sobhe-no.ir
1263
یکشنبه، ۰۴ مهر ۱۴۰۰
1
انقلاب نوپا و حمایت منطقه‌ای و جهانی، صدام را به فکر حمله به ایران انداخت

دفاع سرنوشت‌ساز

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن57، مناسبات قدرت‌ها و روابط حاکم بر منطقه را تحت‌تاثیر خود قرار داد و باعث شد تحرکات جدیدی در منطقه و جهان آغاز شود. در نهایت با صف‌آرایی قدرت‌های بزرگ و کشورهای منطقه، برنامه‌ای وحشیانه علیه ملت ایران عملیاتی شد و رژیم بعث به نمایندگی همه کشورهای منتفع، جنگ را بر مردم ایران تحمیل کرد.

یادداشت

ایران قوی؛ درس مهم دفاع مقدس

مهدی فضائلی

بسته فرهنگی «صبح‌نو» همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی

پریده‌ام به هوایت پریدنی که مپرس

فردا اربعین است. 40روز پس از واقعه‌ای که بسیاری آن را یکی از مهم‌ترین حوادث طول تاریخ و منشا بسیاری از اتفاقات پس از آن می‌دانند. اربعین سیدالشهدا(ع) و یارانش امروز به روزی با هویت مجزا تبدیل شده است.

سرمقاله

نگاه نو در سياست خارجی

وزیر خارجه با هشدار به طرف‌های غربی از ادامه مذاکرات وین خبر داد

خط و نشان امیرعبداللهیان در نیویورک

جواد بخشی / مذاکرات وین با حضور تیم ایران به سرپرستی حسین امیرعبداللهیان در نیویورک بار دیگر به صدر اخبار جهان آمد؛ مذاکراتی که پس از بدعهدی‌ها و زیاده‌خواهی در وین باز هم منجر به باز شدن قفل برجام نشد. تغییر دولت در ایران نیز پس از این روند، آینده برجام و مذاکرات وین را توامان با ابهام مواجه کرده و این موضوع تا جایی پیش رفته که علی‌رغم درخواست‌های علنی و غیرعلنی طرف‌های برجام، به سرانجام مقصود نرسیده است.گمانه‌زنی درخصوص رایزنی برجامی ایران و 1+4 در حاشیه حضور در مجمع سازمان ملل نیز محقق نشد و سوال‌ها بر قوت خواهد باقی ماند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، در نشست روز جمعه با روزنامه‌نگاران و خبرنگاران ارشد رسانه‌های آمریکایی تاکید کرد که «ملاک ایران مشاهده رفتار عملی سیاستمداران و دولتمردان آمریکایی است.»امیرعبداللهیان با ادبیات مقامات غربی در سال‌های گذشته آینده متفاوتی را برای غرب ترسیم می‌کند و می‌گوید: دولت جدید ایران از زمان شروع‌به‌کار، سیاست روشن و صریح خود در قبال برجام مبنی بر به‌رسمیت‌شناختن تداوم مذاکرات، فاصله نگرفتن از برجام و پیگیری بازگشت کامل همه طرف‌ها به برجام را اعلام کرده است، تاکید کرد که این‌ پنجره فرصت برای همیشه باز نخواهد بود.

«صبح‌نو» از ضرورت انتخاب ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست گزارش می‌دهد

چشم‌نگران طبیعت به انتخاب یک رییس

فائزه مومنی - بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه محیط‌زیست کشور و حتی آن‌هایی که شاید تخصصی در این حوزه نداشته باشند، معتقدند که مدیریت سازمان محیط‌زیست در سال‌‌های اخیر و به‌ویژه در دولت دوازدهم، آسیب‌های جدی به بخش‌های مختلف محیط‌زیست کشور وارد کرده است. تالاب‌های کشور وضعیت مناسبی ندارند؛ موضوعی که به شرایط اقلیمی ربط داده می‌شود اما کشورهای اطراف ما در حوزه تالاب‌ها، وضعیت آبی و محیط طبیعی، به مراتب وضعیت خوبی نسبت‌به ما دارند، سوال این است که آیا تغییرات اقلیم فقط در کشور ما آثار سوء‌ داشته و در کشورهای دیگر اثری نداشته است؟ دولتی که با شعار احیای دریاچه ارومیه در شرایطی مدیریت کشور را تحویل داد که سطح آب دریاچه ارومیه به‌شدت افت کرده است. این در حالی است که 70کیلومتر آن‌طرف‌تر از دریاچه ارومیه و در کشور ترکیه شاهد وضعیت پایدار دریاچه‌‌ها هستیم. موضوع تغییر کاربری به جنگل‌‌های هیرکانی صدمه بزرگی زده و آتش‌سوزی‌های گاه و بی‌گاه جنگل‌های زاگرس، ذخایر محیط‌زیستی کشور را در شرایط نامناسبی قرار داده است.

