sobhe-no.ir
1264
سه شنبه، ۰۶ مهر ۱۴۰۰
2

تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت عالم ربانی و سالک توحیدی آیت‌الله حسن‌زاده آملی

رهبر انقلاب در مراسم عزاداری اربعین حسینی، بر کسب آمادگی دانشجویان و جوانان برای رفع ابهام از افکارعمومی تاکید کردند

فرمان جهاد تبیین

مراسم عزاداری اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و اصحاب باوفای ایشان از طریق ارتباط تصویری از دانشگاه تهران (محل تجمع هیات‌های دانشجویی) با حسینیه امام‌خمینی(ره) در حضور رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.در این مراسم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان کوتاهی، به هجمه تبلیغاتی دشمنان علیه ملت ایران برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی با روش‌ها و ابزارهای مختلف، حرکت تبیینی را خنثی‌کننده هجمه‌های تبلیغاتی دانستند و تاکید کردند: شما دانشجویان عزیز که میوه دل ملت و امید واقعی کشور هستید با اهمیت دادن به مساله تبیین حقایق، هرکدام مانند چراغی اطراف خود را روشن و ابهام‌زدایی کنید. مشروح بیانات رهبر انقلاب بدین شرح است:

اربعین، تبیینی در برابر هجمه‌های تبلیغاتی دشمن

الکاظمی: اربعین ، اعتراض علیه نقض حقوق‌بشر است

صبح نو

اربعین، تبیینی در برابر هجمه‌های تبلیغاتی دشمن

الکاظمی: اربعین ، اعتراض علیه نقض حقوق‌بشر است

منابع عراقی روز گذشته از خیل عظیم دلدادگان به سرور و سالار آزادگان جهان در مراسم اربعین در کربلای معلی خبر دادند. میلیون‌ها زائری که در کربلای مقدس و در میان تدابیر امنیتی حضور یافتند. براساس گزارش رسانه‌های عراق، مراسم استقبال و زیارت زوار که امروز سه‌شنبه به اوج خود می‌رسد، کماکان ادامه دارد و آنگونه که رسانه‌ها گزارش می‌دهند، شمار زائران اربعین حسینی فراتر از 14میلیون نفر شده است؛ مراسمی که با توجه به هجمه تبلیغاتی دشمنان علیه ملت ایران برای تاثیرگذاری بر افکارعمومی با روش‌ها و ابزارهای مختلف، حرکتی است تبیینی که خنثی‌کننده هجمه دشمنان است و فرماندهان نظامی عراق از موفقیت‌آمیز بودن این مراسم با همکاری الحشدالشعبی خبر دادند. مقامات محلی کربلا همزمان با اربعین حسینی اعلام کردند، شمار زائران اربعین حسینی بیش از ۱۴میلیون نفر برآورد شده است. به گزارش الفرات نیوز، «جاسم الفتلاوی»، معاون استاندار کربلا گفت شمار زائران با توجه به وجود دوربین‌ها در ورودی و خروجی استان، بیش از آنکه احتمالی باشد، واقعی است. وی اشاره کرد که هنوز این عدد به‌دلیل ورود و خروج زائران تثبیت نشده است و پیاده‌روی زوار هنوز از استان بابل به‌سوی کربلا ادامه دارد و کماکان خدمات امنیتی و بهداشتی و غیره همچنان به زوار ادامه دارد.
 
عملیات‌های پیشگیرانه الحشدالشعبی
 تدابیر امنیتی که به گزارش رسانه‌های عراقی، از بازدید هوایی فرمانده عملیات بغداد از روند طرح امنیتی مراسم اربعین گزارش دادند، به گفته احمد سلیم، فرمانده عملیات بغداد برای اطمینان از طرح امنیتی ویژه اربعین حسینی، ضمن انجام سلسله‌بازدیدهای میدانی خود طی یک گشت هوایی مسیر زائرانی را که از بغداد وارد کربلای مقدس می‌شدند بازرسی کرد. همچنین سرویس امنیت ملی عراق از دیروز با هدف تأمین امنیت مسیر زائران حسینی نیروهای خود را در بغداد مستقر کرد. فرمانده عملیات بغداد ادامه داد: یکی از دلایل موفقیت‌آمیز بودن طرح اربعین؛ عملیات پیشگیرانه موفقیت‌آمیز براساس داده‌های اطلاعاتی دقیق بود که مانع از اجرای برنامه‌های تروریست‌ها برای هدف قرار دادن زائران شد. پیش از فرارسیدن موعد اربعین حسینی، نیروهای امنیتی عراق و الحشدالشعبی چندین عملیات پیشگیرانه را در مناطق مختلف این کشور انجام دادند.البته، أفضل الشامی معاون تولیت آستان قدس حسینی، اعلام کرد که شهر مقدس کربلا شاهد اوج ازدحام زائران برای احیای مراسم زیارت اربعین بود. وی با اشاره به اینکه شهر کربلا در روزهای اربعین حسینی از شمار زائران و موکب‌های بیشتری برخوردار است، گفت: وضعیت خدماتی و امنیتی به‌صورت روان در حال اجراست. در خدمات ارائه‌شده به زائران کم و کاستی وجود ندارد. همچنین اوضاع امنیتی در تمام محورهای اطراف شهر با ثبات است و امروز سه‌شنبه هم این خدمات در حال جریان است و هیچ مشکلی در حمل‌ونقل زائران وجود نخواهد داشت.

