sobhe-no.ir
1264
سه شنبه، ۰۶ مهر ۱۴۰۰
1
«صبح نو» زندگی پر برکت علامه حسن‌زاده را بررسی کرده است

سالک توحیدی

«آقایان داریم خداحافظی می‌کنیم. ای بسا که خبر به شما رسیده: حسن‌زاده مسافرت کرد. آه و ناله‌ای ندارد که. هست. نظام عالم است و ما هم از پس پرده خبر نداریم. خدا نکند ندارد که. چرا نکند؟ اینجا باشیم برای چه؟ دار خلود نیست. دار حرکت است.» نام حسن و به شهرت حسن‌زاده آملى در هزار و سيصد و هفت هجرى شمسى در ايران لاريجان آمل متولد و در حجر كفالت و تحت مراقبت پدر و مادرى الهى تربيت و از پستان پاك مادرى مومنه عفيفه صديقه شير نوشيده‌ام (سقاهما اللّه و جميع المؤمنين شرابا طهورا). این‌ها بخشی از سخنرانی معروف حضرت آیت‌الله حسن‌زاده آملی است. آیت‌الله حسن حسن‌زاده آملی ملقب به علامه حسن‌زاده فیلسوف متأله، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی شنبه‌شب در زادگاهش شهر آمل به‌دلیل بیماری قلبی دعوت حق را لبیک گفت. علامه حسن‌زاده آملی در ۹۳سالگی و پس از یک دوره سخت بیماری شنبه سوم مهرماه ۱۴۰۰ دیده از جهان فروبست. علت فوت علامه ازسوی مسوولان درمانی عارضه قلبی ناشی از کهولت سن اعلام شده است.

رهبر انقلاب در مراسم عزاداری اربعین حسینی، بر کسب آمادگی دانشجویان و جوانان برای رفع ابهام از افکارعمومی تاکید کردند

فرمان جهاد تبیین

مراسم عزاداری اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و اصحاب باوفای ایشان از طریق ارتباط تصویری از دانشگاه تهران (محل تجمع هیات‌های دانشجویی) با حسینیه امام‌خمینی(ره) در حضور رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.در این مراسم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان کوتاهی، به هجمه تبلیغاتی دشمنان علیه ملت ایران برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی با روش‌ها و ابزارهای مختلف، حرکت تبیینی را خنثی‌کننده هجمه‌های تبلیغاتی دانستند و تاکید کردند: شما دانشجویان عزیز که میوه دل ملت و امید واقعی کشور هستید با اهمیت دادن به مساله تبیین حقایق، هرکدام مانند چراغی اطراف خود را روشن و ابهام‌زدایی کنید. مشروح بیانات رهبر انقلاب بدین شرح است:

شکست حزب آنگلا مرکل در انتخابات پارلمانی آلمان، چالش‌های جدید را مقابل این کشور گشوده است

پیروزی سوسیال دموکرات‌ها

انتخابات پارلمانی آلمان از ساعت هشت صبح یکشنبه آغاز شد که درنهایت در اعلام نتایج و معرفی پیروز، با چالش‌هایی مواجه شد. این انتخابات یکی از مهم‌ترین انتخابات این کشور طی یک دهه گذشته است و واجدین شرایط رأی دادن در این کشور برای انتخاب نمایندگان پارلمان که دولت جدید برلین را با یک صدراعظم جدید تشکیل خواهد داد به پای صندوق‌های رأی رفتند.علی‌رغم تعدد احزاب شرکت‌کننده در انتخابات آلمان، رقابت اصلی میان احزاب اتحاد دموکرات‌مسیحی، سوسیال‌دموکرات، حزب سبزها، حزب دموکراتیک آزاد و حزب آلترناتیو برای آلمان بود. نتایج اولیه انتخابات آلمان نشان‌دهنده تغییرات در آینده این کشور است. حزب مرکل که 16سال صدراعظم آلمان بوده است، موفق به پیروزی نشده و حزب سوسیال‌دموکرات این کشور در انتخابات فدرال با برتری اندک پیروز شده است و حالا مرکل باید قدرت را تحویل رقبای خود بدهد.حزب سوسیال‌دموکرات با ۲۵.۷درصد آرا در صدر نتایج قرار گرفته است و محافظه‌کاران حاکم بر آلمان۲۴.۱درصد آرا به دست آورده‌اند. اما حزب سبزها عملکرد متفاوتی در این دوره از انتخابات داشت و بهترین نتیجه را در تاریخ خود کسب کرده است و با ۱۴.۸درصد آرا در جایگاه سوم قرار گرفته است. اگرچه حزب سوسیال‌دموکرات پیشتاز است اما به‌دلیل کسب نکردن اکثریت مطلق، چاره‌ای جز ائتلاف با احزاب دیگر برای تشکیل دولت جدید در برلین ندارد.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش اخیر مدیرکل این سازمان درباره سایت کرج را فراتر از توافقات دو طرف در بیانیه مشترک خواند

زیاده‌خواهی‌های آژانس

زمانی‌که دیپلمات آرژانتینی با لابی‌گری آمریکا مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شـد؛ هرچند ابتدا مدعی بود که درباره ایران «بی‌طرف» عمل خواهد کرد اما از زمانی‌که او جایگزین «یوکیا آمانو» شده، چالش‌هایی میان ایران و آژانس به وجود آمده است. از بازرس جاسوس گرفته تا گزارش‌های سیاسی و درخواست‌های خارج از پروتکل و اساسنامه آژانس برای بازرسی‌های بیشتر در ایران. بازی‌های سیاسی‌ای که تکمیل‌کننده پازل غرب در راستای فشار بر ایران و تسلیم کردن آن در مذاکرات است. همچنانکه آمریکا و اتحادیه اروپا در تازه ترین بیانیه خود از ایران خواسته‌اند که اجازه دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به مجتمع تسا را فراهم سازد.

شماره‌های پیشین