sobhe-no.ir
1263
یکشنبه، ۰۴ مهر ۱۴۰۰
12
«صبح‌نو» از وضعیت اکران سینمای ایران همزمان با موج واکسیناسیون کرونا گزارش می‌دهد

فصل جدید اکران

میلاد نجفی / بیش از یک‌سال‌ونیم از شیوع گسترده کرونا در کشور می‌گذرد. آسیب‌ها و تبعات شیوع این ویروس منحوس برای همگان آشکار شده و به‌دفعات گفته شده است. سینمای ایران هم مانند دیگر مشاغل تحت‌تاثیر این مساله با بحرانی جدی روبه‌رو شد. بسیاری از پروژه‌ها تعطیل یا تعلیق شدند. عوامل بعضا بیکار و سالن‌های سینما با صندلی‌های خالی مواجه شدند. هرچند در مقاطعی اندک امیدهایی برای رونق دوباره سینما به وجود می‌آمد اما هیچ‌گاه این اتفاق به یک روند تبدیل نشد و بسیاری از سالن‌ها با بحران تعطیلی چشم‌درچشم شدند. هرچند بسیاری از عوامل سینما با کوچ به شبکه نمایش خانگی یا تلویزیون تا حدودی خودشان را از شر بیکاری رهاندند، اما سینمادارها هیچ راه فراری از این وضعیت نداشتند. اخیرا و با موج گسترده واکسیناسیون در کشور، قرار است دفاتر پخش فیلم‌های مهمی را به روی پرده بیاورند.

وزیر ارشاد مطرح کرد؛

حل مشکلات شبکه نمایش خانگی بدون جنجال رسانه‌ای

صبح نو

وزیر ارشاد مطرح کرد؛

حل مشکلات شبکه نمایش خانگی بدون جنجال رسانه‌ای

 محمد‌مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ‌‌و‌ارشاد اسلامی در حاشیه آیین بازگشایی هنرستان موسیقی دختران، درباره برخی مسائل این وزارتخانه صحبت کرد. به گزارش فارس، وزیر ارشاد در پاسخ به پرسش رسانه‌ها درباره انتخاب معاونان و مدیران وزارت ارشاد و این شائبه که دلیل تاخیر انتخاب مدیران این مجموعه برای ادامه دادن کار با مدیران قبلی تا جشنواره فجر است، گفت: تقریبا کار انتصاب‌شان انجام شده و به‌زودی هم انتصاب‌ها را اعلام می‌کنیم و برخی دوستان در بخش‌های مختلف ابقا شدند و از برخی دیگر هم استفاده می‌کنیم و یکی، دو تغییر داشتیم که ان‌شاءالله این هفته اعلام می‌کنیم.
وی درباره واگذاری شبکه نمایش خانگی به ساترا یا وزارت ارشاد افزود: در جریان جزئیات این بحث طی چهار سال گذشته بودم و معتقدم بدون جنجال رسانه‌ای باید این بحث حل شود. کاملا روشن است که ما باید همه این اقدامات را در چارچوب قانون انجام دهیم و با دوستان‌مان در صداوسیما، مجلس و شورای عالی فضای مجازی در یک‌ماهه اخیر گفت‌وگوهای خوب و فشرده‌ای را داشتیم و تقریبا درحال جمع‌بندی است تا در مراکز قانونی تصمیم‌گیری این کار اتفاق بیفتد. ما معتقدیم جایگاه نظارتی و شأن وزارت ارشاد و سازمان سینمایی و امر نظارت و مباحث مربوطه قطعا در مسیری که تابه‌حال بوده باید ادامه پیدا کند و اگر ابهامی هست و مسائل جدیدی پیش آمده که امروز نیازمند تصمیم‌گیری جدید است باید با رعایت همه قوانین موجود درباره آن تصمیم‌گیری شود.
اسماعیلی درباره اولویت‌های وزارت ارشاد برای جامعه فرهنگ و هنر گفت: ما در کوتاه‌مدت بسته حمایتی‌مان را فعال کردیم که به تصویب رییس‌جمهور رسید و در اختیار صندوق اعتباری هنر قرار گرفته و از ماه آینده به‌عنوان تسهیلات بلاعوض و کم‌بهره در اختیار اصحاب فرهنگ و هنر قرار خواهد گرفت. اولویت اول ما این است و اولویت دوم ما این است که به‌تدریج و با تکمیل چرخه واکسیناسیون شاهد همه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سطح کشور و با درنظرگرفتن پروتکل‌های بهداشتی باشیم.
وی درباره برنامه‌های وزارت ارشاد درباره آموزش دختران در عرصه موسیقی بیان داشت: ما در حوزه هنرآموزی معتقد به تفاوت‌های جنسیتی میان دختر و پسر نیستیم و حتی خانم‌ها در حوزه هنر اغلب جلوتر از آقایان هستند و وضعیت فعلی و گذشته این را نشان می‌دهد. ما به‌عنوان دولت باید حضور خانم‌ها و دختران را در این عرصه‌ها تسهیل کنیم و برنامه‌مان این است که حلقه هنرستان‌ها را در سراسر کشور تکمیل کنیم. مطلع هستید که بحث آموزش هرکدام از رشته‌های تخصصی هنری در انحصار وزارت ارشاد است و ما در همه استان‌ها حداقل یک هنرستان دخترانه و پسرانه خواهیم داشت تا دخترها و پسرها در یک فضای عادلانه بتوانند به تحصیل بپردازند. وزیر ارشاد افزود: برنامه‌های وزارت ارشاد در همه حوزه‌ها ازجمله موسیقی، سینما، تجسمی، تئاتر در حال تدوین است و تا پایان مهرماه با جزئیات برنامه اقدام‌شان منتشر خواهد شد.
 

captcha
شماره‌های پیشین