  
 این درحالی است که کمیته فرهنگی اربعین حسینی از 500موکب‌دار از شهرهای کربلا، نجف و کاظمین تجلیل کرد، این موکب‌داران در سال‌های مختلف به زائران خدمات ارائه می‌دادند.
 حرکتی روشنگرانه در مقابل هجمه‌های دشمن
 نباید فراموش کرد؛ مراسم اربعین حسینی، با توجه به هجمه تبلیغاتی دشمنان علیه ملت ایران برای تاثیرگذاری بر افکارعمومی با روش‌ها و ابزارهای مختلف، حرکتی است تبیینی که خنثی‌کننده هجمه دشمنان است. اقدامی تاثیرگذار که روز گذشته مقام معظم رهبری نیز آن را مورد تاکید قرار دادند. رهبر انقلاب که از طریق ارتباط تصویری از دانشگاه تهران (محل تجمع هیات‌های دانشجویی) با دانشجویان سخن می‌گفتند، با اشاره به هجمه تبلیغاتی دشمنان علیه ملت ایران برای تاثیرگذاری بر افکارعمومی با روش‌ها و ابزارهای مختلف، حرکت تبیینی را خنثی‌کننده هجمه‌های تبلیغاتی دانستند و افزودند: شما دانشجویان عزیز که میوه دل ملت و امید واقعی کشور هستید با اهمیت دادن به مساله تبیین حقایق، هرکدام مانند چراغی اطراف خود را روشن و ابهام‌زدایی کنید.
 الکاظمی: اربعین بزرگ‌ترین اعتراض علیه نقض حقوق بشر است
 این در حالی است، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق دیروز با حضور در استان کربلا در مراسم اربعین حسینی شرکت کرد و اربعین را بزرگ‌ترین اعتراض علیه نقض حقوق‌بشر خواند. وی توییت کرد: مراسم اربعین امام‌حسین(ع) و یاران صالح او برجسته‌ترین و بزرگ‌ترین اعتراض انسانی ادامه‌دار در طول تاریخ علیه نقض حقوق بشر است. الکاظمی در ادامه نوشت: این مناسبت برای تاکید بر این مساله است که مقابله با چنین نقض‌هایی در عراق درطول مراحل آن، ماموریت آسانی نیست و تنها با نیت‌های خیر اجرا نمی‌شود.
 تبدیل اربعین به گفتمانی بین‌المللی
راهپیمایی اربعین به‌آرامی به‌عنوان بزرگ‌ترین اجتماع بشری متحرک از جایی به ‌جایی دیگر شناخته می‌شود که می‌تواند پیام مظلومیت را که در طول تاریخ گفته و کتمان می‌شد در فضای نوین و با استفاده از ابزارهای جدید و متکی بر مفاهیم نمادین عاشورا ارائه کرد. این جریان به یک گفتمان بین‌المللی تبدیل شده است که در این گفتمان نه‌تنها مذاهب درون دین اسلام بلکه سایر ادیان نیز به آن درحال پیوستن هستند. این روند می‌تواند صدای مظلومیت را درطول تاریخ به‌گونه‌ای بلند کند که این مظلومان همان وارثان زمین باشند یعنی مستضعفانی که ازسوی حاکمیت‌های غیرالهی به آن‌ها فشار وارد شده است و اکنون در یک روند آرام بر مباحث جدید می‌توانند خودشان را پیدا کنند، دور هم جمع شوند گفتمان ایجاد کنند، در بلاد اسلامی متفرق شوند بار دیگر و در سال گذشته مجتمع شوند.اینک کار ویژه‌ای است که خون شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی‌المهندس در کنار مجاهدت‌های علمای شیعه در نجف و قم و کلیت پیام انقلاب اسلامی آن را تقویت کرده است و همگان امروز می‌بینند که نظام اسلامی از مرزهای جمهوری اسلامی فراتر رفته و عقاید اسلامی درحال گسترش است، وحدت میان ملل مسلمان رخ داده است، صحبت و دلدادگی مردم به جامعه اسلامی، پیشرفت اسلامی و ردوبدل کردن تجربیات ملل با یکدیگر همگی درحال رخ‌دادن است. راهپیمایی اربعین ثمراتی دارد که تاکنون خودش را نشان داده و در آینده تاریخ از هم‌اکنون قابل پیش‌بینی است.

captcha
شماره‌های پیشین