sobhe-no.ir
1265
چهارشنبه، ۰۷ مهر ۱۴۰۰
6
خبر

چاقوکشی در صف‌های پمپ‌‌بنزین انگلیس

آیا پیروزی سوسیال دموکرات‌ها در آلمان، آغاز قدرت گرفتن سوسیالیست‌ها در اروپا است؟

آغاز موج چپ‌گرایی در اروپا

انتخابات پارلمانی آلمان در روز یکشنبه تغییری جدی را در این کشور پس از 16سال صدراعظمی آنگلا مرکل رقم زد. این انتخابات یکی از مهم‌ترین انتخابات این کشور طی یک دهه گذشته است و واجدین شرایط رأی دادن در این کشور برای انتخاب نمایندگان پارلمان که دولت جدید برلین را با یک صدراعظم جدید تشکیل خواهد داد به پای صندوق‌های رأی رفتند. انتخابات که درنهایت منجر به شکست حزب دموکرات مسیحی و پیروزی حزب سوسیال‌دموکرات شد.

صبح نو

آیا پیروزی سوسیال دموکرات‌ها در آلمان، آغاز قدرت گرفتن سوسیالیست‌ها در اروپا است؟

آغاز موج چپ‌گرایی در اروپا

انتخابات پارلمانی آلمان در روز یکشنبه تغییری جدی را در این کشور پس از 16سال صدراعظمی آنگلا مرکل رقم زد. این انتخابات یکی از مهم‌ترین انتخابات این کشور طی یک دهه گذشته است و واجدین شرایط رأی دادن در این کشور برای انتخاب نمایندگان پارلمان که دولت جدید برلین را با یک صدراعظم جدید تشکیل خواهد داد به پای صندوق‌های رأی رفتند. انتخابات که درنهایت منجر به شکست حزب دموکرات مسیحی و پیروزی حزب سوسیال‌دموکرات شد.

حزب سوسیال‌دموکرات با ۲۵.۷درصد آرا در صدر نتایج قرار گرفته است و محافظه‌کاران حاکم بر آلمان۲۴.۱درصد آرا به دست آورده‌اند. اما حزب سبزها عملکرد متفاوتی در این دوره از انتخابات داشت و بهترین نتیجه را در تاریخ خود کسب کرده و با ۱۴.۸درصد آرا در جایگاه سوم قرار گرفته است. اگرچه حزب سوسیال‌دموکرات پیشتاز است اما به‌دلیل کسب نکردن اکثریت مطلق، چاره‌ای جز ائتلاف با احزاب دیگر برای تشکیل دولت جدید در برلین ندارد.اولاف شولتس، نامزد حزب سوسیال‌دموکرات آلمان پس از پایان اعلام کرد از آرای کافی برای تشکیل کابینه جدید در این کشور برخوردار است. وی معتقد است که در ائتلاف با حزب سبزها و حزب «دموکراتیک آزاد»، از آرای کافی برای تشکیل دولت جدید برخوردار است. شولتس با برگزاری یک نشست خبری اعلام کرد که در انتخابات سراسری فدرال آلمان پیروز شد.
 
حکمرانی چپ‌ها در آلمان
 حال با این اتفاق نگاه‌ها به دیگر کشورهای اروپایی دوخته شده است که شاهد تغییرات عمده‌ای خواهند بود یا خیر؟ چپ‌ها که جایگاه مناسبی در کشورهای دیگر اروپایی ندارند و در برخی از کشورها تا مرز نابودی رفته‌اند در این شرایط موردتوجه تحلیلگران قرار گرفته‌اند؛ البته احزاب چپ آلمان تفاوت‌هایی اساسی با احزاب چپ کشورهای اروپایی دیگر دارند و نسبت‌به اکثر آن‌ها منعطف‌تر هستند.از سوی دیگر، وضعیت بد و پایگاه اجتماعی آسیب‌دیده چپ‌ها در فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و دیگر کشورهای اروپایی امکان ترسیم آینده مانند دهه 90میلادی را دور از ذهن نگاه می‌دارد. چپ‌ها امروز به دلایل مختلف دیگر قادر به قدرت رسیدن در اروپا مانند پایان جنگ سرد نیستند و مردم توجه چندانی به آن‌ها ندارند.ازاین‌رو نباید انتظار داشت با تغییر قدرت در آلمان و به قدرت رسیدن چپ‌گراها در این کشور، شاهد موج جدیدی از چپ‌گرایی در اروپا باشم. سیاست‌های چپ‌گراهای آلمان نیز تفاوت بنیادینی با زمامداران قبلی آلمان ندارد و از طرف دیگر، آن‌ها همچنین در سال‌های گذشته در اجرای سیاست‌ها دخالت داشته‌اند.
مکی: شاهد موجی از به قدرت رسیدن چپ‌ها در اروپا نخواهیم بود
 مرتضی مکی، کارشناس مسائل اروپا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به پیروزی چپ‌گراها در انتخابات آلمان و تاثیر آن بر اتحادیه اروپا، اظهار داشت: انتخابات روز یکشنبه آلمان تحول عمده‌ای در این کشور و اروپا محسوب می‌شود و پس از ۱۶سال آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور و حزب دموکرات‌مسیحی مجبور به ترک قدرت شدند که مساله بسیار مهم است.وی در ادامه افزود: در شرایط فعلی شانس حزب سوسیال‌دموکرات برای به‌دست‌گرفتن قدرت در آلمان بسیار زیاد است و اگر آن‌ها به قدرت برسند این به معنای تغییرات گسترده و عمده نیست؛ بلکه از این حیث که بعد از ۱۶سال قدرت جابه‌جا می‌شود، حائزاهمیت است.
این کارشناس مسائل اروپا با تاکید بر اینکه شکست حزب مرکل شاید تغییر سیاسی جدی در سطح اروپا محسوب نشود و تاثیری بر روندهای آن نداشته باشد، اما این مساله را نیز باید موردتوجه قرار داد که آلمان جایگاه ویژه‌ای در اتحادیه اروپا دارد، گفت: آلمان نقشی محوری در اروپا دارد و احزاب آلمان تقریبا سیاست‌های مشابه را دنبال می‌کنند؛ البته گاهی نیز در سیاست‌گذاری، تفاوت‌ها و اختلاف‌هایی وجود دارد که چالش جدی در روند اتحادیه اروپا به حساب نمی‌آید. مکی با تاکید بر اینکه خانم مرکل قدرت را در شرایطی تحویل می‌دهد که این کشور را در سال‌های گذشته از چالش‌های جدی عبور داده است، اظهار کرد: کاهش نرخ بیکاری یکی از اقدامات مثبت مرکل و محافظه‌کاران در آلمان است. از سوی دیگر، علی‌رغم بحران اقتصادی در جهان و اروپا ما شاهد این بودیم که آلمان توانست رشد اقتصادی خود را حفظ کند و علاوه‌بر آن به کشورهای بحران‌زده اروپایی نیز کمک کرده و آن‌ها را از ورشکستگی نجات دهد.
 
