sobhe-no.ir
1265
چهارشنبه، ۰۷ مهر ۱۴۰۰
8
گزارش «صبح‌نو» از تعداد واکسیناسیون در کشور تا روز گذشته را بخوانید

53میلیون دوز

واکسیناسیون کرونا در کشور با نهایت سرعت درحال انجام است به‌طوری‌که در مدت یک هفته رکورد تزریق هشت‌میلیون واکسن هم به دست آمده است. براساس آمارهای موجود در کشور تا صبح دیروز حدود 53میلیون نفر واکسن دریافت کرده‌اند و امید می‌رود تا دو هفته آینده 70درصد جمعیت کشور که مقدار مناسب برای ایجاد ایمنی در جامعه است، واکسن کرونای خود را دریافت کرده باشند. از سوی دیگر با افزایش جمعیت واکسینه‌شده در برابر ویروس منحوس، فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی هم از سر گرفته شده و نبض زندگی دوباره به روال عادی خود برمی‌گردد. درحال‌حاضر مراکز آموزشی با توجه به ظرفیت‌هایی که دارند کار خود را آغاز کرده‌اند. برخی مدارس حالا حتی به مدت محدود و چند ساعت هم که شده پذیرای دانش‌آموزان هستند. وزیر بهداشت و درمان تاکید کرده که دانشگاه‌های علوم پزشکی هم از نیمه مهرماه کار خود را آغاز خواهند کرد. همچنین گزارش‌های دریافتی نشان می‌دهد که برخی شرکت‌ها و ادارات هم از تعداد کارمندان دورکار خود کم کرده‌اند. همه این موارد این نوید را می‌دهد که می‌توان دوباره به زندگی عادی بازگشت اما حالا سوال بزرگ برای مردم این است که چرا این سرعت از واکسیناسیون از ابتدای سال و ازسوی دولت دوازدهم آغاز نشده بود؟! این در شرایطی است که حتی واردات واکسن‌های کرونا نیز به تحریم‌ها ربط داده می‌شد اما حالا هر روز خبرهای جدیدی درباره واردات انواع واکسن‌های کرونا در مقادیر زیاد منتشر می‌شود.

آمار کرونا روی خط ثابت

گزارش «صبح‌نو» درباره بازگشت به زندگی عادی و رونق تدریجی مشاغل را بخوانید

تجربه زندگی با کرونا

علی جواهری / حدود دو سال است که ویروس کرونا مهمان ناخوانده زندگی‌های‌مان است؛ بیماری‌ای که جان بسیاری از انسان‌ها را گرفت و سبک زندگی بسیاری را تغییر داد؛ البته این ویروس منحوس ضربه‌ای شدید هم به اقتصاد وارد کرد که براساس ارزیابی‌ها، جبرانش حدود 10سال زمان می‌خواهد. از همان روزهای نخست شیوع کرونا شیوه‌نامه‌ای ازسوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شد که یکی از بندهای آن دورکاری کارکنان مشاغل و اصناف مختلف بود. بسیاری از کارفرمایان نسبت‌به این نحوی انجام کار واکنش منفی نشان دادند. حتی بسیاری از اصناف با بی‌توجهی کارکنان‌شان را هر روز به محل کار کشاندند. به‌هرحال اکنون روند واکسیناسیون عمومی شتاب گرفته و میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا کاهش پیدا کرده است. مدارس به‌تدریج در حال بازگشایی هستند و شرایط زندگی به‌سمت عادی شدن پیش می‌رود. اما کادر درمان هنوز نگران شیوع موج جدید ویروس کروناست. چون هنوز بسیاری از ابعاد این ویروس تاج‌دار ناشناخته است و با تغییر و جهش می‌تواند موج جدیدی از مبتلایان و مرگ‌ومیرها را سبب شود. از طرفی دیگر، متخصصان واکسیناسیون عمومی را مصونیت جمعی نمی‌دانند و معتقدند این احتمال وجود دارد که افراد با وجود تزریق واکسن دوباره به نوع شدید کرونا مبتلا شوند. به این ترتیب باید همچنان مواردی را در محیط بیرون رعایت کنیم تا شاهد اوج‌گیری دوباره کرونا نباشیم.

صبح نو

آمار کرونا روی خط ثابت

 
آمار ارائه‌شده ازسوی وزارت بهداشت و درمان نشان می‌دهد که در فاصله ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه 6مهرماه 239 بیمار جدید کرونایی جان خود را از دست دادند. همچنین در این مدت 11هزار و 701 بیمار جدید مبتلابه کرونا هم شناسایی شده‌اند. این وزارتخانه همچنین گزارش داده است که روز گذشته 1821نفر از بیماران جدید در مراکز درمانی کشور بستری شدند. ضمن اینکه هم‌اکنون 6هزار و 124نفر از بیماران نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه تحت‌نظر هستند. با توجه به آمارهای رسمی ارائه‌شده، مجموع جان‌باختگان کرونایی کشور به 119هزار و 888نفر و مجموع بیماران کرونایی کشور هم به پنج‌میلیون و 559هزار و 691نفر رسیده است. درحال‌حاضر ۲۹شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۲۴شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۵شهر در وضعیت زرد و ۳۰شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

captcha
شماره‌های پیشین