sobhe-no.ir
1263
یکشنبه، ۰۴ مهر ۱۴۰۰
3
انقلاب نوپا و حمایت منطقه‌ای و جهانی، صدام را به فکر حمله به ایران انداخت

دفاع سرنوشت‌ساز

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن57، مناسبات قدرت‌ها و روابط حاکم بر منطقه را تحت‌تاثیر خود قرار داد و باعث شد تحرکات جدیدی در منطقه و جهان آغاز شود. در نهایت با صف‌آرایی قدرت‌های بزرگ و کشورهای منطقه، برنامه‌ای وحشیانه علیه ملت ایران عملیاتی شد و رژیم بعث به نمایندگی همه کشورهای منتفع، جنگ را بر مردم ایران تحمیل کرد.

یادداشت

ایران قوی؛ درس مهم دفاع مقدس

مهدی فضائلی

صبح نو

انقلاب نوپا و حمایت منطقه‌ای و جهانی، صدام را به فکر حمله به ایران انداخت

دفاع سرنوشت‌ساز

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن57، مناسبات قدرت‌ها و روابط حاکم بر منطقه را تحت‌تاثیر خود قرار داد و باعث شد تحرکات جدیدی در منطقه و جهان آغاز شود. در نهایت با صف‌آرایی قدرت‌های بزرگ و کشورهای منطقه، برنامه‌ای وحشیانه علیه ملت ایران عملیاتی شد و رژیم بعث به نمایندگی همه کشورهای منتفع، جنگ را بر مردم ایران تحمیل کرد.

از این رو پس از انقلاب اختلاف بین ایران و عراق شدت گرفت که در نهایت در ۳۱شهریور۱۳۵۹ رژیم بعثی عراق، هجومی همه‌جانبه به طرف مرزهای ایران را آغاز کرد و آتش جنگی را افروخت که هشت سال ادامه یافت. البته اتفاقاتی مانند اینکه دولت موقت در چارچوب سیاست عدم تعهد سفارش ۱۲میلیارد دلاری جنگ‌افزار و قرارداد فروش ۸۰جنگنده‌ آمریکایی اف‌۱۴ را لغو کرد، نیز بی‌تاثیر نبود.ارتش که ماهیتی آمریکایی داشت و ساختارهای آن عاریه‌ای بود با انقلاب و خروج مستشاران آمریکایی به‌زعم دشمن با مشکل مواجه و شرایط برای حمله همه‌جانبه صدام فراهم شده بود. در ۲۶شهریور، صدام با تحریک کشورهای غربی و قول مساعد اکثر کشورهای عربی مبنی بر پشتیبانی همه‌جانبه از وی، قرارداد الجزایر را مقابل دوربین‌های تلویزیون بغداد، پاره کرد و کشور خود را مالک مطلق اروندرود (شط العرب) و جزایر سه‌گانه دانست و می‌گفت که ایرانی‌ها جزایر سه‌گانه عرب‌ها را اشغال کرده‌اند و در مسائل داخلی عراق دخالت می‌کنند.
 
علل آغاز و ادامه دفاع مقدس
 انگیزه آغازگران جنگ علیه ایران، ترکیبی از دو انگیزه منطقه‌ای و جهانی بود. ازلحاظ منطقه‌ای حضور یک انقلاب مردمی در ایران منجر به بحران برای کشورهای دیگر می‌شد و این برای سیستم‌های پادشاهی منطقه و حامیان‌شان، قابل‌تامل نبود.از سوی دیگر، دنیا به بلوک‏های شرق و غرب تقسیم شده بود و مناسبات حاکم بر نظام دوقطبی، انقلاب با ماهیت دینی را خلاف منافع خود تشخیص می‌داد و به همین دلیل از تمام ابزارها برای مقابله با آن استفاده می‌کرد.
تحرکات سازمان مجاهدین خلق(منافقین) نیز به ادامه جنگ تحمیلی کمک کرد؛ تحرکات آن‌ها در داخل و ترورها و ایجاد ناامنی در داخل کشور شرایط را برای صدام هموارتر به تصویر می‌کشید و نسبت‌به این اقدامات و نتیجه آن‌ها امیدوار شده بود. از سوی دیگر هم همراهی و همکاری و حتی رویارویی مستقیم با ایران، هزینه‌هایی را به مردم ایران تحمیل کرد اما منجر به پیروزی دشمن نشد.
 
