنت‌آمیز این روزنامه اصلاح‌طلب ظاهر شد، تمجیدهای فراوانی از عملکرد شهرداری تهران در دوران مدیریت قالیباف به زبان آورد.

رییس جدید سازمان سینمایی آغاز به ‌کار کرد

مأموریت سخت خزاعی

پس از مدت‌ها بحث و گمانه‌زنی بالاخره محمد خزاعی به‌عنوان رییس جدید سازمان سینمایی معرفی و شروع به کار کرد؛ البته کمی قبل از معرفی او، تقریبا انتخاب خزاعی برای این سمت قطعی شده بود و کسی از این اتفاق غافلگیر نشد.

بزرگ ترین انتظار از پیمان جبلی تقویت محتوا و نرم افزار صدا و سیما و استفاده از ایده های خلاقانه و تحول گرایانه است

فصل اصلاح

پیمان جبلی سال۱۳۴۵ در خانواده‌ای مذهبی در شمیران به دنیا آمد. جبلی، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی است که سال‌ها کارمند صداوسیما بوده و در معاونت سیاسی، مسوولیت‌های مختلفی در بخش خبر داشته است. او در سال۱۳۷۲ فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد رشته معارف اسلامی و تبلیغ از دانشگاه امام‌صادق(ع) شده و سال ۱۳۸۳ مدرک دکترای فرهنگ و ارتباطات را از دانشگاه امام‌صادق(ع) دریافت می‌کند. جبلی قبل از پست معاونت برون‌مرزی صداوسیما، عضو هیات‌علمی دانشگاه صداوسیما، معاون سیاسی (خبر) صداوسیما، دبیر اخبار خارجی بخش شامگاهی رادیو، دبیر اخبار خارجی و داخلی اخبار تلویزیون، سردبیر اخبار سراسری شبکه۲ سیما، مدیرکل اخبار داخلی واحد مرکزی خبر، مدیرکل اخبار شبکه العالم، مدیر دفتر شبکه العالم در بیروت، معاون رسانه‌ای دبیر شورای عالی امنیت ملی در زمان تصدی سعید جلیلی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس بود.

رزمايش ايران پاسخی به نقشه صهيونيستی و اظهارات نسنجيده علی اف است

فاتحان خیبر

تحرکات اخیر در شمال‌غرب باعث شده است تا نیروهای نظامی کشور که در ماه‌های گذشته با برگزاری رزمایش‌های متعدد، اقتدار و توانایی بالای دفاعی ایران را به رخ جهانیان کشانده‌اند، با برگزاری رزمایش گسترده‌ای علی‌رغم موضع‌گیری‌های نسنجیده مقامات برخی از همسایگان ایران، پاسخ محکمی به دشمنان و پیام روشنی به دوستان مخابره کنند. اوایل هفته گذشته، الهام علی‌اف، رییس‌جمهوری آذربایجان در گفت‌وگو با خبرگزاری ترکیه‌ای آناتولی گفته بود از خبر برگزاری رزمایش نظامی ایران «مات و مبهوت» مانده است. علی‌اف همچنین با اشاره به اینکه برگزاری رزمایش نظامی حق هر کشوری است، افزود: «پرسش اینجا این است که چرا چنین اتفاقی درحال‌حاضر و چرا در مرز با جمهوری آذربایجان رخ می‌دهد؟»حضور رژیم‌صهیونیستی در کشور آذربایجان و نقش‌آفرینی در این کشور از دیرباز موردانتقاد جمهوری اسلامی ایران بوده است و از این منطقه تحرکاتی علیه ایران را نیز شاهد بوده‌ایم که حالا ایران با برگزاری رزمایش گسترده‌ای در مرزهای آذربایجان پیام مهمی را به باکو مخابره کرد.تنش‌ها با جمهوری آذربایجان پس از بازداشت دو راننده کامیون ایرانی ازسوی نیروهای جمهوری آذربایجان بالا گرفته است. رانندگان ایرانی درحال انتقال سوخت و کالا به ارمنستان بوده‌اند و باکو از این اقدام ایران ناخرسند شده است. الهام علی‌اف می‌گوید کامیون‌های ایرانی از مناطقی در قره‌باغ که پس از درگیری‌های سال گذشته با ارمنستان از کنترل ایروان خارج شده عبور کرده‌اند و این مساله نگرانی باکو را به همراه داشته است.