احزاب چپ آلمان انعطاف‌پذیرند
 وی ادامه داد:  ازاین‌رو علی‌رغم شکست حزب دموکرات مسیحی در آلمان ما شاهد این هستیم که مرکل چهره‌ای محبوب در اروپا به حساب می‌آید و احترام زیادی برایش قائل هستند. این کارشناس مسائل اروپا افزود: درست است که حزب دموکرات مسیحی شکست سنگینی را پس از جنگ جهانی دوم متحمل شده است اما این به معنای کاهش محبوبیت مرکل نیست و اگر جایگزین قوی‌تر و مناسب‌تری داشت، شاید اتفاق دیگری رقم می‌خورد؛ آقای لاشت جایگزین مناسبی برای مرکل نبود؛ شاید اگر چهره بهتری نسبت‌به لاشت معرفی می‌شد، احتمال پیروزی وجود داشت و لاشت چهره خوبی از خود نشان نداد.مکی گفت: هرچند برخی از اقدامات محافظه‌کاران در ۱۶سال حکمرانی برای مردم آلمان قابل‌قبول نبود که یکی از آن‌ها را می‌توان پذیرش مهاجران دانست اما درمجموع عملکرد بدی نداشته‌اند. این کارشناس مسائل اروپا افزود: آلمان تفاوت‌های ویژه‌ای با دیگر کشورهای اروپایی دارد و نباید به قدرت رسیدن چپ‌ها در این کشور را به‌مثابه به قدرت رسیدن چپ‌ها در دیگر کشورها قلمداد کرد.وی ادامه داد: انعطافی که احزاب چپ آلمان دارند با کشورهای دیگر اروپایی متفاوت است و دموکراسی آلمان نیز با کشورهای دیگر اروپا متفاوت است. از سوی دیگر، آنچه در ۱۶سال گذشته در آلمان اتفاق افتاده است، تنها متوجه محافظه‌کاران نیست و سوسیال‌دموکرات‌ها نیز در آن نقش داشته‌اند و در پیشبرد سیاست‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در این کشور نقش‌آفرینی می‌کردند. ازاین‌رو می‌توان ادعا کرد که این تغییر قدرت در آلمان و به قدرت رسیدن چپ‌ها تاثیر جدی در اروپا نخواهد داشت.

چپ‌های اروپا چهره جدیدی از خود نشان نداده‌اند
 مکی تاکید کرد: از سوی دیگر، ما شاهد این موضوع بودیم که چپ‌های اسپانیا، ایتالیا، یونان و برخی دیگر از کشورها، مجبور به اتخاذ سیاست‌هایی شدند که برخلاف منشور چپ‌های اروپاست.این کارشناس مسائل اروپا خاطرنشان کرد: حزب سوسیالیست فرانسه پایگاه اجتماعی خود را به پایین‌ترین حد در تاریخ رسانده است و همچنین حزب سوسیالیست یونان از هم پاشیده شد؛ البته حزب سوسیالیست اسپانیا توانست خود را احیا کند اما تاثیر زیادی نداشت. در ایتالیا نیز وضعیت به همین‌گونه بود؛ ازاین‌رو می‌توان ادعا کرد که به قدرت رسیدن حزب سوسیال‌دموکرات آلمان نمی‌تواند تاثیر مستقیمی روی اروپا داشته باشد.وی در ادامه با اشاره به موج چپ‌گرایی در دهه۹۰ میلادی در اروپا، گفت: این سابقه در اروپا وجود دارد که در دهه۹۰ و پس از دوران جنگ سرد، چپ‌ها در اروپا به قدرت رسیدند اما نمی‌توان آن را به زمان حاضر تعمیم داد.مکی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد به دلیل شرایط اقتصادی اروپا و اینکه چپ‌ها نتوانستند در سال‌های گذشته چهره جدیدی از خود نشان دهند، شاهد موج جدیدی از به قدرت رسیدن چپ‌گراها در اروپا نباشیم.

حال نگاه‌ها به دیگر کشورهای اروپایی دوخته شده است که شاهد تغییرات عمده‌ای خواهند بود یا خیر؟ چپ‌ها که جایگاه مناسبی در کشورهای دیگر اروپایی ندارند و در برخی از کشورها تا مرز نابودی رفته‌اند در این شرایط موردتوجه تحلیلگران قرار گرفته‌اند

captcha
شماره‌های پیشین