sobhe-no.ir
1265
چهارشنبه، ۰۷ مهر ۱۴۰۰
1
رییس‌جمهور: تورم، خط قرمز دولت است

سه فرمان رئیسی برای تغییر وضع موجود

مشکلات اقتصادی و معیشتی، نخستین چالش مردم ایران در سال‌های گذشته بوده است که علی‌‌رغم وعده‌های پی‌در‌پی، نه‌تنها مرتفع نشد بلکه دایره روزبه‌روز تنگ‌تر شد و سفره خانواده‌ها را کوچک کرد. بالا بودن نرخ خوراکی‌ها و همچنین کالاهای اساسی و ملزومات زندگی سبب شده است تا اقشار ضعیف نسبت‌به سایر اقشار جامعه از رفاه کمتری برخوردار شوند که تغییر مسوولان ارشد و به‌طور ویژه تغییر رؤسای دو قوه مجریه و مقننه، پاسخ مردم به نابسامانی‌هایی بود که زندگی را برای آن‌ها سخت کرده بود.

«صبح نو» به تحلیل رویکرد دو کشور ایران و آمریکا در قبال برجام پرداخت

برجام در وقت های اضافه

مذاکرات احیای برجام از اسفندماه سال1399 میان ایران و گروه 1+4 آغاز شد، اما پس از برگزاری 6دور گفت‌وگوهای فشرده در وین، بدون حصول نتیجه قطعی و مشخص به پایان رسید. انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و روند دموکراتیک برقراری و آغازبه‌کار دولت سیزدهم باعث شد تا در روند مذاکرات هسته‌ای وقفه‌ ایجاد شود. با اینکه پیشتر، انتهای شهریورماه به‌عنوان آغاز گفت‌وگوها اعلام شده بود لیکن هنوز این امر صورت نگرفته است. بااین‌حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان هفته گذشته در نیویورک تصریح داشت که ایران «به‌زودی» به مذاکرات هسته‌ای بازخواهد گشت. رفع تمام تحریم‌ها و فرصت راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها خواسته اصلی ایران از طرف‌های مذاکره در برجام است و تهران صراحتا اعلام کرده که در صورت انتفاع اقتصادی از این توافق، به تعهدات خود ازجمله کاهش سطح غنی‌سازی به 3.67 بازخواهد گشت. در طرف مقابل، آمریکایی‌ها اراده‌ای برای رفع تحریم‌ها از خود نشان نداده‌اند و برخی اخبار حکایت از گفت‌وگوهای محرمانه میان واشنگتن و تل‌آویو برای طرح جایگزین برجام دارند. برای بررسی آینده برجام و رویکرد ایران و آمریکا نسبت‌به این توافق به سراغ دکتر ابراهیم متقی، کارشناس مسائل بین‌الملل رفتیم. متقی معتقد است که آمریکا به‌دنبال اعمال محدودیت‌های بیشتر علیه ایران و واردکردن فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای کشورمان به برجام است و از طرفی اراده‌ای هم برای رفع تحریم‌ها ندارد. متقی درعین‌حال نسبت‌به تبعات مشخص نبودن نقشه‌راه هسته‌ای ازسوی ایران هشدار می‌دهد. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «صبح‌نو» با این کارشناس مسائل بین‌الملل را ازنظر خواهید گذراند.

گزارش «صبح‌نو» از تعداد واکسیناسیون در کشور تا روز گذشته را بخوانید

53میلیون دوز

واکسیناسیون کرونا در کشور با نهایت سرعت درحال انجام است به‌طوری‌که در مدت یک هفته رکورد تزریق هشت‌میلیون واکسن هم به دست آمده است. براساس آمارهای موجود در کشور تا صبح دیروز حدود 53میلیون نفر واکسن دریافت کرده‌اند و امید می‌رود تا دو هفته آینده 70درصد جمعیت کشور که مقدار مناسب برای ایجاد ایمنی در جامعه است، واکسن کرونای خود را دریافت کرده باشند. از سوی دیگر با افزایش جمعیت واکسینه‌شده در برابر ویروس منحوس، فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی هم از سر گرفته شده و نبض زندگی دوباره به روال عادی خود برمی‌گردد. درحال‌حاضر مراکز آموزشی با توجه به ظرفیت‌هایی که دارند کار خود را آغاز کرده‌اند. برخی مدارس حالا حتی به مدت محدود و چند ساعت هم که شده پذیرای دانش‌آموزان هستند. وزیر بهداشت و درمان تاکید کرده که دانشگاه‌های علوم پزشکی هم از نیمه مهرماه کار خود را آغاز خواهند کرد. همچنین گزارش‌های دریافتی نشان می‌دهد که برخی شرکت‌ها و ادارات هم از تعداد کارمندان دورکار خود کم کرده‌اند. همه این موارد این نوید را می‌دهد که می‌توان دوباره به زندگی عادی بازگشت اما حالا سوال بزرگ برای مردم این است که چرا این سرعت از واکسیناسیون از ابتدای سال و ازسوی دولت دوازدهم آغاز نشده بود؟! این در شرایطی است که حتی واردات واکسن‌های کرونا نیز به تحریم‌ها ربط داده می‌شد اما حالا هر روز خبرهای جدیدی درباره واردات انواع واکسن‌های کرونا در مقادیر زیاد منتشر می‌شود.

