sobhe-no.ir
1263
یکشنبه، ۰۴ مهر ۱۴۰۰
3
انقلاب نوپا و حمایت منطقه‌ای و جهانی، صدام را به فکر حمله به ایران انداخت

دفاع سرنوشت‌ساز

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن57، مناسبات قدرت‌ها و روابط حاکم بر منطقه را تحت‌تاثیر خود قرار داد و باعث شد تحرکات جدیدی در منطقه و جهان آغاز شود. در نهایت با صف‌آرایی قدرت‌های بزرگ و کشورهای منطقه، برنامه‌ای وحشیانه علیه ملت ایران عملیاتی شد و رژیم بعث به نمایندگی همه کشورهای منتفع، جنگ را بر مردم ایران تحمیل کرد.

یادداشت

ایران قوی؛ درس مهم دفاع مقدس

مهدی فضائلی

صبح نو

یادداشت

ایران قوی؛ درس مهم دفاع مقدس

مهدی فضائلی

دوران هشت‌ساله دفاع مقدس یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های نظام اسلامی است که استفاده صحیح و بجا از آن، مثل هر سرمایه دیگری مستلزم شناخت این سرمایه است. رهبر فرزانه انقلاب اسلامی دفاع مقدس را به «گنج» تشبیه کرده‌اند و گنج، گنج‌یاب لازم دارد! یکی از هزاران گوهر گران‌بهای این گنج، درس‌های آن است و یکی از این درس‌ها، فهم چرایی شروع جنگ است. چرا صدام حاضر شد به ایران حمله کند؟ پاسخ این پرسش را از ادعای فتح سه‌روزه خوزستان باید استنتاج کنیم و آن احساس ضعف در ایران است. آری هرچند صدام بلندپرواز بود و غرب و شرق نیز او را تحریک و پشتیبانی کردند، لیکن علت اصلی گستاخی او را می‌توان در همین نکته یعنی تلقی او از بودن ایران در موضع ضعف خلاصه کرد.
به‌هم‌ریختگی‌های سال‌های اول انقلاب، عدم استقرار ارتش و سپاه، درگیر بودن نظام در غائله کردستان، اختلافات سیاسی داخلی ناشی از عملکرد بنی‌صدر و... همگی به صدام پیام ضعف ایران را می‌داد و صدام بلندپرواز مستظهر به انواع حمایت‌های سیاسی، نظامی، امنیتی و مالی را به حمله به یک کشور ضعیف ترغیب و تشویق می‌کرد.
هرچند همان مقاومت نخست ۳۴روزه و حماسی دلاور مردم خرمشهر، صدام را متوجه اشتباه خود کرد، لیکن پس از گذشت یک‌سال‌ونیم از شروع جنگ و حل برخی مشکلات و تسلط نیروهای مسلح بر میدان جنگ و با انجام چند عملیات بزرگ مانند فتح‌المبین و بیت‌المقدس (فتح خرمشهر) رویای قادسیه صدام به کابوس تبدیل شد و همه حامیانش دست‌به‌کار شدند تا با آتش‌بس، او را از این مهلکه نجات بدهند.
احساس ضعف ایران یکبار دیگر در ماه‌های پایانی جنگ تکرار شد و مجددا صدام را به نپذیرفتن آتش‌بس و تکرار حملات برای اشغال مجدد مناطقی از ایران به‌ویژه در جبهه جنوب و میانی تحریک کرد!
حرکت رییس‌جمهور وقت و امام‌جمعه تهران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌سمت جبهه و دعوت مردم به جبهه‌ها باز هم قدرت بسیج‌کنندگی ایران را آشکار کرد و یکبار دیگر موجب عقب‌نشینی دشمن شد. «ایران قوی» درس بزرگ دفاع مقدس بود و آشکارا ثابت کرد احساس ضعف، دشمن را به دست‌اندازی و زیاده‌خواهی تشویق می‌کند و «قدرت»، عامل بازدارنده است؛ درسی که در هر زمان و در هر موضوع دیگری نیز اگر تکرار شود نتیجه همان خواهد بود.
متاسفانه فتنه۸۸ یکبار دیگر چنین پیامی به دشمن داد و تشدید تحریم‌ها نتیجه آن بود و دولت دوازدهم و سیزدهم نیز پیام ضعف به دشمن را ادامه داد و باز... اگر این درس بزرگ همانطور که در میدان، به‌خوبی فراگرفته شد، در عرصه‌های دیگر نیز خوب آموخته شود و «ایران قوی» در همه عرصه‌ها تحقق یابد هیچ‌گاه، هیچ دشمنی جرات تعدی که هیچ، شهامت تهدید هم نخواهد داشت و ان‌شاءالله چنین شود.

captcha
شماره‌های پیشین