جمهوری اسلامی ایران به قدرت های استکباری اجازه سوءاستفاده در مناسبات تهران و باکو را نمی‌دهد

هوشیار در برابر فتنه

اظهارات تحریک‌آمیز اخیر رییس‌جمهوری آذربایجان علیه ایران، اقدامی در نوع خود تازه به حساب می‌آید چراکه تا پیش از این، علی‌اف از هرگونه اظهارنظر مستقیم علیه حاکمیت کشورمان امتناع می‌کرد. باوجوداین، چه شده که رییس دولت همسایه شمال‌غربی کشورمان این‌طور عنان از کف داده و ایران را به اقدامات خلاف قانون در منطقه متهم می‌کند. دراین‌بین نقش قدرت‌های فرامنطقه‌ای و رژیم اسرائیل در تهور علی‌اف چگونه تعریف می‌شود؟

گزارش «صبح‌نو» از تاثیر حمایت مقام معظم رهبری از ممنوعیت ورود لوازم‌خانگی کره‌ای را بخوانید

پایان بازار شیرین ایران برای چشم‌بادامی‌ها

علی جواهری / تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان محدودیت‌های بسیاری ایجاد کرد. صادرات و واردات تحت‌الشعاع قرار گرفت و شرکت‌های خارجی و کره‌ای هم با بدعهدی کشور را ترک کردند. این موضوع مشکلات بسیاری را به وجود آورد. صنایعی مثل خودروسازی و لوازم‌خانگی با کمبود قطعه برای تولید روبه‌رو شدند. حتی بسیاری از تولیدکنندگان را به تعطیلی کشاند اما صنعتگران با تلاش و همت، تهدید به‌وجودآمده را به یک فرصت تبدیل کردند و توانستند بعد از سه سال جانی دوباره بگیرند. صنعت لوازم‌خانگی توانست نیاز داخلی را برطرف و بیش از 40درصد رشد کند، اما اواسط شهریورماه زمزمه‌هایی از واردات دوباره محصولات کره‌ای مطرح شد که نگرانی صنعت گران لوازم‌خانگی را به همراه داشت. تعدادی از تولیدکنندگان به دفتر مقام معظم رهبری نامه نوشتند و خواستار حمایت شدند. حضرت آقا هم بلافاصله در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور چنین نوشتند: «این موضوع بسیار مهمی است. اگر این خبر (گشایش واردات از دو شرکت کره‌جنوبی) راست باشد به معنی شکستن کمر شرکت‌های لوازم‌خانگی داخلی است که تازه توانسته‌اند قدری روی پا بایستند، جدا جلوی این مشکل را سد فرمایید.» پیرو این نامه رییس‌دفتر رییس‌جمهوری نیز طی نامه‌ای به وزیر صنعت و وزیر اقتصاد اعلام کرد که از واردات محصول نهایی لوازم‌خانگی جلوگیری شود. «غلامحسین اسماعیلی»، رییس‌دفتر رییس‌جمهور هم در نامه‌ای خطاب به «فاطمی‌امین» و «خاندوزی» وزرای صمت و اقتصاد مخالفت رییس‌جمهوری با واردات لوازم‌خانگی کره‌ای را اعلام کرد. اما سوال اینجاست که ممنوعیت ورود لوازم‌خانگی چه تاثیری در بازار خواهد داشت؟ این ممنوعیت از چه زمانی آغاز خواهد شد؟

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با «اصغر نقی‌زاده»، مجری برنامه «جنگِ دوست‌داشتنی»

آدم‌های جنگ دوست‌داشتنی‌اند

سمانه استاد / «هیچ جنگی دوست‌داشتنی نیست اما آدم‌های جنگ گاهی دوست‌داشتنی‌ان، هیچ زخمی بدون درد نیست اما جای زخم‌ها گاهی دوست‌داشتنی‌ان، هیچ سربازی عاشق جنگیدن نیست اما وقتی دفاع از خاک باشه جنگیدن هم گاهی دوست‌داشتنیه، هیچ مادری راضی به مرگ فرزند نیست اما وقتی شهادت باشه، مرگ هم گاهی دوست‌داشتنیه. هیچ دورانی سراسر دوست‌داشتنی نیست اما توی مرور خاطرات، گاهی حتی جنگ هم دوست‌داشتنیه.» این منولوگی است که در ابتدای هر قسمت مجموعه «جنگ دوست‌داشتنی» از زبان مجری این برنامه اصغر نقی‌زاده پخش می‌شود. «جنگ دوست‌داشتنی» مجموعه‌ای است که روی دیگری از جنگ را نشان می‌دهد. در این برنامه گفت‌وگومحور، فضایی دلنشین و متفاوت از جنگ به تصویر کشیده شده است. بدین بهانه با «اصغر نقی‌زاده» به گفت‌وگو نشسته‌ایم و او از پتانسیل چنین برنامه‌هایی برای پخش در شبکه‌های پرمخاطب صداوسیما به «صبح‌نو» چنین می‌گوید:

سرمقاله

تورم؛ مساله نمادین اقتصاد

شماره‌های پیشین