گزارش «صبح‌نو» درباره بازگشت به زندگی عادی و رونق تدریجی مشاغل را بخوانید

تجربه زندگی با کرونا

علی جواهری / حدود دو سال است که ویروس کرونا مهمان ناخوانده زندگی‌های‌مان است؛ بیماری‌ای که جان بسیاری از انسان‌ها را گرفت و سبک زندگی بسیاری را تغییر داد؛ البته این ویروس منحوس ضربه‌ای شدید هم به اقتصاد وارد کرد که براساس ارزیابی‌ها، جبرانش حدود 10سال زمان می‌خواهد. از همان روزهای نخست شیوع کرونا شیوه‌نامه‌ای ازسوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شد که یکی از بندهای آن دورکاری کارکنان مشاغل و اصناف مختلف بود. بسیاری از کارفرمایان نسبت‌به این نحوی انجام کار واکنش منفی نشان دادند. حتی بسیاری از اصناف با بی‌توجهی کارکنان‌شان را هر روز به محل کار کشاندند. به‌هرحال اکنون روند واکسیناسیون عمومی شتاب گرفته و میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا کاهش پیدا کرده است. مدارس به‌تدریج در حال بازگشایی هستند و شرایط زندگی به‌سمت عادی شدن پیش می‌رود. اما کادر درمان هنوز نگران شیوع موج جدید ویروس کروناست. چون هنوز بسیاری از ابعاد این ویروس تاج‌دار ناشناخته است و با تغییر و جهش می‌تواند موج جدیدی از مبتلایان و مرگ‌ومیرها را سبب شود. از طرفی دیگر، متخصصان واکسیناسیون عمومی را مصونیت جمعی نمی‌دانند و معتقدند این احتمال وجود دارد که افراد با وجود تزریق واکسن دوباره به نوع شدید کرونا مبتلا شوند. به این ترتیب باید همچنان مواردی را در محیط بیرون رعایت کنیم تا شاهد اوج‌گیری دوباره کرونا نباشیم.

سرمقاله

تجربه جدید، اگر به کار آید

گزارش «صبح‌نو» از تصویر عاشورا در تلویزیون و سینمای ایران

کربلا منتظرِ ماست ...

در روز هجدهم مردادماه امسال در نشست دومین سوگواره فیلم کوتاه عاشورایی، مجید مجیدی،کارگردان مطرح سینمای ایران از مسوولان و متولیان فرهنگی و هنری کشور درخواست کرد نسبت‌به رفع مشکل فیلم تاریخی و مذهبی «رستاخیز» و اکران آن اقدام بکنند اما این خواسته به گوش کسی نرسید و سرنوشت یکی از معدود فیلم‌های عاشورایی سینمای ایران باز هم مسکوت ماند. این در حالی‌ است که جامعه امروز کشور به‌شدت وابسته به این واقعه مهم تاریخی و اسلامی است و بارها بر اهمیت پرداختن به مساله نهضت کربلا در مدیوم‌های مختلف تاکید شده است اما همه دستاورد سینمای ایران از این رویداد، در سه فیلم سینمایی و یکی، دو مجموعه تلویزیونی خلاصه می‌شود. حتی در عرصه تئاتر نیز با کمبود آثار شایسته در این حیطه روبه‌رواییم. نمایش «روز حسین» به کارگردانی محمد رحمانیان هنوز در محاق است و تنها اثر نمایشی قابل‌ستایش با موضوع واقعه کربلا، اپرای عروسکی «عاشورا» به کارگردانی دکتر بهروز غریب‌پور است. به بهانه فرارسیدن اربعین حسینی در ماه صفر، مروری داشته‌ایم بر برخی از آثار سینمایی و تلویزیونی با موضوع حماسه عاشورای حسینی.

آیا پیروزی سوسیال دموکرات‌ها در آلمان، آغاز قدرت گرفتن سوسیالیست‌ها در اروپا است؟

آغاز موج چپ‌گرایی در اروپا

انتخابات پارلمانی آلمان در روز یکشنبه تغییری جدی را در این کشور پس از 16سال صدراعظمی آنگلا مرکل رقم زد. این انتخابات یکی از مهم‌ترین انتخابات این کشور طی یک دهه گذشته است و واجدین شرایط رأی دادن در این کشور برای انتخاب نمایندگان پارلمان که دولت جدید برلین را با یک صدراعظم جدید تشکیل خواهد داد به پای صندوق‌های رأی رفتند. انتخابات که درنهایت منجر به شکست حزب دموکرات مسیحی و پیروزی حزب سوسیال‌دموکرات شد.

چرا تیم ملی ایران ناکام شد؟

پايان تلخ فوتسال

تیم‌ملی فوتسال ایران با قبول شکست برابر قزاقستان در مرحله یک‌چهارم نهایی جام‌جهانی فوتسال از دور این مسابقات کنار رفت؛ درحالی‌که در دوره گذشته این رقابت‌ها به جمع چهار تيم برتر و در نهايت رده سوم رسیده بود اما این‌بار موفق به تکرار عملکرد خود در ادوار گذشته این رقابت‌ها نشد. فوتسال ایران که همواره یکی از قدرت‌های برتر فوتبال جهان و قهرمان بی‌رقیب آسیا به شمار می‌رود، در این دوره از رقابت‌ها عملکردی در حد انتظار نداشت. دریافت گل‌های متعدد در برابر تیم‌های نه‌چندان مطرح فوتسال جهان ازجمله ازبکستان و حالا شکست برابر قزاقستان که در قیاس با پیشینه و سابقه فوتسال ایران حریف قابل اعتنایی به نظر نمی‌رسید، نشانگر افت فاحش عملکرد تیم‌ملی در این دوره از رقابت‌ها و کسب نتیجه‌ای دور از انتظار بود.

شماره‌های پیشین