sobhe-no.ir
1262
شنبه، ۰۳ مهر ۱۴۰۰
6
گزارش

ایرادات شورای نگهبان به طرح واردات خودرو رفع می‌شود

گزارش«صبح نو » از جزییات طرح شفافیت؛

یک گام تا بهارستان شیشه ای

با پایان یافتن بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان که با لحاظ تغییراتی اساسی در قانون آیین‌نامه داخلی مجلس برای نخستین‌بار مجوز علنی شدن و پخش زنده جلسات کمیسیون‌ها و الزام به انتشار آرای نمایندگان درباره طرح‌ها و لوایح به تفکیک موافق، مخالف، ممتنع و بدون رأی و الزامی شدن انتشار گزارش سفر، هزینه‌ها و نتایج مأموریت کاری نمایندگان مصوب شد.

صبح نو

گزارش«صبح نو » از جزییات طرح شفافیت؛

یک گام تا بهارستان شیشه ای

با پایان یافتن بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان که با لحاظ تغییراتی اساسی در قانون آیین‌نامه داخلی مجلس برای نخستین‌بار مجوز علنی شدن و پخش زنده جلسات کمیسیون‌ها و الزام به انتشار آرای نمایندگان درباره طرح‌ها و لوایح به تفکیک موافق، مخالف، ممتنع و بدون رأی و الزامی شدن انتشار گزارش سفر، هزینه‌ها و نتایج مأموریت کاری نمایندگان مصوب شد.

پس از آنکه کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان در صحن علنی مجلس با سه رأی منفی رد شد، مجددا این طرح در 28بهمن‌ماه 99 با استفاده از ظرفیت آیین‌نامه داخلی در مدار قانونی بررسی در مجلس قرار گرفت، از نمایندگان مجلس خواسته شد تا پیشنهادات خود را نسبت‌به این طرح به کمیسیون ارائه کنند. امیرآبادی‌فراهانی 28شهریورماه درباره وضعیت این طرح گفته که «طرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس اکنون بررسی و جمع‌بندی شده و به معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی برای انجام ویرایش‌های لازم ارائه شده است و بعد از آن در سیستم مجلس بارگذاری خواهد شد تا وکلای ملت طی 10روز، پیشنهادات خود را برای ارائه در صحن تحویل دهند.» حال رییس مجلس شورای اسلامی در سفر خود به استان گیلان خبر داده است که طرح شفافیت تا دو الی سه هفته آینده به صحن خواهد آمد.
‏امروز اکثریت قاطع مجلس مدافع ‎شفافیت آرای نمایندگان است و این رویکرد یک ‎تحول جدی برای رسیدن به تصمیم‌گیری آگاهانه و مسوولانه است؛ طرحی که به ارتقای جایگاه و عملکرد مجلس و مردمی بودن آن کمک می‌کند. وقتی تصمیم‌گیری‌ها از چشم مردم مخفی نماند، اعتمادسازی شده، موجب همراهی ملت با دولت و دستگاه‌های حکومتی می‌شود و از بروز حواشی جلوگیری می‌کند. مزیت این کار علاوه بر اینکه موجب می‌شود یک نوع ارتقای دانش عمومی را در سطح عموم مردم داشته باشیم باعث می‌شود مردم با حساسیت بیشتری مسائل کشور را دنبال کرده و بینش خود را افزایش دهند. بهزاد رحیمی، نماینده مردم سقز و‌ بانه نیز در توییتی دراین‌باره نوشت: طرح شفافیت آرای نمایندگان باید آغازگر شفافیت در همه ارکان نظام باشد وگرنه این حرکت ابتر خواهد ماند و به چیزی برای تفتیش عقاید افراد تبدیل خواهد شد.حجت‌الاسلام سلیمی، عضو هیات‌رییسه مجلس درباره مزایای این طرح می‌گوید: شفافیت نوعی امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر عمومی است، خاطرنشان کرد: وقتی مسائل در منظر عموم مردم قرار گیرد، هر زمان نماینده‌ای دچار خطایی شود، مردم در قبال آن واکنش منطقی خواهند داشت و مسیر صحیح را نشان خواهند داد لذا این شفافیت به حوزه قانون‌گذاری و نظارت عمق می‌بخشد.

لزوم شفافیت در دیگر نهادها
 البته این اولین گام است که ازسوی مجلس یازدهم برداشته شده و این توقع وجود دارد که دولت و قوه‌قضاییه نیز با شفاف کردن تصمیم‌گیری‌های خود در هیات دولت و شورای عالی قضایی به‌جز بخشی که ازلحاظ امنیتی ملاحظاتی دارد، مکمل شفافیت عملکرد مجلس شورای اسلامی شوند. همچنانکه امیرآبادی، نماینده قم درباره اثرات اجرای این طرح ازسوی مجلس گفته است: شفافیت امر خوبی است اما شفافیت آرای نمایندگان به‌تنهایی کافی نیست، مهم‌ترین موضوع شفافیت اموال مقامات و مسوولان، توصیه‌های انجام‌شده، رانت اطلاعات ردوبدل شده در جلسات و ... برای مردم و افکارعمومی است؛ بنابراین اگر به‌دنبال شفافیت هستیم باید همه موارد شفاف شود. سلیمی، دیگر نماینده مجلس در توییتی تاکید کرد: «قطار ‎شفافیت بالاخره از ایستگاه مجلس عبور کرد. آیا دولت هم اجازه خواهد داد دوربین‌ها وارد جلسات آن‌ها شوند؟ باید دیوارها فروریخته شود، پرده‌ها کنار رود، خورشید شفافیت باعث رشد خواهد شد.»
 