خلبان مشیری: اطلاعات غلط باعث حمله به ایران شد
 سرتیپ خلبان امیر سیاوش مشیری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: پیش از انقلاب پنجمین نیروی هوایی را داشتیم و در دیگر تسلیحات نظامی نیز شرایط بد نبود اما این ابزارها برای مقابله با دشمن کافی نیست. خریدهای نظامی که ایران نیز انجام داده بود،
 بسیار جالب توجه بود که پس از انقلاب به ایران تحویل داده نشد.وی افزود: دنیا دو قطب شرق و غرب بود و غرب نیز برای مقابله با شوروی دست به تجهیز کشورهایی مانند ایران زد. ایران سرباز آمریکا در منطقه بود و باید با گسترش شوروی در منطقه مقابله می‌کرد.
این خلبان دفاع مقدس تاکید کرد: ما احساس می‌کردیم ابرقدرت هستیم. چرا؟ چون سرباز آمریکایی‌ها بودیم. در اطراف ما هم تنها کشوری که با رژیم اسرائیل رابطه خوب داشت ایران بود و ما یک اسکله در خارک متعلق به اسرائیلی‌ها داشتیم. این مساله باعث شد انقلاب در ایران تحمل نشود.
خلبان مشیری تاکید کرد: عرب‌ها نیز می‌خواستند مجموعه‌ای درست کنند تا علیه ایران فعالیت کند تا از این طریق از نفوذ انقلاب در بین ملت‌های‌شان جلوگیری کنند.وی اذعان کرد: افغانستان هم حکومت شاهنشاهی داشت و پاکستان هم نظر کرده آمریکا بود؛ شرایط منطقه به‌گونه‌ای بود که شوروی سعی می‌کرد با حداکثر قوا در منطقه باشد.  این خلبان دفاع مقدس با اشاره به سابقه حضور خود در آمریکا، تاکید کرد: ما زمان تحصیل در آمریکا از آمریکایی‌ها نیز توانمندتر بودیم اما اجازه هیچ کاری را در داخل به ما نمی‌دادند و این برای ما عقده شده بود؛ زیرا همه تعمیرات و مسائل مهم باید زیر نظر آمریکایی‌ها انجام می‌شد.
وی افزود: از طرف دیگر، شوروی در مقابل تحرکات آمریکا عراق را تجهیز کرده بود تا اینکه شرایط مهیا شد و صدام جنگ را به ما تحمیل کرد. زیاده‌خواهی‌های صدام یکی از دلایل آغاز جنگ بود و یکی دیگر این بود که وقتی در کشور ما انقلاب شد حکومت نوپا روی کار آمد و دشمن طمع کرد اما از طرفی هم اطلاعات غلطی به دشمن رسیده بود و این‌ها فکر کرده بودند که با خروج مستشارها و برخی از نیروهای نظامی از کشور، سیستم دچار اختلال شده است و دیگر نمی‌تواند کارکرد خود را انجام دهد.خلبان مشیری ادامه داد: وقتی با این اطلاعات غلط مواجه شدند، حمله آغاز شد اما جریانی که جنگ را به ما تحمیل کرد یکی از آن‌ها شوروی بود که دست روی افغانستان گذاشته بود؛ در ایران هم تصورشان این بود که سیستم جدید هم پس از مدتی به آمریکا تمایل پیدا خواهد کرد و به همین دلیل تلاش می‌کرد که این سیستم از بین برود. کشورهای عربی نیز که متحد شده بودند اکثرا حکومت شاهنشاهی داشتند و به این نتیجه رسیده بودند که اگر انقلاب اسلامی ادامه پیدا کند در آینده آن‌ها را نیز با چالش مواجه خواهد کرد و شاه عمان گفت انقلاب شما بهترین آثار را برای کشور ما داشت چون تمایل به آمریکا داشتند و تصور می‌کردند انقلاب ایران به نفع کشورهای آن‌ها نیست و ملت‌های آن‌ها را نیز به خیابان خواهد آورد. این‌ها دلیل شد تا همه مقابل جمهوری اسلامی ایران بایستند.
 
دفاع مقدس منجر به ساخت تسلیحات شد
 وی ادامه داد: درست است که پس از انقلاب مستشاری در ایران نبود اما رزمنده‌ها خالصانه با دشمن می‌جنگیدند و تکیه بر ابزار نداشتند؛ با وجود بسیج و سپاه شرایط برای مقابله با دشمن فراهم‌تر شد و این مسائل در زمان طاغوت وجود نداشت و این‌ها رقابت‌هایی را نیز به وجود آورد که سازنده بود.این پیشکسوت دفاع مقدس تاکید کرد: همه چیز 
دست به دست هم داد تا جنگ تحمیلی به دفاع مقدس تبدیل شود.خلبان مشیری تاکید کرد: دفاع مقدس باعث شد که ما فعال شویم و از داشته‌های خودمان استفاده کنیم و دست به ساخت تسلیحات بزنیم؛ ضعف داخلی باعث می‌شود که هر کسی به خود اجازه بدهد به تو حمله کند.وی در پایان گفت: مهم‌ترین دلیل خارجی نیز دنباله‌روی بود و این مساله باعث شد که به ایران حمله‌ور شوند؛ ما همیشه دنباله‌رو بوده‌ایم اما در زمان حاضر و به برکت دفاع مقدس متوجه شدیم که باید چه کاری انجام دهیم.

captcha
شماره‌های پیشین