sobhe-no.ir
1264
سه شنبه، ۰۶ مهر ۱۴۰۰
8
گزارش «صبح‌نو» از وضعیت آلودگی هوا در پاییز و هشدار سازمان بهداشت جهانی در این رابطه را بخوانید

هوای نفس‌کشیدن کم است

علی جواهری / دوباره پاییز با معضل آلودگی هوا آغاز شد. امسال آلودگی هوا زودتر از همه 10سال اخیر، گریبانگیر شهرهای بزرگ کشور شد اما این نکته به مفهوم پاک بودن هوا در سایر زمان ها نیست. در تابستان نیز به گواه داده‌های ایستگاه‌های سنجش آلودگی شهر تهران، در اغلب روزها مقدار ازن به اندازه‌ای بوده که برای گروه‌های حساس هشداردهنده است. دیروز برای چندمین روز پی‌درپی پنج کلانشهر تهران، کرج، اهواز، اراک و مشهد هوای آلوده داشتند و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که امروز نیز پایداری جوی، موجب انباشت آلاینده‌ها در این پنج شهر شود. دیروز باوجود کاهش تردد خودروها در روز تعطیل، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت. اما امروز با وزش باد موثر انتظار می‌رود کیفیت هوا در محدوده قابل‌قبول قرار گیرد، اگرچه با آغاز تردد خودروها احتمال کاهش کیفیت هوا در پاره‌ای از مناطق پرتردد وجود خواهد داشت. براساس پیش‌بینی کارشناسان هواشناسی و کنترل کیفیت هوا وضعیت آلودگی هوای امسال نسبت‌به سالهای گذشته وخیم‌تر است. چندی پیش وزیر نفت آماری ارائه داد مبنی بر اینکه ممکن است در زمستان پیش‌رو ۲۰۰میلیون مترمکعب کمبود گاز داشته باشیم. این در حالی است که مصرف گاز ما کم نشده، صادراتی هم در کار نیست، مفهومش این است که این مقدار سوخت را ما می‌سوزانیم. مصرف گاز به‌ویژه در زمستان‌ها افزایش می‌یابد و دود این استفاده هم در چشم خودمان می‌رود. افزون بر این، همه می‌دانیم خودروهای‌مان استاندارد نیست و بیشتر از استاندارد معمول سوخت مصرف می‌کنیم که خودش، یکی از منشاهای اساسی آلودگی‌هاست. دومین مقصر آلودگی‌ها صنایعی مثل سیمان گرفته تا نیروگاه‌های برق در کشور هستند.

لزوم مراقبت‌های پزشکی در دوره کرونا و آلودگی هوا

گزارش «صبح‌نو» از تمهیدات صورت‌گرفته برای بازگشت زائران اربعین را بخوانید

برای بازگشت زائران آماده‌ایم

امسال نیز عاشقان سیدالشهدا(ع) در اربعین حماسه آفریدند. حکایت سفر اربعین امسال با تمام فرازونشیب‌ها و کمبودهایی که ناشی از تصمیمات مسوولان سیاسی بود به پایان رسید. بیش از 80هزار نفر زائر ایرانی در راهپیمایی اربعین شرکت کردند و در حرم سیدالشهدا(ع) فریاد لبیک یاحسین(ع) سردادند. اگرچه مسوولان ایرانی اعلام کرده بودند دولت عراق سهمیه 60هزار نفری را برای ایرانیان در نظر گرفته است. حالا زائرانی که با سختی خود را به عتبات عالیات رسانده بودند، گروه‌گروه در حال برگشت به کشور هستند و گفته شده که تمهیدات لازم برای بازگشت زائران در مرزهای زمینی و هوایی در نظر گرفته شده است. موکب‌ها هم برای خدمت‌رسانی به زائران در مرزهای مهران و شلمچه مستقر شده‌اند. ۲۵۰۰دستگاه اتوبوس برای بازگشت زائران در مرزها مستقر هستند. این در حالی است که گفته می‌شود تاکنون بیش از 6هزار زائر به کشور بازگشته‌اند.

صبح نو

لزوم مراقبت‌های پزشکی در دوره کرونا و آلودگی هوا

 
دکتر «محمود رضایی» پزشک عمومی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «این روزها با افزایش گردوغبار ممکن است افراد دچار سرفه و عطسه ناگهانی شوند. مسلما این کرونا نیست. آلودگی هوا می‌تواند میزان آسیب‌پذیری دستگاه تنفسی را افزایش دهد و کیفیت پایین هوا خطر جدی برای بیماری‌های حاد و مزمن تنفسی و بیماری‌های قلبی و عروقی است. افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند و در مناطق آلوده زندگی می‌کنند، در معرض خطر بیشتر ابتلا به کرونا هستند و براساس مطالعات، آلودگی هوا یکی از عوامل افزایش بیماری‌هایی مانند آنفلوآنزا و کروناست. توصیه می‌شود به‌منظور کاهش اثرات سوء ناشی از کرونا در زمان اپیدمی کرونا مرتبا وضعیت کیفیت هوای منطقه محل سکونت خود را از طریق رسانه‌ها بررسی کنید. در شرایط آلودگی هوا بهترین راه کاهش مواجه با آلاینده‌ها، ماندن در خانه است که این موضوع در زمان اپیدمی کرونا به همراه رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی بسیار مهم است.» او افزود: «ضروری است هنگام خروج از منزل حتما از ماسک استفاده کنید. هنگام آلودگی هوا از قدم زدن در پارک و دویدن در فضای باز خودداری کنید و در منزل نیز فعالیت روزانه خود را کاهش دهید. غذاهای سرشار از ویتامین و آنتی‌اکسیدان شامل میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و از مصرف غذای چرب، فست‌فود و فرآوری شده خودداری کنید. اگر در خانه از سیستم‌های تهویه استفاده می‌کنید فیلترهای آن را به‌موقع تمیز و در صورت نیاز تعویض کنید. درضمن استفاده از دستگاه تصفیه دارای سیستم ازن‌ساز و اشعه ماورابنفش به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. ضروری است در این شرایط از فعالیت‌هایی که باعث آلودگی هوا در فضای بسته می‌شود مانند روشن کردن شمع و عود خودداری کنید.»
 

captcha
شماره‌های پیشین