گزارش «صبح‌نو» درباره بازگشایی مدارس و جوانب مختلف آموزش مجازی را بخوانید

اشتیاق و نگرانی

سال تحصیلی جدید از سوم مهرماه به‌صورت مجازی آغاز شد و مدارس پذیرای قریب به ۱۵میلیون دانش‌آموز خواهند بود. امسال نیز همانند سال گذشته و در پی پاندمی کرونا، آموزش‌ها غیرحضوری آغاز و هنوز مشخص نیست بازگشایی حضوری برای چه تعداد از مدارس، در کدام مناطق و از چه زمانی اتفاق خواهد افتاد. این در حالی است برخلاف سال گذشته رییس‌جمهور برای نواختن زنگ مدرسه در مدرسه‌ای حاضر شد و در این مراسم سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش از رییس‌جمهور خواست از حضور تدریجی دانش‌آموزان در مدارس حمایت کند. اطلاعیه‌های پیاپی آموزش‌وپرورش در این روزها بر لزوم مشارکت حداکثری معلمان و والدین برای بازگشایی مدارس تاکید دارد و افکار عمومی را برای بازگشایی مدارس آماده می‌کند. هنوز پذیرش حضوری مدارس در هیچ استانی به‌طور قطعی مشخص نشده و وزارت آموزش‌وپرورش قصد ندارد نسخه واحدی برای همه مناطق کشور بپیچد اما با اتمام واکسیناسیون فرهنگیان و آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال بازگشایی حضوری مدارس قوت خواهد گرفت. هرچند بازگشایی مدارس بسیار ضروری است و چالش‌های بسیاری را پیش رو دارد. البته دانش‌آموزان کلاس اولی و پیش‌دبستانی پنجشنبه برای جشن شکوفه‌ها و غنچه‌ها راهی مدرسه شدند. تحصیل دانش‌آموزان مناطق روستایی و عشایری که به‌صورت حضوری خواهد بود؛ البته برخی دانش‌آموزان در مدارس با ظرفیت کلاس‌های 10 تا 15نفری در مدرسه حاضر شده‌اند. در این میان والدین درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی نگرانی دارند.

مرکل پس از 16سال از صدراعظمی در آلمان کناره‌گیری می‌کند

پایان مرکل

انتخابات پارلمانی آلمان درحالی امروز یکشنبه (4مهرماه) برگزار می‌شود که با اعلام کناره‌گیری مرکل، این کشور باید شاهد آغاز دوره‌ای جدیدی از قدرت باشد. مرکل اعلام کرده که بعد از چهار دور تکیه زدن بر کرسی قدرت صدراعظمی آلمان می‌خواهد این سمت را تحویل شخص دیگری بدهد. مرکل از سال2005 به این‌سو، چهار دوره پیاپی صدراعظم آلمان و بیش از هر سیاستمدار دیگری در این سمت بوده است. گویا کناره‌گیری مرکل از قدرت، شامه رهبران فرانسه و ایتالیا برای رهبری اروپا را تیز کرده و آن‌ها خود را شایسته رهبری اروپا می‌دانند. حال باید دید نتایج انتخابات امروز آلمان چه سرنوشتی را برای قاره سبز به همراه خواهد داشت و برنامه پاریس و روم برای اروپای پس از مرکل چیست.امروز آلمانی‌ها بار دیگر پای صندوق‌های رأی می‌روند تا سرنوشت جدیدی برای کشورشان با انتخاب صدراعظم از میان احزاب رقیب رقم بزنند. رقابت برای جانشینی آنگلا مرکل که محبوب آلمانی‌ها بوده، کاری سخت است، اما آنگلا مرکل می‌گوید که «آرمین لاشت» می‌تواند جای خالی او را پر کند. گویا رهبران و مسوولان اتحادیه احزاب متحد مسیحی رأی به نامزدی «آرمین لاشت» برای صدراعظمی آینده آلمان از اتحادیه احزاب متحد مسیحی دادند. لاشت از نامزدهای محبوب صدراعظمی در بین شهروندان آلمانی است؛ البته در این میان، مقامات حزب سبز آلمان هم به اتفاق آرا، «آنالنا بائربوک» را به‌عنوان نامزد صدراعظمی آینده کشورشان از این حزب انتخاب کردند. «اولاف شولتس» که درحال‌حاضر وزیر دارایی آلمان و معاون مرکل است هم ازسوی حزب سوسیال‌دموکرات با گرایش چپ میانه به‌عنوان نامزد پست صدراعظمی این کشور معرفی شده است.

شماره‌های پیشین