ویژگی‌های طرح شفافیت
 ازجمله مهم‌ترین شفافیت‌هایی ‌که این طرح در فرایند قانون‌گذاری و انتشار آرای نمایندگان انجام می‌دهد الزامی شدن انتشار مشروح مذاکرات کمیسیون‌های تخصصی و آرای نمایندگان به تفکیک آرای‌شان است که یکی از مهم‌ترین گام‌های نظام جمهوری اسلامی برای شفافیت محسوب می‌شود و تاکنون در سایر قوا سابقه ندارد. سمیه محمودی درباره تغییرات طرح شفافیت در کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس گفته است: «پیش ازاین‌قرار بود برخی موارد که نیاز به رأی‌گیری مخفی دارد با درخواست 15نماینده و بدون ارائه توضیح در صحن موردپذیرش قرار گیرد که در مصوبه دیروز مقرر شد نماینده پیشنهاددهندگان غیرعلنی شدن رأی‌گیری یک موضوع، توضیحات خود را به مدت 
پنج دقیقه ارائه کند. سخنگوی کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین مقرر شد رأی‌گیری برای معاهدات، قراردادها و مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی به‌صورت شفاف باشد.
وی اضافه کرد: در مصوبه بعدی مقرر شد ازآنجایی‌که امکان تغییر در دستورکار هفتگی صحن و کمیسیون‌ها وجود دارد، این دستورکار به‌جای یک هفته قبل، 
سه روز قبل منتشر شده و به اطلاع عموم برسد. محمودی گفت: درنهایت مقرر شد جلسات هیات‌رییسه مجلس برای سایر نمایندگان مجلس نیز قابل پخش و انتشار باشد.
انتشار جلسات هیات‌رییسه مجلس
البته این پیشنهاد نیز مورد استقبال هیات‌رییسه مجلس قرار گرفت و سخنگوی هیات‌رییسه در واکنش به این تصمیم گفت: در آخرین نشست کمیسیون، پیشنهادی داده شد تا مذاکرات غیرمحرمانه هیات‌رییسه در اختیار همه نمایندگان قرار بگیرد. هیات‌رییسه از این مساله استقبال می‌کند چراکه در مجلس بحث مخفی وجود ندارد، در مجالس قبل چنین موضوعی اتفاق نیفتاده است، برای اولین‌بار است چنین مساله‌ای مطرح می‌شود و باید دید در صحن تصویب می‌شود یا خیر. انتشار جلسات هیات‌رییسه مجلس، باعث غنای مذاکرات هیات‌رییسه می‌شود، دستورات جلسات با دقت بیشتری چیده می‌شوند، اعضای هیات‌رییسه و نمایندگانی که دراین نشست‌ها حضور پیدا می‌کنند با دقت نظر و مطالعه اظهارنظر خواهند کرد.
 
مهم‌ترین بخش‌هایی که این طرح شفافیت آن را الزامی کرده بدین شرح است:
        الزامی شدن انتشار عمومی مشروح مذاکرات ظرف حداکثر یک ماه.
          الزامی شدن انتشار عمومی برنامه هفتگی مجلس سه روز قبل از برگزاری جلسات.
  امکان حضور سایر نمایندگان در جلسات هیات‌رییسه.
         الزامی شدن انتشار مشروح مذاکرات هیات‌رییسه برای نمایندگان.
     امکان انتشار آرای هیات‌رییسه به تفکیک موافق، مخالف و ممتنع برای نمایندگان.
   الزام به برگزاری علنی جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس.
          الزام به انتشار عمومی دستورکار کمیسیون‌ها تا سه روز قبل از تشکیل جلسه.
    الزام به انتشار عمومی مشروح مذاکرات جلسات کمیسیون‌های تخصصی. 
   ایجاد بستر قانونی پخش زنده مذاکرات جلسات کمیسیون‌های تخصصی از صداوسیما.
   الزام به انتشار عمومی حاضران و غایبان و آرای مخالف، موافق، ممتنع و بدون رأی در جلسات کمیسیون.
     الزام به برگزاری علنی جلسات بررسی طرح‌ها و لوایحی که وفق اصل85 قانون اساسی برگزار می‌شوند.
    الزامی شدن انتشار گزارش سفر، هزینه‌ها و نتایج ماموریت کاری نمایندگان.
   الزامی شدن انتشار عمومی اسامی غایبان و حاضران.
     الزامی شدن انتشار آرای نمایندگان در صحن علنی به تفکیک مخالف، موافق، ممتنع و رأی‌نداده.

‏امروز اکثریت قاطع مجلس مدافع ‎شفافیت آرای نمایندگان است و این رویکرد یک ‎تحول جدی برای رسیدن به تصمیم‌گیری آگاهانه و مسوولانه است؛ طرحی که به ارتقای جایگاه و عملکرد مجلس و مردمی بودن آن کمک می‌کند. وقتی تصمیم‌گیری‌ها از چشم مردم مخفی نماند، اعتمادسازی شده، موجب همراهی ملت با دولت و دستگاه‌های حکومتی می‌شود و از بروز حواشی جلوگیری می‌کند

captcha
شماره‌های پیشین